Az akácnemzetség tudományos nevét, Robinia pseudoacacia, arról a Jean Robin francia kertészről kapta, aki 1601-ben Európában meghonosította a növényt. Fajai Észak-Amerika keleti részén és észak-Mexikóban (az atlantikus–észak-amerikai flóraterületen) honosak. Magyarországon a 18. században kezdték telepíteni a futóhomok megkötésére.
Megvédené az akácot a Fidesz
Glattfelder Béla fideszes EP-képviselő szerint meg kell akadályozni, hogy az Európai Bizottság elrendelje az akác visszaszorítását, netán kiirtását. Ennek érdekében a Fidesz hungarikummá minősítené az akácot és az akácmézet, és módosítaná a magyar erdőtörvényt is, amely eddig veszélyes, idegenhonos fajtaként határozta meg az akácot.
Az Európai Unióról a poszt közepétől szerkesztettem részletesebben.
:
az alábbiakban biológusként reagálok. (Hangsúlyozom, hogy véleményemet szakmai érvek alapján fogalmaztam meg és az nem értelmezhető politikai állásfoglalásként.)
Ha valaki beleolvas a Tóth, P. (2013): Magyar Méhészeti Nemzeti Program Környezetterhelési Monitoring vizsgálat 2012–2013. Országos Magyar Méhészeti Egyesület című anyagba nem lesznek illúziói, arról, hogy mennyire ‚fenntartható’ a magyarországi méhészet.
A témát összefoglaló honlap alján levő linkre kattintva elérhető pdf-ben az anyag.
Néhány fontosabb megállapítás: Magyarországon folyamatosan növekszik a méhcsaládok száma, Európában Magyarországon a legnagyobb a méhsűrűség, A magas méhsűrűség igen komoly mértékben okozója a ‚sanyarú méhegészségügyi helyzetnek’ A számos méhegészségügyi probléma ellen csak nagyon szigorúan betartott és komoly vegyszeres védekezés a megoldás (ennyit a biomézről’)
Szóval egyértelmű, hogy a magyarországi méhészet fenntarthatósága nem az akácon (annak mennyiségén) áll vagy bukik, mert Európán belül azzal is igencsak jól állunk.
Hogy mennyire? A Központi Statisztikai Hivatal szerint majdnem 448 ezer hektárnyi állományunk van belőle (2012, ezzel a fafajcsoportok között vezető helyen áll). 2000 óta az akáccal borított terület kiterjedése csaknem 75 ezer hektárral nőtt hazánkban. A számok nem arról tanúskodnak, hogy az akácnak nálunk üldöztetésben lenne része, vagy hogy megsínylené azt.
Ugyanakkor nemcsak hazai, hanem európai tapasztalatok is arról utalnak, hogy az akác monokultúrák a fajgazdagság csökkenését és fajkészlet megváltozását okozzák. Lásd Benesperi et al. 2012: Biodiversity and Conservation 21: 3555-3568.
’Varietas Delectat’ azaz 'A változatosság gyönyörködtet' – tartja a latin mondás. A változatosságra az akác nálunk, távol az őshazájától veszélyt jelent. Nemcsak az élővilág változatosságára, hanem a mézek változatossága is (közízlés uniformizálódásával, a vásárlói igényeknek egyre inkább az akácméz felé való fordulásával).
Ha valamit tenni kell és lehet, akkor a sokféle jó mézet kell propagálni.
A magyar miniszterelnök és az Európai Bizottság elnöke tárgyalásán érintette az energiabiztonság és az akác ügyét is. Orbán Viktor „kegyelmet kért” a magyar akácnak José Manuel Barrosótól, amelyet az meg is adott, fogalmazott Szijjártó Péter.
megvédjük a devizahiteleseket a bankoktól, megvédjük a magyar akáct, a pálinkafőzést! elszámoltatást, lisztrációt. előre 2/3, rezsisereg!
A magyar földet, a szabad pálinkafőzést és a magyar akácot védené meg a Fidesz az Európai Uniótól, ezért internetes aláírásgyűjtést kezdtek. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter szerint az unió egyes szervezetei több fronton is támadást indítottak az ország és a magyar érdekek ellen.
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
PROPAGANDA
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
„Egy tapodtat sem engedünk a magyar földtörvény szigorából, megvédjük a magyar földet, megvédjük az akácot és a pálinkát” – fogalmazott a miniszter, aki szerint az európai parlamenti választások közeledtével jól látható: az unió egyes szervezetei több fronton is támadást indítottak az ország és a magyar érdekek ellen. Kijelentette: a hamarosan megalakuló új kormány megvívja a szükséges küzdelmeket. Ebben mögötte áll a szilárd, kétharmados parlamenti többség – fűzte hozzá a miniszter, aki fontosnak nevezte azok támogatását is, akik a magyar vidéken a Fidesz-KDNP-nek adták voksaikat az országgyűlési választáson. Szerinte ez határozott kiállás volt a magyar kormány vidékpolitikája és az elfogadott földtörvény mellett.
Nyitrai Zsolt az EP-választás legfontosabb feladatának nevezte, „hogy üzenjük meg Brüsszelnek: adják meg a tiszteletet a magyaroknak”. Magyarországot ugyanolyan jogok illetik meg, mint a többi tagországot, érjen véget a kettős mérce az unión belül! - hangoztatta.
régen még kellett egy uniós zászlós kép is - a páros hetekre
Fazekas szerint a magyar földtörvény Európa egyik legerősebbje, de ha kifogások érik, még több garancia építhető bele annak érdekében, hogy a magyar földet magyar gazdák vásárolhassák meg. Közölte, kifogás a földbizottságokkal kapcsolatban fogalmazódott meg. Az adott településen, a helyi közösség érdekeit megjelenítő, a gazdák által megválasztott testület vétójoggal rendelkezik bizonyos kérdésekben.
A magyar akácot hungarikumnak tekinti a kormány, a táj elválaszthatatlan részének – mondta a miniszter. „Nem osztjuk azt a véleményt, ami a balliberális oldalon megfogalmazódik, hogy Észak-Amerikából behurcolt özönnövény lenne az akác” – fogalmazott. Mint mondta, az értékes épület- és tűzifa nélkül elképzelhetetlen a magyar méhészet, az erdőállomány harmadát alkotó akác a mézmennyiség mintegy felének megtermeléséhez járul hozzá. Szólt arról is: mintegy 19 ezer méhészet van Magyarországon és csaknem 90 ezer ember megélhetése függ a hazai méztől, amely a világon a legnagyobb sűrűségű.
Maffiacsaládok, oligarchák, zöldbárók
Megalázott Kishantos
Sipos Ferenc, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (Kecskemét) munkatársa:
Az Európai Bizottság rendelettervezete, amely magyarul itt is elérhető és letölthető, jelen formájában nem nevesíti még az Európában nem őshonos, agresszíven terjedő, és jelentős gazdasági, természeti és társadalmi károkat okozó, úgynevezett özönfajokat, amelyek ellen védekezést irányoz elő. A jelenleg 50 tételesre tervezett listát illetően, amelyre állat- és növényfajok egyaránt felkerülnek, a tagállamok tesznek javaslatot, amint az a tervezet 4. cikkében (paragrafusában) áll.
A tervezett rendelet célja a veszélyes, sok kárt okozó özönfajok, mint az allergén parlagfű, a hullámtereket elözönlő, árvízveszélyt növelő gyalogakác, a gazdasági kártevő krumplibogár, a betegségterjesztő vándorpatkány és társaik elleni védekezés uniós szintű összehangolása, a tagállami védekezést segítő közösségi szintű finanszírozás jogalapjának megteremtése. Régóta fennálló akarat ez a közérdek elősegítésére, amit – mint az európai érdekszövetség közös cselekvési szándékát – döntően a magyar szakemberek is támogatnak, legyenek egészségvédők, gazdasági érdek képviselői vagy természetvédők. Annak az álláspontnak semmi köze a valósághoz, amely szerint ezt a rendeletet kifejezetten egyetlen tagállam, Magyarország egyetlen növényfajából, a fehér akácból hasznot húzó gazdasági érdekcsoportok, a magyar méhészek és erdőgazdálkodók ellen tervezik megalkotni, az ő gazdasági tönkretételük érdekében.
Azt a tényt, hogy nem őshonos Európában, az embertől függetlenül is képes agresszíven terjedni, és ezáltal képes kárt okozni (amiből nem következik, hogy mindig és mindenkinek jól felismerhető kárt okoz a terjedése), régóta ismerik az élővilággal foglalkozó szakemberek, erdészek és természetvédők egyaránt. A világ minden táján, ahol telepítik, sőt őshazájában, az Amerikai Egyesült Államokban (azokban a tagállamaiban, ahol nem őshonos) szerepel az inváziós terjedésre és károkozásra képes fajok listáján, amióta csak – sok évtizede - ilyen listákat készítenek. A világhálón elég beütni az „invasive list Robinia” keresőszavakat ahhoz, hogy számos, jóval az európai uniós rendelettervezet előtt született szakmai listát tanulmányozhassunk öt kontinensről, amelyek mellett kimerítően taglalják kártételeit is.
A fehér akácról hazánkban rendelkezésre álló tapasztalatokat tükrözi az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény végrehajtásáról szóló 153/2009 FVM rendelet. Ez 2009-ben született, nem az Európai Unió kényszerítette ki, hanem saját, magyar, erdőkkel foglalkozó szakembergárdánk fogalmazta meg, saját magyar érdekeink szolgálata érdekében, és saját magyar jogalkotónk emelte jogszabályi szintre. Ennek harmadik melléklete felsorolja az idegenhonos (nem őshonos) fafajokat, külön nevesítve az intenzíven terjedőket (invázióra képes fajokat), közöttük a fehér akácot. Nincs értelme idegen akaratra mutogatni, mert a fehér akác kapcsán kétségtelenül fennálló szakmai és társadalmi vitákat - határainkon belül - magyarok vívják magyarokkal.
Az érzelmi alapú hitvitánál tartalmasabb, racionális párbeszédre képes szakemberek közül senki nem tagadja komoly gazdasági jelentőségét, mint tényt - sem faanyag-szolgáltatását, sem mézelő növény mivoltát illetően.
Környezetvédelmi (egészségvédelmi, tájvédelmi) jelentősége már vitatottabb. Gyakran hangsúlyozzák például homokkötő szerepét, jóllehet csak azokat a homokfelszíneket lehet vele megkötni, amelyek más, őshonos növényzettel is megköthetők (igaz, ezek rendszerint kisebb gazdasági hasznot hoznak). A szélsőségesen száraz homokbuckákon sem az akác, sem más fafaj nem nevelhető érdemi állományban.
Ami pedig szintén a tények közé tartozik: az akác gyökérsarjairól és magról egyaránt képes agresszíven terjedni, ezáltal megjelenni ott, ahol nemkívánatosnak minősülhet, ahol nem kérte, nem akarta ezt a terület tulajdonosa. Ahol valaki gyepet akart fenntartani, és az akác megjelenése előtt megtehette ezt kímélő kezeléssel, ritka beavatkozással, de a továbbiakban jelentős pluszköltséget okoz neki a fásodó sarjak elleni védekezés. Ahol valaki más fafajokból álló erdőt akart fenntartani, hosszabb vágáskorút, ritkán kezeltet, de nem tudja megvalósítani az elképzelését, mert magától megjelenik erdejében az akác, behálózza a gyökérsarjaival, elszórja a magvait, és mire az eredeti faállomány kitermelésére és felújítására kerülne sor, már az újulatot is elnyomja agresszívebb növekedésével. Aki tényleg ismeri a vidéket, nem lehetnek számára ismeretlenek ezek a szituációk.
Végeredményben egyszerű példán keresztül megérthető az akác felett folytatott viták lényege. Olyan, saját hasznunkra tartott élőlényről beszélünk, amely képes elszabadulni, és tőlünk függetlenül, akaratunk ellenére is „cselekedni” – ebben pedig alapvetően különbözik a paradicsomtól, krumplitól, és számos más haszonnövénytől, amik szintén Amerikából erednek, és amelyekkel párhuzamba szokták állítani. Az akác sok szempontból inkább olyan, mint a kutya. Hasznos élőlény a kutya? Ha megfelelően tartják, nem kérdés. Képes kárt okozni a kutya? Ez sem kérdés, ha a kóbor kutyák által jelentett problémákra gondolunk. Tartsunk-e kutyát az országban, hol igen és hol ne (más a kutya a tanya mellett, és más az erdőben szabadon kóborolva), és mennyit, és milyen szabályok mellett, és ki felel a kutya által okozott károkért, és kinek kell ezek elhárítására lépéseket tennie? Ezek azok a kérdéstípusok, amikre jó volna széleskörű megegyezéssel értelmes válaszokat találni, akkor is, ha a kutya helyére az akácot helyettesítjük be a mondatokban. Mert azt is észre kell venni, hogy a kutyatartás sok szempontból jobban szabályozott, mint az akáctartás. Az utóbbi által okozott károkért és többletköltségért ugyanis a legritkább esetben vállal felelősséget az, aki az akácot ülteti, neveli, vagy csak tűri spontán megjelenését a saját földjén, és hagyja tovább terjedni másokéra is.
Zárt akácos tömbök belsejében igen kevés madárfaj, igen kis egyedszámban képes csak megélni, ellentétben az őshonos erdőkkel. Szerencsés esetben, amikor még nem vált teljessé élőhelyük kedvezőtlen átalakítása, előfordulhat, hogy érzékenyebb növényfajok is megtalálhatók az akácok közelében (leginkább ott, ahol a termőhely nem kedvez az akácnak, és állománya lassabban, vagy nem zárul). De ezek az esetek tartoznak a jobb kimenetelű kivételek közé, és nem annak bizonyítékai, hogy az akácnak nincs pusztító hatása a természetes növényzetre, hanem arról tanúskodnak, hogy szerencsés esetben káros hatása ellenére sem tűnik el minden azonnal a környezetéből. Éppen úgy, ahogyan alkoholista szülők gyermeke is válhat boldog felnőtté a kedvezőtlen környezet ellenére, ám ez a ritkábbik eset, és nem arra bizonyíték, hogy az alkoholizmus nem rombolja a családi értékeket.
Az akác mézelő tulajdonságát a méhészek tényleg képesek hasznukra fordítani, azonban a természetes beporzó rovarokat nem tartja el az akácos, abból elvándorolnak, nem élnek meg benne. A természetben élő méhek, lepkék, legyek, egyéb beporzó rovarok ugyanis nem két-három hétig, hanem tovább, rendszerint több hónapon keresztül igényelnek táplálékot, ahogyan a házi méh sem csak két hétig táplálkozik egy évben. A mindössze néhány gyomnövénnyel együtt élő akácos viszont virágzása előtt és után nem biztosít megfelelő pollen- és nektárforrást, ellentétben a teljes vegetációs időszakban virággazdag természetes gyepekkel és erdőkkel. Márpedig a természetes növényzeten túlmenően, a hazánkban megtermelt, rovarporozta növények többségét, kiskertektől a gyümölcsösökig és számos szántóig, még mindig a természetes rovarvilág porozza be, nem a méhészetek. Az akácosokkal – vagy egyéb mezőgazdasági monokultúrákkal – túlságosan zsúfolt tájban a természetnek ez a „szolgáltatása” végzetesen meggyengülhet. Éppen az Amerikai Egyesült Államok az egyik legszemléletesebb példája annak, milyen gazdasági kockázatot jelent a természetes beporzó fauna kiirtása, ott ugyanis hatalmas területeken a mezőgazdasági termelés egyik legjelentősebb akadályozó tényezőjévé vált a beporzók hiánya. A témáról bővebben lehet olvasni magyarul is a „beporzó rovarok hiánya” címszavak beütése után az interneten. Visszatérve az akácosokra: a méhésztársadalom valóban növelni tudja gazdasági hasznát az akácosok megállás nélküli térnyerésével, és talán több akácméz is jut a magyar asztalokra. De ennek az ára a növekvő termesztési kockázat minden egyéb, természetes módon beporzott növény esetében. És a mai napig egyetlen mezőgazdasági szakember sem mondta azt soha, hogy a természetes beporzó fauna eltűnése miatt tájszinten fellépő termesztési problémák megszüntethetők mesterséges úton. Aki tehát a méhek pártján áll, gondoljon a természetben élő méhekre is, ne csak a méhészek által ide-oda telepített, táplálékhiányos időben mesterségesen táplált háziállatokra.
Akár magyarországi ajánlásra kerül fel az ötven legjelentősebb özönfaj közé a fehér akác (nyilván mindenekelőtt ennek elkerülését szolgálja a hazai ellenkampány), akár más tagállam kezdeményezésére, a rendelet tervezett szövege nem tartalmaz olyan előírásokat, amely a hazai akáctermesztés drasztikus derékba törését eredményezné. A tervezet IV. fejezete, benne a 17. cikk éppen az ilyen széles körben elterjedt özönfajokkal kapcsolatos bánásmóddal foglalkozik, és féken tartó intézkedésekről szól. Nem véletlenül, mert még teljes szándékegyezés esetén sem lenne annyi pénz az unióban, amennyiből egy-egy valóban elterjedt özönfajt hatékonyan ki lehetne irtani, beleértve az akácot.
Hungarikum lett az akác
Hungarikum lett a magyar akácfa és a magyar akácméz – a Hungarikum Bizottság döntését Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter jelentette be pénteken Szarvason, a testület kihelyezett ülését követő sajtótájékoztatón.
Orbánék két éve ki is tiltották az akácot
2012-ben az Orbán-kormány maga intézkedett úgy, hogy az inváziós fajnak minősülő fehér akácot nem lehet telepíteni közterületi fasorokban, és e rendelkezés ma is érvényben van. Más a helyzet azonban a magánerdő-telepítéseknél, ahol az akác felhasználása nem csak megengedett, hanem ma e fás szárú növény számít az egyik legkedveltebbnek. Jelenleg ugyanis nincs olyan támogatási rendszer, amely megfelelően ösztönözné az őshonos fafajok telepítését, ezért sok földtulajdonos gazdasági okokból a jóval gyorsabban növő akácot választja. Az erdészeti hatóság az akáctelepítéseket szigorúan ellenőrzi, ezért szakértők szerint az akácterület növekedése ily módon nem veszélyezteti az őshonos fafajokat. Sokan inkább az akác spontán terjedése miatt aggódnak.
a földtulajdonosok - gazdasági okokból – az akácot választják, mivel így a telepítéstől számítva 15-20 év múlva bevételhez juthatnak, míg például az őshonos bükknél vagy tölgynél erre 50-60 évet kellene várniuk.
Egyes felmérések szerint eléri a 200 ezer hektárt annak a területnek a nagysága, amelyet őshonos növényzet borít, de az akác inváziójával fertőzöttnek vagy veszélyeztetettnek számít. Ökológusok szerint ezért nyilvánvaló, hogy az akác számos helyen a természeti örökséget veszélyezteti.
Mai találós kérdésünk: melyik politikusunktól idézünk?
Az akácfa a magyar tájtól, a Kárpát-medencétől idegen, rendkívül kártékony és agresszív növény, amelynek elterjedése kipusztulással fenyegeti őshonos erdeinket
A megfejtésen nem biztos, hogy meg fog lepődni: Kövér Lászlótól.
Az Országgyűlés fideszes elnökével 2002-ben készített interjút a Magyar Demokrata. Kövér a fenti mondatot azzal kapcsolatban mondta akkor, hogy Medgyessy Péter, egykori szocialista miniszterelnök meghirdette az úgynevezett Akácfa mozgalmat.
kövér 2002
Találóbb jelképre a szocialisták nem is bukkanhattak volna: az akác is egy súlyos történelmi tévedés Magyarországon.
− nyilatkozta Kövér, kiegészítve azzal, hogy az akác nemcsak a bükk- és tölgyerdők meg az aljnövényzet eltűnését segíti elő, hanem felgyorsítja a Magyarországra jellemző állatvilág kipusztulását is.
a fidesz tudja, hogy senki nem veszi a fáradtságot elolvasni a tervezetet, ezért gyorsan indított egy háborút a semmi ellen, amiben fényes győzelmet aratott és kapitulációra kényszerítette a semmit. És a nép tapsol, örül, élteti a vezénylő tábornokot, sőt ha kell békemenetet is szervez (természetesen szigorúan civil adományokból!).
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
AZ EU
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
hihetetlenül ostoba a fidesz, primitív posztkomcsik a hazug buta kommunikációjukkal. olyan dolgokban mernek keménykedni az unióval, amik nem is léteznek, és ez csak az itthoni sajtóban keménykedés, kiállás a "magyar érdekekért", a külföldi találkozókon lefogadom nem is beszélnek róla, mert nem is vetik fel, a fidesz teljesen unió párti, ők akartak belépni az unióba, miközben a fidesz propagandája az unió ellenesség felszínesen, mert ha igazán azok lennének gazdasági szemszögből közelítenék meg, a lényegről kéne beszélni, az unió gazdasági rendszeréről:
az uniós tagdíj kb az uniós támogatások fele, negyede, 2004-2010 időszakában pl 5 milliárd eurót fizettünk be tagdíjnak és visszakaptunk 15 milliárdot bruttó, ugyanis kérdés, mennyit lehet ebből lehívni, erről sose szól a fáma, namost jön a vámbevételek elvétele, ami nem olyan nagy szám, a 60 milliárd forintos bevételkiesés (nekem mondjuk ez is számít) de igazán a vámunió azt jelenti, hogy elveszik a piacunk szuverenitását, és a nagy multicégek határozzák meg mi legyen itthon a gazdaságban, ugye ismerős szó a banánköztársaság? mit is mondott a NAV-ellenőr? minden multi adót csal a és mindkét nagy párt segíti őket ebben.
voltak játszóterek Magyarországon 2004 előtt is. hihetetlen mennyire érzem a vörös propagandát, amikor csak egy adattal jönnek a magyar médiában: milyen sok pénzt utal át nekünk az unió (a tagdíjat még ilyenkor sem emlegetik sohasem, minek? nem kell erről informálni a széles közvéleményt). egy komplett gazdaságot nem lehet csak egy adatból kikövetkeztetni, akinek nagyobb az IQ-ja 60-nál, az ezt tudja.
- A pályázatok többségét úgy írják ki, hogy feltétlenül nyugat-európai cégek szolgáltatásait és termékeit kell igénybe, illetve megvenni. Így aztán lehet óbégatni, hogy kapjuk a pénzt, de a zseton többsége valójában visszavándorol...
- Pontosan ez történik.Én a vasúti felújításokra látok rá.Minden felújítás a Siemens-re és az Alcatelre van kiírva.Nemcsak nálunk, hanem egész Közép-Európában, Ausztriával együtt ( kivéve csehek).A beruházások kb. 80 %-a folyik vissza nyugatra, ami pedig papíron " nekünk juttatott " támogatás.
Alamizsna, ahogy az ájrópéjerek mondják.
orbán veje is a ledeket ny-európai multiktól vette, (tungsram, siemens, General Electric, philips)
a hozzáadott érték nem itt csapódik ki. Ugyan itt alkalmaznak munkaerőt, akik fizetik a járulékokat és adókat (már amelyiket nem csalják el mert ez az elcsalás tömegeges...), de ugyanezen cégek párhuzamosan lényegesen kisebb hipát és társasági adót fizetnek, mert kedvezményeket kapnak, valamint az eu támogatások kétharmada is direkt módon hozzájuk folyik a beruházásaik ösztönzésére.
- Abszolút így van! Csak a sok eu-fan ezt nem érzékeli! Ráadásul ha termelésre szeretnél eu-pénzt, akkor nagyon meglepődsz!
Amire pályázhatsz az csak hülyeség. Ilyen-olyan teremtő program, főterek, meg akadálymentesítés, esetleg cigányfelzárkóztatás és férfigyűlölet!
Egy rohadt nagy átverés az egész, és még nem is nagy pénz, hisz az GDP mindösszesen 5%-a.
az ország vezetésének, akár védővámokkal de nincs joga így beleszólni a saját gazdaságába, ami a legfontosabb egy ország működésében. a nagy mogyoróosztogató cégek, multik csak a profitra törnek a "rabszolgáikkal", és nemérdekli őket az emberi élet. a környezetvédelem, a nemzetbiztonság igazán, mivel multinacionálisak, nemzetek fölöttiek, mint a bankok. pedig a nagy cégek, bankok vezetőinek is csak egy szavazata van a demokráciában, hiába gazdagok... magyarán a nemzeti érdekről mondtuk mi le, azzal, hogy igent mondunk olyanokra hogy vámmentesség, szuverén pénzkibocsátás, és nemzeti bank joga.
az eu nem ingyenpénzt ad, nem jótékonysági szervezet (ha ingyenpénzt adna, többet ad, akkor mi szükség tagdíjra?), nézzük meg a történelmét, elődje az Európai szén- és acélközösség. ez ma is, csupán egy multik, gazdagok által létrehozott szervezet, az európai parlamentnek semmiféle döntési jogköre nincs, ahol a képviselők vannak különböző országokból, az egy parasztvakítás, le kell önteni valami mázzal a gazdasági kiszolgáltatottságot, különben sokkal több embernek nem tetszene.
persze ezeknek a posztkommunistáknak itthon megéri engedelmeskedni. megszokták már hogy kiszolgálnak valakit, a vörösök jöttek kékben, mszp-fidesz mind áruló unióbarát. a nyugat-európaiakat meg az ottani nagy cégek "biztatták" a belépésre őket.
az ottani országoknak is jó, nem kell a ny-európai politikusoknak hazát árulni (ellenben az itthoniakkal), mert a tőke, a nyereség oda vándorol, ezért az ottani ország gazdasága, népe erősödik. a nagy cégek hozták össze az eu-t. ahogy a világtörténelemben eddig is szinte mindent a hatalmasok és gazdagok mozgatnak, úgy ez ma sincs másként. tudjuk tehát, hogy az amerikai, orosz és magyar példa szerint a magáncégek mégse annyira magánok, hisz feltűnően jóban vannak a politikusokkal, olyannyira hogy ők is mondják tollba a törvényeket a miniszternek (legalábbis itthon biztos, mondjuk itt a milliárdosok többsége kommunista múlttal, felmenővel dicsekedhet).
a világtörténelemben még soha nem volt olyan, hogy ingyenpénzt adtak volna és semmit se kértek érte cserébe. ez axióma legyen. most már eljött világba a szivárványos póni, ami megmenti a ligetvédőket?
"Az EU támogatás alamizsna az iparra és a pénzgazdálkodásra való rátenyerelésért cserébe. A nyugatos közgazdászok érvelése hogy itt nem volt ipar, vagy nem volt korszerű, több sebből vérzik. Nem korszerű gépipari termékek is elkelnek a világpiacon - olcsóbb áron (pl. Lada Niva, Dacia). Az Ikarus is elkelt volna, de "kis rásegítéssel" elsorvasztották. Fejlett élelmiszeriparunk volt, nem vitathatja senki, hogy ez is az EU-nak köszönhetően sorvadt el.
De még ha nem volt versenyképes az a magyar iparág, ami eltűnt a rendszerváltással, és az EUs csatlakozással, akkor is etikátlan, hogy egy bivalyerős külföldi rivális tönkre tette. Így az EU-s támogatások egyáltalán nem jótétemények, hanem csekély fájdalomdíj a gazdasági önállóság elvesztéséért.
Ráadásul ravaszan van osztva: az EU-s támogatásból francia, német állampapírt kell venni, és ezek terhére a Nemzeti Bank kibocsát forintot és ez az EU-s támogatás. Tehát az EU-s támogatás valójában a Nemzeti Bank által kibocsátott forint! Amiből jobbára külföldi cégek gazdagodnak. "
talán nem kell egyetérteni azzal, hogy az EU-s támogatás a jóságos nettó befizetők jótéteménye. Amikor nem az, hanem egyfajta fájdalomdíj, cserébe az ipar és a pénzgazdálkodás átadásáért. A cégek nem közvetlenül euró-ban kapják, hanem olyan forintban, amit a Nemzeti Bank bocsát ki. Az euróból német, francia, olasz stb állampapírt kell (javasolt) vennünk. (Nem veszik el, de még ki se váltottunk belőle semmit.) Végül nagyrészt EU-s cégek kapják meg kivitelezőként az EUs támogatást. (Kivéve persze falusi játszótér, tanösvény, orvosi rendelő felújítás: azt valóban a polg.mester haverja kapja meg kivitelezőként.)
A támogatás persze egy dolog, de még a "nettó támogatás" is.
De a Brexit kampányban azzal hülyítették a népet, hogy egy font befizetésért tíz fontot kaptak vissza.
Na, vajon honnan jön az a kilenc?
Persze John Doe adójából fizetik be az egy fontot, de nem John Doe kapja ezt vissza...
a magánjövedelem is forog a gazdaságban, ha úgy dolgozol, hogy szinte csak annyi pénzt kapsz, hogy magadat fenntartsd, de a munkád hasznával nem rendelkezel, akkor nem éri meg dolgozni, az vegetálás csupán. a gazdaságban lévő pénzmennyiség, vagy inkább úgy mondom hogy haszon, eredményezheti a jólétet és szerintem jóval lassítja az inflációt, emeli a gdp-t, lehet emelni a béreket is, tehát ha sok pénz forog a gazdaságban, sok pénz fog itthon elkelni is, tehát másokhoz is juthat abból a pénzből, ha van erre állami akarat. ma nincs, ma csak gyarmati függés van és vegetálás.
a fejlett országokból származó tőkeberuházások (a működő tőke) tartós gazdasági függéshez vezetnek.
Az Eurostat tőkeáramlásra vonatkozó adataiból világosan látszik, hogy a kelet-közép-európai országokba a tőkebeáramlás még jóval az uniós tagság előtt megkezdődött.
tehát van élet az EU-n kívül is.
Magyarország esetében 2004-ig a KSH külkereskedelmi statisztikáiban külön-külön mutatta be a hazánkban megtelepedett külföldi és a hazai tulajdonú vállalatok exportját és importját (vámszabad-területi és vámterületi külkereskedelem). E statisztikából megtudhatjuk, hogy 2004-ig 1990-hez képest a magyar gazdaság évi tízmilliárd eurónyi hazai és külföldi piacot veszített el, ennyi volt ugyanis a hazai gazdaság külkereskedelmi egyenlegének romlása a két időpont között (ez a GDP több mint tíz százaléka és évente!). 2004 után az uniós belépéssel a vámszabadterületek megszűntek, és ezzel a hazai és külföldi vállalatok külkereskedelmi tevékenységének statisztikai szétválasztása is megszűnt. Az együttes kereskedelmi egyenleg a külföldi tulajdonú vállalatok nagy exporttöbblete miatt kissé pozitív, ám exporttöbbletük túlnyomó többségét jövedelemként kiviszik az országból
A fizetési mérlegek növekvő hiánya miatt az országok külső adóssága az 1990-es évek közepétől kezdve rakétaszerűen emelkedett a magasba. E tekintetben Magyarország volt a listavezető, ahol a világbanki adatbázis szerint a GDP-hez viszonyított bruttó külső adósság a 2000. évi 60 százalékról 2009-re 170 százalékra emelkedett
az Eurostat fizetésimérleg-statisztikája szerint a 2004 és 2008 közötti öt évben (a záróéveket is beleértve) az unió három országa (Németország, Nagy-Britannia és Franciaország) 460 milliárd eurós jövedelemre tett szert, míg az uniós tagországok nagyobbik része (Írország, Spanyolország, Olaszország, Lengyelország, Görögország, Magyarország, Portugália és még néhány másik ország) nagyjából ugyanekkora összeget fizetett ki jövedelemátutalások formájában. A jövedelemátcsoportosítás mértéke egy évre elosztva megközelíti az unió éves költségvetését, vagyis az európai unió sokat emlegetett költségvetésével szemben működik egy másik jövedelemátcsoportosítás, amely a periféria vagy fél periféria országaiból szivattyúzza át a jövedelmeket a centrumországokba. Magyarországra például az említett 2004–2008-as időszakban mintegy nettó ötmilliárd euró uniós támogatás érkezett, ezzel szemben hazánk ugyanezen időszak alatt nettó harmincmilliárd euró jövedelemátutalást teljesített a centrumországok felé.
Ez az egy a hatos arány a centrum javára mutatja azt, hogy a demokráciáról, szolidaritásról, felzárkózásról szóló naponta elhangzó kenetteljes szavak mögött valójában milyen érdekek is mozgatják az „egyre szorosabb unió” szorgalmazóit. - mondja Lóránt Károly, közgazdász.
ezért is fizetnek többet be a nyugatiak, mert jóval több hasznuk is van belőle....
hihetetlen, hogy sok ember szerint olyan ostobák, hogy csak azért fizetnek be egy csomó pénzt, több tagdíjat a nyugatiak, mert érdekli őket a gyengék felemelése, ez olyan tündérmese, és sokan azt hiszik, hogy mesében élnek, amerika meg a világ csendőre, nem háborús bűnös, hogyne
már 1848-ban kivitték az osztrákok a hasznot, ezért volt a forradalom. most már kitört a világbéke?
ez olyan egyszerű mint az 1x1
Thomas Piketty: Az uniós támogatás nem éri meg
Az EU mellett kampányol a Fidesz külföldön
Orbán Viktor több millió bevándorlót vár
Utolsó írka