Kör alakú díszkép,átmérõje: 25 cm
Leírás: A kép fõalakja a gazdagon díszített turul, melynek karmaiban két kisebb madáralak, csõrében pedig életfa látható. A háttér "satírozott", ez által még inkább kidomborodik, élettel telibbnek tûnik a kép. A körben futó díszítés egymásba kapcsolódó féldomború gömböcskékbõl áll, igazodva az eredeti mûhöz.
Talán az egyik legismertebb honfoglalás kori régészeti emlékünk egy rakamazi sír mellékleteként elõkerült hajfonatkorongpár, amely magasan képzett szakmai és mûvészi adottságokkal rendelkezõ mester munkája. A páratlan szépségû korongon a kitárt szárnyú turulmadár kisebb madarakat, fiókákat tart a karmaiban.
Az õsi magyar hitvilágba vezet bennünket vissza az ábrázolás, ahol együtt jelenik meg az õseink számára oly fontos sas, vagy turul, és az életfa.
Úgy vélték, hogy a turul ül a világfa vagy életfa tetején, és onnan hozza le a kisgyermekek lelkét madárfiókák képében. Más feltételezés szerint a madáralak azonos az Árpádok õsatyjának tartott, Emese álmában megjelent turulmadárral, aki elviheti a gyermekeit arra a földre, ahol az álom ígérete szerint belõlük dicsõ királyok lesznek. A turulmonda a boldogabb új haza ígéretét hordozza, akár a csodaszarvas legenda.
Utolsó írka