A teljes MNB-vezetés érintett
Egyébként bár a jegybankelnök személyét ért támadások miatt – és persze mivel övé a legmagasabb, havi bruttó 8,3 millió forintos jegybanki bér – egyértelműen Simor fizetése látszik célpontnak, valójában az MNB teljes felső vezetése érintett. Az alelnökök 5-6 millió, a monetáris tanács külső tagjai 2,9 millió forintot kapnak havonta. Emellett ennyit keres a jegybank ügyvezető igazgatója is, de több szervezeti egység vezetőjének bére is két millió forint felett van.
Nem kell olyan sokat visszatekerni az időkeréken hogy lássuk az ellentmondást. A forint euro árfolyam több mint 100 forintot esett. Devizahitelesek dőltek be, az országot többszörösen visszaminősítették. Hol vannak a felelősök, hol volt a jegybank? Ezért valakinek börtönben kéne ülnie, és annak is aki hagyta eladósodni devizában az országot. Szóval bocsásd meg ha szkeptikus vagyok az MNB működésével és Simorral kapcsolatban.
Önkritikát gyakorol Simor
A Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint hangosabban kellett volna felhívnia a figyelmet a devizahitelek kockázataira még a válság kirobbanása előtt. A jegybank elnöke az „Álomcsőd” című interjúkötet bemutatóján gyakorolt önkritikát.
Simor András szerint a válság felvetette, hogy a jegybankoknak érdemes lenne makroprudencális eszközöket, szabályozási lehetőségeket adni a további válságok megelőzésére. Magyarországon is a pénzügyi stabilitással kapcsolatos valódi szabályozási eszközök a parlament és a kormány kezében vannak - tette hozzá. A jegybankelnök az „Álomcsőd” című kötet egyik interjúalanyaként beszélt a válságról.
Havi 8 millió fixszel az ember könnyen viccel :(
Vagy hallgat és később látványosan önkritikát gyakorol :(
Népszerűnek tűnik, de helytelen és veszélyes a jegybanki függetlenséget sértő, az MNB-re is kiterjeszteni tervezett fizetéskorlátozás a kormány részéről - jelezte Simor András jegybankelnök. A költségvetési hiánycélokat jó tartani, de a részleteket azért látni kellene, érzékeltette. A bankadó pedig a hitelezést visszavetheti.
Nem hagyta annyiban Simor András jegybankelnök azt őt és rajta keresztül a jegybankot ért legutóbbi támadást. Két hete Orbán Viktor miniszterelnök a 29 pontos első akcióterv [1] részeként kiemelte, hogy az állami vezetők bérét 2 millió forintban kívánják korlátozni, és külön kihangsúlyozta, hogy ez az MNB-re is vonatkozik. Ezzel ismét felizzott a Fidesz-kormány által Simor ellen indított támadás.
a kockázat megítélésében azért a politikai ködösítésnek, amit a medgyessy és a gyurcsány kormány folytatott, óriási szerepe volt -
1. előbb eltörölték az euró csatlakozás céldátumát
2. szélesítették a forintsávot - ekkor még mindig elviselhető mértékben volt a kockázat megítélése, néhány %-os eltérés volt megengedett, a szélesítés után esett a forint, de az még nem volt tragédia
3. eltörölték a sávot - na itt már jelentkezett a kockázat, de egy csomó embernek már késő volt, de ekkor se szóltak semmit
4. becsődöltették az országot
5. a jegybank a mai napig nem folytat aktív árfolyampolitikát, csak a kamattal, na meg az elnök fizetésével van elfoglalva...
A mai kamatdöntést ismertető sajtótájékoztatón Simor egy külön nyilatkozatban jelezte, hogy a jegybanki vezetők fizetéséről a jegybanktörvény rendelkezik, ráadásul a jegybanktörvény ezen passzusait még az első Orbán-kormány javaslatára alkotta kilenc évvel ezelőtt a parlament. Ha valaki változtatni kíván a fizetéseken, akkor ahhoz a jegybanktörvényt kell módosítani, de – részben az uniós szabályrendszer alapján – a javadalmazás csökkentése nem vonatkozhat a jelenlegi vezetésre, csak a legközelebbi, 2013-ban hivatalba lépő elnökre és MNB-vezetésre terjedhet ki először.
egyébként a jegybanknak van felügyeleti szerepe is, a bankok pénzpolitikája fölött gyakorolhatja , gyakorolhatná...
Ráadásul az Európai Központi Bank gyakorlata és az uniós szabályrendszer is egyértelmű abban, mint arra lapunk rámutatott minapi cikkében [2], hogy a jegybanki függetlenséghez hozzátartozik, hogy a jegybankok maguk dönthessék el az alkalmazottaik fizetését, hogy a legjobbakat foglalkoztathassák, a fizetés korlátozása ezért a jegybanki függetlenség megsértésével is egyenértékű, érzékeltette Simor. (Szijjártó Péter cikkünk megjelenésének napján azonban továbbra is úgy nyilatkozott [3], csökkenteni fogják a jegybankelnök fizetését.) Hozzátette, hogy a jegybank nemcsak a függetlenségére ügyel, hanem a hatékonyságra is, nem szórják a pénzt, amit jelez, hogy a kilenc évvel ezelőttihez képest az MNB személyi kiadásai 17 százalékkal csökkentek, miközben ugyanezen időszak alatt a teljes államháztartásban a személyi kiadások 100 százalékkal nőttek, vagyis megduplázódtak.
„Nem szép dolog” – így összegezte véleményét a fizetéscsökkentést felvető kormányzati törekvésekről Simor a fentiek alapján és az alapján, hogy a Fidesz-kormánynak most jutott eszébe elővenni a témát, nem pedig elődje, Járai Zsigmond jegybankelnöksége alatt vetették fel a kérdést.
Simor megjegyezte azt is, hogy eddig nem verte nagy dobra, de eddig fizetésének egy részét jótékony célokra ajánlotta fel. Ezen nincs szándéka változtatni.
A hiánycélokat betartani kell, nem feszegetni
Simor finoman kritizálta a kormány költségvetésihiány-célok módosítása érdekében tett, kudarcba fúlt próbálkozásait is. Az EU vezetői a jegybanki függetlenség mellett a vállalt államháztartásideficit-célok betartása iránt is nagyon elkötelezettnek mutatkoztak az elmúlt időszakban, így az azoktól való eltérési kísérletek bár népszerűnek látszanak, de - ahogyan a jegybanki függetlenség megsértését eredményező lépések, úgy ezek is - kudarcra vannak ítélve és veszélyesek. Kérdésre válaszolva jelezte, hogy kormányzati tisztviselők két-három héttel ezelőtti nyilatkozatai – különösen emlékezetes Kósa Lajos [4] és Szijjártó Péter [5] kijelentései – hozzájárultak a Magyarországgak szembeni kockázati felár emelkedéséhez.
A kormány 29 pontos akciótervének következményeiről nem sokat tudott mondani a jegybankelnök, mert sok konkrétum még hiányzik az alapos számításokhoz. A költségvetési egyenlegre gyakorolt hatást megbecsülni sem merte Simor, csak annyit mondott, hogy a jegybank üdvözli, hogy a kormány elkötelezte magát az idei 3,8 százalékos hiánycél tartásához. Remélte, hogy a 2011-es célt is megerősíti a kabinet és ismerteti a részleteket, azt, hogy milyen intézkedésekkel próbálja ennek megvalósítását biztosítani.
Az idei költségvetési szigorítás, amelyet a 29 pont bizonyos részletei takarnak, az idei gazdasági növekedést valamelyest rontja, de a jövő évi hatás nem látszik egyelőre érdeminek. Nem kizárt, hogy a pénzügyi szektorra kivetendő, idén 200 milliárd forintos bevételt jelentő és három év alatt megszűnő extraadó oda vezet, hogy a magyarországi leánybankjaikat finanszírozó külföldi anyabankok kevesebb forrást és drágábban biztosítanak majd az itteni hitelintézeteknek – mondta Simor a jegybanki stáb kalkulációi alapján.
Simor nyilatkozatának egy része
„A jegybank vezetőinek jövedelmét kilenc évvel ezelőtt Orbán Viktor kormánya javaslatára az országgyűlés törvényben határozta meg. A mindenkori vezetés jövedelmét sem felfelé, sem lefelé módosítani nem lehet. Erről a kormánnyal egyeztetni sem módom, sem lehetőségem nincs. A szerződéseket be kell tartani. A jegybank vezetői magasabb fizetéssel nem megvesztegethetőek, alacsonyabb fizetéssel nem büntethetőek.
Milyen "aranyos" dolog Simortól, hogy utólag kezd el okoskodni ill. önkritikát gyakorolni.
Ez nem más mint utólagos magyarázkodás, szerecsenmosdatás.
Ha meg nem tette meg amit meg kellett volna tennie, nem alkalmas a feladatai ellátására. Ennek tükrében kell repíteni.
Ez a személyi függetlenség a jegybanki függetlenség másik pillére. Ezt védik a magyar törvények és az unió szabályrendszere.
A kormánynak lehetősége van javaslatot tenni a következő, általa kinevezett jegybanki vezetés jövedelmére. Erről van módunk egyeztetni. A Magyar Nemzeti Bank elnöki tisztsége minden szakember számára nagy megtiszteltetés és hatalmas felelősség. Nem a fizetéshez, hanem a törvényességhez ragaszkodom."
Az IMF-gyarmat:
"Tehát az IMF és a mögötte álló erők ... csupán azt szeretnék, hogy ők, és ne Orbán Viktor határozza meg Magyarország gazdaságpolitikájának irányát."
Dr. George F. Hemingway
Jelenleg a Magyar Nemzeti Bank egy hazaáruló állami intézmény.
Simorral, a vezetőjével az élen az árulásban.
Utolsó írka