Az Egyesült Államok pozsonyi nagykövetségének munkatársa öt évvel ezelőtt diplomáciai táviratban tájékoztatott a Malina Hedviget ért támadásról. A távirat a szlovák belügyminisztériumra hivatkozik.
Az újság szerint a nagykövetség munkatársa a szlovák belügyminisztériumra hivatkozva 2006. október 10-én tájékoztatott az esetről: "A lány kisebb verést kapott, de igyekezett eltúlozni a sérüléseit, mert attól tartott, a valóság nem lesz elegendő ahhoz, hogy a rendőrség foglalkozzon vele" - áll a táviratban.
A távirat elküldésének időpontjában ugyan már lezárták a Malina Hedvig elleni támadás ügyében folytatott vizsgálatot, de a döntés még nem volt jogerős. Az őt ellátó orvosokat sem hallgatta ki senki a sérülések komolyságát illetően – erre csak 2007-ben, a főügyészségen került sor. "Ha a távirat hiteles és szerzője valóban a belügyminisztériumban szerezte az információit, ez azt jelenti, hogy a szlovák belügyminisztériumban tudatában voltak annak, hogy a támadás megtörtént" – kommentálta a hírt Roman Kvasnica, Malina Hedvig ügyvédje. "Azt, hogy védencemet megverték, maga a volt országos rendőrfőkapitány is elismerte egy 2007. július 23-án megjelent interjúban, és meggyőződésem, hogy ez sosem volt kérdéses számára. Csak arra nem adott magyarázatot máig sem senki, miért nem vizsgálták ki, hogyan is történt a támadás" - tette hozzá Kvasnica. Malina Hedviget, aki immáron kétgyermekes családanya, 2006. augusztus 25-én verték meg Nyitrán, állítása szerint azért, mert magyarul beszélt az utcán. Robert Fico volt szlovák miniszterelnök szerint a Malina Hedvig-ügy kísérlet volt kormánya lejáratására és hangulatkeltésre. Robert Kalinák volt belügyminiszter azt állította: az eset nem történt meg, illetve másképpen történt, mint ahogy azt a lány állította. Azóta Malina Hedvig ellen folyik eljárás hamis tanúzás címén. A Magyar Demokratikus Charta már szervezi a tüntetés Nyitrára.
Gyurcsány Ferenc 1millió forintot ajánlott fel Hedvig családjának.
TGM nyilatkozatot adott ki, miszerint Szlovákia egy rasszista állam, amely a hitleri Szlovákia útját járja. A filozófus hozzátette tiltakozásul kiköltözik Nyitrára a Maurus söröző mellé.
Felhívta a figyelmet, hogy igényt tart 5 munkanapon belül a szlovák állampolgárságra, és a Szlovák Tudományos Akadémia tagságára.
Daniel Cohn-Banditet gép indulása előtt sikerült a sajtósoknak utolérni. A zöld politikus szinte remegett a dühtől. Nyilatkozatában elítélte a Benes dekrétumokat, és a nümbergi törvények utáni legnagyobb gazemberségnek nevezte azokat a XX. században. Mielőtt felszállt a pozsonyi reptérre tartó gépre közölte: Tűrhetetlen hogy a XXI. században Európa közepén egy náci állam működjön.
A Fehér Ház szűk de szigorú közleményben ítélte el a történteket. Melina nyilatkozatában megemlítette, amennyiben nem rendeződik a szlovákiai kisebbségek helyzete el kell gondolkodni a határok megfelelő módosításán.
Utolsó írka