" Képzeljük el, hogy Magyarországon a választások előtt kitör egy óriási botrány. Bizonyítékok kerülnek elő arról, hogy a Fidesz és az MSZP politikusai kéz a kézben loptak milliárdokat az államkasszából a nagy pénzügyi csoportokkal közösen."
az az igazság, hogy nekem ehhez nem kell bizonyíték.
Karácsony előtt megjelent állítólagos lehallgatási jegyzékek tartják lázban az országot. A Gorilla fedőnévvel nyilvánosságra került iratok tanúsága szerint a Penta pénzügyi csoport jelentősen befolyásolta a politikát. Valós információkat tartalmaz az irat.
Az iratok napvilágra kerüléséről először az aktuálne.sk hírportál számolt be, méghozzá december huszonegyedikén, a karácsonyi ünnepek előtt. A híradások szerint a szlovák titkosszolgálat, a SIS által Gorila, valamint Gorila 1 fedőnév alatt megvalósított akciók nyers termékéről, azaz a beszélgetések átiratáról volt szó. Nem a Gorilla volt az egyetlen titkosszolgálati irat, ami a nyilvánosság elé került, pár héttel korábban a Katonai Elhárítás lehallgatásai miatt bukott meg Ľubomír Galko védelmi miniszter, majd kiszivárogtak Robert Kaliňák volt belügyminiszter (Smer) és a Pravda szerkesztőinek magántelefonjai - melyekben egyébként a Smer politikusa direkt utasításokat osztogat és szivárogtat a napilapnak.
A lehallgatási anyag (mely meglehetősen zilált formában került közlésre) 2005-től készült és egészen 2009-ig követi figyelemmel egy titkos lakásban elhangzott beszélgetéseket. A lehallgatott alany nem más, mint a Penta pénzügyi csoport egyik tulajdonosa, Jaroslav Haščák, a beszélgetések témája pedig többnyire a csoport lobbitevékenységét érinti - beleértve a pártokat, az aktuális gazdasági témákat, de a Penta érdekeit is az egyes területeken.
Valós állításokat tartalmaz a Gorilla?
Az iratok nyilvánosságra kerülése óriási felzúdulást okozott, ami többé-kevésbé biztosnak látszik, hogy a dokumentumok ebben a formában már pár éve léteztek. A Szabadság és Szolidaritás képviselői például Tom Nicholson újságíró szerint már 2010-ben, a választások előtt betekintést nyertek az iratokba.
Egy dolog viszont az iratok létezése, és egy másik a valóságtartalma. A Gorilla beszélgetései fésületlen formában, aláírás és hivatkozások nélkül kerültek a nyilvánosság elé. Nem tudni tehát, hogy a SIS valóban folytatott-e hasonló lehallgatásokat, és ha igen, annak valóban a leírt változatát tárták a nyilvánosság elé, vagy egy megszerkesztett verziót. A dokumentumban vannak pontatlanságok, de azok a telefonbeszélgetések átiratai, vagy az érintettek tárgyi tévedései miatt ugyanúgy keletkezhettek, mint tudatos hamisítás következtében.
Az igazságra csak egy belső titkosszolgálati vizsgálat deríthetne fényt, a főügyészség pedig már egy hasonló eljárást eredménytelenül folytatott le. Második próbálkozásra feloldhatják a SIS alkalmazottjait a titoktartási kötelezettségük alól, a vizsgálattal foglalkozó munkacsoport pártatlansága azonban okot adhat az aggályokra (például szerepelhet benne Dobroslav Trnka volt főügyész, aki korábban egyenesen kijelentette, hamisak a dokumentumok). A parlamentbe bejutni igyekező törpepártok és az Egyszerű Emberek valósnak tartják a Gorilla-iratok állításait, Tom Nicholson újságíró egyenesen kijelentette, hogy milliókat ajánlottak fel neki az iratok elsüllyesztése esetén és könyvet is ír az incidensről. A Penta és a hagyományos "nagy" pártok képviselői viszont hallgatnak, vagy cáfolnak. Bugár Béla, a Híd elnöke, az MKP akkori vezetője szintén valótlannak tartotta a Gorillában szereplő állításokat.
Mit állítanak az iratok?
Mindezek után már csak arra kell kitérni, hogy pontosan mit is tartalmaz a hetven oldalnyi anyag. Amennyiben valósnak tekintjük az információkat, a Penta pénzügyi csoport lobbitevékenységét rögzítik az iratok, ugyanis Haščák politikai hovatartozásra való tekintet nélkül tárgyalt a politikusokkal, konkrét gazdasági előnyöket, sőt nevezéseket megbeszélve velük. Más szóval a háttér mögötti egyezségekre világít rá, amelynek a pártok ideológiájához nincs közük, gazdasági érdekeikhez viszont annál több.
Az iratok tanúsága szerint például Anna Bubeníková, aki egyébként az SDKÚ jelöltjeként az Állami Vagyonalapot is vezette, külön megegyezéseket kötött Haščákkal több privatizációs ügyet tekintve. A dokumentum megerősíti, hogy a szerteágazó gazdasági érdeklődéssel bíró Penta különösen érdeklődött a szlovákiai egészségügyi létesítmények iránt. Szó esik többször is az azóta a parlamentből is kieső ANO szerepéről, Jirko Malchárek egykori gazdasági miniszter is folyamatosan konzultál a Penta fontosabb embereivel, de Robert Fico személye is felbukkan, amint Haščákkal közösen boncolgatja, kivel kellene koalíciót kötni a választások után ("A demokrácia szar rendszer. A választó semmiről nem tud semmit, csak a felszínt látja" - jelenti ki a Penta vezére állítólag az egyik beszélgetésben).
Az iratokban előforduló, kevésbé ismert résztvevőkről ide kattintva olvashatunk bővebb információt.
A Gorilla és az MKP
Ami a magyar politikai közszereplőket illeti, az (akkor még egységes, tehát a "kis" MKP és a Híd politikusait tömörítő) MKP neve gyakran felmerül a 2005 és 2009 között felvett anyagokban, elsősorban három téma kapcsán. Az első kettő a privatizációhoz kapcsolódik: ezek értelmében a Nyugat-Szlovákiai Energiaszolgáltató magánosítását az MKP-hoz közeli személyek végezték, egész pontosan Világi Oszkárnak volt köze a tranzakciókhoz. A párt neve a Transpetrol körüli ügyletekkel kapcsolatban is felbukkan, az MKP ezek szerint az állami tulajdonrész kapcsán komoly összegekhez jutott provízió címén - igaz, a pénz másik fele Malchárekhez vándorolt. Ezt a mintegy 3,5 millió dolláros províziót állítólag a kőolajszállítással foglalkozó vállalat akkori vezetője, Czucz István osztotta volna el. Az aktában kitérnek arra, hogy Bugár Béla és Világi is beleegyezett a tranzakcióba. A Penta vezetője az állítólagos átiratokban egy másik helyen egyenesen Világi "rabszolgájának" nevezi a Nemzeti Vagyonalapba jelölt Duray Rezsőt.
A párt előkerül a 2006 utáni lehetséges koalíciós felállást érintő fejtegetésekben is. Haščák ezek szerint kívánatosnak tartana egy Smer-MKP-KDH felállásban megvalósuló koalíciót, amit személyesen Robert Ficónak is kifejt. Fico a KDH-val való együttműködést arra hivatkozva utasítja el, hogy irányíthatatlannak tartja a kereszténydemokratákat, az MKP-vel megkötendő koalíciót pedig azért látja problémásnak, mert pártja "nemzeti politizálást" folytat, és sok csalódott szavazója Slotához pártolna.
Gorillás képet tett a parlament bejáratára Matovič.
Az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek pártelnöke szerint egyes politikusok 23 éve lopják szét az országot, és Szlovákia nem azt érdemli, hogy ilyen emberek vezessék. "A kettős kereszt mögé bújnak, az államjelvényünk mögé bújnak, úgy tesznek, mintha állami szerv lennének, ám valójában tolvajok" - mondta a pártelnök.
Elismeri, nem minden politikus ilyen, de aki nem lop, az is tartja a száját, és semmit se tesz a lopás ellen
"Egyre népszerűbbek viszont azok az új pártok, amelyek zavaros nézeteket hangoztatnak, az egyetlen valós érvük pedig mindössze annyi, hogy ők bizonyítottan nem keveredtek bele a botrányba. A változás ikonja Igor Matovic, a vállalkozó, aki kialakította magának az Egyszerű Ember imidzsét: egy kicsit nacionalista, egy kicsit alpári, felépített magának egy regionális médiabirodalmat, és a megtestesült populizmus mintapéldánya. Másfél éve tagja a szlovák parlamentnek, ezalatt elhíresült vulgáris („csak az igazságot nevezem a nevén”) felszólalásaival, sikerült elsőként verekednie a parlamentben („a másik megérdemelte”), illetve rendszeres hazugságvizsgálatokra kötelezné a kollégáit. Ezt az embert másfél éve nem ismerte senki, ma Szlovákia egyik legnépszerűbb politikusa."
Matovič korábban minden, pártja listáján induló képviselőjelöltet poligráfra küldött volna, ám később azt mondta, erre a rövid idő miatt nincs lehetőség.
Ma viszont ebédre hívta Vladimír Palkót, a Szlovákia Konzervatív Demokratái (KDS) párt vezetőjét, és Peter Zajacot, a Polgári Konzervatív Párt (OKS) elnökét, ahol közölte velük, hazugságvizsgálatra megy, és szeretné, ha elkísérnék. Matovič arra az egy kérdésre akar felelni a hazugságvizsgáló berendezésre kötve: fogadott-e el kenőpénzt.
Kifejtette, nem azért, mert nem bízik Palkóban és Zajacban, hanem azért, mert biztosra akar menni.
A párt jelöltjei közül többen jelezték, még a választások előtt távoznak az egyszerűek jelöltlistájáról, ha Matovič nem változtat álláspontján. Vladimír Palko elmondta, ha Matovič kitart a poligráfos vizsgálat mellett, a KDS és az OKS 10-10 jelöltje is távozhat, valamint a listavezető Martin Mojžiš, a független Štefan Bučko, és Eugen Korda is. Palko az elképzelést politikai primitivizmusnak, debil ötletnek nevezte.
na mi van? van mitől tartanotok patkányok? ezért a politikusok a világ utolsó, gerinctelen, egysejtű élőlényei, ha van véleményed, ha van igazságod, akkor vállald kutya!
szimpatikus úriember ez a Matovics.
már régóta mondogatom, hogy alkalmazni kell a poligráfot a közéleti emberek között, nem lenne "vita", nem lenne balhé, persze kell a gumicsont a két nagy pártnak, mert közösen lopnak itthon is.
Rafael Rafaj, SNS frakcióvezető, még a szél is elfújja
Az SNS és vezetői, Ján Slota és Andrej Danko bebörtönözné Orbán szlovákiai híveit.
A mentelmi jog vitája annyira kihozta a sodrából Rafael Rafajt, a Szlovák Nemzeti Párt képviselőjét, hogy az állítólag dulakodni kezdett Igor Matovič független képviselővel.
A TA3 hírtelevízió beszámolója szerint Rafaj a képviselői szalonban támadt az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek parlamenten kívüli párt vezetőjére. Matovič Börtönbe a Gorillákkal! feliratú plakáttal jelent meg az ülésteremben, összeszólalkoztak Rafajjal, aki kihívta Matovičot.
A nemzeti párti képviselő állítólag a nyakkendőjével fojtogatta a függetlent. A dulakodásnak a biztonsági őrség vetett véget.
Rafael Rafaj nem akarta kommentálni a történteket. Szerinte Matovič túljátssza a színész pózait.
Megpofozott egy fiatal koalíciós képviselőt a parlamentben Anna Belousovová, a Szlovák Nemzeti Párt első elnökhelyettese. Igor Matovic, a liberális Szabadság és Szolidaritás képviselője azért kapott pofont, mert egy újságcikkben Ancának (ejtsd: Ancsának) nevezte a képviselőasszonyt.
– Anyai pofont kaptam. Belousovová hozzám jött és megkérdezte, hogy az Anca alatt őt értettem-e. Mikor azt mondtam igen, lekent egyet – írta le az incidenst Matovic.
– Megvan nekem a rendes nevem, senkinek, még Matovic úrnak sem vagyok semmiféle jöttment. Ha ez a koalíció által a parlamentbe bevezetendő új kultúra, akkor én meg elővettem a nem éppen új módszert, hogy finoman felvilágosítsam arról, hogyan kell viselkednie a hölgyekkel szemben. Engem nem lehet sértegetni - magyarázta harciasan álláspontját Belousovová. Matovic úgy véli, "keresztényi szeretetből" kapott pofont. – Ezt azzal kívánom viszonozni, hogy felkínálom az arcom másik oldalát is – mondta újságíróknak. Bocsánatkérést Belousovovától nem vár. – Ez az ő személyes szégyene. Nem adom neki vissza (a pofont), s nem is perlem be, nem foglalkozom vele – magyarázta a képviselő.
Belousovová és Matovic között nem ez volt az első pengeváltás. Többször is éles szóváltásba keveredtek. Legutóbb a múlt héten, a kormányprogramon kaptak össze. Belousovová a parlamentben arról beszélt, hogy a kormányprogram veszélyezteti Szlovákia nemzetállami érdekeit. Bizonyítékul azt hozta elő, hogy a dokumentumban kevésszer fordul elő a „szlovák” szó. – Ön nyilvánosan hazudik, és még nem is szégyelli magát. Vegye le a keresztet a nyakáról, mert szégyent hoz a keresztényekre – bírálta Belousovovát Matovic. – Vigyázzon, mert könnyen megtörténhet, hogy megpofozom – vágott vissza a nemzetiek vezetője, aki nem éppen választékos szóhasználatáról közismert. Az Anca az Anna név kicsinyítős változata, amely mára nagyon mérsékelt pejoratív értelmet kapott.
Amikor a tavalyi Orbán-látogatás során Matovič képviselő szívecskés táblákkal közölte a magyar miniszterelnökkel, hogy szereti a magyarokat, Magyarország ne vigye el őket és ne féltse őket, akkor még csak a farizeust láttuk benne.
most is azt látjuk benne:
Szeretjük a magyarjainkat, ne lopják el őket tőlünk! - ezzel, a kartonlapból készült piros szívre írt felszólítással fogadta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt a parlament bejáratánál Igor Matovič és Jozef Viskupič.
"Nem akarok a primitív magyar kártyával játszani, mint (Ján) Slota, miszerint a mi ellenségünk a szlovákiai magyar. A szlovákiai magyar nem a mi ellenségünk, a mi ellenségünk Orbán"
Orbán "egy olyan ember, aki terpeszkedik, egy olyan ember, aki a Szlovák Köztársaság, egy szuverén állam területén kíván állampolgárságot osztogatni, s ily módon beavatkozni belügyeinkbe.
Ezt nem engedhetjük meg neki" - jelentette ki a szlovák parlament képviselője, aki az utóbbi hónapokban rendszeresen a magyar érdekek ellen nyilvánult meg és szavazott. Matovic úgy látja: Románia és Szerbia hibát követett el, amikor állampolgárait nem akadályozta meg abban, hogy felvegyék a magyar állampolgárságot is.
"Mi Slotának örök témát adunk, ha megengedjük Orbánnak, hogy itt törvényesen kampányoljon és több százezer állampolgára legyen itt. Ha nem lesz neki, nem fog itt kampányolni, s nem itt fogja vesztegetni az idejét" - nyilatkozta a szlovák politikus. Matovic retorikája ugyan eltér Slotáétól, de a lényeget tekintve a kettő között gyakorlatilag nincs különbség - véli a szlovákiai magyar sajtó.
"Szavazói komoly részét elveszítette a liberális vállalkozópárt, a Szabadság és Szolidaritás, amely a napokban elvesztette egy magyar politikusát is, aki rájött arra, hogy valójában nem a kapitalizmusnak, hanem a szélsőbaloldalnak van igaza."
Somogyi Szilárd, az SaS parlamenti képviselője, aki a 16. helyet kapta a liberálisok választási listáján, távozik Richard Sulík pártjából. Elmondása szerint értékrendi különbségek vannak közte és volt pártja közt. Meg van róla ugyanis győződve, hogy az ember génjeibe van kódolva a kapzsiság, s ez okozza a társadalmi problémákat.
Somogyi meg van róla győződve, hogy az ország romlásának fő oka a nagytőke kapzsisága, mely Szlovákia iparának rombolása mellett visszaél helyzetével, és korrupciós viselkedésével eltömíti a szlovákiai demokrácia ütőereit.
Elismerte: már nem hisz a piac láthatatlan kezében, mely az állam beavatkozása nélkül mindent megold. „Már nem hiszek a gazdasági növekedésben, mely csak egy szűk rétegnek biztosít örömet. Az értékrendi különbség megmutatkozott a napokban elhangzott nyilatkozataimban. Ezek mögött kitartok, bár elismerem, hogy egyes kijelentéseket szerencsétlenül, vagy kevésbé nyomatékosan fogalmaztam meg” – mondta az említett beszélgetés kapcsán.
Utolsó írka