„Magyarországon az emberek megtanulták, hogy [...] Nyugaton van keresnivalónk.
Keleten semmi keresnivalónk sincs.”
(Orbán Viktor, Magyar Hírlap, 2007)
„Kína és Magyarország ilyen új szövetségesei lehetnek egymásnak. A két ország kapcsolatában a szövetséghez szükséges erős alapok megvannak, az elmúlt 60 év is megerősítette ezeket az alapokat.” (Orbán Viktor, 2011)
"az elmúlt 60 év megerősítette a szövetség alapjait. Milyen hatvan év? 1951-től 2011-ig? Hatvan éve Kínát Mao, Magyarországot Rákosi Mátyás vezette. A hatvan évből közel negyven év épp arra az időszakra esik, amit az új magyar alaptörvény indoklása során jogfolytonosságon kívülre szándékoztak helyezni. Vagy ez esetben mégis van folytonosság? Olyan folytonosság, amire büszkének kellene lennünk?"
A magyar kormány erőteljes tiltakozása miatt lekerült az orosz ortodox egyház vezetője, Kirill pátriárka az Európai Unió szankciós listájáról – írja az uniós diplomatákra hivatkozó Euronewsra hivatkozva a hvg.hu. A lap szerint hasonlóan értesült a német DPA és a francia AFP hírügynökség is.
Brüsszel azzal vádolta a pátriárkát, hogy aktívan támogatja Oroszország Ukrajna elleni háborúját. Kirill egy prédikációjában azt mondta, Oroszország nem támadott meg senkit, és nem is akart háborút, csupán határait védte.
Frész Ferenc kibervéldelmi vezető: orosz nyomásra megszűnt a magyar kibervédelem!
Kirill vagyonát 2006-ban a Moscow News 4 milliárd dollárra becsülte. A Szabad Európa szerint a magyar kormány vétóval fenyeget, ha nem szednek le a szankciós listáról három orosz oligarchát, Uszmanovot, Aventet és Rasnyikovot. A cseh miniszter, Mikulas Bek, tényként erősítette meg ezt a szándékot, amitől a magyar kormány később állítólag elállt.
A legnagyobb olasz napilap, a Corriere della Sera csütörtöki cikke szerint az Európai Unió Orbán Viktor vétója miatt nem szankcionál több rendkívül befolyásos orosz üzletembert:
- Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója, akit az újság úgy jellemez, mint „az embert, aki zsarolja Európát a gázzal”.
- Vlagyimir Potanin, aki a Norilsk Nickel bánya- és fémipari cég vezetőjeként Oroszország leggazdagabb embere 26 milliárd dolláros vagyonnal.
- Andrej Bokarev, a Transmashholding vasútipari cég vezetője, amelynek Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterrel volt közös magyarországi üzlete.
Mindhárman közeli kapcsolatban állnak Vlagyimir Putyinnal és szerepelnek az USA és/vagy Nagy-Britannia szankciós listáján. Miller már 2018-ban felkerült az USA szankciós listájára a 2016-os amerikai választásba való orosz beavatkozás miatt.
A lengyelek már lassan leszakadtak az orosz gázról, németek is és egész Európa a közeljövőben. Mi is le tudnánk, ha lenne rá politikai akarat ebben a banánköztársaságban, ill. bocsánat: végletegik nyitott gazdaságban.
Korábban nevetségesnek, valószínűtlennek tartottam, hogy putyin zsarolja orbánt, miért kéne megzsarolni? Egyszerűen csak utalnak neki 3-5 milliárd forintot, Ivo Sanander kapcsán tudjuk, hogy ez lehet a kistérségi tarifa Kelet-Közép Európában, de most már egyre elképzelhetőbbnek, és szinte most már csak lassan az egyetlen magyarázatnak tartom, hogy zsarolják. 10 éve még beléptette volna Ukrajnát a NATO-ba, akkor még európai volt viktor, Európától lopott volna.
Zárt körben az EU-ra tolta Szijjártó a svéd és finn NATO-csatlakozás magyar késleltetését
Az Európai Bizottság miatt bocsátotta „társadalmi vitára” a svéd és a finn NATO-tagság ratifikációját a kormány – erről beszélt uniós diplomaták előtt a Szabad Európa információi szerint Szijjártó Péter.
A két ország az ukrán háború kitörése után, még május 12-én kérte hivatalosan is a felvételét az észak-atlanti szervezetbe, és mostanra Magyarország és Törökország kivételével minden tagállam parlamentje ratifikálta az egyezményt.
A zsarolást már EU-s képviselők is mondogatják, nyilván a titkosszolgálati forrásukat nem fedhetik fel.
Egy nap kiderül, mivel zsarolnak az oroszok - üzente Orbánnak a Néppárt külügyi szóvivője
Hogy Michael Gahler nem a magánvéleményét fogalmazta meg, ezt jelzi, hogy az Európai Néppárt frakciója retwittelte a posztot
Évek óta tudjuk, hogy a kormány szervei, a titkosszolgálatok az oroszoknak szivárogtatnak
jelentette ki Gwendoline Delbos-Corfield, zöldpárti francia EP-képviselő, a magyar jogállamiságról szóló EP-jelentés előadója. A képviselő tett erősebb megállapításokat is. Szerinte geopolitikai téren ma Magyarország konkrét veszélyt jelent az Európai Unióra.
Ez az illiberális államszervezés is orosz segítséggel, és javaslatokkal vagy inkább utasítással jöhetett létre.
Szerintem nem véletlen a MOL élén és az OTP-ben sem A Három Orosz. Rahimkulov meg a két fia.
Megdet Rahimkulov rendszerváltás után összegyűjtött vagyona a mai napig meghatározó a magyar gazdaságban. Ahogy megírtuk, az örökségnek köszönhetően fiai, a magyar állampolgársággal is rendelkező Timur és Ruszlan közösen nagyobb vagyonnal rendelkeznek, mint Mészáros Lőrinc és Csányi Sándor együtt. A testvérek a két talán legfontosabb magyar vállalatcsoport, az OTP és a Mol legnagyobb tulajdonosai közé tartoznak.
Az egyre jelentősebbé váló export miatt (vagy legalábbis részben emiatt) a Gazprom számára fontos volt, hogy a célországokban is megbízható képviselői legyenek, akik irányítják a helyi ügymenetet.
Magyarországon ez az ember Megdet Rahimkulov lett.
és szerintem nem csak ennyi a szerepe, nemcsak a Gazprom helytartója, de orosz kapitalista gyarmattartó is az orosz érdekeken, a német gyarmaton. Orosz bábkormány a német gyarmaton. Ez Magyarország.
Oroszország utolsó nyugati csatlósa, már megint a vesztes oldalra állított minket ez a marha. Igazi hazaáruló, és a degeneráltak tapsikolnak neki. Szektások. Degenerált vallás fideszesnek, DK-snak, Mi hazánkosnak lenni.
Szele Tamás: Egy réges-régi táska pénz meséje
Igen nagy fába kell ma vágjam a fejszémet, akkora, hogy megkerülhetetlen: talán nem is kerülgetni kéne, hanem nekiesni. Az a helyzet, hogy az orosz nyelvű, ellenzéki Meduza.io igen hosszú és alapos, tényfeltáró írást közölt – Magyarországról. És nagyon érdekes magunkat az ő szemükkel látni. Nem csak érdekes: elszomorító is.
De kezdjük az elején. A Meduza.io sajátos jelensége a világsajtónak: nem csak európai szinten számít meghatározónak, de világszinten is, mivel orosz nyelvű (igaz, van angol változata is, de az az orosz média valamiféle különös szokása miatt az sokkal gyengébb, vázlatosabb, mint az eredeti) és jelenleg – nyilván a háború miatt – valószínűleg a világ legolvasottabb nem kínai nyelvű sajtóterméke. Én magam a háború előtt is szívesen olvastam, ugyanis pntos, mint a svájci óra, elfogulatlan, bizonyos tárgyilagos hűvösséggel kezeli a híreket, egymásnak ellentmondó véleményeket is bemutat, mindig megtalálja a megfelelő szakértőket és soha munkát félbe nem hagy, ha teheti. Le előttük a kalappal, főleg, ha tudjuk, hogy ezt az orosz lapot Rigában szerkesztik, Lettországban, fogalmazzunk úgy, hogy „száműzetésben”. A Meduza tulajdonképpen úgy született meg, hogy 2014-ben az alapító-főszerkesztőt, Galina Timcsenkót elbocsátották a Lenta.ru hírportáltól (ahol szintén főszerkesztő volt) és munkatársai egy része vele ment, új médiumot alapítani. Akkor már világos volt, hogy orosz földön ez nem lesz lehetséges – de orosz olvasók nélkül sem! – így kerültek Rigába.
A munkatársak többsége persze nem ott él, hanem az Oroszországi Föderációban, ezer vegzatúra, fenyegetés és csapda közepette: olyasmi lehet náluk dolgozni, mint szamizdatot írni a nyolcvanas évek Budapestjén (vagy független lapot manapság). A rigai bázis lehetővé teszi a lapnak, hogy olyasmiket is közöljön, amiket Oroszországban lehetetlen volna, például hangsúlyosan, a legelső pillanattól háborúnak (Война) nevezik az Ukrajna elleni orosz inváziót, nem „különleges hadműveletnek”, mert hát háború is: de menedéket adnak az ellehetetlenített Novaja Gazeta munkatársaitól származó írásoknak is, ugyanakkor mértéktartásukra jellemző, hogy habár hivatalosan be vannak tiltva az Oroszországi Föderációban, mégis, némi iróniával ugyan, de betartják az abszurd orosz törvényeket. Azt is, ami szerint minden írásuk elején kötelesek közölni, hogy ők az orosz Belügyminisztérium döntése alapján „idegen ügynöknek” minősülnek. Itt is áll a skarlát betű, ékesen, oroszul:
„Данное сообщение (материал) создано и (или) распространено иностранным средством массовой информации, выполняющим функции иностранного агента, и (или) российским юридическим лицом, выполняющим функции иностранного агента.”
Vagyis:
„Ezt az üzenetet (anyagot) egy külföldi ügynöki feladatokat ellátó külföldi médium és/vagy egy külföldi ügynöki feladatokat ellátó orosz jogi személy hozta létre és/vagy terjesztette.”
Hősök ők, a modern sajtó hősei, és nem mellesleg többet tanultam tőlük oroszul, mint nyolc év alatt a középiskolában. Hát kinek tanítják meg az iskolapadban, hogy mondják oroszul azt, hogy „bíróság”, „államellenes tevékenység” vagy „mészárlás”? Ezek a szavak bizony kimaradnak a tankönyvekből.
Ez a Meduza.io küldte el Budapestre munkatársát, Krisztina Szafonovát, hogy rájöjjön, igazából mi zajlik minálunk. A kollegina utánajárt, de a lap hagyományainak megfelelően nem vont le következtetéseket, viszont lelkiismeretesen ismertet minden tényt, amit megtudott. Hogy aztán ebből ki mire jön rá, az mindenkinek a saját dolga. Az írás címe viszont mellbevágó:
„Mi megértjük magukat.
Hogyan változtatta Orbán Viktor Magyarországot Putyin Oroszországának európai megfelelőjévé – és nyert újabb választásokat az ukrajnai háborúnak köszönhetően.”
Krisztina Szafonova ideutazott tehát, Budapestre, és beszélt mindenkivel, aki szóba állt vele – igaz, nem mindenki volt erre hajlandó, így érdekes módon Márki-Zay Péter kampánycsapata sem. Valószínűnek érzem, hogy fogalmuk sem volt arról, ki keresi őket, vagy miféle természetű lap a Meduza: mindenesetre az írás róluk csak annyit mond, hogy „A politikus és kampánycsapata nem válaszolt a Meduza interjúkérésére.”
Ismerjük Fábiánt, de attól itt még igazat mondanak
Ők tudják. Szerintem nagy tévedés volt így viselkedni, de bizonyára volt rá okuk. Hogy magára az írásra térjek: tudomásul kell vennünk, hogy ez bizony orosz közönség számára készült, így legalább a kétharmada – igaz, jó húsz oldal hosszú – csupa olyasmit ismertet, amit mi már talán még túl jól is tudunk. Orbán Viktor és a Fidesz ifjúkorát, harcos életét, küzdelmeit és viszontagságaikat, ezt nem ismételném meg, ahogy a legújabb kori magyar politikatörténetet sem, mindannyian tudjuk – igaz, ahányan vagyunk, annyiféleképpen. Az ellenzék választásai vereségének okait többen is fejtegetik a Meduzának, persze mindenki másban látja az okot: van, aki a kormány médiadominanciáját hibáztatja, van, aki azt, hogy az ellenzék nem volt jelen a kisebb településeken, más a rossz jelszavakra és az egymással rivalizáló politikusokra gyanakszik (én ez utóbbit nem zárnám ki a főbb okok közül, a többire kár is a szót pazarolni), ott kissé felröhögtem, mikor Orbánt az oroszajkú közönség kedvéért „egykori Komszomol-titkárnak” nevezi az írás, de hát végső soron a KISZ nagyjából ugyanaz volt, mint a Komszomol.
Mi, magyarok tehát sokat tudunk magunkról, ha nem is szívesen valljuk be ezt a sok mindent – de lássuk, mi az, amit még nem tudunk? Mi az a többlet, amivel a Meduza írásától okosabbak leszünk?
Van ilyen, nagyon is van. A riport második felében találjuk, de inkább idézem.
„Putyin barátja
„Melyik a rosszabb: Brüsszel vagy Moszkva?” – a magyar újságírók kérdésére Orbán Viktor támogatói egyöntetűen azt válaszolják: Brüsszel.
Bár 15 évvel ezelőtt maga Orbán is keményen bírálta Oroszországot: az akkori szocialisták döntését, hogy támogatták a Déli Áramlat projektet, az ország elárulásának nevezte, más európai kormányokat pedig „Putyin bábjainak”.
„A minket támogató fiatal generáció nem engedheti, hogy Magyarország a Gazprom legvidámabb barakkjává váljon!” – mondta Orbán 2007-ben, egy szovjet viccet parafrazálva, miszerint Magyarország a legvidámabb barakk a szocialista táborban.
Mindez 2009 novemberében változott meg, amikor Orbán Viktor Szentpétervárra érkezett az Egységes Oroszország Párt kongresszusára, és találkozott Vlagyimir Putyinnal. Ezt az ismeretséget Orbán az orosz elnökkel való hivatalos találkozónak nevezte a Magyarországra visszatért újságíróknak – idézte fel Nyilas Gergely újságíró, aki akkoriban Moszkvában dolgozott a Népszabadságnak.”
Tessék? 2009-ben? És erről miért nem szóltak a hírek? Mert eltitkolták.
„Erre a találkozóra hivatalosan nem került sor. Ezt személyesen tudom Putyin sajtótitkárától, Dmitrij Peszkovtól – állítja az újságíró a Meduzával folytatott beszélgetésben.
Nyilas szerint, amikor az Orbán és Putyin találkozójáról kérdezték, a sajtótitkár sokáig nem válaszolt, és többször kérte, hogy hívja vissza később. Végül Peszkov, Nyilas szerint, megerősítette, hogy Orbán és Putyin „rövid, nem hivatalos találkozót tartott, vagyis nem tárgyaltak”.
Az újságírónak az Egységes Oroszországból származó beszélgetőpartnerei azonban nem tudtak erről, pedig közöttük volt Konsztantyin Koszacsov, a párt Legfelsőbb Tanácsának tagja is. A Kommerszant tudósítója, Andrej Kolesznyikov, aki az elnöki csapatnak dolgozik, szintén nem. „Ő (vagyis Kolesznyikov) felvetette, hogy talán összefutottak a folyosón, és váltottak néhány szót” – mondta Nyilas.
„Csak Orbán és Putyin érti az akkor történteket” – mondja Rácz András politológus. – „Sokan kérdezik tőlem, hogy mi történt. De hajlamos vagyok azt gondolni, hogy ez nem számít. Csak az számít, hogy mihez vezetett.” Orbán Viktor az orosz politika lelkes bírálójából annak támogatójává vált.”
A mozzanat izgalmas. Ugyanis az akkor még nem kormányfő, csupán arra aspiráló Orbán Viktor igazából nem lett volna miért eltitkolja ezt a találkozót: a választói szemében még valószínűleg növelte is volna az ázsióját, ha kiderült, hogy vele tárgyalt az Oroszországi Föderáció akkori miniszterelnöke (2009-ben vagyunk, akkor egy ciklus erejéig az orosz alkotmány előírásai miatt egy cikluson át Dmitrij Medvegyev volt az elnök). Mi történhetett abban a kurta néhány percben, amitől az eredendően oroszellenes, egyébként is gyanakvó Orbán Viktor hirtelen oroszbaráttá vált?
Nem tudjuk, és ha tudnánk, sem volnánk képesek bizonyítani.
Orbán 2008-ban: Ukrajnát fel kell venni a NATO-ba!
Orbán 2022-ben: Sose vettünk részt ebben a vitában
A lengyel Wprost által nyilvánosságra hozott, titokban készült hangfelvételek szerint a lengyel elit nagyon rossz véleménnyel van a magyar-orosz viszonyról, és Orbán Viktorról is.
Jacek Krawiec a lengyel állami olajtársaság vezére. Az Orlen vezére 2014. február 9-én a lengyel kormányszóvivővel, Paweł Graś-sal folytatott beszélgetése alkalmával állítólag úgy fogalmazott, hogy „Orbán lesz*pta Putyint”.
Krawiec azt is mondta: „b*szd meg, Putyin felcsapott farokkal” sétál örömében. A lengyel gazdasági vezető eztán megemlíti, hogy a magyarok orosz atomerőművet építenek, és ehhez 10 milliárd eurós orosz hitelt vesznek igénybe.
"Nem szabad megengedni, hogy Magyarországot a Gazprom legvidámabb barakkjává tegyék" - jelentette ki Orbán Viktor a pártja megalapításának 19. évfordulója alkalmából tartott konferencia záró szónokaként.
“Mi az ajtót a nyugatnak kinyitottuk, az oroszoknak, a Szovjetuniónak és a kommunizmusnak meg ajtót mutattunk, és azt üzenjünk a jövőnek, hogy ne engedjék, hogy visszamásszanak az ablakon” – fogalmazott.
“Lehet, hogy az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik, a demokráciát pedig nem lehet felülről irányítani, hanem csak az emberek szívéből nőhet ki” – mondta Orbán Viktor.
A pártelnök hangsúlyozta: ki kell tartani a “nyugatos Magyarország mellett”, nem szabad engedni, hogy erről az útról Magyarországot letérítsék.
A kifogásolt cseh interjúban egyébként ez hangzott el azzal kapcsolatban, hogy Szijjártó Péter az EU-s energetikáért felelős miniszterek prágai informális csúcsáról egyből Moszkvába utazott 2022-ben.
Deník N, cseh lap: „Nem probléma, hogy a zárt ajtók mögött zajló tárgyalásokat követően az egyik miniszter azonnal Moszkvába megy, hogy mindent elmondjon? Ez nem ássa alá Európa egységét az Oroszország elleni fellépésben?”
Petr Fiala, cseh miniszterelnök: „Egyes országok másképp látják a Moszkvához fűződő viszont, mint mások, ez tény. És Magyarország nem csinál ebből titkot. Az európai egység alatt nem azt értem, hogy mindannyian ugyanazt gondoljuk, hanem azt, hogy közös nevezőre tudunk jutni. Ez a cseh elnökség és a viták lényege, mert végül azzal fogunk távozni, hogy mindannyian egyetértünk az Oroszország elleni szankciókban, Ukrajna támogatásában, ide értve Magyarországot is. Az egység az eredmény.”
Deník N: „Önt nem zavarja, hogy a magyar kormány képviselője a találkozó után azonnal Moszkvába megy, hogy mindent elmondjon?”
Petr Fiala: „Magyarország más politikát folytat Moszkvával szemben, mint a többi tagállam. Ezt mindenki tudja és látja. […] Nem tetszik az Oroszországnak való udvarlás, de mi visszük az [EU-s] elnökséget, ez bizonyos visszafogottságot igényel, mert bizonyos típusú konfliktusokat nekünk kell mérsékelnünk. Ahhoz, hogy ezt hatékonyan tehessem, ne várjon tőlem határozott kijelentéseket. Magyarország Moszkvával szembeni politikája nem kifizetődő, óriási áremelkedéssel, hatalmas inflációval kell szembenézniük, ami nagyságrendileg magasabb, mint Csehországban. Ez nem olyan politika, amelyet más országok is követnének. Nem kifizetődő. Az Oroszországra gyakorolt nyomással kapcsolatos valamennyi döntést végül a magyarok is támogatták.”
Jan Lipavsky, a soros EU-elnök Csehország külügyminisztere Prágában "botrányosnak" nevezte, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a nap folyamán Moszkvában egy olyan energetikai fórumon vett részt, amelyen az Európai Unió szankciós listáján szereplő személyek is megjelentek.
De van ennél még egy fokkal veszélyesebb fordulat is a Meduza írásában. Ha az igaz, akkor tudjuk mától, mivel tartják sakkban a magyar miniszterelnököt.
„Több népszerű elmélet is létezik Orbán Viktor ilyen oroszbarát politikára való átállásának magyarázatára. Az első szerint az orosz hatóságok zsarolhatják a magyar miniszterelnököt: 2017-ben a The Insider feltárta a kapcsolatát Szemjon Mogiljevics orosz és ukrán keresztapával, bűnözőfőnökkel, aki az 1990-es években Budapesten élt, és 2008-ban Moszkvában vették őrizetbe (később szabadon engedték). Orbán 1994-ben, a parlamenti választások előtt kaphatott egy bőröndöt egymillió német márkával Mogiljevicstől; az orosz hatóságok állítólag birtokában van egy videofelvétel, amely ezt igazolja.”
Ejha. Hogy is van ez, hol az az Insider-írás? Itt. Van ebben még durvább is. Megszólalt annak idején az Insidernek Dietmar Clodo is, aki Pintér Sándorról azt mondta, a kilencvenes években havi tízezer német márkát kapott Mogiljevicstől, hogy a magyar rendőrség ne okvetetlenkedjen feleslegesen.
„Clodo vádjait könnyű figyelmen kívül hagyni, mert ő egy olyan ember, akinek finoman szólva sem feddhetetlen a hírneve. Más a helyzet, ha a vádak dokumentáltak. És Mogiljevics pontosan az a fajta ember, aki ezt a megerősítést megkaphatja. A valódi ok, amiért a borítékokat Clodo otthonában kellett átadni a magyar politikusoknak, és nem az utcán, nem az volt, hogy féltette a pénz biztonságát. A pénz átadásának folyamatát Clodo otthonában egy rejtett kamera „biztosításként” lefilmezte, és a felvételeket átadták Mogilevichnek.”
Akkor már érthető néhány eddig homályos mozzanat 1998-ból, De menjünk tovább.
„Mogiljevicset még 2008-ban letartóztatták Moszkvában, adócsalás gyanújával. Mogilevics másfél évet töltött előzetes letartóztatásban, majd 2009 júliusában szabadlábra helyezték, és az ellene indított eljárást „bizonyítékok hiányában” hamarosan megszüntették. Dietmar Clodo szerint Mogilevicsnek a szabaduláshoz meg kellett válnia bizonyos vagyontárgyaktól, és a Kremlnek is szívességet tett azzal, hogy kompromittáló bizonyítékokat szolgáltatott Orbán Viktorról.
„Sajnálatos módon Orbán mostanra bábuvá vált, aki Putyin parancsait követi” – mondta Clodo a The Insidernek. Az üzletember meg van győződve arról, hogy Mogiljevics a szabadságáért cserébe átadhatta a kompromittáló felvételeket Nyikolaj Patrusevnek. Mindenesetre Orbánt váratlanul meghívták Moszkvába, közvetlenül Mogiljevics letartóztatása után, és ekkor Orbán álláspontja éles fordulatot vett.”
Hát, ezt bizony nem tudtuk, pedig az Insider írása 2017. február másodika óta olvasható, nyilvánosan, bárki elérheti. Csak hát – nem magyarul írták. Eddig pontosan 5145 ember olvasta, ami még egy kisebb és magyar lapnál is erősen közepes eredmény lenne… De vajon igaz-e?
Ennek nem vagyok a megmondhatója. Nem vagyok sem Clodo, sem Mogiljevics, legkevésbé Orbán. A dolgok történhettek így és történhettek másként is: azonban ha és amennyiben így történtek, az egyszerű magyarázatot ad Orbán 2009-es pálfordulására.
"Jobb ma egy Pershing a tanyámon, mint holnap egy ruszki az anyámon" Hofi
A Meduza írása szomorkásan idézi fel a választási vereséget, azt, hogy sikerült az ellenzéket „háborúpártinak” aposztrofálni a köztudatban, majd dr. Győrffy Dóra közgazdászt idézi Orbán Viktor Zelenszkijt támadó beszédéről:
„Ez szégyen az egész magyar nemzet számára. Tudom, hogy ön oroszként megérti, hogy mit érzünk most. Mi is megértjük önöket.”
Ért itt már mindenki mindenkit. Ellenzéki magyar az ellenzéki oroszt, kormánypárti magyar a kormánypárti oroszt.
Csak azt nem hittem volna, hogy ennyire és ilyen mélyen értjük mi egymást.
Ismétlem: az Insider írása már több, mint öt éve jelent meg.
Hogy nem vettük észre?
Ezért érdemes oroszul olvasni.
Ma is okosabbak lettünk kicsit – én pedig zárszóként hangsúlyoznám, hogy ez az írás ugyanazt az elvet jöveti, amit a Meduza.
Bemutatja a megismert tényeket, de nem értékeli azokat.
Az az olvasó dolga, amint az is, kinek hisz el és mit.
Meg az is, mit gondol magában erről az egészről.
De ha három-négy héttel korábban kerül elő ez a történet, távolról sem biztos, hogy a mostani magyar miniszterelnököt Orbán Viktornak hívják.
Késő bánat, ebgondolat.
Szele Tamás
Szerző: Szele Tamás
Forrás: Huppa
EP-szavazás: egy különleges nemzetközi törvényszék létrehozásáról, amely Oroszország politikai és katonai vezetésének, valamint azok szövetségeseinek felelősségre vonását vizsgálja AZ UKRAJNAI HÁBORÚS BŰNÖK KAPCSÁN.
Az állásfoglalást az Parlament 472 igen szavazattal, 19 ellenszavazat és 33 tartózkodás mellett fogadta el. A jelenlévő ellenzéki magyar EP-képviselők támogatták a dokumentumot, azonban sem a 12 fideszes, sem az Európai Néppárt tagjaként dolgozó KDNP-s képviselő nem nyomott gombot.
Orbán a V4-ek áldozta be putyin kedvéért.
Nem műkődnek a szankciók Oroszország ellen? Pont onnan látjuk hogy működnek, hogy a magyar államnak olyan rossz, hiszen Lukasenkó is már csődöt jelentett, a ruszki csatlósállamok megérzik a szankciókat, a románok pl annyira nem. 87x erősebb a román lej. Romániában nincs háború és szankciók sincsenek:
2022 január 10:
1 euró: 358 forint
1 román lej: 72 forint
2022 április 10:
1 euró: 378 forint
1 román lej: 76 ft
2022 október 10:
1 euró: 427 forint
1 román lej: 86 forint
2023 február:
1 euró 388 magyar forint
1 euró : 4 román lej.
Paksi atomerőmű fejlesztésénél megígérték a fideszesek a versenyeztetést, mégis az oroszok verseny nélkül kapták a projektet.
Most már kiderült miért kellett megvenni az EON-t is áron felül 2013-ban, hogy az orosz energiafüggőséget növeljük, akár 600 milliárd forint veszteséget okozhatott az E.ON földgáz-nagykereskedő megvásárlása az államnak.
A vagyonkezelő nyilvánosságra került titkos tájékoztatójából kiderül az is, az E.On korábban is felülárazta a cégeket. Miközben 2011 májusában, más piaci környezetben az E.On még 1360 millió eurót kért a két cégért, az MVM már akkor is csak 384 millió eurót tartott volna reálisnak. Az üzlet akkor így nem is valósult meg. Végül néhány évvel később, mikor az E.On is már csak 875 milliót kért, gond nélkül megadtuk: csaknem két és félszeresét fizette az MVM annak, mint amit korábban elfogadhatónak gondolt.
Sz. Bíró Zoltán: "Bucsa után látszik, hogy Orbán nem szabad ember Oroszország viszonylatában"
A történész azt mondta, hogy sokáig nagyon jóhiszemű volt, és azt gondolta, Orbán azt gondolta, ha szorosabb a kapcsolata az orosz elnökkel, akkor mellette ő maga is nagyobbnak, tekintélyesebbnek fog tűnni, de ami bucsai tömeggyilkosságok, háborús bűncselekmények után történt, az komoly kérdéseket vet fel.
„Szóval megkaptuk a parancsot: mindegy, hogy civilek vagy sem, mindenkit megölni!”
A történész fontos különbséget lát a két hadviselő ország viselkedésében: amikor az ukrán elnök környezete értesült azokról a videókról, amiken sebesült orosz katonákat végeztek ki, az volt a reakció, hogy kivizsgálják, és következményei lesznek. Ezzel szemben az oroszok a bucsai eseményeket az első pillanattól kezdve elutasították, és azt mondták, az ukránok ölték meg a saját lakosságukat.
Bucsa után Sz. Bírónak az az erős benyomása, „hogy elvesztette alanyiságát, szubjektivitását Orbán az orosz viszonylatban”, tehát „valamilyen oknál fogva nem tud úgy viselkedni, mint ahogy szerintem a magyar közérdek megkövetelné”, és ezalatt nem azt kell érteni, hogy mi kapunk gázt, mert sok ország meg tudja oldani ezt a problémát úgy, hogy Oroszországgal nem kell különleges kapcsolatot fenntartania.
Arra a kérdésre, hogy lehet, hogy zsarolják Orbánt, azt mondta, „így van”, szerinte a kormányfő valamilyen módon elvesztette a képességét, hogy autonóm módon viselkedjen Putyinnal és az orosz vezetéssel, nem szabad ember Oroszország viszonylatában. Hogy miért nem szabad Orbán, azt Sz. Bíró nem tudja megmondani, de a szabadságának elvesztése szerinte világosan látszik.
....
A budapesti M3 metróvonal járműparkjának korszerűsítéssel egybekötött felújítására kiírt tenderre két cég nyújtott be pályázatot: az orosz Metrowagonmash és az észt Skinest Rail. A pályázat elbírálása során az észt cég kedvezőbb ajánlatát kizárták, emiatt a Skinest Rail jogorvoslati kérelmet nyújtott be a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz és panasszal élt az Európai Bizottság felé is.
Az eljárásban a BKV több dokumentummal is bizonyította, hogy a 3-as metró szerelvényei rossz állapotban vannak, a testület pedig megállapította a kiemelkedően fontos közérdek védelmének szükségességét. Az eljárásban nyertes Metrowagonmash Nyrt. 219,1 millió euróért (69 milliárd forint) végzi el a 37 darab, hat kocsiból álló szerelvény felújítását. A járművek garantált élettartama 25 év. Az észt fél szerint a BKV úgy hirdette ki a pályázatot, hogy tisztában volt vele: a műszaki leírás félreérthető. Az oroszok gyors teljesítése és felújításba (minimális szereppel) bevont Dunakeszi Járműjavítóval szemben az észt ajánlat nemcsak kilencmilliárddal olcsóbb volt, de korszerűbb, továbbá 5 évvel hosszabb garanciát ígért.
Vizsgálat mondja ki, hogy „nem volt váratlan” az oroszok tendernyerése a hármas metró felújításakor, Karácsony Gergely rendelte meg a vizsgálatot, ami a hármas metró felújítását vette górcső alá.
A hármas vonalon közlekedő orosz járművek „nem a kivitt metrókocsik felújított változata. A „közbeszerzési dokumentációban meghatározott értékelési szempontrendszer nem szolgálta teljes egészében azt, hogy a legjobb műszaki tartalom megajánlására kényszerítse az ajánlattevőket”.
Repedéseket találtak a hármas metró felújított orosz Metrowagonmash (MWM) szerelvényein
Nem egyedi a hiba, műszerekkel is megvizsgálták mind a 222 kocsit, és 92-n felfedeztek a tartóvasban repedést.
A nemzetközi sajtó is azt találgatja manapság, hogy a magyar kormány vezetői miért állnak ki a boszniai szerbek szakadár törekvéseiről ismert vezetője, Milorad Dodik, Bosznia-Hercegovina kollektív államelnökségének szerb tagja mellett, aki ellen az Egyesült Államok januárban rendelt el szankciókat, és miért hergelik a muszlim bosnyákokat.
A katari központú Al Jazeera decemberben azzal a címmel számolt be a miniszterelnök nyilatkozatáról, hogy Bosznia-Hercegovinában elítélték a magyar vezető „muszlimellenes retorikáját”. Az Al Jazeera emlékeztetett, Kovács Zoltán – akit az arab hírforrás Orbán szóvivőjének nevezett – Twitter-bejegyzésében azt írta: kihívás lenne egy olyan országot integrálni az Európai Unióba, amelynek kétmillió muszlim lakosa van. Ezek után bosnyák állami tisztségviselők és vallási vezetők is elítélték a kormányfő és Kovács célozgatásait.
mert a szerbek különösen jóban vannak az oroszokkal? mert ez putyin célja?
az oroszok nagyon ráálltak a szélsőjobb támogatására is.
Marine Le Pen egy magyar banktól kaphatott 10 millió eurós hitelt az idei elnökválasztás előtt.
A hvg.hu pedig szerdán arról írt, hogy közzétették a francia elnökjelöltek vagyonnyilatkozatait, és így derült ki, hogy az MKB (a Mészáros Lőrinc nevén levő összetákolt bank) adott 10,691 millió eurót, azaz mai árfolyamon 4,1 milliárd forint hitelt Le Pennek.
Szent-Iványi István facebookja:
Miért tartják sokan Orbánt Putyin bábjának?
Orbán Viktor sokat tett azért, hogy ez a mostanra igen kedezőtlen kép kialakuljon róla. A teljesség igénye nélkül néhány elemet felsorolok:
- 12 éven át szorgalmasan építgette a "kölcsönös bizalmon és tiszteleten" alapuló szoros baráti viszonyt az orosz elnökkel,
- ehhez még ideológiát is fabrikált magának, amit illiberalizmusnak nevezett el, ezt operacionalizálta a keleti nyitás nevű politika, amit pedig siekeres magyar modellként reklámozott,
- folyamatosan politikai szívességeket tett mesterének, rendszeresen vétózott az EU-ban és a NATO-ban orosz érdekek védelmében,
- tartósította és növelte Magyarország energiafüggőségét Oroszországtól, elkötelezte magát a Paks2 építésére a Roszatom-mal, ezzel további negyven éves kiszolgáltatottságot vállalt,
- nem tíltakozott Putyin elnök azon javaslatai ellen, amelyek a NATO 1997. előtti állapotát célozták rekonstruálni, jóllehet ez súlyosan érintette a magyar (és a több közép-európai ország) szuverenitását,
- Budapestre telepítette az orosz többségi tulajdonban lévő Nemzetközi Beruházási Bankot, az ún. kémbankot, amitől még most sem kíván megválni, sőt éppen most, amikor négy fokozattal minősítették le a pénzintézetet, akar tőkét emelni benne (igaz, ezt nem csak oroszbarátságból teszi, hanem ez a bank finanszírozza több hazai oligarcha "bizniszét", pl. Tiborcz István Balaland projektjét is),
- külügyminisztere, Szijjártó, aki szinte hazajárt Moszkvába és minden alkalommal eldicsekedett azzal, hogy Lavrov külügyminiszter neki jó barátja, megkapta a legmagasabb orosz állami kitüntetést (amit rajta kívül egyetlen EU- vagy NATO külügyminiszter sem kapott meg), amit most is büszkén visel és nem kívánja visszaadni,
- a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium informatikai rendszerébe éveken át ki-bejártak az orosz hekkerek, erről a vezetésnek tudomása volt, mégsem tettek semmilyen hatékony védintézkedést és nem foganatosítottak megtorló intézkedéseket sem és fel sem vetették ezt az ügyet a "kölcsönös bizalmon és tiszteleten" alapuló magyar-orosz kapcsolatokban,
- az elmúlt öt hétben Putyin elnök nevét ki sem ejtette és az orosz agresszióról mint két ország háborújáról beszélt, összemossa ezzel az agresszort az áldozattal,
- hosszú ideig ellenezte a NATO-kontingens telepítését Magyarországra, ezzel is a kívülállást kívánta bizonygatni,
----
Vastagbőr gyűjtése.
2022. március: Honvédelmi miniszter: A NATO nélkül nem tudjuk megvédeni az országot.
----
- az általa ellenőrzött média sokáig nyiltan a Kreml kihelyezett propagandaeszköze volt, még most is az orosz hivatalos állásponthoz közelebb álló narratívát közvetít (az orosz haderőt rendszeresen a Föderáció erőinek nevezi, elfedve, hogy itt orosz agresszióról van szó),
- a szankciókhoz tessék-lássék, vonakodva és kényszeredetten csatlakozik, az orosz bankok kizárásáról a SWIFT rendszerből csak erős lengyel nyomásra, utolsóként csatlakozott,
- egyedüli EU-tagállamként nem csatlakozott az ENSZ égisze alatt létrehozott Elszámoltathatóság barátai országcsoporthoz, akik követelik az ukrajnai háborús bűnök kivizsgálását és a bűnösök felelősségrevonását,
- ellenezte, hogy az EU egységesen tíltakozzon az egyoldalú szerződésmódosítás ellen, miszerint a jövőben csak rubellel lehet fizetni az orosz földgáz és kőolajszállításokért,
- bár a Paks2 projekt recseg-ropog, lehet, hogy magától is beomlik, de még mindig ragaszkodik annak fenntartásához a súlyos nemzetbiztonsági kockázatok ellenére,
- a kémbank státusát sem kívánja megváltoztatni, sőt idáig egyetlen orosz kémet sem utasított ki az országból, míg Lengyelország 45, Bulgária 10, Csehország, Szlovákia, Lettország és Észtország összesen több mint 20 kémnek adta ki az útját.
Van tovább is, mondjam még? Van, aki még ezek után csodálkozik azon, hogy miért tartják őt Putyin bábjának (udvarias megfogalmazásban alárendelt szövetségesének)?
+1: Magyarországnak kellett volna rendeznie a Keleti partnerség 2. kormányfői találkozóját, hat posztszovjet országgal, Ukrajnával az élen, Orbán, lemondta és átadta a lengyeleknek, utólag derült ki, hogy nem akart Putyin kedve ellen cselekedni. Oroszországnak csípte a szemét a társulás
---
Paks 2-öt sem csak az oroszok tudják ám összedobni, semmi szakmai szempont nincs ott sem! nem véletlen hogy Aszódi Attilát kirúgták onnan, pedig mikor még Kádár alatt épült Paks, akkor a szovjeteknek mertek a magyar mérnökök ellentmondani a szakmaitlanságokkor, ma már nem. annyira sok szerviens, gyáva, ostoba, gerinctelen csürhe dolgozik a vezetőségben. az idióta süle jánossal voltak Aszódinak súrlódásai a pletykák szerint, de mager andrea is ilyen, akinek köze lehet a Mátrai Erőmű szétlopásához is.
és arról már nem is beszélve, hogy a nyugati titkosszolgálatok már hosszú évek óta nem osztanak meg velünk semmit se.
----
Már csak Bulgária szegényebb nálunk az EU-ban. Sikerült orbánnak lezüllesztenie a magyart, a vármegyék és főispánok mellé új pénzt is be kéne vezetnünk a forint helyett, lehetne mondjuk pengő, garas, dénár, vagy tallér, esetleg fillér, most előszőr érhetne többet a fillért mint a forint, lehet, hogy eurót kezdünk el már lassan itthon is használni, mert a forintot senki se tudja majd mire használni, rekord mélyrepülésben van már megint. Magát fogja bevezetni az euró. Ha elengedik a benzin komcsi árstopját, akkor itt elszabadul a pokol.
A 10 év alattiak kb több mint 80 %-a kisebbségi, 3 fizikai tanár végzett tavaly a tanárképzőn, ha van eszük, egyik se fog tanítani, a 15 év alattiakból minden harmadik funkcinonális analfabéta. 3-4 millió jelenlegi cigánnyal ez az ország elveszett, csak még nem vette észre. A jövőben élhetnek a magyarok a Vérvörös méregzöld rezervátumaikban vagy külföldön egyedül vagy kisebb csoportokban. Nem tudjuk kiiktatni a hazaárulókat. Az értelmes emberek jelentős kisebbségben vannak.
Nem is értem, hogy lehet olyanra szavazni, akinek ennyire nem fontos az oktatás, a gyarmatlakókat minek kéne képezni tömegesen? Gyárba kell a rabszolgamunka, nem a fehérgalléros munkakörbe. Ilyen hazaáruló kormánya alig volt még a rendszerváltás után Magyarországnak, pedig nagy volt a verseny, de legalább nem tették eddig tönkre a forintot, nem lett eddig még az világ legrosszabb valutája, és eddig nem tették ennyire tönkre a jövőnket, ez a kormány nem száz évre, hanem lassan 500 és 1000 évre vettették vissza a fejlődést, ahogy a belgrádi vasút is ezer év alatt térül meg, (a kóka-féle motorpálya meg soha), az efféle léptéket nem idegenek orbántól.
Simán elképzelhetőnek tartom, hogy orbán nem is akart volna egyszemélyi diktatúrát kiépíteni, és nem akart szorítani az alapból primtív közállapotokon, de ez egymillió márkás zsarolás megváltoztatta a pályáját. Nem lehet már annyira se ellentmondani, mint korábban, a legkisebb ellentmondás miatt repülnek a pártból, bár látjuk, a pártok többsége is ezt csinálja itthon, és úgy hírlik már a 90-es években is ezt csinálta viktor, de mégiscsak voltak értellmiségiek is a fideszben akkor. Ma már senki sincs, aki elmondhatná őszintén a véleményét, korrupt, cinikus primitíven hazudozó elmebetegek vannak a hatalomban.
Putyin rákényszerítette, ezért lettünk orosz bábkormány. ezért lett viktor teljesen hazaáruló, nemcsak egy sima tolvaj. az energiafüggőségünket is novelte, miközben korábban, ellenzékiként meg fel volt háborodva 80 % energiakitettségen, ők csináltak 85%-ot belőle - Holoda Attilától tudjuk
ez miért nem hazaárulás a fidesztől?
Varga Mihály pénzügyminiszter 2022 dec. kedd délelőtt megvétózta, hogy 2023-ban összesen 18 milliárd euró kedvezményes hitelt nyújtson az EU Ukrajnának. Csak a magyar kormány szavazott nemmel, a másik 26 támogatta a javaslatot.
Varga vétója egyben azt is jelentette, hogy a tagállamok levették a napirendről a magyar helyreállítási terv elfogadását. Amennyiben ezt a tervet a tagállamok még ebben az évben nem hagyják jóvá, akkor Magyarország végleg elesik körülbelül 1650 milliárd forint vissza nem térítendő támogatástól.
A magyar vétónak és a helyreállítási terv elfogadásának jogilag nincs köze egymáshoz, de a két témát a tagállamok kormányai összekötötték egymással. Azt remélték ugyanis, hogy a magyar kormány belemegy Ukrajna támogatásába, ha zöld utat adnak az RRF-ben lévő magyar keret lehívásához.
Azzal, hogy a helyreállítási tervért cserébe nem adta a szavazatát a magyar kormány az ukrán hitelhez, tovább eszkalálódott az EU-s intézmények és az Orbán-kormány konfliktusa. A magyar kormány kritikusai első kommentárjaikban többek között arról értekeznek, hogy Putyin kedvéért - azaz az ukrán hitel akadályozásáért - Orbán kész saját népét megfosztani rengeteg pénztől. A magyar kormány eddigi értelmezése az, hogy a két kérdést nem lehet összekeverni.
Jámbor tökéletes politikus, beszél-beszél feleslegesen, de nem csinál semmit. hogy akarja képviselni az embereket a parlamentben? szimbolikusan? pont azt mondja hogy nem szereti a szimbolikus dolgokat, mégsincs semmi a kezében, 1 db szavazata van, az aztán nagyon nagy képviselet. inkább nárcisztikus módra szerepelni akar, és beszédetek intézni, szónokolni és sütkérezni a rivaldafényben, k egyszerű megoldása lett volna ennek a problémának, felveszik a mandátumot, és utána nem ülnek be, hanem minden nap a kossuth téren tüntet az összes ellenzéki párt, hogy legyen mtv-elnök konszenzusos pl.
A középosztálynak normális oktatási rendszer és normális egészségügy kell a gyerekneveléshez, nem roncstársadalom, nemcsak pénz. A CSOK-kal a Fidesz a cigányságot segíti, nem véletlenül volt győzike a békemenet első sorában, és nem véletenül volt kis grofó fent a várban a választások előtt orbánnál.
Az ország azé, aki teleszüli.
Mégha német gyarmaton lévő orosz banánköztársaságos bábkormány is az az ország.
Orosz gáz helyett talajhővel lehetne fűteni
Levél fideszes barátnémnak
Orbán Viktor fejben elszámoltat
Pár kérdés a fideszesekhez
„Már nem tudjuk visszafordítani ezeket a folyamatokat, a civilizációnk néhány évtizeden belül összeomlik”
Gelencsér András vegyész-légkörkutató, a Pannon Egyetem rektora szerint még mindig mítoszokkal és politikai lózungokkal áltatjuk magunkat, miközben a valóság az, hogy elkéstünk: a civilizációnk a túlfogyasztás miatt elkerülhetetlenül összeomlik.
Szerencsére azért a Szkeptikus blog azért cáfolja nagyrészét, amíg az erdeinket nem vágják ki, addig nem fog az egész ország elsivatagosodni.
Utolsó írka