2014. 06. 03
Szimpátiatüntetés kezdődött az Origo szerkesztősége előtt Sáling Gergő, a lap volt főszerkesztője mellett. Több mint ezren gyűltek össze a Dob utcában, többen fekete ruhát viselnek.
A demonstrációt a Facebookon szervezte a Kettős Mérce. Korábban részvételét jelezte Schiffer András, az LMP társelnöke és Sallai R. Benedek, az LMP országgyűlési képviselője, és megjelent Szabó Rebeka, Karácsony Gergely és Szigetvári Viktor Együtt–PM-es, valamint Kunhalmi Ágnes MSZP-s politikus is. Sáling Gergő váratlanul, közös megegyezéssel távozott az Origo éléről
A
Az Origo Zrt. közölte: a változások mögött a médiában megjelent találgatásokkal szemben nem politikai okok állnak, hanem az Origo Zrt. integrált tartalom-előállítási stratégiájának megvalósítása.
E stratégia érvényesítése érdekében kerül az Origo szerkesztőségének élére Pálmai L. Ákos, aki egyben az Origo Zrt. TV és webvideo üzletágának vezetője.
A médiában megjelent találgatásokra reagálva az Origo Zrt. a leghatározottabban cáfolja, hogy a ma reggel bejelentett főszerkesztőváltás mögött bármilyen politikai ok vagy nyomásgyakorlás húzódna meg.
„ - Tudja, miért nem ön már a főszerkesztő?
Sáling Gergő: - Közös megegyezéssel távoztam, nem saját elhatározásból, azonnali hatállyal.
- S azt cáfolja, hogy a Lázár János utazásait feltáró cikkük miatt, politikai nyomásra kellett távoznia?
- Sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom.
- Miért nem mondja meg, mi a helyzet?
- Origós szerződésem nem teszi lehetővé. És nem is szeretném."
GUMICSONT!
" - Az azonnali hatály valamilyen hibát, nagy hibát feltételez. Követett el ilyet?
- A szerkesztőség semmilyen szakmai hibát nem vétett. Azokat az elméleteket, amelyek pedig máris keringenek az okokról, nem kommentálnám.
- Tavaly óta terjeng, hogy mivel masszívan veszteséges az Origo, leépítésekre kell számítani. Ehhez van köze az elküldésének?
-Nincs hozzá köze, de cégpolitikai összefüggésekről nem hiszem, hogy szerencsés lenne, ha én beszélnék.
Jól esik, hogy megszervezték a tüntetést, hízelgő, de magam mellett tüntessek? Amúgy sem hiszem, hogy ilyesmit kellene tennem aznap, amikor 12 év után ott kell hagynom a munkahelyemet."
A Haza Megmentője? Igen. úgyhívják, lázár jános.
őrzi az álmomat.
a politikai hulla feltámadt, mint Jézus Krisztus. igyuk a szavait. mindent a mi érdekünkben tesz ez az áldott jó ember. még a végén a gyanús vagyonát is szétosztja a szegények között, és annyit fog érni, amennyije van - a saját társadalmi csoportjához képest!
györgypéter is aggódik, origó-alapító, meg az egész mszp is, nincs mese, most már akkor tényleg vége a sajtószabadságnak, ami amúgy eddig még soha nem is létezett, de nem baj! ne körülményeskedjünk, elvtársak.
györgy péter egy független újság élén? nevetséges, aki komolyan gondolná ezt
Hozzájutott a MagyarLeaks anonim szivárogtató platformon keresztül az Origo keddi szerkesztőségi ülésének hanganyagához az Átlátszó.
“Kicsit még szédelgek” – mondta kissé elcsukló hangon Sáling Gergő, az Origo.hu frissen eltávolított főszerkesztője a június 3-i szerkesztőségi értekezleten a beosztottainak, miután a cég vezetője, Vaszily Miklós (ő szólal meg először a felvételen) bejelentette: közös megegyezéssel távozik posztjáról a szerkesztőség vezetője. A többször gúnyos nevetésbe, vagy éppen tapsba forduló értekezleten Vaszily azt bizonygatta a hitetlenkedő újságíróknak, hogy a döntés valóban közös megegyezéssel született, semmilyen politikai nyomás nem játszott közre benne, és egyáltalán nincsen köze az Origo.hu Lázár Jánosról közölt cikkeihez.
“Nem kell olyanokat beleképzelni ebbe a sztoriba, ami nincs” – fakadt ki az értekezlet végén Vaszily, miután az újságírók már kissé indulatosan nem voltak hajlandóak elfogadni az integrált tartalomfejlesztési stratégiáról szóló mellébeszélést, rendre visszatértek a “mi történt” alapkérdésére, vagy éppen a felmondási lehetőségekről érdeklődtek.
Az Atlatszo.hu a hangfelvételhez a MagyarLeaks anonim szivárogtató platfomon keresztül jutott hozzá, és most vágatlanul közzéteszi. Úgy gondoljuk ugyanis, hogy jelentős közérdek fűződik ahhoz, hogy az ország egyik legnagyobb internetes hírportáljánál történtekkel kapcsolatban a közvélemény a lehető legsokoldalúbb tájékoztatásban részesüljön.
"milliárdos veszteségek, tulajdonos 100%-ban a Magyar Telekom Zrt."
ha igaz is, akkor is az origo eddig inkább kozmopolita-posztkommunista mszp-s volt (ahogy a külföldi tulajdonú rtl klub és tv2 is, bár van annak is bája, hogy a hír tv is tiltakozik a médiaadók ellen nyilvánosan). lázár meg fideszes, akkor ezt így most hogy, kedves tüntetők? ja hogy most már diktatúra van, haha, az van már '44 óta.
az tény, hogy az mszp és fidesz csak a kommunikációban, propagandában különbözik, az összesnek mszmp-s funkciónárius az apja. elképzelhető, hogy olyat szivárogtatott ki az origós sáling, amire lázár nem bólintott rá, de ezt nem tartom valószínűleg, ugyanis akkor hozzá se jutott volna a konkrét infókhoz. csak ha valaki kevergette a kártyákat a háttérben, direkt a gumicsont-hír álbotrány keltése miatt. ez a valószínűbb, ugyanis az mszp-s érdekkör a 4k-s paprika kingával, lmp-stül is rárepült a témára, mielőtt bármi érdemi kiderült volna, sőt most se derült ki semmi érdemi az ügyről. hát akkor ez így most?
"egy folyamat eredménye" hajtogatja az öltönyös papagáj, de semmi konkrétumot nem mond. mondjuk simán valószínű az is, hogy megunták ezt a főszerkesztőt a tulajdonosok. és ennyi.
szerintem itthon nem lehet senki főszerkesztő minimális politikai hátszél nélkül, de a marhákat megint kihajtották a legelőre a hajtóik valódi információk nélkül - ahogy a békemenetnél.
A Kurucon kívül nem sok helyen olvasgathat az ember titkosszolgálati beszervezési 6-os kartonokat a nagyon szabad sajtóban
Lázár János bejelentette, hogy a Deutsche Telekom az Orbán kormánnyal szövetkezve viszi el az internetet a még offline vidéki otthonokba. A Deutsche Telekom az Origo Zrt. tulajdonosa, mely lap éppen tegnap menesztette főszerkesztőjét, miután az Lázár János extrém utazási költekezését tárta a nyilvánosság elé - “A kormány átfogó vidékfejlesztési informatikai fejlesztés tervez minden háztartásba a Deutsche Telekommal közösen”–mondta Lázár János fideszes csúcsminiszter a parlament mezőgazdasági bizottsága előtt.
frissítés: az Origo főszerkesztő-helyettese, a Lázár János utazásairól szóló cikksorozat szerzője, Pethő András is otthagyja a lapot. Pethő 2009-ben és 2012-ben is Soma-díjat nyert oknyomozó munkájáért.
Pethő azt mondta, azért távozik, mert nem ért egyet Sáling Gergő főszerkesztő kirúgásával, és nem látja biztosítottnak, hogy az eddigi szakmai munka folytatódni tud.
A Lázár utazási költségeiről szóló cikk után (melynek adataihoz peres úton, bírósági döntés után sikerült hozzájutni), Lázár azt nyilatkozta:
„Mindenképpen szeretnék Pethő Andrásnak, az origo.hu újságírójának legalább a mai napon egy kis élvezetet szerezni, ezért a megnevezett utak során felhasznált két millió forintot rögvest az állami költségvetés rendelkezésére bocsátom.”
Pethő 2002-ben kezdett az Origónál, de dolgozott közben a BBC magyar adásánál is, és volt ösztöndíjas az Egyesült Államokban, ahol nyolc hónapot a Washington Postnál dolgozott.
ez olyan mondjuk szinte mint a Mong, a flúgos bemondó ügye: miért nem várta meg a reakciót, és tett volna akkor ellene, megmutatva a szankciót, a büntetést, és ezzel azt, hogy a hatalom tényleg, TÉNYLEGESEN beleszól a szabadságába. így ez tényleg egy nárcisztikus mártírkodási kísérletnek tűnik, mivel nem látjuk, hogy mi lett volna ha marad. akkor is fel lehet mondani. általában azok mondanak le így, akiknek van hova menniük.
A Telekom már tavaly átengedte az Origót a kormánynak
a buta 444.hu-ról
„Ezt a nőt azért küldték ide, hogy minden konfliktus elsimítson Orbánékkal, és biztosítsa a T-csoport bevételeit és vezető pozícióját Magyarországon. Ez történik most.”
– Kerstin Günther, a Magyar Telekom Nyrt. igazgatóságának tavaly áprilisban kinevezett elnökének szerepéről mondja ezt B., aki már több nagy távközlési üzletben is részt vett. Günther a kulcsfigurája annak a folyamatnak, aminek a végén Sáling főszerkesztő német gazdasági és hazai (fideszes) politikai érdekek ütközőzónájába került, és félreállították.
2013 áprilisában a Telekomnál (állítólag magyar kormányzati kérésre) szétválasztották az elnöki és vezérigazgatói posztot.
Az igazgatóság elnökének a 47 éves Kerstin Günthert nevezték ki. A nő nagyon jól ismerte a magyar politikai terepet. Telekomos pályafutása az 1990-es években épp Magyarországon kezdődött. A német cég nemzetközi terjeszkedésének hajnalán, a magyar privatizációs folyamatok közepén szocializálódott szakmailag. Régről ismerte az összes magyar politikai és gazdasági szereplőt. Ez persze nem véletlen: 1997 és 2001 között éppen ő hozzá tartoztak a szabályozói kapcsolatok, azaz neki kellett tárgyalnia a magyar kormánnyal. Ha az akkori lázárjánosoknak problémájuk volt a céggel, azt neki mondták el.
A szakmában kőkemény végrehajtónak tartják (akár csak a magyar politikában Lázárt), akit a piacon is komolyabban vesznek, mint Christopher Mattheisen vezérigazgatót.
Azzal a feladattal érkezett, hogy elsimítson minden konfliktust a Telekom és a kormány között.
A Telekom számára például létkérdés volt a T-Mobil által használt frekvenciák megtartása. A frekvencia az államé, azt csak meghatározott időre és díjért koncesszióba adja. Flottaszerződések, és rengeteg egyéb üzleti kapcsolat van a cég és az állam között. Ha a Telekom terjeszkedni akar, sok esetben ahhoz is kell az állam hozzájárulása, például a versenyhivatal jóváhagyására is szükség lehet. A telekom szektorra kivetett különadók és az állami mobilszolgáltató beindításának elvetélt kísérlete is alapvetően fontos, milliárdokra menő ügyek voltak.
A legfontosabb ügy 2013-ban a mobiltelefontársaságok által használt frekvenciák jövője volt. A kormány sokáig lebegtette, hogy újra osztja ezeket. A Magyar Telekom legnagyobb bevétele a T-mobilból van. Kulcsfontosságú volt a cég számára, hogy a frekvenciát tovább használhassák. 2013 őszén a kormány úgy döntött, hogy a három hazai mobilszolgáltató 2022-ig meghosszabbíthatja működését. Ezért összesen 100 milliárd forintot kértek, amiből a Magyar Telekomra körülbelül 35 milliárd jutott. Nagyon kemény alkukkal jutottak el idáig.
Az alku részeként a magyar kormány azt is kérte a Telekomtól, hogy fogják vissza vagy engedjék el az Origót. A magyar kormány egyik magas rangú tagja is megerősítette, hogy az alku érintette az Origoval szembeni elvárásokat is.
Erről már Kerstin Günther tárgyalt, mégpedig Lázár Jánossal.
Többen is megerősítették, hogy Kerstin Günther már azelőtt is tárgyalt Lázár Jánossal, hogy az új elnök Budapestre érkezett volna. Megbeszélésükön Lázár sorra vette a feltételeket, amelyeket frekvencia megtartásáért cserébe akart. Ezek között szerepelt, hogy az Origo ne kritizálja a kormányt. Lázár egy 150 oldalas tanulmányt is átadott, ami részletes
összehasonlító elemzést tartalmazott a hirado.hu és az Origo híreiről,
és természetesen azt mutatta ki, hogy a közszolgálati média híreit gyűjtő oldalhoz képest az Origo drámaian ellenzéki. Ez a tanulmány később hivatkozási alap lett a Telekomon belül.
A Telekom számára a veszteséges és profilidegen médiaüzlet egyáltalán nem fontos a mobiltelefonos üzletághoz képest. Ezért a Kerstin Günther vezette igazgatóság is abba az irányba nyomta az Origo Zrt.-t, hogy a politikai kérések menjenek már át a szerkesztőségen, ne legyen ez akadálya az egyéb üzleteknek.
2013 végén még egy fontos dolog történt. Elment az Origotól Kozári István értékesítési és marketingigazgató. A salesügyek Vaszily Miklós vezérigazgató kezébe kerültek.
A lap üzleti vezetőinek régóta fájdalmas volt, hogy a kormányzat online reklámköltéseiből a piacvezető Origo súlya alatt részesült, az állami pénzek jellemzően a konkurenciához, az Indexhez kerültek. 2008-ban még az Origónál költötték el a legtöbb állami pénzt a digitális reklámpiacon. Náluk volt az összes ilyen költés 34,6 százaléka. 2012-ben viszont már az Indexet kiadó CEMP volt a vezető 58,2 százalékos részesedéssel. Az állami költések ilyen mértékű átrendeződését piaci folyamatok nem indokolták.
Ahogy javult a kormány és a Telekom illetve a kormány és az Origo üzleti kapcsolata, a cég vezetői egyre inkább úgy értelmezték, hogy ha baj van egy cikkel, az veszélyezteti az egész Telekom pozícióját. A politikai panaszoknak egyértelműen gazdasági következményeket tulajdonítottak a vállalatnál. A tartalmat ért kritikák burkolt zsarolásként csapódtak le. Amikor a kormányzati kapcsolatokért felelős vezérhelyettes azt a hírt hozta, hogy Lázár vagy valaki más szomorú, ez azt jelentette, hogy baj van a cikkel, botrány van belőle, vigyázni kell, nem lenne jó ha hasonló megint előfordulna.
Tavaly az ilyen típusú üzenetek egyre gyakrabban és egyre nagyobb nyomatékkal kerültek az Origo szerkesztői elé. Egyre több ügyben és egyre inkább lehetett azt érezni, hogy a politikai elégedetlenséget komolyan figyelembe kell venni.
Kormányzati körökben hallottak már olyat Lázár Jánostól a közelmúltban, hogy
„az RTL Klubbal, és az Origóval még kezdeni kell valamit”.
A miniszter nem is csinált nagy titkot az RTL-lel szembeni ellenszenvéből, szerdán például arról beszélt, hogy az RTL Klub fenyegeti az országot.
Ennek ellenére az esetek többségében az Origo szerkesztősége nem változtatott a munkáján. Sáling kirúgását a lap újságírói közül a legtöbben annak tulajdonítják, hogy az Origo Zrt. vezetőinek elegük lett ebből, és azt akarták, hogy a politikai kérések végre átmenjenek a szerkesztőségen.
Az összeborulást talán semmi sem mutatja jobban, hogy szerdán kora délután, egy nappal Sáling eltávolítása után Lázár János miniszteri meghallgatásán már arról beszélt, hogy az Origo tulajdonosa, a Telekom és a magyar kormány milyen százmilliárdos fejlesztési projektbe vágnak bele közösen.
Utolsó írka