Méltatlan módon búcsúzott el munkatársától a Széles Gábor által tulajdonolt Echo Televízió. Kondor Katalin Debrecenben érettségizett, majd a budapesti Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem elvégzése után rövid ideig az idegenforgalomban dolgozott. Ezt követően a Magyar Rádió munkatársa lett. Riporterként és szerkesztőként számos műsor kötődik a nevéhez. A Magyar Televízióban sok éven át külsősként tevékenykedett. 2001-től 2005-ig a Magyar Rádió elnöke volt. Másfél esztendeje került az Echo Tv-hez, ahol három műsora is volt. Széles Gábor tulajdonos őt is kirúgta.
- Mivel indokolta az Echo Tv a szakítást?
- Szabó László Zsolt vezérigazgató hozta a hírt, miközben éppen a Névjegy – másképp c. műsoromat vágtam, hogy nincs erre a műsorra szükség. Kérdésemre, hogy Széles úr miért döntött így, azt a választ kaptam: ő erről nem tud semmit, sajnos ő a „megmondóember”. Akkor döntöttem úgy, hogy a másik két műsort, a Napi aktuálist és a Korrektúrát se csinálom tovább, mivel Szabó László Zsolt azt is értésemre adta, az üzenetnek, miszerint nem kellek, ez is célja volt. Az okát tehát nem tudom, legfeljebb csak gondolom, sokan nem tudják elviselni, ha valaki nem tud talpat nyalni.
- Mekkora csalódás ez önnek?
- Amikor Széles Gábor hívott a Tévéhez, valóban nagy reménységgel fogtam hozzá a munkához. Ez technikailag szegény televízió, többnyire lefényképezett rádióműsorokra alapoz, ez anynyit jelent, hogy a televízió varázsát, a képek hatalmát nem használja ki. Ez szakmai, technikai kérdés, nyilván pénzspórolás áll a háttérben, de erről mindig a tulajdonos dönt. Azt a hazugságot viszont nagyon nehéz volt megélni, ami húsz éve uralja a szakmát, miszerint nálunk vélemény- és szólásszabadság van. Tudniillik nincs. Most is mindig meg akarja mondai valaki, mi a korrekt, és mi nem, ki a kívánatos riportalany, és ki nem az. Ismert a tény, amikor Gyurcsány Ferenc kiátkozta a Magyar Hírlapot, akkor Széles Gábor szervezett egy tüntetést a sajtószabadságért, ahol széles összefogás alakult ki. Többek között Morvai Krisztinát is felkérte egy beszédre, a tüntetésnek hatalmas sikere volt, majd Morvai Krisztinát és az összes jobbikos politikust kitiltotta az Echo Tévéből. Széles Gábortól kellene megkérdezni, miért. Vajon szerinte ez a sajtószabadság? Elképesztőnek tartom, hogy gondolkodni tudó embereket így „terelgessenek”, és nagyon disszonáns, amikor valaki a sajtószabadságért tüntet, ugyanakkor levesz műsorokat, és cenzúráz. Velem ez egyszer fordult elő, úgy tudom, Pörzse Sándorral többször is. Elmondhatom, 38 évnyi sajtómunkásságom alatt soha nem történt meg, hogy valaki a hátam mögött vegye le műsoromat. Amikor a direkt cenzúra korát éltük - és nem a pénz cenzúráját, mint most - voltak úgynevezett szuperlektorok, de akkor tudtuk, milyen a világ, jót veszekedtünk velük, ha ki akartak vágni egy mondatot, de sokat nem tudtunk tenni. Az viszont soha nem fordult elő az „átkos” rendszerben, hogy megbeszélés, egyeztetés nélkül, megismétlem, a hátam mögött vágjanak ki a műsoromból valamit.
- Melyik volt ez a műsor?
- Vukics Ferenccel, a baranta mozgalom hazai élharcosával, a Magyarok Szövetsége jelenlegi vezetőjével volt egy Névjegy – másképp műsorom. A televízió műsorából láthatta mindenki, én is, meg a riportalany is, hogy más ment helyette. Senkit nem tudtam tehát értesíteni. Jó egy héttel később – már a szabadságom alatt – tudatta velem az egyik munkatárs, hogy Széles Gábor utasítására nem kerülhetett adásba. Sem akkor, sem pedig most, mikor eljöttem, nem mondta a szemembe, mi volt a döntésének a valódi háttere.
- A Névjegy műsorát nem lehetett politikailag elfogult műsornak nevezni, vagy pont ez volt a baj?
- Vendégeim hosszú névsorába senki nem tudna belekötni. Értékes és érdekes emberek szólaltak meg, akiknek én sohasem a politikai nézetét vizsgálgattam, hanem az értékrendjüket. Volt egy mottója a műsoromnak, egy József Attila idézet „mégis, magyarnak számkivetve, lelkem sikoltva megriad - édes Hazám, fogadj szívedbe, hadd legyek hűséges fiad!” A Hazám c. vers sorai ezek, nos, ennek meg kellett felelni. Olyan embereket választottam a műsorba, akik sokszor érezhették magukat számkivetettnek, mert szabadon gondolkoztak, és hittek abban, hogy egy sokszor porig alázott nemzet számára roppant fontos megbeszélni azokat a dolgokat, amik miatt idáig jutottunk.
- Ön szerint folyamatos tisztogatás folyik az Echo Tévében?
- Nem tudom. De a magam példáján azt látom, Széles Gábor vezetési módszereibe beletartozik a megalázás. Valóban sok embertől vált meg, és folyamatosan cserélgeti a stábját.
- Milyen visszhangja volt a távozásának?
- Egyfelől nagyon sokan sajnálják, mert kedvelték a műsoraimat, másrészt pedig olyasmik jelentek meg az internetes fórumokon, amiket én nem mondtam, és ez kellemetlenül érintett. Például, hogy az elbocsátás mögött a Fidesz állhat, hiszen a csatorna tulajdonosa Széles Gábor, aki “a Fidesz talpát nyalja”. Csak ezt durvábban írták le. Én szűk társaságban sem igen mondok ilyesmit, van erre más kifejezés is, ám írásban vannak normák, amelyeket illik betartani.
- Miért nem engedte be Széles Gábor a Jobbikot a tévébe?
- Azt kell megkérdezni erről, aki a parancsot adta - Széles Gábort. Most már beengedi őket is, meg mást is. Az emberek azt rebesgetik, hogy az új Fidesz-kormányba szeretett volna bekerülni. Azt tudom, amikor járták az országot a „Korrekt-túrákkal”, programszerűen mondogatta gazdasági elképzeléseit. Megkockáztatom, hogy Széles Gábor egy önjelölt vesztes.
- Milyen a színvonal a mai médiában?
- A Kádár-rendszer bukásáig, sőt, a Média-törvény megalkotásáig nem volt duális média, kereskedelmi rádiók és televíziók nem működhettek. Aztán egyszerre rengeteg tévé, újság és rádió született, a színvonal pedig folyamatosan csökkent. Kellettek a sajtómunkások, és a szakma ú szabályai szinte semmivé foszlottak. Olyan emberek ültek, ülnek kamera és mikrofon elé, akik szakmailag teljesen képzetlenek. A másik baj az, hogy Magyarországon jelenleg csak pártsajtó létezik, mivel mindenki a pénzvilágtól függ. A baloldalon viszont rengeteg pénz van, míg a jobboldalon sokkal kevesebb. Ami nagyon megváltozott, az a média felelőssége. Ennek teljes hiánya tapasztalható, tisztelet a kevés kivételnek. Minden kimondott szó a nézettségnek és hallgatottságnak van alárendelve, az elrontott tömegízlésnek. Ez a gyakorlat hihetetlenül súlyos károkat okozott már eddig is.
- A Fidesz kétharmados kormányra kerülésével bármit megtehet, kiszivárgott információk szerint új médiatörvényt akarnak elfogadni, sőt az ORTT-t és a NHH-t összevonnák. Egy baloldali médiatúlsúlyból, egy fidesz médiatúlsúlyba eshetünk?
- Egyelőre csak a baloldalnak van igazi sajtóbirodalma. Mindenkit megtévesztett az, hogy létezik Hír Tv, Echo Tv, Lánchíd Rádió és néhány
napi-, meg hetilap, azt gondolom, ezt nem nevezhetjük igazi jobboldali médiabirodalomnak. Az emberek nem veszik figyelembe azokat a sajtóorgánumokat, amelyek tudat alatt befolyásolnak. Nézzük csak meg a lakáslapokat, a női lapokat, a bulvárújságokat! Ezek valóban nem politizálnak, de élnek a megtévesztés eszközével, mert azt a világot közvetítik, ahol maroknyi celeb - magyarul álhíresség - gondolata számít csupán, azok élete a példa. A hazug és torz világ módszerei régóta ki vannak találva. Nekem nagyon radikális szemléletem van, gyökeresen meg kellene változtatni, s nagy szigorral kellene rendbe tenni a mai magyar médiavilágot. Ne fordulhasson elő, hogy a hatalmas pénzekkel rendelkező csatornák azt csinálhassanak, amit csak akarnak. Ennek a nemzetnek erkölcsi kapaszkodóra van szüksége, kulturális felemelkedésre, a valós történelmünk megismerésére, nem pedig undorító mocsárra. S nem hajnali kettőkor, hanem főidőben.
- A mostani kampányban viszont azt láthattuk, hogy az úgynevezett jobboldali tévék, napi és hetilapok megengedték maguknak, hogy a Jobbikot kirekesszék, vagy csak igazságtalan, lejárató kampányt folytattak. Ha ilyen lesz az egész magyar média, akkor csöbörből vödörbe kerülünk. Mitől különb a Fidesz jobboldali médiabirodalma a baloldali médiabirodalomtól?
- Egy hivatalosan bejegyzett párt kirekesztése törvénysértés, ebben egyetértünk, ezzel nem lehet vitatkozni. Az a tapasztalatom, hogy a nemzeti konzervatív értékrendet valló emberek magas erkölcsiséget várnak el a vezetőiktől, s ha ezt nem teljesítik, sokkal jobban megbüntetik őket, ha van rá lehetőségük, mint egy más értékrenddel bíró politikust. Nagyon rossz lenne, ha a baloldali módszereket venné át az új kormány. Mindenfajta sajtóorgánummal lehet élni, és visszaélni. Én azt várnám el, amit sokan mások, éljenek a lehetőséggel tisztességesen. Meggyőződésem, hogy az Echo Tv azzal, hogy nem engedte be az ellenfeleket, a Fidesznek ártott a legtöbbet. A lélektan, az igazságérzet úgy működik, hogy akit bántanak, kirekesztenek, amellé odaállnak az emberek, vagyis az akció reakciót szül.
- Mik a további tervei?
- Ez nem egy olyan ország, ahol a magunkfajták válogatni tudnak a munkahelyekből. Ez egy olyan ország, ahol akkor helyezkedhetünk el, ha hívnak valahova. Ha egy baloldali újságíró munka nélkül marad, már másnap felbukkan a neve egy rokon lapnál, rádiónál, televíziónál. Most egyébként az utolsó simításokat végzem a könyvemen, ami a Névjegy másképp c. műsorom válogatott interjúit tartalmazza, és a könyvhéten szeretné az olvasók elé tárni a Kairosz Kiadó. Azért is lesz érdekes ez a könyv, mert mellé DVD is jár a műsor anyagából. Sajnálom, hogy a kiadvány csak egy töredékét tartalmazhatja az elmúlt másfél esztendő „névjegyeinek”, és az is biztos, komoly kihívás lesz megismertetni az olvasókkal, hiszen már megszűnt a műsorom.
A cikk megjelen a bar!kád hetilap előző számában. A legfrissebb - Lipcsei Péterrel a címlapon - még kapható az újságárusoknál.
széles gábor nem más mint egy buta kommunista. az Ikarus rombadöntője.
jutott mindenhova, az összes posztkommunista pártba...
csak ilyenek vannak a pártok élén
frissítés: én most már máshogy látom ezt az interjút.
vukicsot próbálják felnyomni, kondor pedig elég magas kapcsolatrendszerrel rendelkezik, hogy ismerősei legyenek.
kondor csak egy báb, aki vukicsot akarja tolni.
"széles miniszter akar lenni" ez árulja el kondort, teljesen összevissza beszél a hasára csapva. idióta nagyon.
széles bármikor miniszter lehetne, ha akarna. könyörgöm a leggazdagabb ismert magyarok egyike.
eljátssza itt a hattyúk halálát, miközben azért elmegy orbán és kerényi lapjának, a magyar krónika a megbeszélésére
aki pedig magyar rádiós,tévés elnök volt vagy lesz, abból jó ember nem lehet és nem is volt soha. jó elvtárs. így értettem az előbb az ismerőseit.
Utolsó írka