egyik olvasónk írása következik:
A tudomány korunkban egyre jobban feltárja a természet titkait. Az egyik leglátványosabb terület a részecskefizika, amely egyre több titokzatos, eddig nem ismert szubatomi részecskét fedez fel.
Az ember mindig magyarázatot keresett az észlelt természeti jelenségekre, sőt gondolati síkon is (filozófia) megpróbálta magyarázni a természeti és társadalmi világot. Ez így volt több ezer éve, és így van ma is. A tudományos ismeretek bővülése alapot adott az elmúlt évszázadokban a technikai fejlődésre is.
A részecske-fizika újabb, szinte hihetetlen felfedezése a bozon nevű részecske illetve a Higgs-tér. Az átlagos halandónak a tér-idő-tömeg-sebesség fogalma és kapcsolatrendszere igen bonyolult és alig érthető.
Az ”isteni részecske (bozon) létének lenne köszönhető a világegyetem, az univerzum kialakulása?, A felfedezéssel (CERN részecskegyorsító, Svájc) új megvilágításba kerül az anyag tömege és annak keletkezése.
Egy kicsit közelebb kerültünk a lényeg megismeréséhez, de még messze vagyunk a „végtelen út” nem létező végétől, a teremtés racionális magyarázatától. Kétségtelem, az anyagi világ sok szenzációt rejteget még számunkra, de egyben bizonyosak lehetünk. a szellemi, lelki, pszichikai szféránk – legalább is az emberi lényben – léte és működése, sőt hatásaifelől!
Itt érkeztünk el a tudomány és a hit – vélt! – ellentétéhez. Ez az ellentét ugyanis valójában nem létezik, mert ha a világot – az Univertzumot és benne az embert – az Isten akarata teremtette, akkor az anyagi világ, bármilyen részecskékkel és bármilyen módon működik, a semmiből nem pattanhatott elő!
Az „isteni részecske”, melyről azt vélik, a szubatomi részecskék „anyja”, sem lett csak úgy magától.
Az ősrobbanás-elmélet, a bozon, és ehhez hasonló felfedezések, melyek az emberi tudás és alkotókészség diadalát jelentik, nem jelentik azonban a teremtés titkainak felfedezését, vagy Isten bocsá’ birtoklását!
A tudomány jól megfér a hittel. Erre bizonyíték a legnagyobb koponyák rendíthetetlen istenhite.
„Tanulmányozd a fizikát, és ateistává válsz; áss a mélyére és istenhívő leszel „– mondta, ha nem is pontosan ezekkel a szavakkal valaki a 20 század nagy fizikusai közül.
Úgy hiszem, ebben teljesen igaza lehet.
Szabó László Dezső
Utolsó írka