2009. 08. 06.-án volt a hiroshimai atomrobbantás 64. évfordulója. Az internet egyik legjobb fotóblogja, a Boston Globe "Big Picture" eredeti képekkel emlékezett meg az eseményről:
Hiroshima a bomba ledobása előtt
Az amerikai légierő légifotója Hiroshimáról, bejelölve a bomba tervezett célpontja (bár a bomba 600 méter magasan a levegőben robbant, hogy még nagyobb területre terjedjen ki a hatása.) A koncentrikus körök sugarának különbsége kb. 300 méter.
Little Boy, a bomba. Kb. három méter hosszú, és négy tonna tömegű volt. Ebből kb. 64 kg volt az uránium, ami az atomrobbanásért "felelt".
A 15 kilotonna TNT-nek megfelelő erejű bomba robbanásának felhője. A képet az amerikai légierő egyik gépe készítette távozás közben.
A bomba robbanásának felhője. Amikor ez a kép készült, a felhő magassága már 6 km, "szélessége" pedig 3 km volt.
Hiroshima a bomba robbanása után. A kép bal felső részén látható a robbanás centruma a kisebb hídtól induló Y elágazás fölött.
A képen látható híd kb. 900 méterre volt a robbanás középpontjától. A betonkorlát oszlopai megvédték az aszfaltot, ami a többi helyen megégett.
Hiroshima 1946. márciusában, kb. fél évvel a robbanás után.
Hiroshima a robbanás után. Megfigyelhető a felpúposodott járda, illetve a földből kitépett csatornanyílás, mind a kettő a bomba robbanásakor fellépő vákum következménye.
A képen látható férfi a robbanás középpontjától kb. 2 km-re tartózkodott, a sapkája bizonyos fokig megvédte a bőrét a megégéstől. (A kép két hónap elteltével készült.)
A hiroshimai tűzoltóság egyetlen létrával rendelkező teherautója. A tűzoltóság kb. 1 km-re volt a középponttól.
A robbanás középpontja 1945. őszén.
Hiroshima 1945. őszén.
Az egyik beteg 1945. szeptemberében egy ideiglenes kórházban, amit az egyik megmaradt épületben alakítottak ki.
A beteg bőrébe égett az éppen viselt kimonó.
Égési sebek az atomrobbanás első felvillanásának hőjétől.
Egy túlélő nézi a romokat, a háttérben a Hiroshima Prefectural Industrial Promotion Hall épülete, a későbbi Hiroshima Peace Memorial. Az épület, amely 150 méterre volt a robbanás centrumától, ma az atombomba áldozataira való emlékezés helye.
Hiroshima és a környező hegyek 1945. őszén.
A robbanás középpontja nem sokkal az atombomba előtt. A kupolás épület a híres Hiroshima Prefectural Industrial Promotion Hall.
Amerikai katonák vizsgálják a robbanás középpontjának helyszínét 1945. őszén.
Hiroshima és a robbanás középpontja ma. Előtérben a Hiroshima Peace Memorial Hall.
Rekvirálva: innen
A bombázásokban több mint 200 000 ember halt meg. Az összes városlakó.
A népirtás vagy genocídium[1] egy bizonyos társadalmi identitáshoz tartozó emberek, vallási közösség(ek) vagy népcsoport(ok) tagjai ellen elkövetett, azok elpusztítására törekvő tömegméretű és célzatos magatartás.
A magyar törvények alapján ez büntetendő!:
II. Cikk: A jelen egyezmény népirtás alatt a következô cselekmények bármelyikének, valamely nemzeti, népi, faji vagy vallási csoport, mint olyan, teljes vagy részleges megsemmisítésének szándékával való elkövetését érti:
a) a csoport tagjainak megölése;
b) a csoport tagjainak súlyos testi vagy lelki sérelem okozása;
c) a csoportra megfontolva oly életfeltételek ráerôszakolása, melyeknek célja a csoport teljes vagy részleges fizikai elpusztulásának elôidézése;
d) oly intézkedések tétele, amelyek célja a csoporton belül a születések meggátolása;
e) a csoport gyermekeinek más csoporthoz való erôszakos átvitele.
III. Cikk: Büntetés alá esnek a következô cselekmények:
a) népirtás;
b) népirtás elkövetésére irányuló szövetkezés;
c) közvetlen és nyilvános felbujtás népirtás elkövetésére;
d) népirtás elkövetésének kísérlete;
e) népirtásban való bûnrészesség.
3. § Az említett nemzetközi egyezmény a Magyar Népköztársaságra nézve 1952. április 6-án lépett hatályba.
Franciaországban, Vendée tartományban 1793-ban, a francia forradalom elleni királypárti felkelés tört ki, amelynek során a forradalmi csapatok ezreket mészároltak le brutálisan. Napjainkban a tartomány vezetése és történészei szeretnék elérni, hogy az itt zajlott eseményeket is nyilvánítsák népirtássá.
Utolsó írka