Dubaj – mítosz és valóság: luxusprostitúció vagy sci-fi filmbe illő hi-tech metropolisz?
A legek, a rekordok városai - ahol a multikulti sikeresen működik
Az államalapító Sheik Zayed bin Sultan al Nahyan híres mottója
A magyar médiában sokat szerepel Dubaj, mint a luxus, az élvhajhász gazdagok, olajpénzek országa. Igeként a „dubajozás” pedig a prostitúció szinonimája. Egy átlag magyar ennyit tud Dubajról, meg az Egyesült Arab Emirátusokról. Sőt, sokan már azt sem tudják, hogy ez utóbbinak része. Ezért most egy másik oldalról mutatom be az Emírségeket.
Az Egyesült Arab Emirátusok egy kis ország, amelynek 2 vezető emirátusa Abu Dzabi és Dubaj. Katonailag, politikailag gyengék. Történelmi szempontból is jelentéktelenek (szemben a közeli Irak, Szíria, Jemen, Egyiptom, Irán történelmi múltjához és műemlékkincseinek a közelébe sem ér a 7 emirátus). Ezért a kitörésnek azt a formáját választották, hogy bekerüljenek a globális világ vérkeringésébe, hogy a maximális minőségre törekednek. Próbálnak az elsők között lenni mindenben, amiben csak tudnak. Ehhez persze a világ legjobb szakembereit és vállalatait kell megfizetniük, de amit megépítenek, kialakítanak, az az olajkorszak után is ott marad.
Az Emirátusok közül a legismertebb Dubai, amely GDP-jének kevesebb mint 5%-a jön az olajból, a több mint 95%-a szolgáltatások, kereskedelem, logisztika, pénzügyi tevékenységek, idegenforgalom (illetve ma már van egy minimális ipara is, és van külön ipari parkja biotechnológiai, génkutató és gyógyszergyártó cégek számára, és külön városrész van az ICT cégek számára, ahová a világ legnagyobb ICT cégei is már ott vannak: a Dubai Internet City és a Dubai Media City).
Dubai ma már Londonnal, Párizzsal, Tokióval, New Yorkkal, Shanghajjal, Szingapúrral egy kategóriában levő globális város (Global City Alpha+ kategóriába tartozik). A Forbes a The World's Most Influential Cities listáján Dubajt a 7. helyre tette.
Az 1970-es évek közepéig Beirut volt a Közel-kelet pénzügyi központja és a "Kelet Párizsának" is nevezték. A polgárháború alatt ezt a szerepét elvesztette. Habár ma is pénzügyi központnak számít, de elvesztette regionlis vezető szerepét. Az elmúlt 2 évtizedben Dubai lett az iszlám világ első számú pénzügyi központja, fontos pénzügyi központtá vált még az Arab-félszigetről, Doha, Manama, Riyadh (Rijád), Abu Dhabi. Valamint Dubaj a világ 10 leglátogatottabb városai közé bekerült, és ma már több mint 600 szálloda várja a turistákat.
Kevesen tudják, de a világ első e-kormányzata Dubajban volt, ahol a papír alapú ügyintézést legelőször szüntették be a világon. Magyarország ettől fényévekre van - sőt, inkább az ellenkező irányba megyünk, mert a bürokráciánk évről évre egyre több papírt "fogyaszt el" (aki dolgozott a közigazgatásban, az tudja ez alatt mit kell érteni).
Az Emirátusok (benne Dubaj is) közbiztonsága pedig olyan jó, hogy a rendőrautókat csupán turistacsalogató beruházásnak vásárolják: Lamborghini Aventador, Ferrari FV, Aston Martin One-77, limited-edition Bentley Continental GT Coupe, Mercedes SLS, Bugatti Veyron, Cadillac ATS 2015, Chevrolet Camaro SS, Dodge Charger, BMW 5-Series (na jó, a valóságban nagyon minimális bűnözés ott is van, de a bűnözők ellen nem a luxus rendőrautókat, hanem a hagyományosakat használják). A nagyon alacsony bűnözési ráta és a kiváló közbiztonság miatt ezen autócsodákat leginkább PR célra és turistacsalogatónak használják (még a rendőrség is pénzt termel és a GDP-t növeli: ha a világ leggyorsabb rendőrautóit mosolygós rendőrök társaságában akarod fotózni, akkor gyere Dubajba - only in Dubai). A közbiztonságról az is sokat elmond, hogy még a luxus kocsikat sem zárják, hanem nyitva hagyják és sokszor az ablakba csak egy kis táblát tesznek ki, hogy ne tapogassák össze az idegenek a tisztára mosott autókat a kezeikkel. De nemcsak az autókat, hanem a lakásokat sem szokták kulcsra zárni, mert az ott élők nem félnek a betörésektől.
És miközben a Közel-Kelet sajnos teli van konfliktusokkal, háborúkkal, erőszakkal, mert a nagyhatalmak ütközőzónája az olaj miatt, aközben Dubaj és az Emirátusok a béke szigete.
És míg Szíriába és Irakba a világ kb. 80 országából terroristáskodni mennek a szélsőségesek, addig Dubajba (és az Emirátusokba) dolgozni, építeni, vállalkozni, üzletelni mennek a világ minden részéről. Sokat elmond az az adat, hogy az őslakosság száma 1,4 millió, míg a bevándorlóké/vendégmunkásoké/expatoké 7,8 millió.Vagyis a lakosság több mint a 70%-a külföldi a világ minden részéről.
Abu Dhabi az Emírségek fővárosa
Környezetvédelem – a világ első Carbon Free városa
Masdar City, vagyis a világ első teljesen környezetbarát és Carbon Free városa Abu Dhabi, vagyis az Emirátusok fővárosa mellett épül. Egy 6 km2-es ökovárost építenek a sivatagban, amely csak megújuló energiával működik, és hagyományos szennyező gépjárművek sem közlekedhetnek.
A WWF és a BioRegional hivatalosan is jóváhágyata, mint a One Planet Living Community.
Abu Dhabiban csak bent a városban az elmúlt 20 évben 120 millió fát ültettek. Ismétlem, több mint 120 milliót.
Érdemes ezt a néhány linket megnézni a Masdar City-ről:
www.youtube.com/watch?v=NIaz61zpLfs
www.masdar.ae/en/home/index.aspx
en.wikipedia.org/wiki/Masdar_City
Itt a videó 2. része a Masdar City projektről:
www.youtube.com/watch?v=G4ohXTnIxzA
Abu Dhabi – egyszerre jelenti a fővárost és a legnagyobb és leggazdagabb emírséget
Az 1001 éjszaka városa
Abu Dhabi az Egyesült Arab Emirátusok legnagyobb emírsége (a terület 80%-át foglalja el), és több város is található benne. A legnagyobb városa az emírség nevével megegyező Abu Dhabi, és nemcsak magának az emírségnek, egyben magának az Egyesült Arab Emirátusoknak is a fővárosa. Abu Dhabi rendelkezik az olajbevételek 80%-val. Ez a közigazgatás központ, de kereskedelem és idegenforgalom terén nem tud Dubajjal versenyezni, ezért más területeken akar előretörni: egyrészt a környezetvédelem terén, és épül már a világ első Zero Emission vagyis Carbon Free városa, a Masdar City. A másik terület meg a kultúra és a sport. A Saadiyat szigeten épülnek a Guggenheim és a Louvre Múzeumok, a Yas szigeten meg a Ferrari World és a Forma 1 pálya, meg egy vízi élménypark található.
Dubai – a multikulturális olvasztótégely, ahol a világ etnikumai, kultúrái és stílusai találkoznak, hogy egymással keveredjenek
Dubai elsőre egy hi-tech modern csili-vilinek tűnik, de a másik oldalról meg ott van benne a világ kicsiben, a múlt és a jelen, a Kelet és a Nyugat.
Dubaj történelmet idéző stílusai - modern és múlt találkozása
- A modern felhőkarcolók és soksávós autópályák mellett ott a az Ibn Battuta Mall, amit a híres 14. sz-i marokkói berber utazóról neveztek el (aki Andalúziától Kínáig bejárta a világot és leírta tapasztalatait), és a Mallban egy kis időutazást tehetünk és a régi történelmi ókori Egyiptomot, Kínát, Indiát, Perzsiát, Tunéziát és Andalúziát "járhatjuk be", amit ibn Battuta is bejárt (ezt a 6 országot választották ki utazásai közül a Mall építtetői).
- De a történelmi Európa sem marad ki, mert ott van a Mercato Mall, amely az európai Reneszánsz stílusában épült.
- A Mall of the Emirates-ben a Fashion Dome és a Via Rodeo az európai neoklasszicista és eklektikus stílusban készült, de a Dubai Mall-ban is találni ilyen stílusú üzleteket és éttermeket.
- A mecsetek közül nagyon sok a mameluk korszakbeli egyiptomi stílust utánozza.
- A Dubai Múzeum egy régi 18. sz-i erődben lett kialakítva és az olajkorszak előtti Dubai életét mutatja be, amikor még gyöngyhalászatból és sima halászatból éltek meg. És egy van modern városrésze is, amelyet pedig a történelmi, tradicionális sivatagi arab városok mintájára építettek, beleértve a szélfogókat is.
- Meg ott a világ első 7 csillagos hotelje, a Hotel Burj Arab, amely formájában a tradícionális arab kis hajók (abra) vitorláit mintázza. Vagy a Souk al-Bahar és a Souk Medinat Jumeraih, vagy a Dubai Mall-ban a Souk rész tradícionális arab stílusban épült épületkomplexumai. Deira városrészben hoztak létre egy Heritage Village-t, amelyben szintén a régi Dubai építészeti öröksége tekinthető meg.
- Meg ott a világ első 7 csillagos hotelje, a Hotel Burj Arab, amely formájában a tradicionális arab kis hajók (abra) vitorláit mintázza.
- A világ legmagasabb felhőkarcolója, a 828 m magas Burj Khalifa is a hagyományos iszlám építészeti formán alapul: az alaprajza pók liliomot formáz. A növényi formák és alaprajzok az iszlám világ közép- és dél-ázsiai építészetében gyakran visszatérő elemek a mai napig.
- Vagy a perzsa építészet is számos helyen képviselteti magát, nemcsak az Ibn Battuta Mall-ban, hanem van iráni kórház és a mellette levő mecset stílusában, illetve több perzsa étterem, és szőnyegbolt is tradicionális perzsa stílusban van kialakítva.
- És ott a Al Yaqoub Tower felhőkarcoló, amely a londoni Big Ben-t utánozza, csak éppen 328 m magas változatban.
- És ott van az Atlantis Hotel, amelynek a főépülete maghrebi stílusú kaput formáz, de a mellette levő víti élménypark, amelyben ókori mezopotámiai zikkurat és maja piramis formájú épület is található.
- És ott van a Raffles Dubai hotel, amely pedig ókori egyiptomi piramis formát utánoz.
- És ott van az Al Kazim Towers iker felhőkarcolói, amely a New York-i Chrysler Building formáját másolja le, sőt egyből kettőt is belőle.
- A Falconcity of Wondersben (ez is a város egyik legújabb része, amelyben még csak nemrég kezdődtek el a fejlesztések) pedig mogul korszakbeli Indiából a Taj Mahal formát utánozó hotelt terveznek építeni, valamint az ókori rómából a kolosszeum, a párzsi Eiffel-torony, a 3 gízai nagy piramis, a pizzai ferde torony, a kínai nagy fal, és Velence mását kicsiben tervezik megépíteni.
- Szóval Dubai kicsiben az egész világot magába akarja foglalni, nem számít sem idő sem tér: nem számít sem múlt, sem jelen, sem jövő, ahogyan nem számít, hogy keleti vagy nyugati, és az sem számít, hogy iszlám vagy nem iszlám építészeti dologról van szó.
- Abu Dhabiban a Ferrari Worldben pedig Olaszország nevezetességeit „autózhatod" (mini autóval) körbe, vagy Olaszország nevezetessége felett „repülhetsz” (olyan moziban, ahol a székek a levegőbe emelkednek és úgy nézheted a repülőről készült filmet, mintha te is tényleg repülnél), vagy igazi olaszos hangulatú és stílusú étterembe ülhetsz be.
Dubaiban van a világ legnagyobb ember készítette (vagyis nem természetes) kikötője, a világ 10 legforgalmasabb kikötőjének egyike, a repülőtere is a világ 10 legforgalmasabbja között van.
A világ egyik legnagyobb bevásárló- és szórakoztató központja a Dubai Mall 1124 ezer m2 alapterületen fekszik, a bevásárló központja 350 ezer m2, ezen kívül van benne 22 mozi, 250 szobás luxus hotel, 120 étterem, akvárium, víz alatti állatkert, jégpálya.
Dubaj másik nagy mallja a Mall of Emirates: 604 ezer m2 alapterületen 223ezer m2-en üzletek + sípálya.
Abu Dhabiban 2010 őszén adták át a Ferrari tematikus parkját (200ezer m2 fedett területével a világ legnagyobb fedett szórakoztató és élményparkja). Dubaiban meg síelni lehet - a világon egyedül ott lehet ugyanazon a napon tengerben fürdeni, sivatagban szafarizni és kinti 40 fokban hóban síelni.
Dubai erről a nyitottságról, kozmopolitaságról, világvárosiasságról szól. Itt nem számít a bőrszín, származás, etnikum, vallás - mert nem az alapján ítélnek meg. Hanem a tudásod és szorgalmad alapján. Pl. egy indiai lehet építőipari segédmunkás nagyon x@r körülmények között, lehet taxisofőr is, de lehet befektető is, lehet étterem tulajdonos, lehet valamelyik építészirodában mérnök, lehet valamelyik bankban ügyintéző, lehet valamelyik outsourcing cégnél mezei telefonos ügyfélszolgálatos, és lehet vállalatigazgató is. Egyedül a tudása határozza meg, hogy melyik lesz belőle Dubajban.
Dubaj történelméről egy rövid videó, hogyan lett egy kis halászvárosból a világ egyik legmodernebb metropolisza. A videóban jelentősebb mérföldkövek kerültek bemutatásra (pl. a nagy kikötők és a repülőtér megépítése, a World Trande Center átadása, az e-közigazgatás bevezetése, a Pálma-sziget, metró, nemzetközi versenyek, stb...):
Ez az az oldala Dubajnak, amit a nyugati médiából nem igazán lehet megismerni.
A 7 emirátusból csupán kettőt mutattam be, de a többi 5 emirátus is rejt értékeket (pl. Sardzsa az Emirátusok legnagyobb egyetemét, illetve múzeumai miatt elnyerte az Arab Világ Kulturális Fővárosa címet), de mindet egyesével bemutatni nincs hely egyetlen posztban. Akik kíváncsi a többire is (remélem jó sokan), azoknak érdemes megnézni a 7 emírséget bemutató, nagyon szép felvételekkel teli levő videót:
https://www.youtube.com/watch?v=F585Gtp2c0E
Az igazi iszlámot az Emírségek és nem az ISIS jelenti
A nyugati média hírei alapján az emberek az ISIS-t azonosítják az iszlámmal, a muszlimokkal és az arabokkal. Pedig az ISIS-nek semmi köze ehhez. Az ISIS egy 21. sz-ban létrejött terrorista szervezet, amely a világ söpredékét gyűjtötte magába. Ezzel szemben az Egyesült Arab Emirátus a gyarmati létből felszabadulva és önállóvá válva a régi iszlám világ hőskorszakát idézi vissza, amikor a valódi kalifátusok és muszlim birodalmak kultúra, tudományok, művészetek, kereskedelem központjai voltak, és a világ minden részéről vonzották a szakembereket, művészeket, kereskedőket, dolgozni akarókat és turistákat egyaránt.
Sokan Nyugaton azt mondják, hogy az ISIS a valódi iszlám, pedig ez nem igaz. Az ISIS amikor elfoglalta Irak 2. legnagyobb városát Moszult, akkor több tucat mecsetet rombolt le, és kivégezte a vallástudósokat. Üldözi és gyilkolja nemcsak a más vallásúakat, hanem azokat a muszlimokat is, akik nem hajlandóak elfogadni az ISIS eltorzított vallásértelmezését. Ezzel szemben az Emirátusokban nemcsak vallási tolerancia van, hanem olyan törvényt is bevezettek, amely minden vallást (nemcsak az iszlámot, hanem a kereszténységet, hinduizmust, buddhizmust, stb) véd a rágalmazásoktól és sértegetésektől. Dubajban nulla őslakos keresztény él, de a vendégmunkások számára 13 keresztény templom épült, de van ezen kívül a hindu és buddhista vendégmunkásoknak is imahely.
Sokan azt mondják Nyugaton, hogy az ISIS a shariát, az iszlám vallási törvényeket vezeti be, és ezért ők az igazi iszlám állam. Az ISIS a 21. sz-ban jött létre és nincs egyetlen egy iszlám vallási egyetemet végzett vallástudósa sem, míg az Emirátusokban 14 évszázada a shária van érvényben (a brit gyarmati időszak évtizedeit leszámítva) - jelenleg is. A 7 emirátus a sháriát nem egyformán értelmezi. A legliberálisabban Dubaj, a legkonzervatívabban pedig Sardzsa emirátus. És míg az ISIS lerombolt számos iskolát, múzeumot, műemlékeket és kórházat, addig az Emirátusok legkonzervatívabb emirátusa Sardzsah az arab világ kulturális fővárosi címét elnyerte a számos múzeumával, kiállításaival, művészeti galériáival, valamint az Emirátusok legnagyobb és legjelentősebb egyeteme is náluk van.
Míg az ISIS által megszállt területeken az emberek félelemben, rettegésben élnek, és bárkit bármikor kivégezhetnek a halálbrigád tagjai, addig az Emirátusok a világ egyik legbiztonságosabb és legbékésebb helye. Az Emirátusok megmutatja milyen is egy igazi iszlám ország, és azt is, hogy egy mélyen vallásos ország is lehet nagyon modern, roham léptekkel fejlődő. És az iszlám vallás egyáltalán nem áll ellentétben a tudományokkal, művészetekkel és a fejlődéssel. Az Emirátusok olyan éhesen próbálja magába szívni és szintetizálni a világ tudását, művészeteit, kultúráit és szakembereit, ahogy az iszlám civilizáció hőskorában az Omajjad-, Abbaszida-, Fatimida- és a Cordobai kalifátusok tették.
Az utolsó 100 komment: