Verdi szerepe a politikában
Az 1815-ös Bécsi Kongresszus döntésének eredményeképpen Itália újra tartományokra szakadt. Az észak-keleti részek (Lombardia és Velence) és Közép-Itália Habsburg, a Pápai Állam és a Nápolyi Királyság pedig francia fennhatóság alá kerültek. A lombardok, de különösen a milánóiak minden lehetőséget megragadtak elégedetlenségük kifejezésére, habár eleinte ezt csak közvetett formában tehették meg.
Ilyen körülmények között mutatták be a Nabuccót, ami mondanivalójával belopta magát az olaszok szívébe:
Mint a fecske, repülj messze földre,
Színarany szárnyú gondolat repülj el!
Rég nem látott hazámba kerülj el,
Vár a hõn szeretett szép otthoni táj.
Üdvözöld várunk száz õsi tornyát,
Nézz az áldott, az egykor oly virágzó völgybe...
Tudd meg bús földünk szánalmas sorsát,
Ó az emlék, hogy kínoz, hogy fáj!
Bölcsek lantja a fûzfának ágán
Ó miért lett oly néma a húrja?
Zengjen áradjon dallama újra
Mondja el, hogy mily szép volt a múlt.
Keljen életre mindenki száján,
Szálljon bátran a feltámadt ének.
Adjon hangot e sorsûzött népnek,
Mely a bús szívbe új lángot gyújt.
Fényes új lángot gyújt!
A "Szabadság-kórus", a hazájukról álmodó rabszolgák dala igazi sláger lett, Milánóban az utcákon is énekelték. Felmerült, hogy az első sora után olaszul Va' Pensiero-nak nevezett dal legyen az olasz himnusz. Hasonlóan hazafias műve volt a A lombardok, az Ernani és A legnanói csata is.
A Viktor Emánuel királlyá koronázásáért és Itália újraegyesítéséért küzdők jelszava Viva VERDI lett. Ez a Vittorio Emanuele Re D'Italia (Viktor Emánuel, Olaszország királya) kifejezés első betűinek összeolvasása. Így az elnyomás alatt is bátran éltethették királyukat. Verdi tudott erről és nem volt kifogása, ő is támogatta az egyesítést, Garibaldi híve volt. Saját pénzén fegyvereket vásárolt, mellyel az egységes olasz államért folytatott harcot támogatta. Aktív politikai szerepet is vállalt, 1859-ben Busseto választotta parlamenti képviselőjévé, majd 1874-ben a már egységes Olaszországban szenátori rangra emelkedett.
Verdi a szegényeket és elesetteket is aktívan támogatta. Hatalmas birtokán, melyeket műveinek jövedelméből vett, a nincsteleneknek adott munkát. Birtokát mintagazdasággá fejlesztette, és a parasztokat arra tanította hogyan kell termővé tenni a nehezen műveltető köves földet. Egy öregotthont is alapított és végrendeletében rokkant zenészekre hagyta vagyonának tekintélyes részét.
Egész életművel aktív részt vállalt nemzete polgári átalakulásáért folytatott küzdelmében.
Utolsó írka