Lassan két hónapja tart a tisztújítás a kissebbik kormányzópártban, a KDNP-ben. Először a helyi szervezetek választották meg vezetőiket, aztán a megyei választmányok, s most országos vezetést, így elnököt is választ a Kereszténydemokrata Néppárt.
A KDNP eddig is kormányzati politika fősodratában volt, gondoljunk csak Hoffman Rózsa oktatáspolitikai reformjaira, Salamon László féle alkotmány-előkészítő bizottságra, Semjén Zsolt nemzetpolitikájára, vagy Pálffy István Alföldi Róbert leváltását követelő megszólalásaira. Ami szembetűnő, hogy a kisebbik kormányzópárt nem csak, hogy túl van prezentálva, de nem is rejti véka alá helyenként ultrakonzervatívnak tűnő nézeteit, amivel jobboldali, polgári radikális értelmiségi körökben egyre nagyobb tetszést arat, de a Deutsch Tamáshoz szokott Fidesz tábor nehezen tudja magáévá tenni.
Ráadásul most már egyre kevesebb békát nyelnek le a kereszténydemokraták, gondoljunk csak arra, hogy Vácott a KDNP jelöltje úgy győzte le a Fidesz jelöltjét az önkormányzati választásokon, hogy párt frakcióvezetője, Harrach Péter nyíltan kampányolt mellette- szemben Fideszes jelölttel. De Harrach nem rejtette véka alá, hogy a KDNP-t nem kérdezte meg a Fidesz arról, hogy az alkotmánybíróüság jogkörét készül megkurtítani, igaz, később a KDNP megszavazta azt, vagy akár Hoffman Rózsa KDNP-s államtitkárt is említhetjük, aki visszaszólt Pokorninak, a Fidesz alelnökének a felsőoktatási koncepció vitairata kapcsán.
És most itt a párton belüli tisztújítás végjátéka. Budapesten KDNP tagok leszavazták az Orbány-kormány államtitkárát, Rétvári Bencét, és helyette a MAHART korábbi vezérigazgatóját, a "szeparatista" Szalma Botondot választották a párt fővárosi elnökének, aki Semjén kihívója lehet az országos tisztújításon is. Szalma ellenzi a kettős tagságot, ami a KDNP-n belül évek óta legnagyobb konfliktusforrás. Ezzel nyilvánvalóvá tette: a Fidesz árnyéka nélkül képzeli el a KDNP jövőjét.
Mi az a kettős tagság?
A kettős tagság azt jelenti, hogy valaki egyszerre lehet tagja a Fidesznek és a KDNP-nek is. Gyakorlati értelme, hogy a '97-ben Giczy György elnöksége alatt összeomló KDNP-ből sokan az akkori KDNP-s országgyűlési képviselők, helyi vezetők közül a Fideszbe "menekültek", majd amikor öt év pereskedés után, 2002-ben visszaszerezték a KDNP-t már nem akarták otthagyni menő fideszes pozíciójukat- innen a kettős tagság. Jelentősége, hogy a kettős tagságot arra használja fel gyakran a Fidesz vidéken, hogy helyi kereszténydemokratákat nyom a víz alá, úgy hogy saját embereit tünteti fel KDNP-s színekben. Így nem csak, hogy megszabadul nem kívánatos KDNP-s jelöltektől, de még a párt címerét is használja, ami mondjuk Esztergom, Kalocsa, Eger környékén nem mutat olyan rosszul a narancs mellett. Másfelől a kettős tagság a KDNP felszínen tartója, hiszen ha megszűnne, akkor az országgyűlési képviselők -feltehetőleg- jelentős része távozna a pártból, és választaná kényelmesebb, biztosabb fideszes pozíciókat.
A KDNP tehát csapdahelyzetben van. Ha a Fidesszel marad, oda az önállóság, és nyelheti tovább a békákat, kígyókat, egyéb élőlényeket. Ha szakít, ismét felvillan az összeomlás veszélye. Ráadásul alapvetően más a párttagok motivációja. Vannak, akiknek jó így ahogy van: jó állás (miniszterelnök-helyettes, államtitkár stb.), biztos parlamenti, önkormányzati hely. Vannak a sértődöttek, akik nem férkőztek a Fidesz kegyeibe, víz alá lettek nyomva, és vannak akik ugyan pozícióban vannak, de önálló KDNP-t szeretnének, mert nincsenek oda a "Csak a Fidesz" jelszóért.
Kérdés, hogy miként lehet összehozni az érdekcsoportokat, képesek lesznek a " szeparatisták"többséget szerezni a parlamenti frakcióban, és ha mindez össze is jönne, akkor ennek kicsiny pártnak meg kell nyerni a konzervatív értelmiség és a katolikus egyház támogatását, és még 400 ezer emberét, ami eléggé kemény menetnek tűnik a párt teljes újraszervezése mellett...
Utolsó írka