Varga László (Budapest, 1910. – Budapest, 2003.) magyar politikus, ügyvéd, író. 1947 és 1948 között a Demokrata Néppárt jelöltjeként, majd 1994-től 1997-ig a Kereszténydemokrata Néppárt, végül 1997-től haláláig a Fidesz jelöltjeként országgyűlési képviselő. 1994 és 2006 között az Országgyűlés korelnöke. 2002 és 2003 között a KDNP elnöke. A nyugati magyar emigráció egyik vezető képviselője volt.
![]() |
Elemi iskolai tanulmányai Budapesten végezte, 1929-ben szakérettségizett a Gróf Széchenyi István Felsőkereskedelmi Iskolában. 1930 és 1931 között katona, majd a Zrínyi Miklós Reálgimnázium diákja, ahol 1935-ben érettségizett le. Ugyanebben az évben felvették a Pázmány Péter Tudományegyetem (ma Eötvös Loránd Tudományegyetem) Jogtudományi Karára, ahol 1939-ben diplomázott, majd 1943-ig ügyvédjelölt, leteszi a szakvizsgát, majd ügyvéd.
1937-ben a Józsefvárosi Keresztény Munkásifjak Egyesületének elnökévé választják. A második világháború során részt vesz a németellenes ellenállásban, 1944-ben a Nyilas Számonkérő Szék letartóztatja. Nem sokkal előtte az ő lakásán alakult meg jogilag a Demokrata Néppárt (DNP).
1945-ben (pártközi egyezmény alapján) az FKGP színeiben a budapesti törvényhatóság képviselőjévé választják. Ekkor lett a DNP főügyésze és intézőbizottságának tagja is.
1947-ben a DNP színeiben országgyűlési képviselővé választják. Parlamenti munkája során többször támadás érte az MKP részéről, emiatt Belső Gyula segítségével 1948-ban elhagyja Magyarországot feleségével együtt.
Először Svájcban, Zürichben telepedtek le, ahol a helyi emigráció Híradó c. lapjának szerkesztője volt. 1950-ben áttelepültek New Yorkba, ahol a Szabad Európa Rádió sajtóosztályának munkatársa lesz. 1964-ben otthagyja a rádiót és saját ügyvédi irodát nyitott New Yorkban.
Eközben 1953-ban a Szabad Magyar Jogászok Világszövetségének alapítója, 1956-tól 1990-ig elnöke. 1985-ben az Európai Rab Nemzetek Szövetségének elnökévé választották.
Közéleti szerepvállalása mellett a New York-i Magyar Színház és Művész Egyesület megalapítója és vezetője. Saját színdarabjait is bemutatta a társulat.
A rendszerváltás hajnalán, 1989-ben tér haza először és részt vesz a DNP utódpártjának, a Kereszténydemokrata Néppárt megszervezésében. Először a párt Országos Intézőbizottságának tagja, majd Keresztes Sándor mellett a párt társelnökévé választották. 1992-ben tért végleg haza, felszámolta New York-i ügyvédi irodáját. Ekkor Göncz Árpád köztársasági elnök Jeszenszky Géza akkori külügyminiszter javaslatára rendkívüli követté és meghatalmazott miniszterré nevezte ki.
1991-ben a párt elnökhelyettesévé választották. Az 1994-es országgyűlési választásokon bejutott az Országgyűlésbe, melynek korelnöke lett. Az alkotmányelőkészítő bizottság tagja volt. Az 1997-es pártszakadást követően a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség alapítója, ugyanebben az évben csatlakozik a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportjához. 1998-ban és 2002-ben a Fidesz országos listájáról szerez mandátumot, mindkét alkalommal az Országgyűlés korelnöke.
2002-ben bírósági határozat állította vissza a KDNP 1997 előtti állapotát és Varga Lászlót bízta meg a párt vezetésével. Ugyanebben az évben a Fidesz-közeli Áprilisi Ifjak Egyesület alapító elnöke. 2003-ban a párt XVII. kerületi szervezetének egy összejövetelén elesett, majd kórházba szállították, pár nappal később elhunyt.
Gasper szerint:
Az egyébként nem túl nagy kaliber Semjén a velejéig antikommancs Varga László személyes kiválasztottja volt az utódlásban.
Háromszor nősült, első felesége Maróthy Margit házasságkötésük után négy hónappal tüdővészben elhunyt. Második felesége Sebesta Niké 1957-ben hunyt el tizenegy évi házasság után. 'Niké naplója' címmel halála után megjelent a személyes naplója. Harmadik felesége a chilei származású Mercedes Miranda volt. Gyermeke nem született.
Felszólalásai videón, felszólal gyurcsány és a kommunisták ellen Nagy Imre-díj kapcsán, jól beszél, hagyják hogy beszéljen, egy híradóba se került be, egy szalmaszálat nem raknak keresztbe miatta, a terv folytatódik, a karaván halad...
hozzá képest egy lázár? még felvetni is sértő egy ilyen egysejtűt.
Utolsó írka