Az elmúlt években szinte a semmiből kinőtte magát egy párt, akiknek hatalomra jutásától egyesek félnek, mások jobban szeretnének nem is tudni róluk, míg 427 773 ember úgy érezte ez párt számára a legkedvezőbb. Na, de mi volt az oka ennek a hirtelen fellendülésnek?
Nyilván számos oka volt, de én mégis a párt háza környékén keresgélnék. Ennek a pártnak az esetében világosan láthatóak azok a lépések, amelyeket a pártépítés terén megtettek. Elsők között alapszervezeteket alakítottak vidéken, és ezek számát folyamatosan növelik a mai napig, de ez minden párt esetében evidencia. Második lépésként tömegesíteni, propagálni kezdtek. Erre a katonai jelleget választották, és létrehoztak egy olyan szervezetet, amely létszámából, infrastruktúrájából, szellemi tőkéjéből és nem utolsó sorban anyagi lehetőségeiből adódóan alkalmatlan a kitűzött céljai megvalósítására, de pusztán a megjelenéséből adódóan képes volt reklámot teremteni a nemzeti radikalizmusnak, tömegeket tudott megmozgatni. A párt építésében tett harmadik lépés a külső és belső kommunikáció megteremtése volt. Ennek eszköze pedig a világháló volt. Elsősorban híroldalak funkcionáltak pártportálként, és ezek sajátos témáikkal, gyakran bulváros hangnemükkel könnyen szereztek szimpatizánsokat a fősodratú politikától elhatárolódott, globális versenytől és a külföldi kultúra térnyerésétől tartó emberek soraiban. Ezek a honlapok egyértelműen a párthoz, annak szűk szellemi holdudvarához köthető személyek irányítása alatt állnak, így egyszerre teremtik meg a külső és belső kommunikáció alapfeltételeit, és egyúttal a párt ideológiai szócsöveként is funkcionálnak. A negyedik lépés a szellemi holdudvar felépítése. Ez nekik a politikai stratégiájukból adódóan is nehézkes. Szemmel látható, hogy a párt lavíroz a szélsőjobboldaliság és a nemzeti radikalizmus között. Ez egyfelől távol tart a párttól egy minőségi szavazóréteget, másfelől pedig távol tartja a szélsőséges nézeteket valló gondolkodókat is és persze az igazán szélsőségeseket.
A KDNP esetében ezek a lépések csak részben valósultak meg. Régiónként dolgozik jelenleg a párt alkalmazásában egy szervező. Ez nyilván nem túl hatékony, de 2010-től állítólag megyénként lesz ilyen. Meglátásom szerint ez pazarlás lenne. Régiónként elég lenne, mondjuk két szervező, és mellettük inkább alkalmazni kellene –nevezzük így- egy regionális igazgatót, akinek feladata a már meglévő alapszervezetek beszámoltatása, működésének ellenőrzése lenne az adott régióban. Célszerű lenne átgondolni a párt mindenkori főtitkárának a szerepét. Az én véleményem szerint neki kellene felügyelnie a párt újjáépítést, és napi működését.
Az internet a kommunikáció terén hasznos lehetne. Az információáramlás hatékonyságát növelné, ha első lépésben létrehoznánk a kdnp.hu keretein belül, a fidesz.hu és az iksz.net mintájára egy honlapcsaládot. Így minden alapszervezet könnyen honlaphoz jutna, és hatékonyabbá válna a külső és belső kommunikáció.
A tömegesítés terén nem tartom rossznak a katonai jelleget, de célszerűbb lenne mindenkit érintő, változatos témákkal foglalkozó mozgalmat létrehozni, amelynek fő profilja lehetne a környezetvédelem. A keresztény szellemi holdudvar pedig már ezer éve adott, csak ki kell(ene) használni...
Megítélésem szerint ezeket a főbb lépéseket kell megtennie a KDNP-nek, akkor valóban néppárttá válna és a megfelelő kapcsolódási pontok mentén meglehetne nyerni mögé egy rendkívül heterogén szavazótábort.
Utolsó írka