Az uborkáról mindenkinek elsőre a tökvirágúak rendjébe, azon belül a kabakosok családjába tartozó növényfaj jut az eszébe. Természetesen mi és élnük-halunk a kabakosokért, de sajnáljuk, hogy a '90-es évek népszerű kabarésorozata, az Uborka ma már a feledés homályába vész. Persze nem csoda, akik akkor ennek műsornak a főszereplői voltak, ma már többnyire a poltikai gettóban honolnak, így Szabó Iván (MDF), Pető Iván (SZDSZ), Kuncze Gábor (SZDSZ), Giczy György (KDNP), Torgyán József (FKgP) vagy éppen a súlyos beteg Horn Gyula (MSZP).
Mai fejjel talán nehezen felfogható, hogy ezek az emberek megfértek egy műsorban, és nem csak megfértek, de a közélet üde színfoltja volt eme politikailag függetlennek látszó kabaré. Persze függetlensége eredeztethető abból is, hogy a még meg nem szilárdult demokráciában kevesen merték elkötelezni magukat egy-egy politikai erő mellett, nem mertek miniszterelnököt gyalázó videókat feltölteni a YouTube-ra, és senki se tudta, hogy itt most mi lesz 20 év múlva (talán jobb is). Jó példa erre, hogy anno Horn Gyula se merte úgy használni a 2/3-ot, mint ma Orbán Viktor, ő nagyvonalú volt az ellenzékkel, sőt a KDNP és a Fideszt is meghívta kormányába, igaz, anno darabszám a jobboldal több szavazatot kapott. A függetlenség másik oka, hogy akkoriban értékközpontú politikai újságírás folyt, pláne a kommunizmusttól szintén szabadulni készülő baloldali sajtótól (valljuk be, nekik jobban sikerült), de a jobboldali se mert nagyon elköteleződni, hiszen ekkoriban négy párt (MDF, KDNP, FKgP, Fidesz) darabolta jobboldali szavazótábort, nem volt igazi, nagy jobbos néppárt. A műsor sikerének a kulcsa azonban a zseniális, mai politológusokat meghazudtoló helyzetelemzés volt, így a műsor egyfajta politikai iránytűként is hatott humor erejével.
Ma eltudna valaki képzelni egy ilyen műsort? A Heti Hetes helyett, a HírTV-ben, vagy az ATV-ben? Pedig nem volt olyan régen...
Utolsó írka