Che (jelentése:„Hé”,egy kiáltás, amit Guevara gyakran használt. A kubai bajtársaitól kapta ezt a becenevet.)
hihetetlenül jó film
felhívnám a figyelmet a baloldaliaknak a "kuba a kubaiakért" mondatra, amiért itthon egy pártból gúnyt űzött az ún. baloldal. az ideológiák országok között pedig változnak, Dél-Amerikában más a kommunizmus mint itthon, ahol egy hazaáruló bábállam volt a kommunista egypárt, olyan mint ott Batista serege, amely apellált az USA seregére, és szintén elhangzik a filmben, hogy akkor azok a batista-katonák is hazaárulóak lettek volna, mert együttműködtek volna az amerikai sereggel.
nyilvánvaló, hogy Dél-Amerikában a kommunizmus a nacionalizmussal párosul, internacionalizmus nem ért el odáig, nem feltétlenül azért csak, mert ott nincs meg a diaszpóra a felsővezetésben.
további linkek a filmhez
hogy mennyire reális?
A forradalmi hadseregben Guevara vállalta a felelősséget a kémek, dezertőrök, és informátorok vallatásáért és kivégzéséért. Személyesen, revolveréből fejre leadott lövéssel végezte ki Eutimio Guerrát is, akit Batistának való kémkedéssel gyanúsítottak. A forradalmi hadseregben így alig pár hónap alatt elérte a legmagasabb rangot (Commandante, azaz Őrnagy lett).
1959-től a La Cabana börtönerőd parancsnokaként több száz politikai fogoly és rendszerellenes rab kivégzését rendelte el (a számukat ma 500 és 1700 közé teszik). Sokak kihallgatásában, kínzásában és kivégzésében Guevara személyesen is részt vett, például Armando Valladares költő és emberi jogi aktivista esetében.
Hős harcos, aki csak a jó ügyért ölt?!
A történelem olyan mint egy jó utcalány, oda fekszik ahol többet fizetnek!
Korabeli és mai politikai megítélése egyaránt ellentmondásos. Rajongói a humanista forradalmárt látják benne, erkölcsi szigorát, az emberi méltóság és szabadság iránti elkötelezettségét méltatják, baloldali bírálói forrófejű politikai kalandornak, jobboldali ellenfelei hidegvérű tömeggyilkosnak tekintik. Dél-Amerikában sokan egyfajta apokrif szentként tisztelik.
A tény, hogy Guatemalában Jacobo Arbenz Guzmán demokratikusan megválasztott kormányát egy CIA által támogatott államcsínnyel döntötték meg, megerősítette Che-ben azt a felismerést, hogy az Amerikai Egyesült Államok imperialista hatalom, amely lényegéből fakadóan mindig arra fog törekedni, hogy szembeszálljon azokkal a kormányokkal, amelyek tenni próbálnak valamit a Dél-Amerikai és más fejlődő országok kóros társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségeinek felszámolására. Véglegesen meggyőződött arról, hogy ezeket a bajokat csak a fegyveres harccal kivívott, a felfegyverzett nép által megvédett szocializmus képes orvosolni.
milyen jól látta
A győzelem utáni első hónapokban a havannai La Cabaña börtön-erőd parancsnokaként számos ember elítélését és kivégzését irányította, ezek között voltak a Batista-hadsereg egyes parancsnokai, a BRAC (Buró de Represión de Actividades Comunistas, „Kommunista Tevékenységet Visszaszorító Hivatal”), a titkosrendőrség háborús bűnökkel vádolt tagjai. A kivégzettek számáról különböző becslések vannak, 179-től 2000-ig.
Ideológiai képzettsége nem volt teljes, ezért könyveket rendelt, és politikai kiképzést is tartott a hozzá tartozó harcosoknak.
Raúl Castro és Che Guevara,
Fidel Castróval sosem kerültek ellenséges viszonyba
Che volt a kubai munkatáborok szellemi atyja és gyakorlati megalapítója. Az első ilyen kényszermunkatábort Guanahacabibesben is ő hozta létre 1960-ban, ahol kezdetben a kommunista rendszerrel együttműködésre nem hajlandó vállalatvezetőket deportálták. Később ide hurcolták a rendszer ellenségeit, de például a homoszexuálisokat is javító-nevelő munkára küldték Guanahacabibesbe.
deportálták őket munkatáborba; ismerős?
a győzelem utáni időkről kellene hogy szóljon a második rész, de abban semmi nincs, csak unalom.
nem ezzel kéne foglalkozni, hanem rendes életrajzi filmként onnan folytatni, ahonnan a nagyszerű első rész abbamaradt.
a hatalomrakerüléssel, mi van kubával, disznó-öböllel, a koncentrációs táborokkal, politikai ellenfelekkel, a 2000 fogoly kivégzésével? ha sodenberg rabbi jó rendező lenne nem hallgatná el szemérmesen ezeket a filmes szempontból nagy kihívásokat, és nem menne boliviába lepkevadászni, meg köldöknézni. mi van? elfogyott a pénz? akkor ne imitáljuk itt a filmkészítés.
Halála után lefényképezték a halott kommunista forradalmárt. A kép nem elsősorban halálának bizonyítéka lett, hanem sokan párhuzamba állították Jézus Krisztus reneszánsz kori ábrázolásaival. "Olyan, mintha a halott Che Guevara ránézne gyilkosaira és megbocsátana nekik, világgá kürtölve, hogy aki egy eszméért hal meg, a szenvedés felett áll" - írja Jorge Castaneda Che Guevara életrajzában.
1928-1967.
Utolsó írka