Szemtanúság
A 2006. október 23-i események szubjektív leírása – még a hatás alatt
Kedves Ismerőseim! Kedves bárki, akihez szavaim eljutnak!
Úriemberként előrebocsátom, hogy ezt az üzenetet sokan politikai tartalmúnak fogják tekinteni. Akit ez untat, az hát ne olvassa tovább!
Írásocskám valójában beszámoló a magyar valóságról. Szubjektív, mert a könnygázgránátoknak van egy kritikus száma, amely felett az objektivitás iránti hajlam némiképp csökken az emberben.
Az eseménysorok számomra október 23-án dél körül kezdődtek, midőn atyámmal, édesanyámmal és 40 éves családanya nővéremmel a városban jártunk, és próbáltunk valamiféle ünnepséghez csatlakozni. Több helyszínre is elindultunk, de időközben mindegyikről kiderült, hogy kár a fáradságért, a rendőrség lezárta a különböző területeket – rakpartok, Kossuth tér, Hősök tere Felvonulási térestül – így hát visszaoldalogtunk a Corvin közhöz. Időközben ott tünteti tömeg foglalta el a körutat, rendőröknek híre sem volt a közelben. Atyámékat sebesebb ügetésre ösztökéltem, mondván, „majd most meglátjátok, hogy kiket nevez a média csürhének!” Merthogy anno egy hónapja a Blaha térnél bizony igencsak számos jóarcú polgárember fordult elő[1], és a tüntetőknek erről a fő tömegét adó keresztmetszetéről nem láttam hiteles képeket a televíziók beszámolóiban. Újra és újra tapasztalnom kell a saját szememmel látottak és ugyanazon eseményekről, helyszínekről a médiában látottak között tátongó hasadékot, melynek egyik partja a valóság, a másik pedig a tudatos és tendenciózus képanyag-válogatás, nem összetartozó események kapcsolása stb... Igencsak felsültem, amikor a sokadik Szálasi Ferencet ábrázoló pólót, német páncélos egyenruhát, stb... viseli egyént láttuk meg.
Utólag tudtam meg, hogy akaratlanul a részben a Vér és Becsület szervezte rendezvényhez csatlakoztunk. Mint később informálódtam, 13:00 és 15:00 között ez volt az egyetlen rendezvény, amihez egyszerű polgárember csapódhatott. Mindenhol máshol az emlékezni vágyókat rendőri területlezárások fogadták. Róluk, mármint a Vér és Becsülethez kötheti egyénekről több szó ne is essék, csak annyi még, hogy a későbbi események során ezeket az arcokat jellemzően nem láttam. A későbbiekben a tüntetőkhöz csatlakozott motorosok, akik felderítik szerepet vállaltak, azt állították 20:00 körül, hogy még mindig háborítatlanul követelőzgetnek a Corvinnál.
Körülbelül 15:20-tól az Astoriánál álltunk apámékkal. Végighallgattuk a műsort, majd az Orbán-beszéd közepe táján elindultunk a Blahára, hogy a Piros Metró szüleimet a vonatukhoz vigye. A metróba 17:50-kor tettem le őket. Ekkor kaptam telefonon az értesítéseket, hogy lovasrendőrök kardlapozzák az ‘56-os emlékezések résztvevőit. Az eseményekhez közel állt A. barátom, aki 3 éves gyermekével és várandós feleségével a Deák-tér közelében talált maguknak helyet. Anyósa és apósa kicsit közelebb a Deák-térhez állt, itt pillanatok alatt a lovasrendőrök között is találták magukat[2]. Ekkor még érvényes volt ezen a területen a területfoglalás és percekkel korábban fejeződött be az utolsó, vagyis az Orbán beszéd. A beszédről távozó ünneplik közé hajtották a deák-téri, eredetileg – a média szerint – néhány száz fis, és – a média szerint – feloszlatását kiérdemelt tömeget. (Bocsánat a közbeszúrásokért, csak magamnak, és szűk megbízható ismerősi körömnek hiszek egy ideje.) Az őket illeti eljárásban aztán részesíteni kezdték az Astoria centrumú, Kiskörút - Rákóczi-Kossuth utak keresztjében álló hatalmas, sok tízezres tömeget is. Vagyis generáltak sok tízezernyi tüntetőt az ünnepségeken résztvevő, majd épp hazatérni induló tömegből.
Ekkor, tehát 17:50-kor hazarohantam, hogy biciklire kapjak, hátizsákomban a görkorcsolyámmal. (A. barátom ugyanis hazavitte a családot, és utána visszajött, onnantól fogva i biciklin, én pedig korcsolyán csürhültünk.) Kb. 5 percre lakom, így 18:10 környékén már a Zsinagóga kiskörúti épületfrontjánál voltam. Ekkor már masszív könnygázfüst volt mindenfelé, a Wesselényi és Dohány utca kiskörúti torkolata körül járt a – nevezzük nevén: – front. A rendőrök hihetetlen ostobán és kegyetlenül jártak el.
Vízszintes könnygázgránát sorozatok röpködtek az akkor amúgy álló falanxból. A nagy, magas íven lőtt gránát jól látható, jó eséllyel félreugrik előle az ember, és amúgy is csak a becsapódás közelében van esély arra, hogy embert találjon[3]. Így viszont szabályosan kaszálták az értetlen népet. Kétségbeesett üvöltözés, hogy „de miért lőttök minket?” A könnygázgránát becsapódásakor szétköpi tartalmát, ami – feltételezem – a levegővel reakcióba lépve meggyulladva képezi gázát. Később a Rákóczin láttam olyat, hogy ember fején csattant, majd a ruháján indult be az égés. És kocsit is gyújtott fel, igaz csak a kasznit kívülről.
Még a zsinagógánál történt, hogy fejlövést kapott egy ember. Ugyanis végig, nagyrészt célzatlanul, a tömegbe gumilövedékkel is sortüzeket lőttek. Később bal sípcsontra nekem is jött egy legyengült példány. Ehhez szerintem nem kell kommentár, sem az emberiességét, sem a szakszerűségét értékelendő. Szóval az orrom előtt, vagy 25 méterre, fejlövést kapott egy férfi. Szerintem ő vesztette el a szemét, annyit láttam csak, hogy vérben úszik az arca. Egy biztos, annyi történt, hogy a rendőrökhöz majd’ legközelebb sajtósok bújtak egy kapualjban, és az illeti magányosan állt kint, velük kb. egy magasságban, mindenkinél közelebb a falanxhoz. Aztán pofánlőtték. A sajtósok cipelték be. Nem mozgott, róla terjedt el először, hogy meghalt. Éjfélre a tömeg négy halottról beszélt, köztük a tankosokról, akiket állítólagosan lelőttek[4]. A sérültet a közelben álló mentő mögött terítették le, ahol a földön kezdték el vizsgálni[5]. Vagy 30 ember lódult oda a mentőhöz – igen iszonyú látvány teljesen szétfolyó, látványosan izomtónus nélküli testet látni, ahogy földhöz kushadva cipelik. Ezt a mentő mögött, tehát a rendőrök felőli oldalon álló 30 főnyi sűrű csoportot elkezdték könnygázgránáttal közvetlenül lőni. A mentős kirohant a rendőrsorfal elé, és üvöltözött, hogy a „mentőt lövöd, b*zdmeg, te állat????” Ekkor kezdett el mindenki igencsak felhevesedni. Ekkor még, és körülbelül 20:00-ig én semmilyen aktív választ nem láttam a „tüntetők”, vagyis a tüntetőkként kezelt bárki-aki-ott-volt részéről, magyarul nem repült sem ki, sem egyéb tárgy, sem molotov-koktél. Legalábbis amerre én jártam akkoriban: az eredetileg a Fidesz szervezte megemlékezések számára lefoglalt területen. Na ott csürhültek meg az eredetileg békés, és alapvetően jóarcú népek. Külső behatásra. Jah, a zsinagógánál bizony a tömegben álltak a sábeszes ortodox zsidók is. Láthatóan nem érezték úgy, hogy jobb lenne legalább a sábeszt eldugni, ha már el nem szaladnak.
Később az Astoriát „erődítették” meg a tüntetik[6] a vasrácsokkal, ami kiváló ellenszer lovasrendőr ellen, viszont a könnygázgránátra nézve átlátszó. Így hát az Astoria elesett, nem emlékezem pontosan mikor. Innentől fogva a rendőrök az Astorián rendezkedtek be, és onnan nyomták a Blaha felé a Rákóczin, illetve az Erzsébet-híd felé a Kossuthon a népet. A terület annyira volt hermetikusan lezárva, hogy legalább háromszor mentem át – egy idő után biciklis társaimmal – egyik helyszínről a másikra, meg egyszer kiugrottam a Nyugatihoz fogadni visszatérő komámat. Itt cseréltem görkorcsolyára.
21:00 körül kezdett el durvulni a helyzet. Ekkor a tüntetik már nem csak barikádoztak, de megjelentek a követ dobáló suhancok is. Furcsa tapasztalat, hogy nem a nagydarab kopaszok dobálóznak, sokkal jellemzőbb kidobáló jelenség a suhanc kölyök. Aztán megérkezett a benzin is. A laza, rácsból-kukákból álló barikádok egy része elkezdett égni. Aztán a Molotov-koktélok is szerepet kaptak. Egyelőre nem szakszerűen használták őket, de sebaj, úgy tűnik lesz még alkalom gyakorolni. A szemünk láttára esett meg, hogy a srác szépen a benzinnel töltött palackba bedugta a rongyot, meggyújtotta, majd eldobta – az üveget. A benzin az égi ronggyal a háta mögött maradt, egy része pedig a hátát gyújtotta be. Vidáman vihogva oltották el a körülálló haverjai. Megjegyzem, hogy a közhiedelmekkel ellentétben a rongyot nem a palackba kell tömni, hanem a palackot kupakkal zárni, elkerülendő az „üzemi balesetet”, és a palack nyakára égi csokrot kötni.
Az üveg úgyis eltörik az utcakövön. Mondom, legközelebb már tudni fogják...
A rendőrök lassan nyomták a tömeget kétfelé, aztán 23:00 környékén jelentős változások történtek a Kossuth úton. A Klotild-palota környékén a srácok lebontottak pár építkezési állványt, fémszerkezetű árnyék-ernyőket, vagy hogyan kell mondani, és vas- és fagerendákból, pozdorjalemezekből, rendőrkordonokból 2 m magas masszív barikádot építettek. Először a Kossuthon, majd a mellékutcákban is. Ezzel Pest felől bevédték az Erzsébet-híd pesti hídfőjének környékét, lovas és gyalogrendőrökkel szemben 100% biztonsággal. Ekkor a hangulat eufóriába csapott át. A barikád előtt időnként elő-elő tört egy-egy vállalkozóbb kedvű kölyök. A hátukat a híd másik végén viszont gyengén védték, ahogy aztán a kedd hajnali események is megmutatták.
Fontos beszélni róla, hogy magát a balhét csak kisszámú kölyök, és pláne elenyésző számú korosabb felnőtt csinálta. Viszont élénk érdeklődéssel figyelte az eseményeket egy sok ezres – igaz lassan apadó – tömeg, akik kimondottan jóarcú emberekből állottak döntő többségében[7]. Majd mindnyájan az ‘56-os emlékezésen találták magukat az események sodrában, és berágtak. Nagyon sok embertől kérdezősködtünk, mintegy riportszerűen. „Hol jártál, hogy kavarodtál bele?” Általános, és bizony jogos felháborodás uralkodott el a gumibotos csürhe iránt, és dacból, no meg kíváncsiságból maradtak. És bizony tüntetően szimpatizáltak a bulit bevállalókkal, egy-egy sikeres dobást, szemeteskocsi-rendőrök-közé-gurítást, koktél-hajítást kitörő örömmel, néha tapsviharral honoráltunk[8]. Mondom, „tunk”, a ragozás nem ujjbotlás. A szimpátiát erősítette az is, hogy rombolás ugyan volt, de céltalan nem. Én nem láttam kirakatot betörve. Biztos volt néhány, de elég kevés ahhoz, hogy én ne lássak. Kivételt képez, amikor a Rákóczin könnygázzal belőttek egyet. „Egyel arrébb lőjetek, az a munkahelyem!” – kiáltotta a mellettem lévő bajtárs. Ami védelmi célokra használható volt, azt viszont nem kímélték. Megjegyzem, 23:40-körül befejeztem a szemtanúskodást, két kutatómérnök és egy számítástechnikus tettestársammal elhagytam a Ferenciek terét.
Így hát az elmondottak addig érvényesek.
Érdekes volt, hogy meglepően tudatos volt ez a tömeg, a tekintetben, hogy nem volt hajlandó bármit skandálni. Egyetlen egyszer bevállaltam a hangadó szerepet, és néhány ad hoc társammal megpróbáltuk a „Demszky takarodj!” skandálást feléleszteni. Vagy egy perc próbálkozás után senki nem csatlakozott, így abbahagytuk. Kizárólag a kormányfőt illeti, és hazánkat, nemzetünket élteti skandálások bizonyultak vitálisnak. Ekkor jöttem rá, hogy bizony ezek a fiúk-lyányok nagyon is tudják mit akarnak.
Az igazsághoz tartozik, hogy ahogy a rendőrök a tüntetőket, ők is hergelték a rendőröket. „Mocskos ÁVH-sok, dögöljetek meg mind!” Gyakori kívánságok voltak ezek a politikai üzenetek mellett. Méltó válaszok is érkeztek. Egyiket sem szívesen hallottam. Később hazafelé menet leálltunk beszélgetni a megtisztított Rákóczin négy unottan üldögélő, a földön gumibotot pattogtató rendőrrel. Rendesen szóltunk hozzájuk, úgy is válaszoltak, hát csevegés kerekedett. Elmondták, hogy „oda” ne menjünk, mert mi is kapunk a csürhétől. Aligha van közöttük olyan, mint mi. Erre szemérmesen bevallottuk, hogy mi vagyunk a csürhe. Őszintén meglepődtek. A mi keménymagunk miatt utáltak minden tüntetőt, ahogyan a gumibotos csürhe-mag miatt utálták a tüntetik az összes rendőrt.
Ezek itt egészséges nagydarab fiúk voltak, akik azt teszik amit parancsba kapnak. Én nem lehetnék jó rendőr, ők lehetnének. Megfelelő kiképzéssel, értelmes parancsokkal.
Mondtuk nekik, hogy a plexipajzson át torz az optika. Ha randalírozást kellett megelőzni, mutassák meg a betört kirakatokat! Bizonytalan szemek és csend volt a válasz.
Gondolkoztak már ők ezen maguktól is, és nem szívesen dolgoztak aznap, ez látszott.
Mint írtam volt, a felkelők, úgy tűnt, tudják mit akarnak. Így én azt a következtetést vontam le, hogy nem kell mosolyogni azokon, akik forradalomról beszélnek. Nem, ez tényleg nem ’56! Nem erről beszélek. Nem akarunk államot, állam-berendezkedést dönteni, sem rendőrt lincselni. Nem kívánjuk folyamatos ellenőrzés alatt tartani az országot, a minisztériumokat, a fegyveres erőket, sem a médiát. A legtöbben arra panaszkodtak „milyen kár, hogy holnap munkanap”. Ez egy nagyon kicsiny, szerény dolgot követelő forradalmacska, amely pusztán arra akarja megtanítani a politikumot – bármelyik oldalt! –, hogy rosszul tudják. Rosszul tudják, hogy nincs egy bizonyos határ.
Van, és aki azon túllép, azt elzavarjuk. Igen, jól olvassátok: MI. És szerintem ezen a jobboldali politikum is éppúgy elgondolkodott már, ahogyan hiszem, hogy a bal is.
Gyurcsány Ferenc vállalja a felelősséget, és mondjon le! Túllépte a határt.
És most írom le először, mert mostanra váltam benne biztossá:
Szabadságot a politikai foglyoknak!
Ennyit akarunk, és nem többet.
Hirtelen felindulásból:
Légrádi Gábor
2006. október 24.
Utólagos jegyzetek 2006. 11. 02-ig:
[1] A hitelesség megőrzése végett 2006. október 24. óta nem változtattam az anyagon,
[2] Idős egyetemi munkatársnőm is ugyanerről számolt be. A gránátok és a lovasroham
[3] Azóta bárki autodidakta tömegoszlató szakemberré képezhette magát a megjelent
[4] Önkritika jelleggel: Azt elhittem, hogy vannak halottak, de azt nem, hogy beindították
[5] A fél szemét elvesztett szerencsétlennel azóta olvastam riportot. A munkából hazafelé
2007.03.24, új bejegyzés: A Pesty László féle „Megsebzett ünnep” c. filmben készült egy
[6] Én magam is ösztönösen használom a „tüntetik” kifejezést, ami azóta teljesen
[7] Sajnos a profi sajtósok alapvetően „jó”, vagyis „ütős” képeket próbálnak készíteni,
https://www.youtube.com/watch?v=KfE8ygG7ILI&mode=related&search= https://www.youtube.com/watch?v=7L84InVBR7w&mode=related&search=
Felhívnám a figyelmet, hogy az OMSz honlapja szerint október 23-án 17:43-kor ment le
[8] Valójában a tiltakozók erőszakos válaszreakciói nagyon szórványosak voltak, ezt
Utolsó írka