A munkakörülmények elleni tiltakozás különös módját választották egy kínai Xbox-gyártó üzem dolgozói. A rossz munkakörülmények miatt tömeges öngyilkosság elkövetésével fenyegetőztek.
Az érintett gyár a Foxconn tulajdonában van és csak Xbox 360 konzolok előállításával foglalkozik. A különös akcióhoz az üzem összes munkatársa, 300 személy csatlakozott. A Want China Times nevű híroldal arról tudósított, hogy a bejelentésre január 2-án, illetve 3-án került sor a wuhani ipari parkban lévő létesítményben azután, hogy a munkások szabályosan elfoglalták a gyárat. A 300 alkalmazott azt tervezte, hogy együtt leugranak az üzem tetejéről. Végül több órányi várakozás után letettek a tervükről, mivel a wuhani polgármesternek sikerült őket meggyőznie arról, hogy ne ugorjanak le és jöjjenek le.
A tiltakozó dolgozók béremelést követeltek, mire válaszul a Foxconn vezetői közölték velük, hogy két lehetőségük van: vagy elfogadják a régi feltételeket és a fizetésüket, vagy végkielégítéssel távozhatnak. A munkások többsége erre úgy döntött, hogy akkor kilépnek. Viszont ekkor nem kapták meg a végkielégítésüket, ezért végső elkeseredettségükben tömeges öngyilkosságot akartak elkövetni.
A felvételeket egy, a gyárba beépült riporter készítette rejtett kamerájával és a verekedés mellett az embertelen körülményekről is készített pár képet.
A Foxconn kínai üzemeiben 2010 óta 14-en vetettek véget önkezükkel az életüknek, közülük tízentavaly májusig.
Itt érdemes megjegyezni, hogy bár a cég neve nem lehet ismerős, de a vevőiké már annál inkább. A KYE Systems gépeket gyárt a Hewlett-Packard, Samsung és Best Buy részére, de a legnagyobb megbízója mégis a Microsoft. A kínai részlegben állítják elő az X360 kontrollerét és a meghibásodott termékeket is ide küldik vissza javításra. De lássuk az NLC tapasztalatait.
Az elmúlt három évben példa nélkül álló képek jelentek meg a fentebb megnevezett cég kínai gyárában tapasztalható elvárásokról. A fenti fotón is látszik, hogy a munkások a szünetekben a sor mellett alszanak. A KYE több száz, de talán ezer 16-17 éves "tanulót" alkalmaz, akik napi 15 órás műszakban dolgoznak heti 6-7 napot. 2007-ben és 2008-ban az ott dolgozók többsége mindössze 14-15 éves volt. Egy műszak a gyárban 7:45-től 22:55-ig tart.a cég azonban jobban szeret 18-25 év közötti nőket alkalmazni. A nem hivatalos indoklás szerint őket könnyebb fegyelmezni és irányítani. A gazdasági válság előtt, 2007-ben és 2008-ban egy munkás átlagosan heti 97 órát töltött a gyárban, ebből 80,5 órát dolgozott is. 2009-ben ez a szám lement 83 órára, melyből "csak" 68 zajlott munkával.
Az órabér mindössze 65 centet tesz ki (ez olyan 100-110 forintot ér), ám ebből csak 52 centet visznek haza, mivel 13 centet levon a cég az étkezésre. Ami egyébként a dolgozók szerint förtelmes és ehetetlen. A sorokon szigorúan tilos beszélgetni, zenét hallgatni vagy munkaidőben kimenni a mosdóba. Büntetés is van. Aki hibázik, elront egy darabot annak kell a műszak végén kitakarítani a mosdókat.
Tizennégyen osztoznak egy primitív hálótermen, melyben 7 darab emeletes ágy van elhelyezve. Tusoláskor egy kilyuggatott fémvödröt használnak, mely alá beállva gyorsan lefürdenek. És ha mindez még nem lenne elég a biztonsági őrök a fiatal lányokat folyamatosan zaklatják, molesztálják. A sor mellől nem mozdulhat el senki a munkaidő alatt és egyetlen alkalmazottnak sincs semmilyen joga.
Ráadásul a napi normát minden körülmények között teljesíteni kell, mely egy Microsoft egér esetében 2000 darabot jelent. A Microsoft az ügy kipattanása után sajtóközleményben tudatta a világgal, hogy "fogalma sem volt a KYE Systems gyáraiban uralkodó körülményekről" és "azonnali vizsgálatot rendelt el az ügyben".hát persze, erre való a PR. tudják a PR-esek a dolgukat, mint hunvald a mokkában.
A dolgozók és a civil szervezetek emiatt folyamatosan támadják a bérgyártásra specializálódott óriáscéget, mondván az kizsákmányolja az alkalmazottait és elvárja tőlük, hogy kibirhatatlan munkakörülmények között dolgozzanak. A cég úgy próbálta meg elejét venni a további öngyilkossági akcióknak, hogy hálókat feszített ki üzemei tetejére.
A legújabb eset azonban már a Microsoft vezetőit is cselekvésre késztette és a Kotaku.com portál szerint az amerikai óriáscég kivizsgálja a történteket. Az amerikai cég hangsúlyozta, hogy nagyon komolyan veszi a beszállítóinál lévő munkakörülményeket és szigorú viselkedési kódexe van a partnerei számára, amelyben leírják, hogy miket várnak el tőlük.
Legutóbb tavaly szeptemberben készült elmarasztaló kínai jelentés az Apple beszállítóiról, amelyek között előkelő helyen van a Foxconn is. A 46 oldalas dokumentum készítői szerint a Foxconn taiyuani gyára olyan mértékben szennyezi a levegőt, hogy a városban lakók egész egyszerűen nem nyithatják ki lakásaik ablakait. A fémes felületek megmunkálása és az irritáló gázok használata miatt a helyi lakosok folyamatosan szem- és nyelőcső-irritációval küzdenek. A Foxconn azután sem változtatott az állapotokon, hogy a helyi kormányhivatal tiltakozott a folyamatos környezet- és egészségszennyezés ellen.
Terry Gou, a cég vezetője még az eset előtt néhány órával igyekezett megvédeni a céget azokkal a bírálatokkal szemben, hogy az öngyilkosságok oka az embertelen munkakörülményekben keresendő. Gou egyébként Tajvan harmadik leggazdagabb embere, vagyonát 6 milliárd dollárra becsülik. A távol-keleti gyártó többek között az Amazon, az Apple, a Dell, a Hewlett-Packard, az Intel, a Microsoft, a Nintendo és a Sony számára gyárt elektronikai készülékeket. A Foxconn összesen 800 000 embert foglalkoztat a kínai gyáraiban, közülük 420 000-en dolgoznak a cég shenzheni üzemében.
"Ha egy társadalomban nő a bruttó hazai termelés, akkor általánosságban emelkedik az öngyilkosságok aránya is. Beszéltem pszichológusokkal, akik biztosítottak arról, hogy az öngyilkossági arányunk jóval alatta van az országos átlagnak" - közölte Gou, akit a bejelentéskor testőrök hada vett körül.
A South China Morning Post arról számolt be, hogy minden dolgozónak bemutatták az önkéntes kötelezettségvállalási nyilatkozatokat, amiket el kell fogadniuk. A dokumentumokban az állt: vállalják, hogy nem ölik meg magukat. Ráadásul arra is felhívták az emberek figyelmét, hogy ha véget vetnek az életüknek, akkor a családjuk nem kaphat kárpótlást. Gou később elnézést kért ezért az eljárásért és mindenkit biztosított arról, hogy ezeket a nyilatkozatokat többet nem fogják felhasználni.
---
Az Apple korábbi vállalásaival ellentétes, embertelen gyakorlatot fedezett fel a BBC beépített embere egy kínai gyárban, ahol az idei karácsonyi szezon egyik legnagyobb őrületének számító iPhone 6-ot is készítik. A tajvani Pegatron üzembe felvett dolgozóktól elveszik az igazolványaikat, majd törvényellenes munkakörülmények között dolgoztatják őket.
Jellemző a kényszerített, kifizetetlen túlóra, napi több mint 12 órás munkaidővel, akár két és fél héten keresztül pihenőnap nélkül. A rejtett kamerás felvételeket készítő BBC-s szerint az Apple előírásai mellett még a kínai munkaügyi törvényeket is megszegik a gyárban, így aztán nem meglepő, hogy a munkások a kimerültség miatt a gyártósoron alszanak.
A több százezer forintért árult okostelefonokat gyártó Apple reagálása szerint “nem szokatlan a munkaidő közbeni szundikálás”, de azt ígérték, kivizsgálják az ügyet. A probléma egyébként nem először merült már fel a márkával kapcsolatban: 2010-ben 14 dolgozó lett öngyilkos az Apple-nek szállító kínai Foxconn üzemben.
A BBC Panorama műsorának tényfeltárói nem csak gyárakat vizsgáltak, hanem egészen a telefonhoz szükséges alapanyagokig követték vissza egy iPhone elkészítését. Azt találták, hogy a telefon előállításához szükséges anyagok jelentős része illegális indonéz bányákból származik, ahol többek közt gyerekek dolgoznak életveszélyes körülmények között.
Utolsó írka