Még magasról nézvést
Megvolna az ország,(…)
(Ady Endre - Ülj törvényt, Werbőczi)
Kezdhetném tatártól-töröktől elfogyásunk gestáját. De minek markolni akkora időt, mikor kevés mintából is láthatunk eleget?
Legyen tehát elég e jegyzethez a múlt század és e századunk, második évezredünk első évtizede.
A fenti Ady idézet a múlt század fordulója tájékáról íródott, amikor paraszti tömegek százai-ezrei ültek Fiuméban hajóra és hagyták itt keserű szívvel, szárazra sírt szemmel az ismert tájat. Az ugart, a pusztát, a tanyát, az eperfát az udvaron, az akácsort a poros utcájú faluban, legény-pajtásokat, szeretőt, anyát, apát, az ismert napi robotot, ami azért vasárnapra mégis ünneplőre virradt, a templom előtti álldogálást és pántlikás, szőke vagy barna fonatos fejek, ringó szoknyák mustrálgatását, este a kocsmai hetvenkedést. A jószág szagát az istállóban – ha volt jószága egyáltalán – a forró nyarak fárasztó aratását, a nyári csillagok állását, kemény telek szakadt csizma-talpak alatti ropogását, és még mi mindent. Meg az elviselhetetlen szegénységet. Magyar parasztnak nincs elesége, tisztes háza, két rendbéli ünneplője, csizmája. Talán Móra keserget olyan visszafogott szeméremmel a hazai „nemzetfenntartó-elemünk” elfogyásán, hogy összeszorul a torkunk: miért nem maradt Amerikába kitántorgott másfélmilliónyi emberünknek minimális életlehetősége? Ady a maga indulatos-módján ezt már csak átok-csikorogva bírja kiüvölteni magából: Éhes magyaroknak/ Nem futja a kedvük,/Míg az igazukat/Tán kiverekedjük… Hivogatja a síp,/Nyomor eldobolja:/Úgy elfogy a magyar,/Mintha nem lett volna..
Istenem, pedig hol van még 1920? Hol van a bárd, ami vág húst, csontot, inat, csap, ahova bír, őrülten, össze-vissza, csak egy a lényeg: magyar zsigerbe vágjon.
De írtjuk mi magunkat is szaporán, besegítve a nagy Úristennek, ha nem menne elég hatékonyan az irtás, hogy írmagunk se maradjon mihamarabb. Az ormánsági egykézésről Kodolányi ír fájdalmában, tehetetlenségében, holott tudjuk, kevés a föld, nagy a nyomor, innen ered az egykézés. Hogy az életet adó föld ne osztódjék. De ami ma kiút, 50 év múlva halál. Kemény üzenet ez a mának is. Nézz szét ma a híres, kifejezetten hungarikumnak számító (csak a történelmi magyar földön látható, egyedien magyar ornamentika) kazettás templomos Dráva-menti falvakban: ahol valaha pap prédikált a díszes szószékről, intve népét, ahol zsoltárt énekeltek az egyre apadó számú hívek, a templom ma jó, ha megóvott állagú műemlék. A szép gazdaépületek meg önmaguk csúfságai: betanyázott idegen nép, az udvart felverte a gaz, a ház dűlőfélben, kerítés nincs már rég, mert mit kerítene körbe? Az idegen nyomort és szokást? A híres szép templomokban a történelem kong, a tájat szapora idegen nép lakja. Ahogy Móra mondta: az a nép, amelyik elkezdi az egykézést, annak a neve mellé a történelem odaírta a deleatur-t (törlendő). Ha ma megnézhetnénk, vajon mit ír a történelem nevünk mellé 50-100 év múlva, lehet igen elborzadnánk.
Az első világháború népességveszteségei, különösen a fiatal férfiakat érintette, de kihatott az otthon maradt családokra is: a kevesebb férfi munkaerő kisebb létszámú családot tudott csak eltartani, nehéz volt visszaállítani a családi gazdaságokat.
Aztán végigzúdul a magyar tájon is egyéb gond-baj mellett a 33-as nagy válság, amely újabb tömegeket küld ki a világba. Nehéz az élet az országban. Mire stabilizálódna a társadalom úgy-ahogy a válság után, kitör a második világháború, amely elviszi megint fiatal férfijaink javát, hogy aztán 1947-es párizsi békeszerződés után már végérvényesen ötbe vágva folytassuk apadásunk. Az elcsatolt területekről a 47-es békekötésig a határokon kívül rekedt magyarság legalább többségében a megmaradt Magyarország fele vette irányát és útibatyúját.
Magyarországról is, és az elcsatolt részekről is sokan kezdenek új életet Amerikában vagy a háború utáni Nyugat-Európában, ahol nem volt orosz megszállás és nem fenyegetett a szovjet-kommunizmus.
A demográfiában némi javulást paradox módon a Rákosi éra hoz, a gyerekvállalás forszírozásával (anyának szülni kötelesség, lánynak szülni dicsőség). Más nem is hozható fel a rezsim javára. Ha születések száma emelkedett is ez idő alatt, maga az abszolút diktatórikus rezsim oly elkeseredetté tette a határokon belüli magyarságot, hogy 56-tal megint csökkenteni legyen kénytelen saját létszámát. A forradalom és szabadságharc leverése utáni várható megtorlások magyar tömegek ezreit lökte újból ki az országból, hogy aztán valahol Nyugat-Európában a második-harmadik generáció ha még teljesen nem is, de várhatóan egyszer odaasszimilálódjon a befogadó ország népességéhez. Nem akármilyen ember-anyag hagyta el az országot, nem a legrosszabbjaink.
A 60-as, 70-es, főleg a 80-as évek Magyarországáról már nem számottevő a kivándorlás, ám annál inkább megnő az elszakított területeken élő magyarság körében. A délvidéki magyarság szabadabban jár-kel Európában, ők főleg vendégmunkásként mennek nyugatabbra. Sokan közülük meg is telepszenek, kint maradnak választott új hazájukban. Az állandó megtelepedéshez egészen bizonyosan hozzájárult a Jugoszláv állam háborús, véres széthullása.
Erdélyben a hosszú ideig tartó kemény diktatúra, elnyomással és nagyon erős elszegényedéssel párosulva, útnak indítja nem csak a magyarságot, de a már 1000 éve ott élő szászságot, és a 18-ik században letelepített svábságot is. Nagy a kivándorlás a magyar zsidók körében is, ők Amerikába vagy Izraelbe vándorolnak ki. A 60-as évekkel kezdődő magyar, szász, sváb, zsidó exodus a 80-as év vége felé tetőzik és talán még nincs is statisztikánk erről az igen csak nagytömegű emigrációról. Fogytunk tehát határon belül és kívül egyaránt. A rosszban talán annyi jó volt, hogy a 80-as években az akkori szocialista Magyarország már hajlandó volt befogadni az erdélyi magyarságot. Addig Erdélyből főleg Ausztriába, Nyugat-Németországba, Svédországba vándoroltak ki a magyarok.
Kivándorlás, egykézés, mind-mind apasztotta számunkat.
Az 1920-as és az 1947-es békeszerződések után megmaradt Magyarország az én ítéletem szerint nem nemzetiségi állam. Vannak etnikumok, de számuk nem indokolná az ügy kiemelt kezelését. Ehhez képest a szomszéd államok egy része nem nemzetállam, hanem nagyarányú etnikummal tarkított ország, és mégsem hajlandók lemondani nemzeti állami mivoltukról. Pedig ott helye lenne a nemzetiségi/etnikai kérdés prioritásként való kezelésének. (Nem abban az értelemben, ahogy most negatív-prioritásként kezeli Románia, Szlovákia, ahol az erőszakos asszimilációs törekvések mára sem szűntek meg, sőt állami asszisztálással minden eszközt bevetnek különösen a magyar etnikum beolvasztására: például erőszakos betelepítések állami pénzzel finanszírozva és ösztönözve a betelepülő románságot, garantálva lakást, munkát. Ide tartozik az erősen soviniszta ortodox egyház sikeres nyomulása, amelyet az állam ugyancsak támogat: templomok százai, kolostorok tucatjai épülnek magyar falvakba vagy azok határába, ezzel megkönnyítve a románság beáramlását, és később a tömbszerű magyar etnikum „eldiaszpórizálódását”. Onnan már csak egy-két lépés a beolvadás vagy emigráció.)
És íme, visszaérkeztünk napjaink Magyarországára. A kivándorlás nem állt meg. 20-45 év közötti aktív férfi és női munkaerő, szakképzett, ügyes, élni akaró magyar megy Angliába tömegesen munkát vállalni. Oda fizet adót, később megy utána a család. Vajon visszajön-e mind? Vajon akarja-e a mai „magyar” országvezetés, hogy visszajöjjenek? Ha nem jönnek vissza, ki pótolja őket? A gyermekeiket és gyermekeik gyermekeit? Látjátok szemetekkel, feleim, milyen felelőtlenek vagyunk? Hagytuk őket, nem tudtunk rajtuk segíteni, közben adónkkal ezt a migrációs politikát támogatjuk. Hol lesz/van a következő, magyaroktól immár mentes Ormánság? Szabolcsban? Az Alföldön?
Pedig már megvan a következő Ormánságunk, csak még nem akarjuk látni. Hamarosan már nem tudjuk nem meglátni. Nem kellene ezt valakiken számonkérni? Nem tartozik ezért senki felelősséggel? Természeti törvény lökte ezeket az életerős fiatalokat Európa másik felébe? Senkinek nem hiányoznak, úgy tűnik. A médiában még csak perifériálisan sem téma ez a a szomorú jelenség.
Nekem hiányoznak. Nem számít sokat az én meg nem bocsátásom, de azért tudatom mindazokkal, akiknek ebben szerepe volt (munkahelyek nem-teremtése, rászavazni azokra, akik még az erdélyi magyarságot is ki akarják utálni innen, rászavazni azokra, akik a gazdaság élénkítése helyett romba döntötték és milliárdos tanácsadói díjakat menekítettek magunknak külföldre) nem bocsátok meg nekik, amíg élek. Nem tehetem... Van felelős bőven, ez a kivándorlás nem volt fizikai törvényszerűség. Remélem, egyszer néhány életrontón majd számon kérik a magyar jövőt. Az itthon, szülőföldjükön meg nem született magyar gyermekeket is számon kérik jövőnk gyilkosaitól.
Nagyon vázlatos, amit leírtam a téma kapcsán és máris szabadkozok: nem bújtam sok szakirodalmat, gondolom, akit behatóbban érdekel egy korszak, majd utánakeres.
A célom az volt, hogy felhívjam a figyelmet arra, hogy ügyeljünk, milyen prioritásoknak adunk helyt hosszabb távon, és azokat a célokat kövessük, alakítsuk ki a megfelelő ösztönző-rendszert, hogy a cél felé tartsunk, le ne térjünk a kijelölt egyetlen értelmes útról. Magyar iskolákat mindenáron. Magyar nevelést mindenáron. Magyar gazdasági szereplőket mindenáron. Magyar agráriumot mindenáron.
Akik nem így gondolják, azok egy másmilyen országban gondolkodnak, ami meglehet, már nem ez a Magyarország.
A kérdésem: milyen hazát szeretnénk? Most kell válaszolnunk.
Vagy: Elmegy a kútágas,/Marad csak a kútja,/Meg híres Werbőczi/Úri pereputtya./Árvult kastély gondját/Kóbor kutya őrzi,/Hivasd a törvénybe,/Ha tudod, Werbőczi.
Werbőczijeink már vannak. Ők hozzák a törvényt ellenünk, a mi pénzünkből, a mi hozzájárulásunkkal.
Ezek után mondd, te (kit) mit választanál?
A teljes vers:
Ady Endre: Ülj törvényt, Werbőczi
Még magasról nézvést
Megvolna az ország,
Werbőczi-utódok
Foldozzák, toldozzák.
A Föld nem tud futni,
Csak a Földnek népe
S ezer Kinizsi sem
Térülhet elébe.
Nagy az idegen Föld,
Sokasul az útja,
Tegnap csatatér volt
S ma puszta a Puszta:
Éhes magyaroknak
Nem futja a kedvük,
Míg az igazukat
Tán kiverekedjük.
Verekedés közben,
Hajh, ürül a korcsma,
Menekül az inség
Szökve, bukdácsolva.
Bécsben a korcsmáros
Tán még nem is sejti,
Vagy ha tán sejti is,
Könnyen elfelejti.
Éles a hajósíp,
Hallja baj-tetőzve
Zselénszky gulyása,
Tisza urak csősze.
Hivogatja a síp,
Nyomor eldobolja:
Úgy elfogy a magyar,
Mintha nem lett volna.
Elmegy a kútágas,
Marad csak a kútja,
Meg híres Werbőczi
Úri pereputtya.
Árvult kastély gondját
Kóbor kutya őrzi,
Hivasd a törvénybe,
Ha tudod, Werbőczi.
Utolsó írka