Még nem indult el az óra 2009. november 26.-án csütörtökön délben, amikor a lövöldözés kezdődött, a diákok épp a gyakorlatra vártak. Pillanatok alatt teljes volt a káosz a pécsi egyetemen, miután egy 23 éves diák lövöldözni kezdett. A támadó elsőéves gyógyszerészhallgató. Helyszíni beszámolók szerint már zavarodottan érkezett az órára, majd fél tizenkettő körül meghúzta a ravaszt.
Az ámokfutás a Biofizikai Intézetének épületében volt. A lövöldöző négy embert lőtt meg, egyiküket olyan súlyosan megsebesítette, hogy az életét már nem tudták megmenteni az orvosok, őt háromszor lőtte mellbe a gyilkos. A másik súlyos sérült öt lövést kapott a testébe: két golyó a lábszárát, egy a combját, egy a medencéjét és egy az ágyékát érte. Úgy tudjuk, hogy G. Ákos célzott lövéseket adott le a fiú csoporttársai lágyékára. Az egyik fiú úgy menekült meg, hogy kiugrott a tanterem ablakán. Információink szerint neki bűntudata van, mert úgy érzi, ha megragadta volna a mellette ülő barátja grabancát, s magával rántotta volna az ablakon keresztül, akkor még ma is élne. A takarítónőnek hatalmas szerencséje volt, mert a golyó gellert kapott a dupla üvegajtón, ami combmagasságba vitte le a lövedék röppályáját, így a halálos tüdőlövés helyett csak lábába fúródott a golyó.G. Ákos ámokfutásának csak az vethetett véget, hogy nem maradt már töltény a fegyverében. A hallgató a támadás után kirohant a teremből és a szomszédos 400 ágyas klinikára menekült. A kommandósok a lövöldözés után röviddel hermetikusan lezárták a környéket és megindították a hajszát az ámokfutó után. A 23 éves lövöldöző végül 13 óra után pár perccel telefonon hívta fel a rendőröket, majd közölte, hogy az épület hetedik emeletén van és kész megadni magát. 12.51-kor a rendőrség bevetési egysége a 400 ágyas klinika 7. emeletén elfogta az elkövetőt, aki nem tanúsított ellenállást. A tanúkihallgatások az éjjel is folytak, de a gyanúsított egyelőre nem tett vallomást.
Az elkövető,G. Ákos az Első Pécsi Polgári Lőegylet tagja, saját jogon, engedéllyel van fegyvere, egy 9 milliméteres maroklőfegyver. Egy lövészklubnál korábban már alkalmatlannak találták, aki ezután egy másik egyletben kezdett sportlövészettel foglalkozni - mondta el az InfoRádiónak a Magyar Sportlövők Szövetségének főtitkára.
A bűncselekményt követő órákban két pszichiáter elvégezte a gyanúsított sürgősségi elmeszakértői vizsgálatát. Egyikük, Huszár András, a PTE Igazságügyi Orvostani Intézetének vezetője tudósítónknak elmondta: G. Ákos évek óta depresszióban szenved, gyakran hall különböző hangokat, melyek valódiságát maga is kétségbe vonja. Kínozta az is, hogy tizenéves kora óta nem volt barátja. Úgy érezte, ismerősei csúfolják, összesúgnak mögötte. Panaszaival több pszichiátert is felkeresett, ám sosem kapta meg a számára szükséges komplex, skizoid jellegű panaszait is feltáró kezelést: az orvosok beérték azzal, hogy antidepresszánsokat írtak fel neki. Ez hozzájárulhatott állapota romlásához - véli Huszár András.
A bűncselekmény napján G. Ákos újra hangokat hallott. A tragikus végű órán úgy érezte, osztálytársai bántó megjegyzéseket tesznek rá a háta mögött. Feszültté vált. Háromszor ment ki a folyosóra. Harmadszor már a pisztolyával tért vissza, és egyből lelőtte azt a diáktársát, akiről azt gondolta, a leginkább gúnyolja őt. D. Miklós volt az áldozat.
Ezután válogatás nélkül lőtt mindenkire, majd elhagyta a termet és az orvosi kar klinikai épületébe ment. Felliftezett a hetedik emeletre. Gondolt arra, hogy leugrik az épület tetejéről, de eltért szándékától, mert szeretett volna találkozni még a szüleivel. Más is szeretett volna még találkozni a szüleivel!
Az oktató T. Csaba (36) biológus, egyetemi tanársegéd combját találta el a lövés, ő láthatóan magánál volt, amikor behelyezték a mentőautóba. |
Az elmeszakértői meghallgatás végén G. Ákos nem akarta elhinni, hogy valóban ő lőtte le társait. Utólag nem tudta, hogy társai valóban gúnyolták-e őt, vagy ezúttal is csak nem létező hangokat hallott. A fegyvert nem gyilkossági szándékkal vitte magával, hanem azért, hogy óra után edzésre menjen.
Zokogó diákok az eset után - pszi- choló- gus segített rajtuk |
Huszár András a fentiekhez hozzátette: arról, hogy G. Ákos beszámítható-e, elmeszakértői megfigyelés végén döntenek. A gyanúsított a gyilkosság napján nem fogyasztott alkoholt vagy drogot, csak nyugtató nyomát mutatta ki vérében a vizsgálat. A diáktársak többsége sokkos állapotban van, nagyon megrázta mindannyiukat a szörnyű bűntény.
A PTE Igazságügyi Orvostani Intézetének vezetője beszélt arról is, hogy szerinte elhibázott az a jogszabály, amely a fegyvertartást nem köti minden esetben pszichológiai alkalmassági vizsgálathoz.
Ákos nem volt különösebben jó tanuló. Jelenleg első éves gyógyszerész hallgató volt, korábban próbálkozott a biokémia szakkal is. Egyik tanára szerint utolsó vizsgáját sem teljesítette. Viselkedéséről ellentmondó információk vannak, a lövészklub szerint nyugodt kedves fiatalember volt, de diáktársai szerint az utóbbi hetekben magába forduló, depressziós volt a viselkedése. Egy csoporttársának anyja szerint többször megfenyegette a vele egy gyakorlatra járókat, hogy agyonüti vagy megfojtja őket.
Csoporttársa az Indexnek roppant feszült, ideges alkatként írta le G. Ákost. A csoporttárs szerint a fiú erősen izzadt, ezért gyakran, akár órákon is befújta magát dezodorral. "Kevesen beszélgettek vele, mert világosan látszott, hogy nem volt százas. Talán velem beszélgetett a legtöbbet" - fogalmazott a csoporttárs.
G. Ákosnak nem voltak barátai, nem volt barátnője, kívül rekedt a közösségen. A 23 éves fiút nem egyszer zrikálták csoporttársai. Az egyik tantárgyból például csak négy órát lehetett mulasztani, s amikor ennyit már hiányzott, megjegyzéseket tettek neki, hogy „na, ebből is évismétlés lesz!". Ismeretes, G. Ákos korábban kémia szakon tanult az egyetemen, de ott kudarcot vallott. Az előadásokon, amikről hiányzott, nem írták be a nevét a katalógusba a csoporttársai. Az ámokfutó nőügyeivel is hencegett, ezzel bizonyítva férfiasságát. Értesülésünk szerint amikor ezt kétségbe vonták a fiú csoporttársak, azzal fenyegette meg őket, hogy van fegyvere, s ha kell, használni is tudja.
a fenyegegetőzés előfordult a columbine-i gyilkosoknál is. és s. ábel is fenyegyetőzött a neten
A neve elhallgatását kérő hallgató szerint G. Ákos említette neki, hogy Gilbert-szindrómája van. Ez az örökletes betegség befolyásolja a máj működését, egyebek közt az alkohol lebontásában is zavarokat okoz. /Somogyi Ábel súlyosan cukorbeteg.
A trauma feldolgozása hónapokba telhet. Pásztor Attila, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság igazságügyi klinikai szakpszichológusa – aki Szegeden kezdte felsőfokú tanulmányait, amit aztán Pécsett fejezett be – a lövöldözés után 15 perccel már a helyszínen volt. Ő foglalkozott azokkal a gyógyszerészhallgatókkal, akik átélték G. Ákos ámokfutását. A csoportban 16 lány és 4 fiú tanult.
– A lövöldözés alatt végig életveszélyben voltak a hallgatók, akikkel sokkos, hisztérikus állapotban találkoztam. Elemi biztonságérzetükben rendültek meg, amit próbáltam helyreállítani. A traumatikus élmény feldolgozása azonban még hetekbe, hónapokba telhet. A kezelésüket ezen a héten veszi át a rendőrségtől az egyetemi pszichológiai tanácsadási szolgálat – mondta Pásztor Attila.
Sajnálatos, hogy nem emlékszik rá. De nem számít. Kötél.
Legközelebb más gyerekét kapja majd el ez az elmebeteg, betegségét ilyen mélységben lévő egyednél gyógyítani nem lehet.
Kötél vagy örök rabság.
A rendőrség nem kívánja nyilvánosságra hozni a pécsi egyetemi lövöldözés gyanúsítottjának elmeállapotáról készülő orvos szakértői véleményt.
Nem lesz nyilvános G. Ákos elmeorvosi szakvéleménye
Dakos József, Baranya rendőrfőkapitánya ezt személyiségi jogokkal indokolta -- ?
a másik:
egy gyilkosnak már nincsenek jogai.
aki súlyosan megszegi a társadalom törvényeit, az már nem élhet olyan viszonyban, mint a polgár, aki betartja azokat. Hát még egy tömeggyilkos.
D. Miklós, az áldozat, kaposvári középiskolai ballagásán |
A terroristának öltözött fiatalok korábban a diákrektor-választási kampányhoz forgattak filmet. (Játék)fegyverrel, egyenruhában berontottak egy egyetemi előadásra. Az általunk megkérdezett hallgatókat felháborította, az akció. Tiltakozó levelet is írtak. Az egyetem vezetése szerint ízléstelen, ami történt, különösen néhány héttel az egyetemen történt lövöldözés után. bár a Tények összekever két csapatnevet, de ez lényegtelen
Számos jel arra utal, hogy Ákos előre kitervelte a bűntényt. Már előző nap nagyon ideges volt. A délutáni gyakorlaton ököllel verte a vasszekrényt, mert nem tudta leírni az adatokat a kivetítőről. Miután a társa, akivel együtt dolgozott, rászólt, hogy ne csapja rá a vasajtót a lábára, visszaszólt: „Mekkora paraszt vagy! Úgy pofán verlek, hogy nem érdekel, mi lesz a következménye." Este kitörölte minden adatát az iwiw-ről. Másnap szokásával ellentétben bement a reggeli előadásra is, amire kétszáz fő jár. A gyakorlat, amelyen a lövöldözés történt, délben kezdődött. Ákos időben megérkezett, de nem köszönt senkinek. Miután leült, megkérdezte, hogy mindenki jelen van-e, és szemügyre vette, hogy ki hol ül.
12:20 körül elhagyta a termet, de az ajtót nyitva hagyta. Csoporttársa, Miklós ment oda becsukni utána, de ekkor már előrántotta a fegyverét, amivel először az ajtóban álló Miklósra lőtt, majd földre esett áldozatán flegmán átlépve, a pisztolyt a többiekre szegezte. Innentől az egyik szemtanú meséli könnyes szemmel:
„Amikor elkezdte a lövöldözést lebuktam a pad alá, elkezdtem mászni az ajtó felé. Közben el kellett másznom a már lelőtt csoporttársam mellett. Gyorsan megnéztem, van-e még pulzusa. Nem volt, vagy csak én nem éreztem. Vért még nem láttam rajta. Utána kiszaladtam a teremből, de láttam, hogy Ákos jön utánam. Rám fogta a pisztolyt, ezért irányt változtattam, egy másik folyosóra futottam. Utána hallottam a durranást, majd nagy sikoltozást. A takarító néni volt az. Kiszaladtam az épület elé, ott volt egy hölgy, akit megkértem, hogy hívja gyorsan a rendőröket, mert lövöldözés volt, és lelőtték a csoporttársaimat. Közben már észrevettem, hogy Ákos is kijött utánam az épületből és a zipzáras pulcsija alatt fogta a pisztolyát. Elszaladtam egy olyan helyre ahol védve voltam, nem akartam nyílt céltáblája lenni. Ezután ő elment a kórház épülete felé. Azóta is rémálmaim vannak, hogy kiszabadul, és befejezi, amit elkezdett. Az, hogy túléltük, szerintem azt jelenti, hogy újjászülettünk."
Miután bevitték a rendőrségre, az arcán széles mosollyal hintázgatott a székén. Felfogta, hogy mit tett, de láthatóan nem bánta meg.
Íme a gyilkos
Gere Ákos korábban, amikor édesapja nemtetszését fejezte ki fegyvertartása és lövészklubba járása miatt, úgy fogalmazott: "Hülyének nézel? Ha valakit lelövök, börtönbe kerülök!" Az édesapa helyeslően bólintott, amikor korábbi vallomásának ezen részletét a bíró felolvasta a pénteki tárgyaláson.
A tanúként beidézett, tengerészként dolgozó férfi azt mondta: nem szereti a fegyvereket, katonai szolgálata alatt ugyanis egyik társa lelőtte magát. Mire azonban egyik külföldi szolgálatából hazajött, a korábban még focizó és karatéra járó fiának már engedéllyel tartott éles lőfegyvere volt és fia lövészetre is járt. Bár ő ezt ellenezte, végül is nem tiltotta meg neki
Az anya meghallgatása ekkor lezárult és az egyik korábbi elmeorvosukat kérdezte meg a bíró. Az orvos 2006 és 2007 öt alkalommal fogadta neurológiai rendelésen Gere Ákost, aki akkor azt mondta neki, hogy kémiai egyetemi felvételi közben rohamai támadtak, mert elmondása szerint előre érezte a várható kudarcot, hogy neki semmi sem sikerül, bár igencsak magas értelmi színvonallal bír a fiú. Gere Ákos az orvosnak úgy mesélt, hogy szereti a szüleit, istenfélő és szeretne már végre barátnőt. Ekkor gyógyszereket írt fel Ákosnak, amelyek javítottak állapotán. Néhány hónap múlva megint beállított hozzá hangulatváltozásokkal, hogy szerinte az emberek rosszul közelítik meg őt. A következő találkozón azt mondta, hogy minden nap depresszióba esik. Kért tőle antidepresszánsokat, ő ezeket nem írta fel, mert a megszokott depresszió- és szorongástesztek elvégzése után nem észlelt semmilyen kóros elváltozást a fiún.
Ezt követően a biztonsági kamera felvételeit vizsgálták meg. A felvételek tanúsága szerint Gere Ákos délután negyed egy előtt öt perccel hátizsákkal ment be terembe, előzőleg hosszabb ideig állt az ajtó előtt és többször körülnézett. Hat perccel később kijött a teremből a mosdóba, ahonnét rövidesen kijött fegyverrel a kezében, és visszament a terembe, ahol feltehetően egyből lőtt. Fél perccel később kényelmesen kisétált onnan. A felvételeket a vádlott nem nézte, az anyja sem. Ezután levetítették a rendőrségi riasztás felvételeit, amelyre a vádlott anyja sírva fakadt, mert a lövöldözést bejelentő azt mondja, a támadó nagy darab kövér fiú. Azt a felvételt is lejátszották, amikor Gere Ákos feladja magát a rendőrségen. A helyszíni szemle felvételeit is leadták, amelyen a meggyilkolt áldozatot is lefilmezték vérbefagyva, aki a terem ajtajában feküdt. Gere Ákos ügyvédje ekkor megkérdezte a bírót, hogy a vádlott beszélhet-e az anyjával, ám nem engedték. A helyszíni szemle felvételét végül az áldozat szüleinek kérésére leállították és 12 óra 10 perckor a tárgyalás lezárult.
Gere Ákos ügyvédje, Papp Gábor szerint azonban a vád hidegvérű, kegyetlen gyilkosnak állítja be védencét, holott a tárgyaláson is kiderült (amelyről megjegyezte, hogy rendkívül korrektül zajlott), hogy a vádlott hosszú ideje beteg, ám megfelelő kezeléshez nem jutott. Tisztességes nevelést kapott, s tette ezzel a neveléssel ellentétben áll.[19] Az életfogytiglani börtönbüntetés helyett határozott idejű büntetést kért védencére Papp. A bíróság ezenkívül Gere Ákost még 2 és fél millió forint bűnügyi költség megfizetésére is kötelezte.
A jogerős ítéletet 2012 június 5-én hozta meg a pécsi törvényszék: Gere Ákos bűnös, tette szándékos volt és előre megfontolt. Gere Ákos legkorábban 2039-ben helyezhető feltételesen szabadlábra. Az ügyvéd, Papp Gábor továbbra sem fogadja el az ítéletet és jogorvoslatot kér
Utolsó írka