Hozzátartozói halálos bosszújától tart egy 17 éves pakisztáni lány, akit napokig fogva tartott és megerőszakolt négy férfi - a pakisztáni hagyományok szerint ugyanis aki házasság előtt veszti el szüzességét, becsületgyilkosságra van ítélve a családra hozott szégyen miatt - adta hírül a Daily Mail című brit napilap internetes kiadása.
Kajnat Szumro úgy érzi, élete veszélyben van, bár szülei állítják, nem engedik lányuk meggyilkolását. Ezért már több halálos fenyegetést is kaptak, és Karacsiban lévő házukat nemrég meg is támadták a hagyomány sutba dobása miatt. Az ázsiai országban ugyanis halállal lakol az a nő, aki valamilyen illegális szexuális viszonyba keveredik, legyen az ellene elkövetett nemi erőszak vagy épp a férje álmaiban szereplő hűtlenkedés. Elég, ha a gyanú felmerül, és a lányból vagy asszonyból örökre a társadalom megvetett tagja, "kari", azaz fekete nő válik.
Az igazáért és az igazságért harcoló fiatal lány elmondta, hogy ha szükséges, ügyét a pakisztáni legfelsőbb bíróság elé viszi. "Igazságot akarok, addig nem állok le, amíg nem szolgáltatnak nekem igazságot" - nyomatékosította.
Kajnat elmesélte, hogy négy évvel ezelőtt egy kisvárosban, Meharban támadták meg iskolából hazafele menet. Amikor megállt egy üzlet előtt, hirtelen azt vette észre, hogy egy zsebkendőt szorítanak az orrához, majd elájult, elrabolták, megerőszakolták, de végül három nap múlva sikerült megszöknie. Mint mondta, édesapja mindent megtett azért, hogy elkapják az elkövetőket, de a rendőrség végül leállította az ügyet.
Pakisztánban a hatóságok a nemi erőszakcselekmények esetében általában nem hisznek az áldozatnak, és nem foglalkoznak a bűntényt igazoló bizonyítékok begyűjtésével. Kajnat esetében egy helyi bíró úgy nyilatkozott: nem tudnak eljárást indítani az ügyben, mivel nem áll rendelkezésre az erőszakot alátámasztó bizonyíték, továbbá mert az áldozat vallomása önmagában kevés az igazságszolgáltatáshoz.
A lány szülei elmesélték, hogy az idősebb rokonok mélységesen elítélik Kajnatot, és a család becsületének megsértése miatt gyilkossággal fenyegetőznek.
A becsületgyilkosságoknak Pakisztánon kívül még jó néhány muszlim országban, így Afganisztánban, Iránban, Irakban, Bangladesben, Jordániában, illetve Indiában is hagyománya van, de jelentettek már ilyen eseteket Izraelből, Nagy-Britanniából, Olaszországból és Svédországból is. Az ENSZ adatai szerint évente 5 ezer nő esik áldozatul ennek a szokásnak. A valóságban ennél valószínűleg sokkal többeket érint a dolog, csak komoly nehézséget jelent az adatgyűjtésben az, hogy a hatóságok rendre eltussolják az ilyen ügyeket.
"Pakisztán társadalmi, gazdasági és politikai szövete olyannyira át van itatva azzal a felfogással, hogy a nő tulajdonnak tekintendő, hogy a kormány az esetek túlnyomó többségében szemet huny a gyengébb nem tagjainak megölése vagy megcsonkítása felett, s tudomást sem vesz róla" - hangsúlyozta Jázmin Haszan, aki részletesen foglalkozott ezzel a társadalmi jelenséggel. Ebből adódóan ha becsületgyilkosságnak esik áldozatul egy nő, azt gyakran úgy jegyzik fel, mintha öngyilkosságot követett volna el, vagy balesetet szenvedett volna - mutatott rá "A mennyország pokollá válik: tanulmány a pakisztáni családi erőszakról" című könyv szerzője.
A problémát tehát elsősorban a nőknek a társadalomban betöltött szerepében kell megragadni, azok a férfiak ugyanis, akik részt vesznek az "illegálisnak" minősített viszonyban, jellemző módon életben maradnak, mert nekik megadják azt a lehetőséget, hogy pénzzel kárpótolják a családot a becsületsértésért, s így megmeneküljenek a véres bosszú elől.
A nőket megerőszakolókat halállal kell büntetni, Magyarországon is, nem 4 évekkel.
Utolsó írka