A Quaestor-üggyel összefüggésben előállították Tarsoly Csabát, a Győri ETO labdarúgócsapatának és stadionjának tulajdonosát, valamint két társát.
pedig Tarsoly Csaba az év klubvezetője volt 2012-ben...
Közmunkás volt, és börtönben is ült a Quaestor új vezérigazgatója - A Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. élére 2015. március 16.-án új vezérigazgató került, Orgován Béla személyében.
Az ügyészség vezetője nem más, mint Polt Péter, akiről tudjuk, hogy korábban a Fidesz tagja volt. De már azt is tudjuk róla, hogy lánya Tarsoly Csaba titkárával jár, és ha megnézzük az MNB honlapját, onnan kiderül, hogy felesége vezető pozíciót tölt be az MNB-ben, ő a személyzeti főnök a jegybankban.
Tarsoly Csaba visszaveszi a Quaestor-csoportban vezetői tisztségeit.
A Quaestor-csoport fő tulajdonosa szerdai, az MTI-hez eljuttatott
közleményében azt írta, hogy hibát követett el, amikor a reorganizációs
tanácsadó javaslatát elfogadta az átmenetre szóló új tisztségviselő
elfogadásakor. "Ezzel azt a hamis látszatot keltve, hogy mentesülni
kívánok a felelősség alól" - tette hozzá.
"Mindezek alapján úgy döntöttem, hogy vezető tisztségeimet visszaveszem
annak érdekében, hogy ne merülhessen fel a gyanú bármilyen kár
okozására" - írta a cégvezető, aki ennek érdekében intézkedett a
szükséges közgyűlések és taggyűlések összehívásáról szerdára.
"Mind személyesen, mind a cégcsoport vállalatai maximálisan
együttműködnek minden érintett hatósággal. Ezzel párhuzamosan mindent
megteszek olyan befektetők bevonására, akik segítséget jelenthetnek a
cégcsoport értékeinek ügyfelek számára történő megóvásában" - közölte Tarsoly Csaba.
(MTI)
Tarsolyt és két társát előzetesbe helyezték
Az üzletembert kocsival, bilincsben vitték a Budai Központi Kerületi Bíróságra reggel kilencre, ám csak este öt után döntött a bíróság. Mivel a rendőrség őt és két társát – feleségét és a brókercég egyik pénzügyi vezetőjét – csütörtök este vette őrizetbe egyebek mellett különösen nagy kárt okozó csalás gyanúja miatt, így a bíróság a 72 órás határidő lejárta előtt nem sokkal mondta csak ki: Tarsoly fogoly marad.
A Quaestor-ügy 2015. március 9-én robbant ki, amikor a pénzügyi vállalat egyik leánya, a Quaestor Financial Hrurira bejelentette: nem tud fizetni ügyfeleinek.
Ez a cég bocsátott ki mintegy 210 milliárd forintnyi kötvényt, amelyből 150 milliárdot a jegybank engedélye nélkül dobtak piacra.
KDNP-s képviselő lányával él a letartóztatott Buda-Cash-vezér
Családi kötelék fűzi össze Hargitai János KDNP-s képviselőt a letartóztatott Buda-Cash-vezérigazgatóval, Tölgyesi Péterrel – írta a Blikk. Hargitai János lánya, Linda ugyanis a bedőlt brókercég vezérigazgatójának, Tölgyesi Péternek az élettársa, aki március elejétől előzetes letartóztatásban ül.
Hargitaiékat különösen rosszul érintette a brókerbotrány, hiszen pár hónapja gyerek is született a kapcsolatból.
A most kiderült családi szál azért pikáns, mert Rogán Antal a Buda-Cash-botrány kirobbanásának másnapján bejelentette, hogy „itt az újabb szocialista brókerbotrány", hiszen számtalan összefonódás van a Buda-Cash-vezetők, illetve a Gyurcsány–Bajnai-kormányok emberei között.
tarsoly és a választások előtt elszámoltatást ígérő, 2/3-os, "antikommunista" miniszterelnök tisztességes üzletemberek körében
és itt is egy szimpatikus fiatalember, aki kifejezi a háláját, szeretetét a becsületes munkaadója irányába:
- megható -
a félhülye szili laci félhülye írása:
Maga Orbán rendelte el, hogy a Külügy mentse ki a pénzét a Quaestorból
Ő maga rántotta magára az egész Quaestor-ügy legkínosabb felét. Bevallotta, hogy napokkal március 9. előtt kormányszinten foglalkoztak a cég esetleges csődjével. De nem tájékoztatták az embereket, hanem azon ügyködtek, hogy a minisztériumok pénzét legalább kimentsék.
Ezt a miniszterelnök mondta el személyesen ma délben Sopronban. Tovább:
Eddig csak Szijjártó Péter Küküm-miniszternek kellett volna lemondania szerintem, de most már, hogy bejelentkezett, Orbán Viktornak is mennie kellene.
Ezt egészen egyszerűen nem értem.
Az elmúlt 24 órában vált igazán nagy témává a legtöbb részletében még mindig homályos Quaestor-bukás egyik fontos szelete, méghozzá az, hogy a Külügy miliárdokat tartott a brókercégnél, és a pénzt – hogy, hogy nem – pont azon a március 9-én vették ki, amely nap végén kijött a váratlan a Quaestor csődjéről. A napvilágra került tények, illteve a Küküm önleleplező sajtóközleményei alapján ijesztő kép bontakozott ki:
A Külügy lényegében beismerte: megszívatta a Quaestor kisbefektetőit
a magyar kormányszerveknek kiutalt, el nem költött, befektethető tízmilliárdjaik vannak
ezeket a tízmilliárdokat a saját szakállukra helyezhetik ki
semmi akadálya annak, hogy adott esetben akár egy bóvlikötvények kibocsátásából élő brókercégnél tegyék ezt
némi – de nem extra nagy – túlzással ez olyan, mintha kaszinóba járnának a pénzünkkel
amikor szorulni kezd a kapca, úgy él vissza a kormányzat a bennfentes információkkal, mint egy durván kapitalizmuskritikus brókerfilm valamelyik főszereplője
amivel ki mást szopatna meg sportszerűtlen módon, mint új kedvenceit, a keményen dolgozó kisembereket
Orbán Viktor évértékelő beszédében beszélt először a „keményen dolgozó kisemberekről”. Rogán Antal hamar alkalmazni is kezdte az új jelszót.
Ezek alapján mára nyilvánvaló lett: a Külügy annyira sáros, hogy a legkevésbé sem kell Fidesz-fóbiásnak vagy lemondáskövetelés-függőnek lenni, hogy az ember nyugodtan kimondhassa: Szijjártónak ezek után távoznia kell. Megengedhetetlenül kockázatos helyre tette a közpénzt, utána pedig titkolózott, és a sajátját mentve megszívatta választóit.
Az csak feltehető volt, hogy ha a Külügy ilyeneket művelt, akkor más minisztériumok és kormányszervek is, illetve, hogy minderről a Mindenható Miniszterelnöknek is tudnia kellett. A dolog előbb csak feltételezhető volt – de jött Orbán, és büszkén bevállalta.
Az első pillanatban tényleg nem értettem, miért tett ilyet. Most már arra tippelek, hogy ő is látta, milyen bajba került hirtelen hű kengyelfutója, Szijjártó Péter, akinek a fideszes véd- és dacszövetség szellemében nem engedhette el a kezét, nehogy gyengének nézzék, ezért inkább a tenyerébe pökött és beleállt. Így tehát most már első kézből tudjuk, hogy a magyar kormány a magyar miniszterelnök tudtával, sőt kifejezetten az ő utasítására, bennfentes – de minimum a nagyközönséggel meg nem osztott – információk alapján úgy mentette ki a pénzeit a Quaestorból, hogy a rábízott állampolgárokat erről nem informálta. Ebből a szempontból csak apróság, hogy a konkrét csődöt ennek fényében maga a kormány is okozhatta azzal, hogy hirtelen milliárdokat vont ki – a hosszabb távon amúgy fenntarthatatlan – rendszerből.
A fentieket magától Orbán Viktortól tudjuk.
Ugyanezeket erősíti meg az Index friss cikke is arról, hogy egy március 4-én tartott háttérbeszélgetésen a Fidesz-frakció egyik tagja azt mondta, újabb brókercsődök várhatók, és konkrétan meg is nevezte a Quaestort. Vagyis a kormánypárt köreiben napokkal március 9. előtt nyílt titok volt a dolog, mégsem szóltak a nyilvánosságnak. Igazán nem kell rosszindulatúnak lenni ahhoz, hogy feltételezzük: ennek egyedül az az oka lehetett, hogy ők és barátaik még ki tudják menteni a pénzüket.
Ha jól végiggondolom, a saját rövid távú érdekeit nézve Orbán mégis ügyeset lépett ezzel a bevállalással, mert magára vonta az összes kritikát, ami az ügyben érkezhet. Egy olyan ügyben, ahol normális esetben fejek tucatjainak kéne hullania, kezdve a teremfoci-miniszterével. Így az lett a helyzet, hogy ha van fej, ami lehullana, az Orbán Viktoré lenne. Azt meg természetesen senki sem tudja elképzelni, hogy az egész NER elbukjon a teljes magyar valóság gyökeres átszabásához képest piszlicsáré Quaestor-ügyön.
Így most az fog történni, hogy nem lesz egyetlen kormányzati felelős sem, mi meg haladhatunk tovább, látnivaló híján.
De igazából mégsem ez fog történni! Orbán rövid távon természetesen megússza az ügyet, de ezzel jóvátehetetlenül sérült az imidzse. És nem az őt eleve elutasító választók szemében. Mert a Quaestor-ügy ugyan sokszor átláthatatlannak tűnik, de azt a részét, hogy a fideszesek várták a csődöt, és azért nem szóltak róla senkinek, hogy a saját dellát kiszedhessék, a kormányzati kommunikátorok által legostobábbnak tartott választók is megértik.
----
A Cinken Szily Laci posztjához Sisapista kommentelő örkényi erősségű mininovellát írt Tarsoly Csabáról és Orbán Viktorról. Tele van erős képekkel, az egész jelenet csodálatos, tessék, olvassátok:
“A ház ablakából látszott, ahogy egy fiatal bróker lélekszakadva rohan a nyitva hagyott fekete Mercedésztől a miniszterelnök felcsúti rezidenciájához. A biztonsági őrök, az ex-TEK-esek rávetnék magukat, de a kormányfő int nekik, hagyják. Csalódottan zárkóztak vissza a kétajtós szekrények a bungallójukba, percekig tartott, amíg az adrenalint kicsillapította belőlük a Petőfi tévé esti adása.
– Mi az Csaba? – kérdezte Orbán, miközben a hasán igazgatta a frotír köntös megkötőjét.
– Meg kell… mentened… – lihegte Tarsoly, néha nagyokat nyel egy-egy szó előtt – a…Quaestort!
Viktor végre rendesen meghúzta a szalagot a derekán. Kitárta a karját és betessékelte a lakásba a brókert, akinek kivillan egy pillanatra az ETO-s trikója a fehér ing alól.
A miniszterelnök közben Tarsoly feje fölött összepislogott a tavaszi estében a verandán cigarettázó Mészáros Lőrinccel. A polgármester asztalán egy szétkapott bojler alkatrészei között ott volt a múltkori szüretből készült törkölypálinka. Orbán megnyalta a szája szélét – talán még az ő polcán is van egy üveggel.
– Miért kell megmenteni az ETO-t? – vetette oda a kérdést flegmán Viktor.
– Nem az ETO-t, a Quaestort! – mondta már nyugodtabb légzéssel tarsoly.
– Az ugyanaz! – förmedt rá Viktor a cégvezérre.
Anikó asszonyt szó nélkül inti vissza közben. A nő engedelmesen kifordul a szobából, és haygja, hogy a férje a vendéggel bemenjen a konyhába.
Viktor lehajolva keresgélte a pult fiókjaiban a törkölyt. A frotír köntösből ki-ki látszott a combja, amelyen Tarsoly egy „Csak az UTE” tetoválást vélt felfedezni, de nem volt biztos abban, amit lát. A kormányfő a mosogató alól kérdezte hátra:
– Szóval, mi van az ETO-val?
– A Quaestort. A Quaestort szekálja a Gyuri – jött a válasz.
Viktor elgondolkodva röffent vissza:
– A Giorgi Kvilitaia aztán mit b*szogat a csapaton? Hát az csak egy csatár! – bele is kuncogott a mondat végébe.
– Nem, a Matolcsy, és még mindig nem az ETO-t! – állt ki határozottan a bróker, aki megijedve saját fellépésétől inkább aggódó hangra váltott, nehogy felingerelje a vezérét – Az MNB elkezdett minket cseszegetni. Rájöttek, hogy bóvli, amit csinálunk.
A miniszterelnök elégedetten húzott elő egy üveg házit a bojler mellől. Keszin kapta a Szijjártótól, amikor meglátogatták együtt az anyukáját.
– Az ETO-val mi lesz így? – kérdezte bontás közben.
– Az ETO-val? Hát, az megmarad, gondolom. De le kell állítani a Gyurit!
– Ha megmarad, akkor bukjad a céged – már tölti a két kupicát az elővett poharakba.
Meghúzták mind a ketten. Tarsoly keze remegett. Nem értette, hogy a régi barát hogyan lehet ennyire érzéketlen. Talán azért, mert a Győr az Újpest és a Vidi mögött van? A foci körüli kavargásban jutott eszébe a legvégső érv, amit Viktornak vethet:
– De benne van az állam pénze is a Quaestorban!
– Pffff – vált permetté a kiprüszkölt pálinka – Hogy mi?
– Hát a Petike, a Szijjártó, berakta a minisztérium pénzét. Akart egy teremfocipályát a hátsókertbe – felelte remegő hangon Tarsoly.
– Teringettét! – fakadt ki Viktor – Hát ez sem tudna füvön futni.
– Akkor segítesz?
Viktor már az üveget húzta meg, tudta, hogy a pohár nem elég. Petit mégsem hagyhatja az út mellett.
– Mondom, mi lesz! – váltott határozottabb hangra néhány pillanat csend után – Kiveszed nekem az állampénzét!
– De a 20 milliárdtól azelőtt becsődölünk, hogy a Matolcsy elkezdi a vizsgálatot! – Tarsoly már majdnem sírva kérlelte a miniszterelnököt: – Kérlek, csak állítsd le a vizsgálatot! Különben mehetek a börtönbe! Hát az egész bóvli volt, nem érted?
– Nem-nem – oktatta ki a kormányfő – Kivesszük a pénzt. Meg szólj a többieknek is, hogy takarítsák el a pénzüket Tőled. Kivéve a Lajosnak! Neki most úgyis csak a g*cin jár az esze.
De nem akarok börtönbe menni!
Viktor felállt, Tarsoly ülve maradt. Orbán intett, hogy pattanjon. Vállára tetté a kezét, a bejárati ajtó felé terelte a remegő férfit:
– Tudok erre egy keményendolgozó kisembert. Sokat ír a Facebook-oldalamra. Rajongó – mondta kuncogva – Az majd elviszi a balhét helyetted.
– Köszönöm – sírta el magát teljesen Tarsoly.
– Aztán a Lajosnak egy szót sem!
Nézte, ahogy a kerten át kisétál a bróker az autójához a TEK-esek között. Még utána kiabált:
– Aztán az ETO ki ne essen a bajnokságból!
A bejárati ajtóban hallotta, ahogy megszólal a Skype. Ráchellel minden nap nyolckor beszélnek. Apai kötelessége ez. Mielőtt becsukta az ajtót, még megnézte Mészárost a szomszédban, aki éjszakánként hobbiból bojlereket szerelt még mindig…”
irodalmi értéke jó, de orbánnak nincs ilyen hatalma, nem ő parancsol.
Pintér Bence: A fő kérdések Quaestor-ügyben
Szóval az utóbbi napok fejleményei után a fő kérdések, egyszerűen, hogy a „keményen dolgozó kisember” is megértse:
1. Oké, hogy „időben kimentették”, de miért volt egyáltalán közpénz brókercégnél?
2. Oké, hogy „időben kimentették”, de mi van azokkal a keményen befektető kisemberekkel, akik a bennfentes információ hiányában nem tudták időben kimenteni? Hányan vannak a olyan kormányközeli vállalkozók, stb., akik a kormány bennfentes információjának farvizén szintén „időben ki tudták menteni” a pénzüket? Mennyire játszott szerepet a bedőlésben az, hogy ezek a szereplők kivették a pénzüket?
3. Miért nem jelentett még mindig csődöt a 150 milliárdot csaló Quaestor? Miért vannak szabadlábon a vezetői, miért nem hallgatták ki őket? Miért nem zárt be és foglalt le mindent a rendőrség?
4. Aztán Hava Nikita kérdése: „vajon mennyire torzítja a statisztikákat az, hogy az állam állami cégeken keresztül beteszi egy brókercégbe a közpénzt, ami ebből állampapírokat vásárol milliárdos tételben. És most csak egy eset derült ki, pedig kismillió állami cég van.”
5. Végül: miért a szocialistákra mutogat a kormány, miközben 2010 óta teljes kontroll alá vonta (adott esetekben megszüntette, átalakította az összes olyan szervet, aminek feladata lenne az ilyen csalások felderítése?
Lassan csak elkészül a brókerügy fideszes keretsztorija
2015.03.30. 09:51 | Írta: pinter.bence
Három hete próbálja a sajtó felgöngyölíteni, hogy mi a fene történt a Questor csődje körül. Ennyi idő kellett ahhoz is, hogy a kezdeti önellentmondások és össze-vissza nyilatkozatok után a Fidesz is összeállítsa végre a saját „mítoszát” Magyarország legkomolyabb pénzügyi csalásával kapcsolatban.
A továbbolvasás előtt mindenkinek javaslom, hogy tegye magáévá a 444 cikkét a brókerügyek kronológiájáról. Aki lusta átkattintani, annak összefoglalom a tényeket. A Buda-Cash február 23-24-én dőlt be, ekkor rendőrök szállják meg az irodáit. Tarsoly Csaba március 9-én jelentette be, hogy a Quaestor is csődöt jelent, de ezt valójában nem tette meg, így folyhattak tovább a kifizetések, miközben a kisbefektetők nem jutottak pénzükhöz. Még ezen a napon kifizették a KüKüm alá tartozó Magyar Nemzeti Kereskedőházat, állampapír helyett készpénzben megadva a majdnem 4 milliárd forintot. Másnap kiderül, hogy a Questor egy példátlan mértékű, 150 milliárdos csalásban érintett.
Március 16-án Tarsoly helyett egy stróman, Orgován Béla lesz a Quaestor vezére. 20-án Tarsoly újra bejelenti a csődöt, de úgy tűnik, ekkor sem indult meg az eljárás.Március 25-én Orbán bejelentette, hogy ő adott utasítást arra, hogy a minisztériumok vegyék ki pénzeiket a brókercégekből. Ezen a napon Tarsoly bejelenti, hogy újra ő a Quaestor vezére. Az utasítás dátuma nem tisztázott: március 4-ét jelöli meg Lázár János, később a kommunikáció egy gyors váltással február 25-re teszi ezt az utasítást. Elvileg a KüKüm március 5-én dönt arról, hogy kiveszik a pénzt. Március 26-án veszik őrizetbe Tarsolyt, előzetes letartóztatásba március 29-én kerül.
Zavar az erőben
Az Index 23-án szellőztette meg, hogy lehet közpénz a 150 milliárdos csalással vádolt Quaestornál. Annyi biztos, hogy a Magyar Nemzeti Kereskedőház 3,8 milliárdnyi állampapírt tartott a cégnél, az első és azóta is fenntartott közlés szerint azért, mert „a Quaestor volt az egyetlen cég az értékpapír szolgáltatók közül, amelyik a Külgazdasági és Külügyminisztérium számára díjmentesen biztosította szolgáltatásait”. Na most ez a mondat igaz is, tekintve, hogy az államkincstár az nem egy cég, de egyébként ugyanazt a szolgáltatást nyújtotta volna. Az egyetlen különbség, hogy azzal a megoldással a Quaestor nem tudott volna pénzt keresni.
Aztán beindult a Fidesz gépezete. 25-én a közpénzből jól megfizetett Bunford Gerda közblogger megadja az alaphangot: közpénzt mentett Orbán Viktor, aki aznap jelentette be, hogy a személyes utasítására vették ki a pénzt. Hadd idézzük emellé a 25-i Fidesz-közleményről szóló hír részleteit:
A Fidesz „nem dől be” a szocialisták provokációjának, hiszen a baloldal volt az, aki a szocialista brókerbotrányban elárulta és cserbenhagyta a magyar embereket. (...) Hozzátették: a baloldal emberei parlamenti vizsgálóbizottság előtt vallhatnak arról, miért hoztak olyan törvényeket, ami segítette, hogy zavartalanul működjön a pénzügyi korrupció. Miért nem ellenőrizték ezeket a cégeket? Mit kerestek ezek a brókerek a szocialista kormányok környékén, és mit keres az MSZP, Gyurcsány és Bajnai a brókerek céghálózatában? – sorolta kérdéseit a Fidesz.
Majd ugyanebben a témában 29-én:
„A politikai cirkusz és az évtizedes pénzügyi korrupciónak véget vető kormány támadása helyett az ellenzéknek az érdemi parlamenti munkában, a károsultak mielőbbi kártalanításában, és a valódi felelősök megtalálásában kellene segíteni” – fogalmazott az MTI-hez eljuttatott közleményében a nagyobbik kormánypárt. (...) Azt ígérték: ezt követően „rendet tesznek” a brókerpiacon és felállítják a vizsgálóbizottságot, „hogy végre választ kapjunk arra, hogy a szocialista kormányok vajon miért hunytak szemet az évtizedes pénzügyi korrupció fölött, miért engedtek brókereket a kormányuk közelébe és mit keresnek az embereik a brókercégek hálózatában”.
27-én Orbán a közmédiának nyilatkozott: „a miniszterelnök szerint minden háztartás utolsó sarkába is eljutott az a hír, hogy brókercégnél pénzt tartani egyenlő a rendkívüli kockázattal, »ezt minden magyar ember tudja hetek óta«.” Egyben elkezdte formálni a civilek, a drogmaffia és a menekültek után következő aktuális mumust, a brókereket, szembeállítva őket a magyarcsaládok után következő új célcsoporttal, a keményen dolgozó kisemberekkel:
A kormányfő arról is beszélt, hogy senki nem sajnálja a brókerektől „a kőgazdag emberek világát”, ha a munkájukkal a többi embernek is segítettek pénzhez jutni. „De abban az esetben, ha ez az életmód, vagyoni helyzet a keményen dolgozó emberek pénzének ellopásából áll elő, akkor kinyílik a bicska az ember zsebében” – fogalmazott.
Ezzel összekötve felvázolta a megoldást, amiről már hétfőn vagy kedden dönthet a parlament: a cégvezetők saját vagyonukkal is felelősek lesznek, így a kártérítés sem maradhat el. Tarsolynak ugyan magánvagyona nem sok van, meg egészen pár nappal ezelőttig le sem tartóztatták, de azért az ügyészség elmondta, hogy az ügyészség jól és gyorsan végezte a munkáját.
Kiderült közben az is, hogy Tarsoly levelet írt a miniszterelnöknek (egyes hírek szerint Szijjártón keresztül, mások szerint közvetlenül) amiben egy pénzügyi tervet vázolt a Quaestor megmentésére. Giró-Szász András és Lázár János is nyilatkozott a hétvégén. Lázár szerint a Tarsolyhoz hasonló emberek megpróbálják magukat a politikusokhoz kötni. Giró-Szász tisztázta, hogy Orbán március 9-én kapott levelet Tarsolytól, ezt be is mutatta, de nem adta közre.
Azért illusztrációként megemlíteném a Reinfeldt-kormányt kilenc éve felforgató eseménysort, amely a frissiben beiktatott kormány két miniszterének lemondásához vezetett.
Maria Borelius külgazdasági miniszter (tehát Miszter Sziddzsarto pályatársa) azért mondott le, mert a '90-es években a bébiszitter után nem fizette be a munkáltatói adót.
Cecilia Stegö Chilònak azért kellett távoznia, mert nem fizette be a TV-előfizetési díjat, amivel 16 év alatt 300 ezer forint értékű horribilis kárt okozott. Érdekességképp megemlítendő, hogy a lemondása után írt egy levelet a fizetési osztálynak, hogy a törvény által ilyen esetekre még pár hónapig biztosított miniszteri fizetésre nem tart igényt.
A mítosz
Szépen lassan tehát összeállt a fideszes narratíva. Eszerint egyrészről vannak a keményen dolgozó kisemberek (KDK), szocialisták által támogatott a csaló brókerek és az okos kormány. A történet évekkel ezelőtt indul, amikor a szocialisták elkezdtek szemet hunyni a pénzügyi korrupció fölött, a kormányuk közelébe engedték a brókereket, illetve saját embereiket a brókerek közelébe.
A szocialisták által segített, támogatott csaló brókerek lebuktak február elején, ekkor az okos kormány legokosabb embere, Orbán Viktor a Buda-Cash bedőlése után úgy döntött, hogy ki kell menteni a közpénzt a csaló brókerektől, ha van náluk közpénz. Ezt minden minisztériumnak magának kellett megvizsgálnia. A Szijjártó-féle KüKüm meg is vizsgálta, majd március 5-én határozott róla, hogy a szárnyai alatt működő MNKH 3,8 milliárdnyi állampapírját kiveszi a cégből. Ezt március 9-én tették meg, amikor is készpénzben megkapták az összeget.
Az okos kormány tehát megvédte a keményen dolgozó kisemberek gonosz szocialisták és csaló brókerek által veszélyeztetett közpénzét, most pedig készül tételesen megbüntetni ezeket a csaló brókereket egy szokásosan Fidesz-szagú, huszárvágás-jellegű személyre szabott büntetőtörvénnyel.
Ehhez képest
Volt nekem a minap öt kérdésem, amire próbáltam választ kapni. Lássuk hogy állnak ezek a mítosz és a valóság tükrében.
1. Oké, hogy „időben kimentették”, de miért volt egyáltalán közpénz brókercégnél?
A magyarázat szerint a Quaestor vállalta a legjobb feltételekkel a minisztériumhoz köthető állami cég pénzének „parkoltatását”. Törvénytelenség valóban nem történt, lehet ott tartani az ilyen cégek pénzét. Kérdés viszont továbbra is, hogy mi szükség volt rá, ha egyszer az államkincstárnál ugyanilyen feltételekkel tarthatták volna a pénzt. Ezzel a megoldással egy valaki járt jól: a Quaestor és Tarsoly Csaba.
2. Oké, hogy „időben kimentették”, de mi van azokkal a keményen befektető kisemberekkel, akik a bennfentes információ hiányában nem tudták időben kimenteni? Hányan vannak a olyan kormányközeli vállalkozók, stb., akik a kormány bennfentes információjának farvizén szintén „időben ki tudták menteni” a pénzüket? Mennyire játszott szerepet a bedőlésben az, hogy ezek a szereplők kivették a pénzüket?
Az érvényes fideszes narratíva szerint a kormány csak március 9-én a bedőlés napján értesült a Quaestor problémájáról, tehát nem rendelkezett bennfentes információval, a korábban meghozott intézkedéseit csupán az események, hírek figyelemmel követése és az azokból leszűrt információk alapján hozták meg, csak úgy, mint a keményen dolgozó kisemberek. érdemes azonban itt megjegyezni, hogy a Quaestorról szó sem volt március 9-ig a sajtóban, ráadásul miközben a KDK nem tudták kivenni a pénzüket, a kamucsőd miatt a kifizetések folyhattak tovább, ki tudja meddig. Egy nyilvános kivétlista az utolsó napokból sokat lendítene az ügy megvilágításán, persze ilyesmire aligha számíthatunk.
3. Miért nem jelentett még mindig csődöt a 150 milliárdot csaló Quaestor? Miért vannak szabadlábon a vezetői, miért nem hallgatták ki őket? Miért nem zárt be és foglalt le mindent a rendőrség?
Oké, végre, három hét után lecsukták Tarsolyt. Ideje volt. 150 milliárdot csalt a szentem, hát ezt mindenkinek ki kellett hevernie. Ez alatt az idő alatt gyakorlatilag azt csinálhatott a cégével, amit akart, például átíratta az egész hóbelevancot egy Orgován Béla nevű strómanra. Amilyen gyorsan és példásan járt el a rendőrség és az ügyészség a politikailag nem kifejezetten érintett Buda-Cash ügyében, olyan lassan és nyögvenyelősen ment ez a Quaestorral kapcsoaltban – bár szerintük marha gyorsak, eredményesek és pontosak voltak. Szerintem én is nagyszerű munkaerő vagyok.
4. Aztán Hava Nikita kérdése: „vajon mennyire torzítja a statisztikákat az, hogy az állam állami cégeken keresztül beteszi egy brókercégbe a közpénzt, ami ebből állampapírokat vásárol milliárdos tételben. És most csak egy eset derült ki, pedig kismillió állami cég van.”
nő a gdp!
Erről a vonalról még mindig nem tudok közelebbit mondani, bevallom, nem igazán értek hozzá, mindenesetre érdekes kérdésnek tűnik.
5. Végül: miért a szocialistákra mutogat a kormány, miközben 2010 óta teljes kontroll alá vonta (adott esetekben megszüntette, átalakította az összes olyan szervet, aminek feladata lenne az ilyen csalások felderítése?
Talán ez a legdühítőbb a fideszes kommunikációban. Vegyük sorba. A Fideszt az érdekli például, hogy a szocialista kormányok miért hunytak szemet a pénzügyi csalás fölött. 205-ben kérdezik ezt, amikor pontosan öt éve annak, hogy a Fidesz kétharmados többségével olyan törvényt hoz, amilyet akar, és gyakorlatilag az összes fontosabb szervet Orbánhoz hű emberekkel töltötte fel, legyen szó az ügyészségről, a jegybankról vagy az alkotmánybíróságról. Öt év lett volna rá, hogy a Fidesz ne hunyjon szemet a csalás fölött. Minden lehetséges eszköz ott volt a kezükben. Nem sikerült. Biztos a Gyurcsány miatt.
Mit keresnek a szocialisták emberei a brókercégek hálózatában? – kérdezi ismét a Fidesz. Nem tudjuk, kire gondolnak, de azt tudjuk, hogy Mikuska Zoltán, Tarsoly személyi titkára és Polt Péter főügyész lányának kedvese korábban a Miniszterelnökségnél dolgozott.
Miért engedtek kormányuk közelébe brókereket a szocialisták? – kérdezi a kormánypárt az ETO Parkra mutogatva, amire Tarsoly 2005-ben kapott 17 milliárdos hitelt az MFB-től. Eközben viszont nagyon nehéz lenne tagadni, hogy ha Tarsoly jóban is volt Gyurcsányékkal, 2010 óta sokkal jobb kapcsolatot ápolt a Fidesszel, mint a szocikkal valaha. A moszkvai vízumközpont üzemetletésével a Quaestor benne volt a keleti nyitásban, Tarsoly Szijjártóval különösen jó viszonyt ápolt, az ETO miatt pedig a miniszterelnökkel is jóban volt. Még parlamenti belépőkártyát is kapott a Miniszterelnökségtől. Visszakérdezünk: miért engedtek kormányuk közelébe brókereket a fideszesek?
Így állunk tehát március végén. Az egyértelműen fideszes kötődésű Tarsoly három hétig szabadlábon alakítgathatta a 150 milliárdos csalást elkövető cége ügyeit, miközben a Fidesz unalomig ismert módon egyrészt ráfogja az öt évvel ezelőtt elbukott kormányokra az ügyet és megkezdi szokásos gyűlöletpolitikáját egy csoport felé, amelynek csak egy része érintett a mostani botrányokban.
Bűzlik az egész ügy.
(A képen: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter; Léna, a csalás miatt letartóztatott Kiss Szilárd KGB-pozitív felesége; Tarsoly Csaba, csalás miatt letartóztatott üzletember. Mind a hárman szocialista kötődésűek.)
Utolsó írka