Lendvai Pál aki ávós is volt. hasonló Zoltaihoz, szerintem Paul Lendvai hozta össze a konrád-interjút is.
Paul Lendvai újságíró, a német nyelvű sajtó elsőszámú Magyarország-felelőse a kommunista diktatúra önkéntes informátora volt. Az érintett a Klubrádióban „nevetségesnek" nevezte az „ügynökvádat", s azt mondta, hogy családját negyven éven keresztül figyelte a rendszer, és - idézzük - „Soha semmilyen információt nem szolgáltattam magyar szerveknek".
Lendvai azonban árnyékokkal hadakozik: a Heti Válasz írásában nem szerepel semmilyen „ügynökvád." Lapunk ugyanis azt bizonyítja, hogy miközben az állambiztonság ügynökei - például zsarolás hatására - jelentettek, fedőnevük volt, hatos kartont állítottak ki róluk, Paul Lendvai esetében semmi ilyesmiről nem beszélhetünk.
Ő - miközben megszólalásaiban rendszeresen hivatkozott és hivatkozik a rendszerrel való szembenállására - önszántából találkozott a bécsi magyar diplomatákkal, hogy a hazai ellenzéki rendezvénnyel kapcsolatos információkat osszon meg a a kommunista államhatalommal. Vagy budapesti korifeusokkal beszélte meg az osztrák tévébe tervezett, 1956-re emlékező adás hangvételét.
Nem állja meg a helyét az újságíró azon állítása sem, mely szerint semmilyen információt nem szolgáltatott a „magyar szerveknek". Ennek ellenkezője látszik az alábbi, a Magyar Országos Levéltárban őrzött dokumentumokból. Az iratok titkosítását legkésőbb már négy-öt évvel ezelőtt feloldották, azok a levéltárban kutatói engedéllyel megtekinthetők.
Az 1. dokumentum a Külügyminisztérium sajtófőosztályának 1981-es feljegyzése. Lendvai helyzetének értékelése után a szöveg kiemeli: milyen kedvező elbírálásban részesíti műsoraiban a magyar rendszert. A feljegyzés készítője leírja, Lendvai betartotta a „játékszabályokat" a forradalom 25. évfordulójáról készített filmje kapcsán. „Előre informált" például a film tartalmáról.
( A dokumentum első oldala valamint második oldala )
A 2. dokumentum egy 1985-ös diplomáciai rejtjeltávirat: a bécsi követség közli Budapesttel, hogy Lendvaitól megkapták a nagyfontosságú ellenzéki csúcs, a magyar és nyugati értelmiségieket összehozó kulturális ellenfórum programját. Így az előadói névsort is - rajta Konrád Györggyel. A rendezvény hivatalos megítélése nem kérdéses: a távirat szerint azon „disszidensek" és „ellenzékiek" vesznek részt.
( Az irat itt nyitható meg )
A 3. dokumentum részletesen tárgyalja a dokumentum átadásának körülményeit, s azt is leírja: Lendvai hogyan és miként fogja tárgyalni a hivatalos Kulturális Fórumot az osztrák tévében. Azaz az újságíró megint csak informálja Budapestet az általa szerkesztett tartalomról. Lendvai pontosan tudta, hogy a program átadásával átlépett egy határt: ezért is kér „diszkréciót" az ügyben.
( A dokumentum első oldala valamint második oldala )
A 4. dokumentum a szóban forgó program. Ennek angol nyelvű figyelmeztetése: „Confidential - for your personal information" (Bizalmas - az ön személyes tájékoztatására) nyilvánvalóvá teszi, a bécsi újságíró olyan anyagot továbbít a kommunista hatalomnak, amit személyes jó viszony okán kapott partnereitől.
( A program első oldala és a második lap )
Végül az 5. dokumentum egy 1986-os feljegyzés Bényi József miniszterhelyettestől, amelyet a Paul Lendvaival folytatott beszélgetés alapján készített. Itt is előkerül a „magyar viszonylat kiemelten kedvező kezelése" a bécsi televízióban. Ezt veszélyezteti, hogy a magyar hatóságok visszaküldték a határról Lendvai egyik munkatársát, mert az hazai ellenzéki csoporttal tartott kapcsolatot. A beszélgetés végén Lendvai ismét csak informálja partnerét arról, hogyan foglalkozik majd az 1956-os forradalommal: például a Központi Bizottság tagja, Benke Valéria megszólaltatásával. „Az osztrák televízió az évforduló kapcsán olyan módszert választ, amely számunkra is elfogadható" - olvasható az elégedett megállapítás.
( Az irat első része itt, második oldala itt nyitható meg )
Mindezek alapján állítja tehát a Heti Válasz legfrissebb száma, hogy a német nyelvű sajtó egyik legidézettebb Kelet-Európa-szakértőjének múltjában bizony szép számmal akadnak fehér foltok: ezekről a lap részletesen is beszámol.
érdemes meghallgatni a kossuthon, 6:45
Utolsó írka