Kézfogás az ördöggel, Szövetség az ördöggel
Az 1994-es ruandai mészárlás az emberiség történelmének egyik legsötétebb epizódja. Három hónap alatt közel egymillió embert gyilkoltak meg brutális kegyetlenséggel, a nagyhatalmak és a nemzetközi erők pedig csupán nézték mindezt. Roméo Dallaire tábornok az ENSZ erők helyi parancsnoka volt, ám hiába figyelmeztette feletteseit előre, azok nem hogy segítettek volna megakadályozni a háborút, inkább ellehetetlenítették a munkáját. A film, amely a tábornok emlékiratai alapján készült, a helyi ENSZ-misszió szemszögéből mutatja be a mészárlás előtti utolsó napok politikai fordulatait, és a következő hónapok brutális eseményeit.
A Hotel Ruanda című filmben Nick Nolte alakítja az ENSZ-erõk parancsnokát, aki a valóságban Roméo Dallaire, kanadai katonatiszt volt. A kanadai hadseregben a francia nyelv meghonosításáért küzdő, elkötelezetten humánus tisztet szinte a terepismeret teljes hiányában küldték a helyszínre. Hamarosan kiderült számára, felhatalmazás és megfelelõ erõforrások híján tehetetlen a konfliktus kezelésében. Dallaire a kudarcos ruandai misszió történetét emlékiratokban dolgozta fel.
A kanadai katonatiszt személyesen is megszenvedte a ruandai idõszakot. Önmagát is okolta a történtekért, hazatérve idegösszeomlást kapott, amely öngyilkossági kísérlethez vezetett.
A mélypontról az írás segítette ki, könyve Shake Hands with the Devil: The Failure of Humanity in Rwanda (Kézfogás az ördöggel: az emberség kudarca Ruandában) címmel jelent meg.
Melyet megfilmesítettek:
Paul Rusesabagina mindössze egyetlen napra Budapestre látogatott a film sajtóbemutatója napján. Meghívója az Amnesty International (AI) magyarországi szervezete volt. Hevesi Flóra, az AI magyarországi elnöke a hvg.hu-nak elmondta, ezzel a meghívással arra is fel szeretnék hívni a figyelmet, hogy a ruandaihoz hasonló események máshol is megtörténhetnek. "A ruandai mészárlás az elmúlt évtizedek talán legsúlyosabb emberjogi botrányát jelentette. Megdöbbentõ, hogy mindez tulajdonképpen a világ asszisztálása mellett ment végbe. Mi arra szeretnénk rámutatni, hogy ami sok helyen, például legutóbb Darfúrban megtörtént - és a legfrissebb hírek szerint továbra is történik -, az is részben a közöny eredménye".
Paul Rusesabagina a budapesti Puskin moziban találkozott a sajtó képviselõivel a film (Hotel Ruanda) díszbemutatója elõtt. A filmet közvetlenül nem értékelte, csak annyit jegyzett meg, több helyütt enyhébben mutatja be a történteket, mint ahogy azok a valóságban zajlottak.
Mint megjegyzete, Belgiumban és Franciaországban is sikere volt a filmnek, de ebben közrejátszhatott, hogy a nyugati szerepvállalást csak mérsékelten kritizálja az alkotás.
Utolsó írka