Karácsonyi szentmise egy teheráni örmény templomban.
A médiában egyre többször esik szó az állítólagos iráni keresztényüldözésről. Hirtelen, a kereszténységet eddig gyalázó hírportálok jelentetnek meg a perzsa államon a vallásszabadságot számon kérő írásokat. De mi áll valójában ennek hátterében?
A legújabb hírek szerint egy Júszef Nadarháni nevű keresztény prédikátort hitének megtagadására akar kényszeríteni az iráni állam, ha ezt nem teszi meg, kivégzés vár rá. Tekintsünk most el attól a ténytől, hogy habár, az iszlám törvénykezés elvben megengedné, de sem az iráni jog, sem pedig a síita vallási vezetők nem hoztak még halálos ítéletet az iszlámról a keresztény hitre való áttérés miatt. Tehát ha ez lenne a vád, nagy valószínűséggel felmentenék (a sária a hitehagyást bünteti, tehát aki születésétől kezdve keresztény - vagy egyéb vallású-, azzal nincs gondjuk).
A különböző hírekben sokat mondó, hogy Júszef Nadarhánit csak, mint lelkészt, prédikátort és pásztort említik, konkrét felekezetről nem esik szó. Mint a világban mindenütt, így a perzsa államban is felütötték a fejüket a különböző szabadegyházak. Irán esetében, ezek leggyakrabban az Egyesült Államokból származó neoprotestáns szekták. Egy normális államban pedig természetes, hogy fellépnek ellenük. A perzsák köszönik, de nem kérnek saját Hit Gyülekezetet.
Felmerül a kérdés, vajon minden, az államvallástól eltérő egyház ellen fellép a perzsa államgépezet? Természetesen nem. Az iráni katolikusok, ortodox keresztények, zoroasztriánusok, ortodox zsidó felekezetek és az iszlám szunnita ágának hívei szabadon gyakorolhatják vallásukat, vannak templomaik, zsinagógáik és mecseteik. Az üldözésről szóló hírekben pedig sohasem említik a felekezetet, csak a keresztény jelzőt használják. Mint azt hazánkban is tapasztalhattuk, a kereszténység neve alatt próbálja meg magát legitimizálni sok, – az Úr Jézus tanításaitól igen messze álló – szekta.
Mindenképpen meg kell még említenünk, hogy mivel Irán egy a síita iszlámra épülő, nem szekuláris állam, evidens, hogy az államvallásnak tart fent elsődleges jogokat. Ami majd száz éve, még hazánkban is evidencia volt: hivatalos, elfogadott és tiltott kategóriákba sorolták az egyházakat, az adott régióban kulturális meggyökeresedésük és valódi értékeik alapján.
Mi sem bizonyítja jobban, hogy nincs állami keresztényüldözés a régióban, hogy az őshonos keresztény kisebbség évszázadok óta őrizheti hagyományait, nem lettek asszimilálva. Természetesen, nem azt mondjuk, hogy nem történhetnek atrocitások, mert minden bizonnyal történnek, de semmiképpen sem állami engedéllyel. Mindig lesznek olyan emberek, akik vallási alapon próbálják megideologizálni az erőszakot.
De mi a valódi célja ennek a lejárató kampánynak? Megideologizálni az Irán ellenei katonai csapást, valamint felszítani az országban jelen lévő konfliktusokat. Hiszen nem gondolhatjuk komolyan, hogy az eddig nyíltan ateista hatalmak és médiumok, hirtelen figyelmet fordítanának a keresztények problémáira. Elég csak megnézni Irakot, ahol a háború előtt háborítatlanul élhettek a keresztények, majd a nyugati demokrácia-importot követően a felekezeti villongások célkeresztjébe kerültek. Természetesen, a szövetséges erők nem törődtek a védelmükkel. Vagy tekintsünk a szír polgárháborúra, ahol már köztudott, hogy a lázadókat a franciák és az izraeliek fegyverzik fel, sőt katonai egységekkel is részt vesznek a harcokban. Bizonyítja ezt a hetekben, a szír hadsereg által foglyul ejtett, mintegy 20 francia katona. S mi várna a helyi keresztényekre, ha megbukna az Asszád rezsim? Egy szír püspök nyilatkozata szerint, menekülniük kellene az országból. A nyugat által sürgetett demokratizálódási folyamatok csak káoszt hoznak a régióba és halálos veszélyt a keresztényekre.
Láthatjuk tehát, hogy ezeknek a rémhíreknek a terjesztése mögött egy jól kidolgozott, nagyhatalmi érdek áll, aminek nem számít az emberélet, s legfőképp a vallás. A közel-keleti keresztényeket csak egy módon lehet megvédeni és biztosítani a jogaikat, ha a régió stabilitása mellett állunk ki, és nem hagyjuk befolyásolni magunk a liberális-atlantista propaganda által.
Miért tartottuk fontosnak a leírtakat tisztázni? Mivel a közeljövőben el fog fogadni a parlament egy Iránt elítélő, a vallásszabadságot számon kérő határozatot, s mindezt olyan emberek fogják megszavazni, akiknek a transzcendensről és a szakralitásról a leghalványabb fogalmuk sincsen.
Végszóként nem mehetünk el amellett, hogy a Szent Korona Rádió iráni forrásai szerint, a szóban forgó prédikátort valószínűleg el fogják ítélni és kivégezni. A liberális médiumok azonban egy apró részletet elfelejtettek megírni: a vád nem hitehagyás, hanem nemi erőszak…
Életképek Iránból:
Karácsonyi szentmise egy teheráni örmény templomban.
Zoroasztriánus hívek ünnepelnek.
A kerbalai csatáról emlékeznek meg a síita muszlimok.
Iráni asszonyok imádkoznak az áldozati ünnepen(Íd al-Adhá).
Iráni zsidók ünneplik a hanukkát Jazd városában.
(Bánlaki György – Szent Korona Rádió)
Utolsó írka