Hernádi Zsoltot, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatóját azzal vádolja a horvát ügyészség, hogy tízmillió euróval lefizette Ivo Sanader volt horvát miniszterelnököt, így a Mol meg tudta szerezni az irányítást az INA fölött a részvények 47,1 százalékát birtokolva. Sanadert Horvátországban tíz év börtönre ítélték, Hernádit viszont egyáltalán nem tudják elérni a horvát hatóságok, így kihallgatni, bíróság elé állítani sem tudják. Miközben Hernádi hivatalosan még nem is tud arról, hogy meggyanúsították, a horvátok már nemzetközi körözést adtak ki ellene.
horvátok kérésére az Interpol kiadta a körözést Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ellen, amivel az európai elfogatóparancs is hatályba lépett. Az Index információi szerint a magyar hatóságok, miután megvizsgálták a Hernádi elleni elfogatóparancsot, arra jutottak, hogy a horvátok nem az előírásoknak megfelelően idézték be Hernádit.
Krawiec magyar kollégájáról, a Molt vezető Hernádi Zsoltról is pikáns dolgokat mondott a lengyel Wprost által nyilvánosságra hozott, titokban készült hangfelvételek szerint
Jacek Krawiec a lengyel állami olajtársaság vezére. Az Orlen vezére február 9-én a lengyel kormányszóvivővel, Paweł Graś-sal folytatott beszélgetése alkalmával állítólag úgy fogalmazott, hogy „Orbán lesz*pta Putyint”.
Jacek Krawiec (a PKN Orlen igazgatója: "Na figyelj, mondok nektek még egy ügyet. K*rva életbe, hogy különbözünk mi a magyaroktól. Elmentem ezzel Hernádihoz ("Hernadiego"), mert ő nem hagyhatja el Budapestet, kérdezem tőle: és te, hány évet kapsz? És ő így ...mosolyogva, lazán mondja: Figyelj, a jogászaim találtak valamit, hogy ebben a témában az ügyet bármelyik EU-s országban folytatják le, és az ítélet felmentő lesz, akkor az minden EU-s országnak el kell ismernie, és utazhatok Európába. Én mondom: Magyarországon lesz a per? Ő mondja: Persze. Én mondom, de tudod, hogy ez eltart két, három évig. Ő mondja: nem, áprilisban lesz ítélet. És ül mellette a jogi ügyek igazgatója, egy ilyen nagyon önelégült vendég. Ábel (Galácz Ábelről van szó, aki nem jogi, hanem csoportszintű értékesítési igazgató). És ő nevetve mondja: Ábel, mondd meg Jaceknek, ki fog engem vádolni ebben a perben Magyarországon? És Ábel mondja: a feleségem. El tudjátok képzelni ezt a helyzetet? A feleség az ügyész, az ítélet felmentő, minden elintézve. El tudjátok ezt képzelni nálunk?
Zdzisław Gawlik: Lehet, de mi nem tudjuk.
Włodzimierz Karpiński: Erről álmodik Kaczynski. Ilyen a belpolitikai helyzet."
Az első nyilvánosságra került felvételeken a Lengyel Nemzeti Bank elnöke és a belügyminiszter hallható, akik arról beszéltek, hogy a központi bank kész támogatást nyújtani a kormánynak a választások előtt, ha cserében eltávolítják a pénzügyminisztert.
A lehallgatásokkal kapcsolatban ugyanakkor az is nyilvánossá vált, hogy több, különböző helyszínen folytatott beszélgetést is lehallgattak – egyelőre nem tudni kik és milyen célból.
A Mol-vezér ugyanis nem kapott olyan hivatalos idézést, amelyben Zágrábba hívnák kihallgatásra. Ennek persze az az oka, hogy a horvát leveleket a magyar hatóságok nem továbbították Hernádinak, tehát az, hogy ő hivatalosan nem tud az eljárásról, nem a horvátokon múlott. Most az a valószínű, hogy a magyar hatóságok a szabálytalan idézésre való tekintettel tagadják majd meg Hernádi kiadatását.
Az, hogy a horvátok most a nemzetközi körözést adták ki, nem akadálya annak, hogy később európai elfogatóparanccsal is megpróbálják kézre keríteni Hernádit. Az európai elfogatóparancs egy sokkal automatikusabb eljárás, mint a nemzetközi körözés, itt nem jönnek szóba diplomáciai vagy politikai szempontok, hanem a horvát bíróság közvetlenül a magyar bíróságnak szól.
Ennek az elfogatóparancsnak a teljesítését csak néhány esetben lehet megtagadni, ilyen például az, ha ugyanebben az ügyben egyszer már nyomoztak, és nem találtak bűncselekményt. Hernádi ügyében éppen ez történt: a magyar ügyészség nem talált bűncselekményt a nyomozásában, ezért meg lehet tagadni Hernádi őrizetbe vételét.
Ha viszont a horvátok nem korrupcióval, hanem egy új bűncselekménnyel vádolják meg Hernádit, amiben nem nyomoztak még a magyar hatóságok, akkor már ez a kivétel sem számít, és Hernádit (elvben) őrizetbe kell venni. Ezt a lehetséges forgatókönyvet is megtalálja alábbi ábránkon, amin bemutatjuk, mi történhet most az ügyben.
A mostani elfogatóparancs indoklásában az szerepel, hogy Hernádinak a magyar sajtóból értesülnie kellett arról, hogy eljárás folyik ellen Horvátországban, Csányi Sándor OTP-elnök legutóbbi Mol–INA-ügyben tett látogatásakor pedig személyesen is elmondták neki a horvát ügyészek, hogy nem elégednek meg azzal, hogy őt kihallgatták, Hernádival is beszélni akarnak. Ezek az üzenetek önmagukban azonban nem felelnek meg a magyar szabályozásnak.
Hernádi "máig nem tudja"
Hernádi a mai napig nem kapott hivatalos értesítést a horvátoktól arról, hogy nyomoznak ellene, vagy ki szeretnék hallgatni. Ezért mondhatja a Mol szóvivője: „Nincs tudomásom arról, hogy a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója bármely horvát szervtől megkeresést kapott volna az ügyben történő kihallgatásra.”
A horvátok láthatóan erőltetik és szeretnék elérni, hogy Hernádit hivatalosan is értesíthessék, ezeket a kéréseket viszont a magyar hatóságok sosem teljesítik.
Az Index által megkeresett jogi szakértők nem tudták megmondani, hogy miért fontos ez a horvátoknak, valószínűleg ez a horvát belső jog miatt (tehát nem a nemzetközi körözés, vagy EU-s elfogatóparancs miatt) lehet fontos. Általános büntetőjogi elv ugyanis, hogy a vádlottakat értesíteni kell arról, hogy mivel vádolják őket.
Az ilyen idézések egyszerű átadásáról (tehát nem a kiadatásról) szól az az EU-s szabály, ami Horvátország EU-csatlakozásával még nem lépett automatikusan hatályba, mert ehhez az Unió Tanácsának egyhangú határozatára van szükség. A folyamat alapból is hónapokat vagy akár egy évet is igénybe vehet, az egyhangúság követelménye miatt pedig a magyar igazságügy-miniszter, Navracsics Tibor meg is vétózhatja a szabályhoz való horvát csatlakozást.
A Mol-vezért persze egyébként sem adták volna ki, mert a nemzetközi körözésben sem módosították a korábbi tényállást. A korrupciós gyanúval kapcsolatban viszont a magyar ügyészség már lefolytatott egy vizsgálatot, meghallgatta magát Hernádit, majd arra a következtetésre jutott, hogy nem történt bűncselekmény.
Az idézés szabálytalansága miatt a magyar álláspont szerint jogszerű körözést sem adhatott volna ki Zágráb, ám ez valószínűleg nem befolyásolja majd az európai országok rendőreit.
Romániába sem mehet
Így Hernádi még Romániába sem teheti be a lábát, ahol Tusnádon saját ingatlana is van. Ha a román rendőrség elfogná – vélhetően a magyarok értesítése nélkül – egyenesen Horvátországnak adnák át.
„Amíg a jogi ügy számunkra kedvező módon le nem zárul, Hernádi Zsoltnak magánszemélyként nyilvánvalóan kényelmetlen lesz, hogy nem tud külföldre utazni, és ez bizonyos protokoll feladatok ellátásában is akadályozhatja” – írta a Mol kedden kiadott közleményében a kialakult helyzetről, a teljes közleményt itt olvashatja.
És hogy mi történt eddig?
A horvátok 2011-ben valószínűleg arra kérték a magyar ügyészséget, hogy gyanúsítottként hallgassák ki Hernádit egy előre megadott kérdéssor alapján, de pontos részleteket nem tudunk a kérelem tartalmáról. A magyar ügyészség nemzetbiztonsági okokra hivatkozva elutasította a kérést, de nyomozást rendelt el az ügyben. A horvátok még egy jogsegélykérelmet küldtek a magyaroknak, de erre semmilyen választ nem kaptak.
A magyar nyomozást 2012 elejére lezárták, és nem találtak bűncselekményt. Ebben az eljárásban a magyar ügyészség meghallgatta Hernádit, molos számlamozgásokat, szállítóleveleket is vizsgáltak, tehát rengeteg olyan adatot gyűjtöttek össze, amihez a horvátok nem fértek hozzá. A nyomozás eredményét átadták a horvátoknak, de ők nem tartottak igényt ezekre a dokumentumokra, és folytatták a nyomozást.
Miután Horvátország idén július elsején az EU tagja lett, szinte azonnal bejelentették, hogy Hernádit megint megpróbálják kihallgatni, és megidézik a horvát hatóságok elé. Az erről szóló levelet viszont utána hónapokig nem küldték el a magyar ügyészségnek, végül ősszel érkezett meg: a horvátok szeptember 25-én akarták kihallgatni a Mol vezérét. A magyar ügyészség csak azt árulta el, hogy döntöttek a jogsegélykérelemről, de hogy hogyan, azt nem mondták meg. Valószínűleg nem adták át Hernádinak az idézést, hiszen nemzetbiztonsági okokra hivatkozva korábban már megtagadtak egy ugyanilyen kérést. (Az EU-csatlakozás nem sokat változtatott a helyzeten, lásd keretes írásunkat.)
Mivel nem jelent meg a tárgyaláson, a horvátok Hernádi távollétében elrendelték előzetes letartóztatását, és kiadták ellene a nemzetközi körözést (más fordításban nemzetközi elfogatóparancsot).
A magyar hatóságok várhatóan az idézés szabálytalan kivitelezésre való tekintettel fogják elutasítani Hernádi kiadatását.
A bizonytalan helyzetre, valamint arra tekintettel, hogy egyelőre biztosan nem lehet tudni, hogy a hatóságok vagy az ügyvédek milyen lépéseket terveznek, az Index által megkeresett jogászok névvel nem vállalták a közreműködést. Az ábrán leírt forgatókönyvek a legvalószínűbb kimenetei a történetnek, de a szereplők még meglephetnek minket.
nagyít: jobb egér, kép megjelenítése (view image)
A nemzetközi körözés mellé kiadták Hernádi ellen az EU-s elfogatóparancsot is a horvátok. Ez egy meglehetősen automatikus eljárás, de Hernádit még így sem feltétlenül kell kiadnia Magyarországnak.
Mind a két eljárással élhetnek a horvátok, egymás mellett is folyhat a nemzetközi körözés és az uniós elfogatóparancs.
A magyar rendőrség szerda délután azt közölte, hogy a „horvátok megkeresése” horvát nyelven megérkezett hozzájuk, de nem részletezték, hogy az EU-s elfogatóparancsról, vagy a nemzetközi körözésről van szó. Vélhetően ez utóbbira gondolhatnak, mert az EU-s elfogatóparancsot nem a rendőrség, hanem a bíróság kapná meg.
„Megérkezett a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumba az európai elfogatóparancs Hernádi Zsolt ellen, de nem az előírt formában. Várjuk a javítást!” – közölte csütörtökön a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) a Facebook-oldalán.
A horvátok szerint nem ők, hanem a magyar igazságügyi tárca tévedett: a horvát főügyészség szerint már csütörtökön megérkezett Magyarországra az elfogatóparancs a megfelelő formában. A horvát főügyészség honlapjára kitett közlemény szerint az egyik nagy futárszolgálat csütörtökön 12:33-kor átadta a KIM-nek az iratokat, és egy Mátyás nevű személy írta alá az átvételi elismervényt, tudósított az MTI.
A horvátok szerint a magyar igazságügyi minisztérium levele 38 perccel korábban, 11:55-kor érkezett meg hozzájuk, a magyarok ebben a levélben nehezményezték, hogy csak horvátul kapták meg a papírokat.
Most nagyon berágott a kormány a horvátokra
Martonyi János lemondja horvát látogatását, a kormány pedig felkérte a Mol menedzsmentjét, hogy készítse elő az INA-részvények eladását. Polgári és büntetőjogi lépéseket fontolgatnak, hogy orvosolják a Mol és Magyarország sérelmeit.
A kormány azt írta, a Mol és a horvát fél közötti nézeteltéréseket eddig a tulajdonostársak, részvényesek közötti gazdasági vitának tekintette. Az elmúlt napokban azonban olyan események történtek, amelyek a magyar kormány számára már világossá tették, hogy nem pusztán erről van szó.
„Horvátországban a Mol ellen zajló folyamatos politikai kampány mellett, a horvát pénzügyminiszter nyilvános fenyegetése országa legnagyobb befektetőjével szemben, valamint a horvát igazságügyi szervek általi eljárások a Mol egyes vezetőivel szemben is arra utalnak, hogy gazdaságon kívüli eszközökkel kívánnak nyomást gyakorolni. Ezek a módszerek az Európai Unióban elfogadhatatlanok, ezeket a lépéseket Magyarország nem hagyhatja válasz nélkül” – írták.
nagyít: jobb egér, kép megjelenítése (view image)
A magyar kormány felfogása szerint az államnak joga van eldönteni, hogy mely indokolt esetekben akar egy eszközt birtokolni, azaz tulajdonossá válni vagy egy tevékenységet állami tevékenységként folytatni. „Magyarországon is találkozhatunk ilyen esetekkel, amikor az állam kivásárolja a korábbi befektetőket, de ennek megvan a mindenki számára elfogadható, bevett útja. Tehát létezik kulturált módja az elválásnak” – áll a közleményben.
Ismert, az utóbbi években a horvát kormány fájlalta, hogy a Mol irányítást szerzett az egykori horvát nemzeti energiatársaságban, és tárgyalásokat kezdtek, hogy a részvényesi megállapodást felülvizsgálják. A Mol azonban hallani sem akart a menedzsmentjogok visszaadásáról, azzal érvelt, a csőd széléről hozta vissza a társaságot, amiért annak idején többek között az irányítást kérte; szerintük a horvát kormánynak így is meghatározó szerepe, bizonyos kérdésekben pedig vétójoga maradt a cégben.
A horvát államot köti egy korábbi uniós egyezség, amely szerint a csatlakozással 25 százalékra kell csökkentenie részesedését az INA-ban. Az a lehetőség tehát, hogy a horvát állam megvenné a Mol pakettjét, fel sem merülhet, alighanem pénze sem lenne egy ekkora tranzakcióra. Az eladás valójában nem áll az érdekükben, ők csak az irányítást szeretnék visszaszerezni. Az, hogy most az állam felkérte a Molt a részvények eladására, tekinthető fenyegetésként, korábban a háttérben állítólag már a Mol is fenyegetőzött ezzel. Vevőként ugyanis elsősorban az oroszok jöhetnek szóba, akik aligha lennének kedvesebb gazdák a horvátok szemében, mint a magyarok.
A rendszerváltás előtti évtizedekben a szocialista országok stratégiai fontosságú ágazatként kezelték az olajipart, egymástól független feldolgozási és logisztikai infrastruktúrát építettek ki, a nemzeti olajvállalatok között nem alakult ki specializáció, így azonban nem is érhették el a kritikus méretet, az egyes társaságok nem tudtak hatékonyan működni a határok megnyitása után. A kilencvenes években, a privatizáció megindulásakor a cégek felismerték, hogy a siker kulcsa a nemzetközi terjeszkedés, a túlélés egyetlen járható útjának a térség vállalatainak felvásárlása és a régió nemzeti piacainak konszolidációja tűnt.
A régióban az osztrák OMV mellett a lengyel PKN Orlen és a magyar Mol rúghatott labdába. Az első nagy erőpróba a szlovák Slovnaft 1999-es privatizációja volt, ahol végül a Mol került ki győztesen, stratégiai befektetőként beszállt a cégbe, majd öt év alatt teljesen integrálta a társaságot. Az első nagy siker után a Mol délre vette az irányt, nemcsak Horvátországban, de Szerbiában, Macedóniában, Boszniában és Romániában is fontos piacot látott. A csoport célja az volt, hogy összefüggő piacot építsen ki egy, de inkább két tengeri kijárattal.
Először 1998-ban próbált beszállni az Adria kőolajvezeték privatizációjába, egy évre rá pedig a Ruhrgassal közösen tett ajánlatot földgázhálózat kiépítésére. Tulajdonrészt azonban csak 2003-ban szerzett az INA-ban, a horvát állami vállalatért az OMV-vel szállt ringbe. A tenderen 85 millió dollárral kínált többet, mint az osztrákok, és nagyjából százmillióval többet, mint amennyit a pakett az elemzők szerint ért, végül 25 százalék plusz egy részvény nagyságú részesedést szerzett a társaságban. A megállapodás szerint a Mol öt évig nem növelhette a részesedését a cégben, és három évig nem csökkenthette az INA alkalmazottainak létszámát.
Az INA a Molnak a terjeszkedés kapuját jelentette Bosznia, Montenegró, Koszovó, Albánia és Szerbia felé, ráadásul az Adria-kőolajvezeték alternatív nyersanyagforrás is volt az orosz olajjal szemben. Erre jött rá a horvát vállalat komoly kutatási és kitermelői tevékenysége, amire a Molnak amúgy is régóta fájt már a foga.
További szinergiát reméltek – az időközben szintén a Molba integrált – TVK olefintermelésének és az INA naftatermelésének összehangolásától is, a finomítás közben képződő nafta ugyanis alapanyagként használható a festék- és gyógyszergyártásban. A százhalombattai és pozsonyi finomítók termelésével összehangolva az INA két finomítóját pedig a Molnak gyakorlatilag az összes olyan célpiacát, amelyeken töltőállomásokkal rendelkezik, el tudja látni kőolajtermékekkel.
Az Adria-kőolajvezeték a Krk szigetén levő Omišalj kikötőjétől Százhalombattáig épített vezeték, amely a tengeri úton szállított arab olajat továbbította Jugoszlávia, Magyarország és Csehszlovákia számára. Az évi 10 millió tonna kapacitású vezeték magyar–csehszlovák közös beruházással épült magyarországi szakasza 200 km hosszú. A délszláv háború idején a vezeték üzemeltetése szünetelt, azóta a szállítások rendszertelenek.
A korlátozó öt év lejártával a Mol korábbi tervei szerint folytatta az integrációt, 2008 októberében 47,15 százalékra növelte a részesedését, így a horvát állam 44,83 százalékával kisebbségbe került. Egy évre rá a magyar vállalat már az operatív irányítást is átvette, 2009 január végén részvényesi megállapodást kötött arról, hogy az INA hatfős igazgatóságába három főt delegálhatnak a magyarok, köztük az elnököt, akinek a szavazata egyenlőség esetén dönt. A horvát kormány szintén három főt delegál a testületbe. Ekkor állapodtak meg a már említett horvát elővásárlási jogról, valamint a vétójogról is.
Az INA eladása több szempontból is kedvezőtlen lenne a Portfolio.hu szerint. A Mol relatíve drágán vásárolt, ráadásul azóta jelentősebb összeget költött beruházásokra. Kérdéses, hogy ki lenne a vevő: leginkább az oroszokat szokták emlegetni, velük szemben a Molnak vélhetően nem lenne igazán jó alkupozíciója. Persze harmadik félként ott lehet vevőként az OMV is, amely már a Mol mellett is pályázott annak idején a horvát olajtársaságra. A Mol–INA-házasság felbontásának üzleti megfontolások alapján igen alacsony a valószínűsége.
Az SDP horvát ellenzéki szociáldemokrata párt közben felszólította a kormányt, hogy akadályozza meg, hogy a Mol többségi részesedéshez jusson a nemzeti olajtársaságban. Ellenséges felvásárlásról beszéltek, és az OMV korábbi magyarországi kísérletéhez hasonlították az ügyletet. Bár egy hétéves stratégiai együttműködés harmadik lépéseként tett nyilvános ajánlattétel esetén ez aligha értelmezhető, meglovagolták a horvát közhangulatot, és megígérték, hogy megvédik az INA-t.
Mindezek után Sanadert azzal vádolták meg, majd első fokon el is ítélték, hogy kenőpénzért engedte át a menedzsmentjogokat a Molnak az INA-ban. A vád szerint a pénzt Hernádi Zsolt vezérigazgató adta át, akit azonban a mai napig nem sikerült a horvát bíróságra beidézni. A legújabb hírek arról szólnak, hogy Hernádi Zsolt ellen nemzetközi elfogatóparancsot adnak ki. A Mol szerint a cég vezérét meg akarják félemlíteni, de helyén marad.
Az Investor azt írta, az INA tőzsdei kapitalizációja 7,5 milliárd dollár, vagyis nagyságrendileg 1635 milliárd forint, amiből a Molra jutó rész 800 milliárd forintnak felel meg. Egyetlen Mol-részvényre vetítve ez 7665 forintnak felel meg. A KBC augusztusi elemzése szerint 200 milliárd forintos érték adódik a Mol horvát vállalatban levő részesedésére. Ha csak ennyit kapna a Mol az INA-ért, azzal valószínűleg nem igazán lennének elégedettek a magyar olajcég tulajdonosai, hiszen a Mol 2008 végéig összesen 337 milliárd forintot költött 47 százaléknyi INA-részesedésért.
Az Investor azt írta, az INA tőzsdei kapitalizációja 7,5 milliárd dollár, vagyis nagyságrendileg 1635 milliárd forint, amiből a Molra jutó rész 800 milliárd forintnak felel meg. Egyetlen Mol-részvényre vetítve ez 7665 forintnak felel meg. A KBC augusztusi elemzése szerint 200 milliárd forintos érték adódik a Mol horvát vállalatban levő részesedésére. Ha csak ennyit kapna a Mol az INA-ért, azzal valószínűleg nem igazán lennének elégedettek a magyar olajcég tulajdonosai, hiszen a Mol 2008 végéig összesen 337 milliárd forintot költött 47 százaléknyi INA-részesedésért.
Horvát kormányfő: Nem állunk háborúban a magyarokkal
Horvát napilapok internetes oldalainak beszámolói szerint Milanovic sajnálatának adott hangot a magyar kormány új hozzáállása miatt. „Nem háborús helyzetként fogom fel, ami most a Mollal kapcsolatban történik, nem így fogunk kommunikálni, és némileg meg is tudom érteni a magyar kormányt” – jelentette ki Zoran Milanovic horvát miniszterelnök
A horvát miniszterelnök kiemelte, hogy Magyarország mindig is Horvátország barátja volt, és reményét fejezte ki, hogy ez a jövőben is így marad.
Magyarországnak nincs olyan érdekeltsége, mely mindenképpen szükségessé teszi, hogy mi ragaszkodjunk ezekhez a részvényekhez – ismertette Orbán.
Orbán megjegyezte, a konfliktus megoldásának van civilizált módja, ezért nem kell senkit letartóztatni vagy kétséges vádakkal megrágalmazni.A horvát kormányfőt boszniai útján kérdezték újságírók a Mollal és a magyar kormánnyal kialakult konfliktushelyzetről. Milanovic elmondta, hogy olvasta Orbán Viktor pénteki interjújának átiratát, de nem tud ebben az ügyben egyezkedni.
"Jogállam vagyunk, és az államügyész független" - idézte a horvát miniszterelnök szavait internetes oldalán a Jutarnji List című zágrábi napilap.
honnan van felesleges, eltüntethető, leírható 3 milliárd forintod?
(bár ez kenőpénznek azért soknak tűnik)
Utolsó írka