"Kortárs költő, aki neves
Mind-mind-mind eszdéeszes
Kortárs író, aki híres
Minket pártol, ebbe míves.
- A kontraszelektált ochlokráciában."
Téreytől egyetlen dolgot láttam: a szégyenletes 56-os darabját, 2006 elején a Katonában. Mező Imréék "csőcselékkel szembeni" megdicsőülésével, a záró poénnal, amely Rezes Judit szájából hangzott el: hogy az igazság mindig viszonylagos, és ezért felmutathatatlan.
Holmi (folyóirat)
Alapítója, főszerkesztője Réz Pál. A kezdetekkor Domokos Mátyás, Pető Iván, Eörsi István, Kenedi János (a levéltárak és a titkos iratok megbízható embere) is részt vett a szerkesztőségi munkában, s Fodor Géza is, aki a közeli múltban halt meg. A kritikai rovatot Radnóti Sándor; a költeményekét Várady Szabolcs; a szépprózai rovatot Závada Pál szerkeszti. A szerkesztői munkában részt vesz Szalay Júlia, Voszka Éva. Szerkesztőbizottsági tagok: Bodor Ádám, Dávidházi Péter, Göncz Árpád, Kocsis Zoltán, Lator László, Ludassy Mária, Nádasdy Ádám, Rakovszky Zsuzsa.
emlékszünk még Tóth Károly Antalra?:
3. Az érvényesülés útjai
Továbbképzo tanfolyamot tartottak Bukarestben a pionír egységparancsnokoknak 1970 tavaszán. Egy ilyen parancsnok az egész iskola pionírtevékenységét irányította (a pionír magyarországi megfeleloje: úttöro), feladata volt segíteni, összehangolni az osztályfonökök (osztagparancsnokok) által a gyermekekkel szervezett órán kívüli tevékenységet.
„Parancsnoki” minoségemben nekem is a román fovárosba kellett utaznom. A Bihar megyébol küldöttek jegyei egymás mellé szóltak, így már a vonaton összejött a bihari csapat. Igen jó hangulat alakult ki köztünk, a továbbiakban együtt jártunk a bukaresti pionírház eloadásaira, gyakorlataira, sot gyakran magáncélú városnézo kiruccanásokra is. Heten voltunk („mint a gonoszok”): három magyar és négy román. A magyarok között volt egy Neumann Ottó nevu fiatalember is. Tulajdonképpen fel se figyeltem a családnevére, mert számomra – és tapasztalatom szerint Erdélyben általában - az úgynevezett zsidókérdés nem létezett. Akkor talán még meg se fogalmaztam magamnak, de az én világomban a magyart nem a vér tette, hanem a kultúra, s ha valaki még valami más is volt, annak elottem nem volt semmi jelentosége. Amikor Nagyváradon eloször látogattam meg N. O.-t, és megismertem a családját, érdekes élményt jelentett számomra az édesapjával való találkozás, aki olyan volt, akár egy ószövetségi pátriárka.
Neumann Ottóval jó barátok lettünk, a barátság néhány éven át tartott, és pontosan nem is tudnám megmondani, miért hult ki lassan. Talán magánéletünk megváltozása is közrejátszott benne.
Akkoriban mindketten elhelyeztünk néha egy-egy cikket a nagyváradi Fáklya napilapban. Egy alkalommal megdöbbenve láttam az o nevét egy Axente Sever nevu román nemzeti host méltató írás alatt, aki az 1848-as forradalom idején a román ellenforradalmi csapatok egyik véreskezu vezére volt, és többek között nyolcszáz nagyenyedi magyar civil lakos lemészárlásáért felelos. (Persze az újságban errol szó sem volt.) Amikor N. O.-val ezt követoen találkoztunk, azzal védekezett, hogy hiszen a szerkesztoség felkérte, és valaki úgyis megírta volna a cikket. A kérdésre, hogy „de miért éppen te?”, kissé elrestellte magát.
Nagyon hosszú ideig nem tudtam semmit róla. Néhány éve a kezembe került egy Magyar Hírlap-beli cikke, amelyben Tokés László püspököt támadta meg gonoszul. Nyilván az történt, hogy Neumann áttelepedett Budapestre, és ez az írás lehetett talán a „vizsgadolgozata” a baloldali, lényegében SZDSZ szellemiségu újságnál. Azóta rovata van a Magyar Hírlapnál, és az egyházi kérdések (foleg a történelmi egyházakkal szemben ellenséges) szakértoje. De hát meg kell élni, ugye. Vajon mindegy-e milyen áron?
Csak most, utólag tudom igazán felmérni, az eseményeket visszapergetve felismerni, hogy Ara-Kovács Attila, akivel hajdan együtt készítettük Nagyváradon az Ellenpontok címu szamizdat lapot, milyen alaposan kidolgozott stratégiával készült magyarországi pozíciófoglalására. Csak nemrég értettem meg, mire utalt a nyolcvanas évek közepén Budapesten, ahol akkor mindketten éltünk, amikor – látva milyen lelki mélyponton vagyok – valami olyasmit ajánlott, hogy politikai tevékenységbe kellene fogjak, ki kellene dolgoznom a magam politikai szerepét, és akkor minden sokkal könnyebb lesz. Nem egészen értettem, hogy javaslata mire vonatkozik, de úgy véltem, követendo mintaként talán az Erdélyi Magyar Hírügynökségre gondol, amit o alapított Magyarországra történt áttelepedése után, és amit Hámos Lászlóék (a HHRF) erkölcsileg és anyagilag támogattak. Csak a kommunizmus összeomlása táján kezdtem észrevenni, hogy nem errol volt szó. A magyarországi úgynevezett demokratikus ellenzék, amely számomra csak tiszteletreméltóan bátor kommunizmusellenes társaságot jelentett, az o szemében kezdettol fogva politikai szövetséges volt eljövendo pályafutása és megélhetése szempontjából. Már önmagában az a tény is, hogy szamizdatot alapított, elonyt biztosított számára, és segítette a társaságba való befogadását. Mint tudjuk, ma az SZDSZ tagjaként (noha az utóbbi tizenöt évben megjelent írásai hozzáértésérol nem, csak tendenciózus politikai irányultságáról tanúskodnak) helyettes államtitkár a mostanra szelíd szocialistává lett Kovács László minisztériumában, akinek „egész bandájáról”, vagyis az MSZMP funkcionáriusairól ezelott tizenöt-húsz évvel csak gyulölettel tudott beszélni.
Bizony nem mindegy, hogy az ember kikkel cseresznyézik. Miután Csoóri Sándor Nappali hold címu esszéjét egyesek (elég sokan vannak) antiszemita írásnak kiáltották ki, Mészöly Miklós is azok között volt, akik nyilvánosan elhatárolódtak a szerzotol. Ezt követoen talán maga is meglepodve vette észre, mennyire megnott külföldön a muvei iránti érdeklodés. Addig is fordítottak néha tole, de a termés csak most lett gazdagsággal terhes. Azelott félig-meddig még csak holmi pusztai írók közé tartozott.
Kertész Imrét a németek támogatták a Svéd Akadémiánál. És mily véletlen: éppen akkor négy svédre fordított könyvének példányai álltak készenlétben a Norstedt Kiadó raktáraiban! Kétség nem fér hozzá, hogy a díj odaítélése politikai döntés volt, hiszen a szerzo írásainak muvészi értéke elenyészo.
Esterházy Péter egy társaságba tartozik Kertész Imrével. Közös könyvük is jelent meg, voltak együtt író-olvasó találkozókon, legalább is Ausztriában. Évekkel ezelott a göteborgi helyi újságban egy egész oldalas interjú jelent meg Esterházyval, aki éppen itt járt egy könyvkiállításon. Az interjúnak az egyik válaszából kiemelt, az o hova(nem)tartozását látványosan hirdeto, ugyanakkor fennhéjázóan gogös címe volt: Az én hazám a könyvtár. Valójában o lett volna illetékesebb a Nobel-díj elnyerésére. Mert ha a jelleme nem is, de a tehetsége legalább nemesfémbol való, nem pedig holmi olcsó ötvözetbol. De úgy látszik, nem volt elegendo „politikai súlya” hozzá.
ezek a sznobok (a tanult, primitív emberek), ugyanúgy programhibás agyúak, akárcsak a vallásosak.
Tesz- Vesz
Téreyre ne mondjuk már hogy költő :)
Tamás Sipos
Pedig költő is.
Tesz- Vesz
ahhoz kellenének versek is nem? nemcsak szavak, amiket egymás után dobál. melyik a legjobb verse?
Tamás Sipos
Magyar közöny, Gyönyörű gyár, Fagy. Nekem így hirtelen talán ezek a kedvenceim, de szeretek sok szabad verset is tőle, pl. Lassúság, Azúrországban estefelé. Nálam nem szempont az, hogy minden vers rímeljen. :)
Tesz- Vesz
nem, nem feltétlen a rím számít, de azért ne egymás után dobált szavak legyenek. legyen ütemhansúly, ha nincs rím, vagy legalább a szavaknak legyen csengése a mondatban. SZÉPirodalom tudniillik, nem szeméttelep.
a Magyar közöny didaktikus sz*r, mintha egy ostoba tápos gimnazista írta, hasonlítsuk már össze József Attila vagy Ady verseivel. olvashatatlan szemét, már bocs. semmi művészi nincs a sorokban, csak egymás után van dobálva, mint a telefonkönyv:
"Ha olvasol, hát félreolvasol,
És fényes nappal vészharangozol;
Tárulkozó elfojtásodat értem. "
kínrímek, autista dadogás inkább, mint vers.
Viszont a Gyönyörű gyár szépen kezdődik. gyönyörű rím és szép ütemhansúly az első versszakban:
"Olyan az ország, mint a gyönyörű gyár
A Révész utca végén, kulcsra zárva.
Emlékszik, mint a játszótéri pázsit,
A felnőtt század kisgyermekkorára."
jó!
na viszont a 2 versszk-ban már nem jön ki az ütemhangsúly. a profi színvonalat nem sikerül tartani.
"Kétholdnyi föld, világtól elhagyott.
Kemény művészet kell, hogy összetartsa
A gazdátlanul tengő anyagot. " ANYAGOTT!
nem vagyok botfülű, bocsánat.
"És nyögi azt a hülye hagyományát,"
hülye? mi ez? kocsmai beszélgetés vagy fennköltebb irodalmi stílus? miféle közönséges szó ez hogy "hülye" egy irodalmi alkotásba? hülye hagyomány, esetleg lehetne a hülye szót használni, tán máshol jobban jönne ki, nem ebbe a kínalliterációba. mint egy ostoba lázadó tini mazsomgyerek, olyan a szóhasználat.
a Fagy magyartalan és tömény unalom, nem művészetnek tűnik, hanem erőlködésnek.
a Lassúság egy vicc. egy rakás sz*r, már elnézést. melyik popszámról szól? hátha látom azt a NAGY mélységet amit Szekeres Sznob Dóra ír a literán erről a kis "csodáról", haha. Jézus uramisten, tudod Arany János is kurzusíró volt, Vörösmarty is, valahol Ady és József Attila is elismert költők voltak a maguk korában minden oldalon, csak ők alkottak is valamit, az akkori kurzus, az akkoi elit képes volt valódi művészetet felkarolni, felmutatni, de ezek a maiak? ezek annyira korcsok hogy képtelenek kiválogatni a szemétből a kincset a kánonba, jó primitív korrupt besúgó prolik, tanult proli már maga a sznob is, node azért az emberi agy mégis milyen furcsa, hogy képes rajongókat kitermelni egy ilyen szemétnek lehetnek rajongói? elképesztő, mlyen furcsa a szépérzéke egyeseknek. magyarázd már meg nekem, hogy miért olyan nagyon okos vers ez a Lassúság? csodás gondolatok törnek fel belőled, mikor olvasod? :)
jó oké, senki nem olvas titeket, mennyi a nagy irodalmi lapok olvasottsága? havi 50 látogató? 100 ? kiskakasok a szemétdombon.
" Az ötödiken áll cigarettázva az erkélyén,
Masszírozza öreg mogyoróit a Sátán.
„Nullám, millióm, szerelmi vagyonom!”
Megnézi az okostelefonján
A sporthíreket: „Befutóim, befutóim!” "
Térey az elmebeteg Kassák legjobb magyarországi tanítványa? mi ez?
Tamás Sipos
Nem mindenki tud/akar ütemhangsúlyos, rímes verseket írni, és nem mindenki akar csak ilyeneket olvasni, én legalábbis biztosan nem. Évek óta fordítok lengyelből és náluk van kb. 2-3 költő, aki rímes, ütemhangsúlyos verseket ír, a többiek szabadverseket, prózaverseket, stb., viszont az ilyen szövegeknél a csengőbongó rímek helyett kell valami, ami viszi a szöveget. Szerencsére sok kortárs lengyel költőnek ez szerintem sikerül is. Az irodalmi hagyomány pedig változik, perpill. ilyen téren a magyar költészet még színesebb, mint a lengyel, de 10 év és nagyjából ugyanez lesz a helyzet nálunk is, viszont ez nem jelenti azt, hogy rossz lenne, sőt "korcs". De megértem, hogy nem szereted a kortársakat, mert erre nevelnek rá az iskolában, kortársakról szinte szó sem esik a 12 év alatt, így nem is csodálom, hogy az olvasók/irodalomfogyasztók nagy része kapásból elveti a kortárs verseket is. Kassák pedig zseniális, és igen, még bőven érezni a hatását.
Én egyébként a Jelenkorra és a Hévízre fizettem elő, és úgy tudom, hogy a Jelenkornak 12.000 körüli előfizetője van, a Hévízét sajnos nem tudom, de olyan 5-8 ezer körülire tippelem, de az sem lepne meg, ha 10.000 fölött lenne. Olvass el pár számot és utána mondj véleményt, általában elég vegyes a tartalom. De úgy nézem, elég nagy szakértője vagy a költészetnek, ki tudja, lehet, hogy a te verseidet majd több százezren fogják olvasni.
Tesz- Vesz
nem kell rím, nem kell ütemhangsúly:
írtam még hogy a szavaknak legyen csengése a mondatban, ne olyan legyen a MŰVÉSZET, mint a szeméttelep, hogy csak úgy egymás után rakunk igénytelen szavakat.
nem az iskolában nevelnek erre, szépérzéke minden intelligens létformának van. de áruld már el, ki a nagyobb "költő", Ady vagy Térey? József vagy Térey?
ez a szavak csengése:
"Itt ülök csillámló sziklafalon.
Az ifju nyár
könnyű szellője, mint egy kedves
vacsora melege, száll.
Szoktatom szívemet a csendhez.
Nem oly nehéz -
idesereglik, ami tovatűnt,
a fej lehajlik és lecsüng
a kéz."
van benne rím? a mondatokon belül van, de ha nem lenne ugyanúgy szépen hangzana, a szavaknak van csengése, ez a művészet! ez a szépirodalom
nem érzed a különbséget?
"Nagymessziről ködölt a Bükk,
Gőzölt a sík, áradt az Ér
S fáradt testemben hirtelen
Ott a záporverte mezőn
Piros dalra gyujtott a vér,
Piros dalra gyujtott a vér."
nem látszik?
"A hegyoldalban véletlenül rátaláltak
Az uszodára, mely az olimpiára készült.
S ahol egy szőke díva klipjét
Forgatták később, a lassúságról szólt,
Sokat játszották akkoriban.
Víztükör a szerpentin szélén,
Lábuk elé terült. Megismerték, ez biztosan az.
„A térképen még nincs is rajta.”
„Fele akkora, mint hittem.”
Az edzést nézték. Letelepedni az emlémában, "
szavakat dobál egymás után Térey. nem színes a magyar költészet, mert a korrupt posztkomcsik és besúgók nem találják meg a mai Adyt és mai József Attilát, még a Petőfi se, se Vörösmartyt , se a mai Aranyt, csak ilyen ostoba félművelt igénytelen szemetet terjeszt a mai kurzuselit, mint amilyen Térey is. ez nem mávészet, ez nem vers. ez nem irodalom, ez szemét, egy olyan korrupt korban, ami csak ilyen szemetet tud kitermelni, hisz a proli honnan is tudhatná mi az irodalom?
csak mímelni tudja a kultúrát, és a civilizációt, csak egy báb az ostoba politikus kezében, hogy lehessen mondani, van irodalmi életünk.
Kassák zseniális? esetleg van olyan verse, amit én még nem olvastam? kassák is benne van az iroldami szöveggyűjteményben, de nem irodalmi munkássága, hanem a párttagsága okán, téged sikerült megtévesztenie, az agyad erre állt rá, hát istenem, furcsa faj az ember, nem lehet mindenki szellemi félisten az Olümposzon, a vagy inkább a Parnasszuson
Jelenkor 12 000 előfizető?
Hévíz 5-8000 előfizető? de lehet hogy 10 000 fölött? :D honnan veszed a számaidat?
a Népszabadság 30 000 példányszámú volt 2016-ban. te hol élsz?
Tamás Sipos
Vicces, hogy pont te olvasod rá másokra az elitizmust, amikor neked van teljesen kirekesztő és elitista kultúraszemléleted. Pedig látod, hogy más mindenkinek a szépérzéke, és szerencsére nem az a művészet, amit én annak tartok, vagy amit te, ahogy a vers sem csak az, amit én annak ítélek. Nem is mondtam, hogy csak az a jó, amit Térey, Kassák, vagy Petri csinál/csinált, ahogy pl. te szerinted csak Ady és József Attila ír verseket, mindenki más meg a szeméttelepre való. Én csak említettem pár (általam jónak tartott) verset Térey-től, mielőtt elvitatnád tőle a költői titulust. Engem például Ady versei sokszor idegesítenek, van szerintem 20 jó verse és ennyi, József Attila meg egyértelműen egy olyan zseni volt, akitől érdemes tanulni minden téren, de borzasztóan unalmas lenne a mai magyar irodalom, ha több száz József Attila és Ady Endre rohangálna csak a szerkesztőségekben, így is túl sok sikertelen imitátoruk van, mások meg a szöges ellentétét csinálják. A világ változik, az irodalom is változik, ez van, de ettől még szerintem nincs sok értelme bezárkózni a régi klasszikusokba és minden mást elvetni. Nem tudom miért olyan elképzelhetetlen az, hogy senki nem akar a mai Arany, Petőfi, Vörösmarty lenni, mert a mai költőktől már nem várható el ez a fajta vátesz szerep. Maximum azok várnak el még mindig ilyesmit, akiknek az irodalmi szöveggyűjtemény volt a legnagyobb irodalmi élményük (ami legalábbis a költészetet illeti) és kárognak, hogy "nincs ma egy jó kortárs költőnk sem", amikor nem is ismerik a kortárs költőinket. Ott van például Parti Nagy Lajos, Tóth Krisztina, Oravecz Imre, Borbély Szilárd, Vörös István. A mai magyar költészeten belül megkerülhetetlenek.Nem hiszem, hogy az irodalom szeméttelep lenne. Szerintem mindenki megtalálhatja a saját kedvenceit, csak egy kicsit keresgélni kell. Ott van Csoóri Sándor, Kányádi Sándor, Csukás István stb. akik a népi vonalat viszik/vitték tovább a költészetben, érdemes akkor őket olvasni, meg az Orbán János Dénes-féle KMTG-vel, és az ott állami pénzekből kipallérozott írókkal és költőkkel, akik a népnemzeti szekértábor részeként éppen az "olvasóbarát" irodalommal kísérletezgetnek. Akármit is jelentsen ez. Gondolom, ha már évi milliárdokat kapnak, akkor kinevelik a következő olvasóbarát Aranyt, Petőfit, Vörösmarty-t és örülhet a nép. Vagy nem. De szerintem akinek ez a célja, azt nem lehet komolyan venni.
A Jelenkornak 12.000 körüli előfizetője van. Ezt egy szerkesztőjüktől tudom, a Hévízre csak tippeltem, de mivel egy évre kb. 2000 ft (6 szám), így mondom, nem lepődnék meg, ha 8.000 fölötti előfizetőjük lenne. Utána fogok járni. Addig is minden jót!
TheAppzS
túl sok időt és erőt feccöltél egy irodalomhoz nem értő dilettant edukálásába sztem :)
Tamás Sipos
TheAppzS A párbeszéd és a (konstruktív) vita híve vagyok, amit sajnos már ritkán gyakorolnak Magyarországon. Sokakkal ellentétben próbálom megérteni a másikat. Szerintem ez eléggé fontos itt, ahol több millió kitalált migránstól rettegnek komplett falvak és elhiszik, hogy egy migráns eldobott szendvicsétől lett a sertéspestis, miközben eurómilliók tűnnek el nyomtalanul...
Tesz- Vesz
the appzS, micsoda komment, ezt kinek mondod mester? mert semmit nem tartalmaz a kommented, én edukálom őt, a példányszámokról valami hihetetlen butaságot mondott.
Tesz- Vesz
hol olvastam rátok azt elitizmust? valamit nem sikerült már megint megérteni, nem az elitizmus a baj, a korrupció a baj, az igénytelenség, ízléstelenség a baj, a baj, hogy pont ti rekesztitek ki azt, aki lenézi a szabadverseket, meg a makogó primitív slempoetryteket
a tiétek nem kirekesztő? kérdeztem, hol a mai Vörösmarty, ad, Petőfi vagy József Attila az irodalomban? csak kassákos idiótákat látok, mint Térey, akik egy darab verset se képesek összerakni egészségesen.
Kassáktól akkor nem említesz "jó" verset? nyitott vagyok rá.
Adynak 20 jó verse, te jó ég, Adynak a vérében volt a művészet, ösztönös szépirodalmi zseni volt. mint mindenkinek, neki is vannak redundáns gyengéi, node az a 20 inkább 200 jó vers, el kéne olvasni őket, szerintem nem is ismered.
nem többszázat kértem. egyet! csak egyet! nem epigonokat, hanem olyan költőket, akiknek van szépérzékük, akik nem írják bele a versbe azt hogy "laptop", meg hogy "hülye", meg hogy "mobiltelefon meg internet", mert nem hiszik hogy ettől a "moderntól" olyan menő kortársak lesznek.
vátesz szerep? mármint aki foglalkozik közélettel is a nálad? vagy csak használtál egy szót?
jaj Parti Nagy, ne korrupt költőket mondjál, hanem verseket. mindjárt lehull mindegyikről a lepel. konkrétumokba beszélj.
József és Ady szerinted a népi vonalhoz tartozik? azt hiszed én Csoóri-rajongó vagyok?
" Gondolom, ha már évi milliárdokat kapnak"
mintha parti nagy és térey meg a többi nem lenne kitömve állami pénzzel
nagyon titkolják a példányszámokat.
itt nincsen egyik se:
http://blog21.hu/2016/07/25/usagok-peldanya/
"Manapság komoly sikernek számít, ha egy – jellemzően 400-800 forint közötti összegért kínált – irodalmi vagy társadalomtudományi havilap 600-800, netán ezer példányt el tud adni. S még ez is csalóka adat, hiszen a könyvtárakba kerülő folyóiratok egy részét az NKA fizeti ki, a szakmai kollégium pályázatán például az idén a 300-350 bibliotéka részére szerez be folyóiratokat."
http://hvg.hu/gazdasag/20110907_folyoiratok_vegveszelyben
ezt írtad te az álomvilágodban:
Jelenkor 12 000 előfizető
Hévíz 5-8000 előfizető? de lehet hogy 10 000 fölött?
1987-ben volt a Jelenkornak 2500 példányszáma, szerinted azóta az internet megjelenésével, a dekadencia virágzásával nőtt vagy csökkent a példányszám, te 12 ezer.
https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/TenyekKonyve-tenyek-konyve-1/1988-2/magyarorszag-3C8C/magyar-tudomany-oktatas-kultura-44D7/napilapok-folyoiratok-46CF/kethetente-havonta-negyedevente-megjeleno-fontosabb-folyoiratok-46D6/
" A Jelenkor vitathatatlanul az egyik legjelentősebb irodalmi lap, amely 1958 óta működik, és jelenleg is élvezi a városvezetés - bankszámlájukon is megjelenő - bizalmát. Továbbá ezres példányszáma, 450 előfizetője kivételesnek mondható"
http://magyarnarancs.hu/konyv/a_muveszeti_folyoiratok_kivereztetese_-_lapjaik_meg_vannak_szamlalva-77110
450 előfizetője van 2011-ben, ezres példányszámmal, te mondtál 12 EZER előfizetőt! emlékszel? most már azért rémlik ugye, mekkora baromságot mondtál?
Tamás Sipos
Igen, elég nagy gondok vannak a korrupcióval, mert szétlopják az országot a narancsos elit tagjai, a nép meg tapsikol és ebből a pénzből jut a népnemzeti szekértáborra (akik 260 ezres példányszámban jelennek meg a mellékletükkel a Mészáros Lőrinc tulajdonában álló vidéki lapokban), a többi meg a valaha volt legkisebb támogatást kapja. Utána lehet nézni, hogy éves szinten mennyiből működik a FISZ és a JAK, miközben minőségi munkát végeznek. De biztos ők a korruptak, meg mindenki más, akik milliárdokat kapnak, mert tudnak a jó ajtón kopogtatni. Ne röhögtess. :)
http://www.origo.hu/kultura/20171124-egesz-magyarorszagra-kiterjeszti-hadallasait-az-eloretolt-helyorseg-iroakademia-kult.htmlTe végig egy tök objektív állítást bizonygattál egyedül elfogadhatóként. Pont te vagy az, aki lenézi a kortárs irodalom 90%-át (ha nem többet), mondván, hogy nem ütik meg a mércét. Rendben, akkor tök fölösleges bármiről is beszélgetni, Ady és József Attila a költészet koronázatlan királya, mást meg fölösleges olvasni, mert szar. Röviden így foglalható össze az a felvilágosult és 21. századi állítás, amit bizonygattál.
Mondom, akkor olvasd továbbra is Ady-t, meg József Attilát, ha ezt téged megnyugtat. Egyszerűbb leszarozni minden mást. Senki nem fog helyetted utánanézni, hogy milyenek a mai költők, és senki nem fogja megmondani, hogy kit kell, vagy nem kell olvasni. Ha viszont nem találsz egyetlen szerinted jó kortárs költőt sem, akkor nem a komplett kortárs magyar költészetben van a hiba, hanem neked vannak irreális és teljesíthetetlen elvárásaid.
Korrupt költők.. Ez tetszik, bár vicces egy oximoron. :D Én nem látom magasodni a Térey és- a Parti Nagy-villákat és terebélyesedni a birtokokat, ellenben azt látom, hogy mindkét szerző több fronton is elég termékeny, így nyilván érdemes támogatni őket, mert tök véletlenül még komoly olvasótáboruk is van, és úgy néz ki, hogy van arra igény, amit írnak. Nem látok ebben semmi rosszat. Ráadásul Parti Nagy még kormánykritikus megjegyzéseket is meg mer engedni magának, szóval biztos hagyják neki, hogy szétlopja ő is a Fidesszel együtt az államkincstárba befolyó EU-s pénzeket. Azzal viszont már komoly baj van, amikor az állam beáll több milliárddal egy kiválasztott csoportosulás mögé és mesterségesen, irreális szintű támogatásokkal akarja alakítani az irodalmat. Meglátjuk, hogy erre mennyire lesz igény.
Nézd csak, JA leírta, hogy "írógép", sőt, még "cekker" és "vekker" is van a versben! Micsoda irodalmiatlan, igénytelen szemét! Ha átböngésszük a verseit, biztos tele van mindenféle "oda nem illő" dologgal. Például ki az az elmebeteg, aki a tolató tehervonatokról ír verset? Úristen! Arról nem is beszélve, hogy Marx és Lenin híve is volt egy darabig. Ejej, a korszellem...
Szóval a viccet félretéve, nem lehet a költészetből sem kizárni a jelent, (kivéve persze, ha szerepversről van szó, vagy egyéb oka van), mert modoros, irodalmiaskodó, régieskedő, elviselhetetlen és olvashatatlan lesz minden olyan vers, ami 50-70 évvel ezelőtti versnyelven beszél, mert már az élőbeszéd és a versbeszéd is elég sokat változott. József Attilát is kiröhögték volna szerintem, ha Berzsenyi-féle versnyelven ír.Hajnali tíz óra, dübörög a vekker,
Sári piacra mén, kezében a cekker,
Kezében a cekker, én meg irodába,
Ottan is, ottan is hinzelő szobába.
Belég a szalvétán, pénztárkönyv a párnán,
Hejh de elfáradni - vecsernyére várván,
Öreg írógépek fáradt kopogása
Mind az én kedvemnek hazavágyó mása.
(HAJNALI TÍZ ÓRA...)Továbbra sem tartom elképzelhetetlennek, hogy a Jelenkornak 10 ezer fölötti eladása van, ha nem is előfizetője, de erről sajnos én sem találtam semmi konkrétumot. Szerencsére a hódító funkcionális analfabétizmus és kormányzati arrogancia mellett is van még igény kortárs irodalomra.
Olyan nagy a tudásod a költészet terén, azt hittem a költők vátesz szerepéről is hallottál már. Nem közéleti költészetet jelent, hanem olyan látomásos költészetet, amiben a költő óriási jóslatokba borul és megjövendöli az ország, meg a nép sorsát. Hol több, hol kevesebb sikerrel. Főleg a romantikus költőkre volt jellemző, de azért bőven akadt ilyesmi Ady és JA költészetében is, utóbbiéban szerencsére már kevésbé. Azért mondtam Csoóri Sándort (meg amúgy Juhász Ferenc is erősen érintett volt az ilyesmiben), mert valamilyen szinten ezt ő is beépítette a költészetébe.
Ha nem tudnám, hogy létezik technofóbia, azt mondanám, hogy erre ki kellene találni egy új fóbiát, bár lehet pontosítani: lírai technofóbia. Csak ez magyarázhatja azt, hogy viszolyogsz a modern technológiai eszközök versekben való említésétől.Ezen viszont tényleg nem segítenek a kortárs versek.
Tesz- Vesz
miért kéne csak a narancslopásról bezélni? elég sok lopás volt amit nemcsak a fidesz követett el, de mi csak maradjunk azt irodalmi korrupcióknál. amikor csak azért sztár valaki, mert jó kapcsolatokkal rendelkezik, vagy mert spicli volt az előz rendszerben
"ady és József Attila a költészet koronázatlan királya, mást meg fölösleges olvasni, mert szar. Röviden így foglalható össze az a felvilágosult és 21. századi állítás, amit bizonygattál."
elég konkrétak voltak a versek, amiket mutattam, meg amiket te is összeszedtél.
én minőségről beszélek, azt a minőséget nem üti meg Térey mint ami Ady és József vagy amit pl Vörösmarty képvisel. nem érdekel hogy ki él, és ki halott. a szelekció érdekel, hogy ne kutyaütőket toljon már egy irodalmi lap, meg egy ország irodalmi elitje, ne ízléstelen tehetségtelen, buta fércműveket gyártó grafománokat, minden művészi érték nélkül körmölő senkiháziakat
a fent említett nagy írók egy színvonal. miért bennem lenne a hiba, ha hasonlót keresek? miért érjem be harmadosztályúnak sem mondható verseket fabrikáló nárcisztikus egyénekkel?
ez lenne a hiba? :) ez lenne az irreális?
benned van a hiba és a többi 450 ízlésficamban szenvedő sznobban. ennyien vagytok, nem többen.
a korrupció nemcsak villákban mutatkozik meg, hanem a kontraszelekcióban is.
a grafomániát nem érdemes támogatni, nem számít ki mennyire termékeny, a meki is elég termékeny, mégse igazi étterem.
a kormánykritikusság sem szempont amikor irodalomról beszélünk.
"az állam beáll több milliárddal egy kiválasztott csoportosulás mögé és mesterségesen, irreális szintű támogatásokkal akarja alakítani az irodalmat."
nemcsak most akarja ezt csinálni a fidesz, ezt csinálta annak idején az szdsz-mszp holdudvar is. ne említsük meg egyiket a másik nélkül, mert az olyan szűklátókörűen szubjektív, hogy már árt a mentális egészségre.
az "írógéppel" semmi baj sincs, a "vekkerrel" sincs, bár ezek pont nem a legjobb versek...
hol írta le Ady a hülye szót?
József Attila inkább nemzetiszocialista volt, mint kommunista. nem mintha szempont lenne irodalmi munkásságnál se ez, se a kommunizmus.
de nézd csak milyen igényes verset írt belőle:
"És vígasztald meg, ha vigasz
a gyermeknek, hogy így igaz.
Talán dünnyögj egy új mesét,
fasiszta kommunizmusét –
mivelhogy rend kell a világba,
a rend pedig arravaló,
hogy ne legyen a gyerek hiába
s ne legyen szabad, ami jó."
József Attila: Világosítsd föl
1936.
(ahogy ez is, úgy a Szabados dal is zseniális vers)
"A nemzetiszocializmus eszméje még olyan autonóm személyiségeket is megkísértett, mint József Attila, aki 1933-ban A nemzeti kommunizmus címmel egy rövid esszét is megfogalmazott."
"hiszen Moszkva már megmondta, hogy József Attila fasiszta."
http://beszelo.c3.hu/03/06/085ungvary.htm
...
A szocdem párt szervezte József Attila temetését. Ám a temetés minden probléma nélkül lezajlott. Egy dolog zavarta csak meg Marosánt némileg: megjelent egy Rácz Kálmán nevű közismerten nyilaspárti képviselő, de letette a koszorúját anélkül, hogy néhányukat kivéve valaki is felismerte volna.
És aztán jött Pál Judit (Szántó Judit) visszaemlékezése: József Attila és éppen az említett nyilas képviselő meg akarta alapítani a Magyar Nemzeti Szocialista Pártot.
Ekkor már nagyon beteg volt. Barátai és elsősorban szerelme lebeszélte erről."
http://zorroaszter.nolblog.hu/archives/2012/03/20/Jozsef_Attila_a_kis_fasiszta/
nem régieskedőnek kell lenni a versnek, de azért nem kell beleírni hogy "internet" a versbe, mert nem lesz egyetemes. mi a régieskedő ellentéte, ami ugyanúgy negatív? modern modoroskodás.
"Továbbra sem tartom elképzelhetetlennek, hogy a Jelenkornak 10 ezer fölötti eladása van"
pedig jobb lesz ha hozzászoksz. ha mégegyszer elolvasod, hamarabb megszokod:
"Manapság komoly sikernek számít, ha egy – jellemzően 400-800 forint közötti összegért kínált – irodalmi vagy társadalomtudományi havilap 600-800, netán ezer példányt el tud adni. S még ez is csalóka adat, hiszen a könyvtárakba kerülő folyóiratok egy részét az NKA fizeti ki, a szakmai kollégium pályázatán például az idén a 300-350 bibliotéka részére szerez be folyóiratokat."
http://hvg.hu/gazdasag/20110907_folyoiratok_vegveszelyben
" A Jelenkor vitathatatlanul az egyik legjelentősebb irodalmi lap, amely 1958 óta működik, és jelenleg is élvezi a városvezetés - bankszámlájukon is megjelenő - bizalmát. Továbbá ezres példányszáma, 450 előfizetője kivételesnek mondható"
http://magyarnarancs.hu/konyv/a_muveszeti_folyoiratok_kivereztetese_-_lapjaik_meg_vannak_szamlalva-77110
váteszről hallottam már, kimaradt egy sor amit odaszántam volna, Térey Gyáros verse is váteszes.
ahogy mondtam, csupán modern modoroskodás, én a mobiltelefon, meg a ipad szavak beleírását egy versbe nem a technofóbiámból nem támogatom, hanem nem tetszik ez a kivagyiság, ez a modoros, ez a szalonképtelen szó, olyan mintha menőnek gondolnák, ha mernek ilyen modern szavakat használni, akkor ők is modernek ugye?
pedig csupán csak igénytelen hülyének tűnnek tőle. nem írnám verse a pörkölt receptjét se, nem NEM irodalmi, nem művészi, nem emelkedett stílus, ahogy az ipad vagy az email szavak sem, de akár mondhatok távírót is. sms-t is, morse-t is.
mondhatok még pár közönséges, és mármár obszcén szót, ami nem illik versbe leírni, attól még nem leszek gasztroenterológus-ellenes, se belgyógyász fóbiás
Tamás Sipos
Miért mutasson neked bárki is költőket, amikor élből elutasítasz mindent, ami mai nyelven szól? Több értelme lenne, ha a károgás helyett inkább kortársakat olvasnál és akkor még hiteles is lenne valamennyire, hogy nem találtál senkit, aki neked megfelelne. Aztán majd szólj, ha az irodalomtudomány is elismerte a "mindenki szar, csak Ady, meg JA nem" tanodat. Akkor leborulok előtted, de addig csak saját magam ismételgetném, amihez semmi kedvem.
Tesz- Vesz
minek olvassak kortársat ha mind olyan mint Térey? kértem hogy mutass jó verseket kassáktól, nem mutattál, most is - ahogy én is tettem az Ady és József idézetekkel - kapásból mutatnod, bemásolnod kellene a nagyszerű kortárs verseket, HOGY ALÁTÁMASZD a véleményedet, hogy mily nagyszerű a kortárs kánonbeli moslék. én idéztem, látod, fenn másoltam, alátámasztottam, ha van szépérzéked, látod a sorokban a szépséget, a művészetet:
"Földtől eloldja az eget
a hajnal s tiszta, lágy szavára
a bogarak, a gyerekek
kipörögnek a napvilágra;
a levegőben semmi pára,
a csilló könnyűség lebeg!
Az éjjel rászálltak a fákra,
mint kis lepkék, a levelek."
nekem ez nem megerőltető, hogy bemásoljak bármit, magamtól teszem, könyörögni se kell neked érte, láthatod, alapból másolok, példálozom, alátámasztom, megmutatom. ha te ezt az idézetet képes vagy Térey munkássága mellé tenné (legalábbis amit eddig én olvastam tőle, meg amit te mutattál, ugye te a legjobb verseiből már gyűjtöttél egy csokrot), ha te ezt Térey munkássága mellé tudod tenni, súlyos problémák vannak veled. mind ízlésben, mind mentálisan. faék egyszerűségű sz*rok Térey versei, kérdeztem, melyik popszámról írta azt a csudás verset térey, nem tudtál/akartál rá válaszolni. kértem - bár lehet nem egyértelműen - hogy világíts rá, miért is olyan nagyon nagy vers az a popszámos, nem tudtál/akartál rá válaszolni, ezekután már ne én legyek a hülye, hogy nem értem a nagyságát annak a összevakart szemétnek, véletlenszerűen találomra mondatba rakott szavak gyűjteménye NEM verseskötet. dadogó, mekegő fogyatékos versek, még egy szép, egész mondatot se tudnak alkotni. mint ezt:
"Hozzám már hűtlen lettek a szavak,
vagy én lettem mint túláradt patak
oly tétova céltalan parttalan
s ugy hordom régi sok hiú szavam
mint a tévelygő ár az elszakadt
sövényt jelzőkarókat gátakat.
Óh bár adna a Gazda patakom
sodrának medret, biztos útakon
vinni tenger felé, bár verseim
csücskére Tőle volna szabva rim
előre kész, s mely itt áll polcomon,
szent Bibliája lenne verstanom,
hogy ki mint Jónás, rest szolgája, hajdan
bujkálva, később mint Jónás a Halban
leszálltam a kinoknak eleven
süket és forró sötétjébe, nem
három napra, de három hóra, három
évre vagy évszázadra, megtaláljam,
mielőtt egy mégvakabb és örök
Cethal szájában végkép eltünök,
a régi hangot s, szavaim hibátlan
hadsorba állván, mint ő sugja, bátran
szólhassak s mint rossz gégémből telik
és ne fáradjak bele estelig
vagy mig az égi és ninivei hatalmak
engedik hogy beszéljek s meg ne haljak."
ezt ezzel? 2012 környékén az év verse, csudálatos! :
"Fölpaprikázva, s megvezetve, népem,
Nyakadban ízlésed szerinti úrral,
Ha olvasol, hát félreolvasol,
És fényes nappal vészharangozol;
Tárulkozó elfojtásodat értem.
Ki legnagyobb vagy önmagasztalásban
S öngyűlöletben, önkorlátozásban,
Gőggel tudsz elfordulni, sérteni,
Sértődni, mint egy félretolt zseni!...
Két féltekéd nehéz szívvel bejártam.
Kőbe vésett alkotmány a jutalmad!
Fék: nem bilincs. Otthonos lett a káosz,
A tisztázás helyett a lágy maszat.
Pörös szájak befogva? Nagydarab
Megmondóemberek pálcát ragadnak.
Az életre trombitált múzeumból
Üzennek tekintetes vármegyéid!
És műveletlen főispánjaid
Gondozzák a föld szekérvárait;
S egymást elvéteni késztet az undor.
Legyintve szerteszét és számolatlan,
Él a kedély. Lakájkultúra tombol,
Kilincselők a nábob ajtaján...
Pirul a boldogságos tartomány
Az alázúduló vörösiszapban. "
vagy ez?
"Tettlegesség
A bosszúvágy alapvető
Egyensúlyösztönből fakad.
Az egyik férfi
Kromofágot önt a motorháztetőre.
A rivális kipattan kocsijából,
Pillantása vérszem.
Hörcsögi dühvel ront a támadóra,
Elkapja nyakát, szorongatja a sálát.
Küzdőterük a jéghideg Körönd.
Mint bakkecskék a patakvíz fölött,
A korhadt, ötarasznyi pallón,
Szarvukat úgy akasztják össze.
Nincsenek azonos súlycsoportban.
Nőügy, természetesen.
Itt a lány is, meg se mukkan,
Fülét-farkát behúzva
Színvallásra nem hajlandó
Semmiféle presszió alatt:
Jogában áll hallgatni.
A bosszúvágy alapvető
Egyensúlyösztönből fakad."
primitív, egyszerű és ÜRES. mint a rajongók feje. hogy lenne ebben bármiféle művészet, értelem, ebben a mekegésben mögöttes tartalom? tudod mi az a SZNOB? tudod mi a jelentése? na várj, ismersz sznobokat? TE KIRE MONDANÁD AZT HOGY SZNOB?
nem élből utasítom el a kortársat, olvastam már jó kortársat. Balla Jánost pl.
ha emlékszel rá, mindet amit mutattál, elolvastam és elmondtam róla a véleményemet, igaz szűkösen, mert hétköznap semmi időm nincsen. de dicsértem is az egyiknél az első versszakot, ott szépen jött ki a rím.
irodalomtudomány? pont azt mondom, hogy a mai irodalmi kánonalkotók (ami nálad az irodalomtudomány :) ) primitívek, posztkommunisták és korruptak. nyilván ezért nem működik ma a magyar kultúra igazán. tudod talán nem 2000 embert érne el a nagy magyar kortárs kultúrátok, ha olyan nagyon jó lenne. több mint 2000 ember olvas itthon Adyt, Józsefet, Vörösmartyt. biztos nem véletlen, talán mert ezek a régiek (és a régi irodalomtudomány = kánonirányítók) más minőséget képviseltek. mint a mostani korcs korrupt primitív posztkommunisták.
tudok még mondani jó költőket Józsefen és Adyn kívül, csak példa volt arra, hogy ők mindenki számára elismertek. József nagy költő, de nekem pont nem személyes kedvencem.
ezt te képes vagy emellé a kutyaütő mellé tenni?:
"Fegyverben réved fönn a téli ég,
kemény a menny és vándor a vidék,
halkul a hó, megáll az elmenő,
lehellete a lobbant keszkenő.
Hol is vagyok? Egy szalmaszál nagyon
helyezkedik a csontozott uton;
kis, száraz nemzet; izgágán szuszog,
zuzódik, zizzen, izzad és buzog.
De fönn a hegyen ágyat bont a köd,
mint egykor melléd: mellé leülök.
Bajos szél jaját csendben hallgatom,
csak hulló hajam repes vállamon.
Óh szív! nyugodj! Vad boróka hegyén
szerelem szólal, incseleg felém,
pirkadó madár, karcsu, koronás,
de áttetsző, mint minden látomás. "
ezt mellérakod?
"A szép szülőföld hó alatt szuszog.
Kóbor szerelvények kúsznak dombjairól lefelé
Felhőtlen, ünnepi főutcákra. Ahonnét nincs tovább.
A szép szülőföld Isten háta mögötti menhely.
A szépséges szülőföld
Egy teljes héten át volt tűzvörös,
Majd koromtól fekete, végül hamutól szürke.
Ezekben az órákban egészségesen szuszog,
És jóllehet, vesztét érzi újra,
Pökhendin él, ránézni is rossz.
2
A képtár folyosóin barangol a hadnagy.
Várandós asszony a délelőtti korzón,
Olaj és vászon, 204 x 126, 5 cm.
(Miatta fogja valaki e vénséges vidéket
A jövőben szép szülőföldnek nevezni.
Az asszony búcsújának színhelye
Az erdei körönd lesz, a szemlélődő hadnagy
Máshol végzi, máshogyan.)
„A szép föld: a vendégkirályok és a jászol.
A szép szülőföld a móló kövére láncol.”
Kommentek a szegény Alinda téreys interjújából
Faludy György
Egynémely amerikai költőnek
|
Aczél elvtárs támogatásával sikerült kijutniuk Esterházyéknak, Kertész Imrével, Dallossal, Eörsi Istvánnal együtt Németországba. Magyarán: a kommunista diktatúra kegyeltjei voltak. (Állítólag maga Demszky is szabadon ki-be járhatott a diktatúra idején Párizsba, onnan küldte tudósításait a Szabad Európa Rádióba.)
Másfelől, ha már Berlin szóba került.
Már a '80-as évek elején, az aczél elvtárs kultúrkorszakában is Berlinben bomlasztottak eörsistván i elvtársék, imrekertesz elvtársék, dallos elvtársék...
Nyugat-Berlinben, naná, Kelet-Berlinben nem volt olyan jó az ájer...:))))))
Kicsit megint hazudsz, Málnasajt.
Eörsi és Dallos azért ment ki Németországba, mert hívták őket, Aczél meg örült, hogy megszabadulhat tőlük. Egyikük se akart német író lenni - Eörsi nem is lett az -, de nem akartak együtt nyalni Szentmihályi Szabó Péterrel, Kalász Mártonnal és más, hasonló kaliberekkel.
Kertész, Nádas és Esterházy szintén a tehetségével érdemelte ki, hogy Németországban - és így szerte a világon is - híres írók lettek. Nem beszélve arról, hogy ők mindannyian beszélnek is németül, ami mondjuk Döbrenteiről, Csurkáról nem mondható el.
"Kertész,Nádas és Esterházy szintén a tehetségével érdemelte ki, hogy Németországban - és így szerte a világon is - híres írók lettek."
Hát igen..:)))
" Tehetségével"...:))))
Jó, utóbbi kettő még írni is tud- az elsőről vagy jót vagy semmit (semmit).
De ahogy petőandrea esetében, jobb ha nem bízták a véletlenre..:))))))
Így aztán, nem ártott, ha Edgar Reichmann "merő véletlenül" a párizsi Le Monde irodalomkitikusa......:)))
És az sem, ha aczélgyörgy mintájára, a németországi "kultúrpápa" véletlenül Marcel-Reich Ranitzki...:)))( ajánlom, regényét, A kritikus halála is hatalmas vihart kavart. A könyv egy állítólagos gyilkossághoz vezető út anatómiája. A Frankfurter Allgemeine Zeitung megtagadta előzetes közlését, mert a lap főszerkesztője az áldozatban korábbi munkatársukat, a kritikuspápa Marcel Reich-Ranickit vélte felfedezni, és meglátása szerint a könyv hemzseg az antiszemita kliséktől. Walser visszautasította a feltételezést: a regény inkább azt példázza, ahogy a média a legnemtelenebb módszerektől sem riad vissza, hogy valamit sikerre vigyen.)
No és az olaszországi Giorgio(sic) Pressburger sem ártott a tengelynek...:)))))
Megy ez kérem, mint hálivúdban...:))))"Nyugat-Berlinben és az NSZK-ban, mert ők már akkor produkáltak olyat, ami meg tudott élni a német piacon. "
Nekem mondod?:))))))
Imrekertesz a NATO-laktanyákat járta akkoriban Németországban, felolvasásokat tartva a katonáknak a holokausztról...:))))))
Őszintén: ki tudott volna még ilyet "produkálni"?:)))))))
Harmadsorban,ha már szóba hoztad, Csurka ma már magyarul is elfelejtett volna?:))))))Azt azért mégis jó látni, amint ilyenkor, mikor valamiért egy-egy morvaikrisztina ( atkári stb.) világosságot gyújt ( Mehr Licht), hogyan kezdenek el szaladgálni riadtan a svábbogarak....
TÉREY JÁNOS verse: A jelenés
Aznap nem mentem messze, csípett a hideg.
Parabola-antennák tányérja figyelt
A cselédlakások hátsó udvarában;
Egyetlen utasával befutott az a sárga busz is,
Mely a völgybeli, sűrű élethez kapcsolja a kastélyt.
Igen, legvégül megnyilatkozott
A hámló oldalú ékszerdoboz,
Az unalomnak ez a fellegvára;
Aznap kiderült: átjárhatóak vagyunk.
Egy öregember-arcú öregasszony
Várt rám az East Block ajtaja előtt. Akadémista,
Ahogy mi magunk? Mire fölocsúdtam,
Már elslisszolt mellettem, átlépte a küszöböt.
Hozzám hajolt. Lehelete kénes volt, a pupillája
Óriás, obszidián-fekete. Ruhája rendes. Ő maga
Tetőtől talpig gyanús. Azt hitte, szálloda,
Úgy tudta, itt intenzív kényeztetés folyik.
Ki akart venni egy csinos szobát.
Egy szép szobácskát, panorámával
A takaros platánteraszra! Keze már a kilincsen.
Udvariasan jeleztem, bármi, csak nem szálloda,
Kaszárnya és falanszter keveréke
Inkább. Nincs tagfelvétel, asszonyom.
De ő nem tágított. Mondta, megvárná a főnököt.
És a teakonyhában leült. Elkezdte tépkedni
Kontyba font haját, szaporodtak
A galambősz hajcsomók a hamutál mellett.
Gondoltam, ki kéne tennem a szűrét, de
A poklot láttam szemében: az otthon-keresés
Eszelőjét. Így aztán elnémultam, hogy jövök én ahhoz.
Úgy döntött, örök bútordarab lesz.
Mostantól a teakonyhában ül.
Kortárs költő, aki neves
Mind-mind-mind eszdéeszes*
Kortárs író, aki híres
Minket pártol, ebbe mív
Utolsó írka