„Tied a szivem, tied a lelkem, tied mindenem édes anyaföldem!” - Benedek Elek
Benedek Elek 1884-ben kötött házasságot Fischer Máriával,aki zsidó volt és elhagyta hitét férje miatt. Nagyon szoros házasság volt az övék, felesége megtalálta a kis erdélyi faluban az otthonát.
Benedek Elek halálát, felesége Fischer Mária 1,5 nappal élte túl, együtt temették el őket Mária nem akart tovább élni szeretett féje nélkül. Itt egy visszaemlékezés a halálukról:
“A Benedek família tagjai máskülönben is csöndes beszédüek. Alig hallom, amint Elek motyogja:
- Minden percben bekövetkezhetik...
- Hát lehetetlen volt megmenteni? Nem volt segítség?
- Három óra elég a veronál felszívódásához: Mire Barótról megérkezett az orvos, a gyomormosás elkésett.“
Benedek Elek születésének 150. és halálának 80. évfordulójára emlékkiállítás nyílt csütörtök este a budai Várnegyed Galériában.
Nemcsak a meseirodalomban tevékenykedett, harcos publicista volt, igazságkereső, mindig a gyöngébb oldalára állna, ha a róka a nyulat üldözi, akkor a nyúléra, de ha az a káposztát akarja megenni, akkor a káposztáéra.
A kiállításon látható egy székely zeke is. Az író Pestre kerülése után nem szívesen hordta már a székely népviseletet. Amikor hosszas önmarcangolás és egy sikertelen öngyilkossági kísérlet után eldöntötte, hogy újságírónak áll, elhatározta, hogy nem szégyelli a hagyományos ruhákat, és onnantól saját székely zekéjében járt. Rákosi Jenő emiatt nevezte el Zekének az írót, aki a későbbiekben felvette azt a több mint félszáz álneve közé.
- Benedek Elek-év van, amit az Országos Széchényi Könyvtár kiemelten fontosnak tart - mondta Perjámosi Sándor, a kiállítás kurátora.
Ezen a tárlaton el lehet olvasni a parlamenti beszédét, belenézhetünk a Nemzeti iskola című kiadványba, valamint a Cimborába is.
És hogyan jön Benedek Elek a mai „nagyjainkhoz”? Főleg a kedvencükhöz, Göncz Kingához?
Benedek Elek családja:
Hat gyermeke volt, legnagyobb fia: Benedek Marcell, író, műfordító lett.
Benedek Marcell gyermekei: Benedek István, pszichiáter, író, művelődéstörténész. Ő irta a nagyon hires Aranyketrec c. Könyvet.
1992-től kezdődően minden évben kiadott egy-egy kötetet, „Hetvenhét”, „Hetvennyolc”, „Hetvenkilenc”, „Nyolcvan” címmel, és emellett megjelent a „Véderővita”, amely többi politikai írásával együtt komoly viharokat kavart a magyar közéletben. Számosan támadták őt antiszemitizmussal vádolva.”
Antall József például a szabadkőműves Benedek Istvánnak jó barátja volt, és az általa vezetett "Hiúzok társaságának" résztvevője. Idős korában a napi politika kérdései is izgatták, ami nem véletlen, hiszen a korábbi évtizedekben is foglalkozott ilyen témákkal, s beszélgetett, vitatkozott sok mindenről barátjával, a későbbi miniszterelnökkel, Antall Józseffel és baráti körével, a „Hiúzok”-kal (a Benedek által létrehozott Hiúz-kör ismertebb tagjai: Antall József, Vekerdi László
„Benedek István annak idején nem látta biztosíthatónak a szabadköműves mozgalom újjáélesztését a rendszerváltozás utáni Magyarországon. Antall József közeli barátja volt, lelkesedett a változásokért, de azt tartotta, nincs tíz feddhetetlen, igaz lelkű férfiú a magyar állam tízmillió lakosa között; márpedig egy páholy alapításához erre volna szükség.”
Másik fia Benedek Marcellnek Benedek András író, dramaturg. Benedek András, Elek unokája, született 1913-ban
Benedek András fia: Dr. Benedek László
1951-ben született. Budapesten szerzett orvosi diplomát. Pszichiáter, pszichoterapeuta szakorvos, s a krízis-kezelés területén is tapasztalt szakember. 1990 óta végez tanácsadó tevékenységet a térségfejlesztésben, munkanélküliek számára, s a szociális szférában. 1995 óta a RÖM Kft. ügyvezetoje. Érdeklodési területek: kistérségi fejlesztés, helyi szociálpolitika, közösségi szociális munka, helyi foglalkoztatáspolitika, hálózatépítés, EU és nemzetközi projektek. Legfontosabb publikációk: Tanácsadás munkanélkülieknek (Kézikönyv a Munkaügyi Hivatalok tanácsadói számára), Az önsegíto családokért (a ZalA-KAR térség helyi politikája) Nyelvtudás: angol, német, orosz
Dr.Benedek László, aki Benedek Marcell unokája, Göncz Kinga jelenlegi férje közös gyermekük Benedek Márton.
Dr. Benedek László, Benedek Elek dédunokája.
1990 óta végez tanácsadó tevékenységet a térségfejlesztésben, munkanélküliek számára, s a szociális szférában. Érdeklődési területek: kistérségi fejlesztés, helyi szociálpolitika, közösségi szociális munka, helyi foglalkoztatáspolitika, hálózatépítés, EU és nemzetközi projektek. Mennyi minden iránt érdeklődik! Csodálkozom, hogy ilyen roszul áll az ország szekere, ha ilyen okos emberek vannak kulcspozicíóban.
Benedek László ls Göncz Kinga közös EU-s pénzlenyúlási ügyködésükkel kapcsolatban még parlamenti interpellációra is sor került:
"Benedek László a miniszter asszony férje. Benedek Márton a miniszter asszony fia. Cégük több mint 450 EU-s projekt előkészítését nyerte el a Pályázat Előkészítő Alap keretében."
- Benedek László a RÖM Menedzsment Kft. üzletrészével és a szavazatok 68 százalékával a társaságban többségi irányítást biztosító befolyással rendelkezik. A fennmaradó további 32 százalékot Benedek Márton bírja. Benedek László a miniszter asszony férje. Benedek Márton a miniszter asszony fia. Tisztelt Miniszter Asszony! Etikusnak tartja-e, hogy uniós és állami forrásokhoz jut családjának vállalkozása kormányzati döntés következtében, miközben ön a kormány tagja? Az esélyegyenlőséget biztosítottnak érzi-e, miközben a kormánytagok rokonai részesülnek uniós és állami forrásokból...?
Részletesebben a család:
Benedek András dramaturg: Benedek András
(Bp., 1913. jún. 21.– ): dramaturg, színikritikus, műfordító. 1936-ban a Pázmány Péter Tudományegyetem magyar–francia szakán bölcsészdoktori oklevelet szerzett. 1937-től 1945-ig az Egyetemi Könyvtárban dolgozott. 1945-től a Nemzeti Színház dramaturgja. Különböző lapokban publikált, elsősorban színházi tárgyú cikkeket, színikritikákat. Több drámát írt és fordított. F.M. Színházi dramaturgia nézőknek (1975); Színházi műhelytitkok (1985). Drámái: Ikaros (1941); Mesebeli János (1946); Csudakarikás (1955); A Noszty fiú esete Tóth Marival (Karinthy F.-cel, 1958). Fordításai: Sartre: A tisztességtudó utcalány (1947); Miller: Édes fiaim (1948); Osborne: A ripacs (1958).
Anyai ágon volt Benedek Elek-unoka Lengyel Dénes, a magyar mondavilág négy kötetének írója és szerkesztője. A híres közgazdász, Lengyel László szépírói vénáját is föltehetően Benedek Elektől örökölte.A wikipediás Benedek Elek családfán, jól láthatók az összefüggések.
Hihetetlen! mint a hírős Daróczi-Choli-Mohácsi cigányzsidó család! Ezek mindenhol összevannak nőve? Olyanok mint a régi arisztokraták, csak (elvileg) ezek megvetik az arisztokratákat. Egy pár sor jut eszembe:
"Veri magyart, lopja népet
Üti be a haragéket
Szidja régit, olyat épít
ahol hazud' nemességit."
És azt leszámítva, hogy ezek hazaárulók, míg, velük szembe a régi nemes családok Magyarországot erősítették, erkölccsel, politikai hozzállással. A korrupció nem volt ilyen méretű, a magyar sosrkérdésekben hazai érdekek képviselve voltak. Az igazságkereső Benedek Elek forog a sírjában.
Itt pár sor Ungvári Tamástól a Benedek családról:
„Marci bácsi – ahogyan mi fiatal egyetemi hallgatók neveztük annak idején –, Benedek Elek, a nagy mesemondó fia volt, maga is dinasztia-alapító, az orvos, történész-irodalmár Benedek István és a dramaturg Benedek András édesapjaként. A kisbaconi Benedek família rokonságban van a Lengyel dinasztiával, a nagyszerű egykori tanár Lengyel Dénessel és villódzóan tehetséges közgazdász-publicistával, Lengyel Lászlóval.”
Ez az ungvári tamás ritka egy nagy degenerált fiú, már kukórellynek is csapta a szelet, a csaló, tehetségtelen ripacsnak.
„Marci bácsi szelíden állta a történelem viharát. A nagy magyar író Benedek Elek családjában a zsidótörvények némi foltot találtak, de Kisbacon menedékül szolgált. Továbbá az is, hogy Benedek Marcellt egy szabadkőműves páholy nagymesterévé választották.”
„a háború utáni Magyarországon ismét legális lett a szabadkőművesség Benedek Marcell nagymesterrel az élén. Egyébként Rákosi Mátyás is szabadkőműves volt, mindaddig, amíg nem adott utasítást a szabadkőművesség betiltására.”
Benedek Elek fia Benedek Marcell aki a Magyarországi Symbolicus Nagypáholy vezetője volt közvetlenül a szabadkőművesség betiltása előtt.
A Benedek család családfája itt látható
Ezek egykori irodalmi nagyjaink mai leszármazottai. A kötöttkardigános vöröskommancs Lengyel László és az unoka az EU-s pénzek lenyúlásában aktiv Benedek László, Göncz Kinga férje,aki szintén pszichiáter mint a hires nagybácsi. Göncz Kinga is pszichiáter, alapvetően.
Ez még mindig a sötét középkor: az urambátyám panamakapcsolatok.
Utolsó írka