2013. augusztus:
„Milyen üzenetet küldünk, ha egy diktátor több száz gyereket gázosíthat el?" – tette fel a kérdést.
2012. február:
Hivatalos vizsgálat indult a Nobel-békedíjat odaítélő bizottság ellen Svédországban, különös a 2009-es díjazott, Barack Obama amerikai elnök esetét vizsgálják. Obama a nemzetközi diplomácia terén tett „rendkívüli erőfeszítéseiért” kapta meg a maga békedíját 2009-ben.
Fredrik Heffermehl norvég békeaktivista beadványában arra hivatkozott, hogy a Nobel-féle kritériumok egyike volt, hogy a díjazottaknak sokat kell tennie a nemzetközi kapcsolatok demilitarizálása érdekében. Ez 2009-ben Obamáról nem volt elmondható: az Egyesült Államok akkor Afganisztánban és Irakban háborúzott.
Geir Lundestad, a békedíjbizottság titkára visszautasította a vádakat, a stockholmi kormányzói hivatal mégis a vizsgálat mellett döntött – írja a NOL.
1895-ben kelt végrendeletében Alfred Nobel meglehetősen homályos útmutatóval látta el az utókort arra vonatkozóan, milyen elvek szerint osszák ki a Nobel-békedíjat. Csak azt kötötte ki, hogy a többi elismeréstől eltérően nem egy svéd, hanem egy norvég bizottság ítélje oda, de így is Stockholmban nyújtsák át. (Ettől függetlenül a díjátadó Oslóban van.)
Obama a nemzetközi diplomácia terén tett „rendkívüli erőfeszítéseiért” kapta mega maga békedíját 2009-ben. Az akkori kritikusok szerint a békedíjbizottság előreszaladt, olyan érdemeket jutalmazva, amiket Obama nem tudhatott magáénak.
B.B. Kinggel, Mick Jaggerrel és Buddy Guy-jal énekelt Barack Obama amerikai elnök egy Fehér Házban rendezett koncerten.
Milyen büszke lehet most rá a gazdája... :)))
A koncert során Obama a zene egyetemességéről beszélt. „Senki sem éli le az életét öröm és fájdalom, győzelem és szomorúság nélkül. A blues mindezt kifejezi, néha csupán egy sorával vagy egy hangjával” – emlékeztetett az amerikai elnök.
A jelenlegi amerikai elnök könyvben írta meg hogy "fiatalkorában" füvezett és kokózott -- már amikor volt pénze az utóbbira:
"I had learned not to care. I blew a few smoke rings, remembering those years. Pot had helped, and booze; maybe a little blow when you could afford it."
Barack Obama in "Dreams from My Father"
Obama: A kongresszus felhatalmazását kérem a Szíria elleni katonai fellépésre
Az elnök rámutatott, hogy noha meggyőződése szerint jogában állna elrendelni a támadást, az ügy fontossága miatt a – nyári szabadságáról a jövő héten visszatérő – törvényhozás vitáját és felhatalmazását kéri.
szárazföldi csapatok bevetésére nem fog sor kerülni. Obama azt is kijelentette, az amerikai erők felkészültek a csapásra, „akár ma, akár holnap, akár egy hónap múlva”
2013. augusztus 21Több mint százan vesztették életüket egy damaszkuszi vegyi támadásban – állítja a szíriai ellenzék.A mérgező anyagokat szállító rakétákat szerda reggel lőtte ki a szíriai kormányhű hadsereg, legalábbis az ellenzék szerint. Bassár el-Aszad elnök és kormánya viszont tagadja, hogy vegyi fegyvert vetettek volna be. Állításuk szerint ezeket csak a szélsőséges milicista csoportok használják.Az ENSZ vasárnap kezdte kivizsgálni Szíriában, hogy bevetettek-e mustár-, illetve szaringázt a polgárháború során. Azt azonban nehéz lesz megállapítani, hogy valójában melyik fél vetett be vegyi fegyvert a civil lakosság ellen. Az ENSZ korábbi vizsgálatai arra utalnak, hogy mindkét fél birtokában vannak kémiai alapanyagú fegyverek. Legutóbb márciusban vesztette életét több mint 20 ember feltehetően szaringáz-mérgezésben.Májusban – szintén egy vegyi fegyveres támadás vizsgálatát követően – az ENSZ szakemberei megállapították, hogy a felkelők állhatnak az akció mögött.
Az Egyesült Államok készen áll a Szíria elleni katonai fellépésre
2013. augusztus 27
Az amerikai hadsereg készen áll egy esetleges Szíria elleni katonai akcióra, ha Barack Obama amerikai elnök elrendeli az augusztus 21-i feltételezett vegyifegyver-támadás miatt – mondta kedden Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter a BBC televíziónak nyilatkozva. Közben négy bevetésre kész romboló és meg nem nevezett számú tengeralattjáró várja Barack Obama elnök Szíriával kapcsolatban meghozandó döntését.
A „felkészült és pozícióba fejlődött” Mahan, a Gravely, a Barry és a Ramage romboló fedélzetén egyenként mintegy 90 Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgép található.Az Egyesült Államok a várakozások szerint a tengerről és/vagy a levegőből indítandó, manőverező robotrepülőgépekkel mért csapásokkal fog válaszolni a szíriai kormány által állítólag elrendelt vegyifegyver-támadásokra.
A közelmúltban Földközi-tengerre érkezett a Harry S. Truman repülőgép-hordozó is, de az alapvetően az afganisztáni műveletekre összpontosít, és várhatóan nem vesz majd részt a Szíria elleni katonai fellépésben.
Az idézett kormányzati illetékesek szerint a három napig tartó csapássorozat korlátozott lesz, és a katonai fellépés inkább üzenetet hivatott közvetíteni Bassár el-Aszadnak, mint hogy a szíriai elnök erőinek meggyengítését célozná.
Szalim Idrisz tábornok, a Szabad Szíriai Hadsereg parancsnoka az NBC Newsnak nyilatkozva kijelentette: légicsapásokra van szükség ahhoz, hogy Aszadot elrettentsék vegyi fegyverek további bevetésétől.
Az amerikai kormányzat a hivatalos nyilatkozatok tanúsága szerint minden eddiginél közelebb került ahhoz, hogy katonai erővel válaszoljon a szíriai vezetés által elrendelt – Damaszkusz által cáfolt – vegyifegyver-támadásokra.
Putyin tárgyalna
Az orosz államfő a damaszkuszi vezetést ért vádakkal kapcsolatos kételyeinek hangot adva Vlagyimir Putyin megjegyezte, hogy értelmetlen lett volna „ilyen körülmények közepette ütőkártyát adni azoknak a kezébe, aki folyamatosan külső katonai beavatkozást sürgetnek." Az Putyin szerint elképesztő ostobaság lett volna a szíriai kormány részéről, hogy akkor vessen be vegyi fegyvert, amikor a hadserege ellentámadásban van és bekeríti az ellenzéki erőket.
Jelenleg a Földközi-tengeren állomásozik az orosz haditengerészet 10 hajója és ismeretlen számú tengeralattjárója – először van ilyen nagy készültség a térségben 1992 óta.
Kína csatakozik Oroszországhoz egy esetleges beavatkozás esetén Szíria érdekében.
A szíriai helyzet súlyosbodása és annak realitása, hogy a háború hamarosan kirobban, gyors és hatékony reakciót követelnek Oroszországtól, így a hadihajók jelenléte ebben az esetben többet jelent, mint csupán erőfitogtatást.
A munkalátogatáson a távol-keleti Vlagyivosztokban tartózkodó Putyin napok óta nem nyilatkozott a sajtónak a Szíria elleni lehetséges nyugati katonai csapás ügyében, ugyanakkor a héten Angela Merkel német kancellárral és Haszan Róháni iráni elnökkel is telefonon egyeztetett a kérdésben. Az orosz államfő azt reméli, hogy a G-20-as csoport jövő csütörtökön kezdődő szentpétervári csúcstalálkozóján találkozhat Barack Obama amerikai elnökkel megvitathatják a szíriai helyzetet.
Wesley Clark (tábornok, a NATO európai főparancsnoka, aki a balkáni háború során a NATO hadműveleteit irányította Brüsszelből) egy beszélgetéséről, amit 9-11 után folytatott egy vezérkari tábornokkal, aki elmondja neki, hogy meg fogják támadni Irakot? kérdezem: miért? azt mondja: nem tudom!
Egy Pentagonban aktát tologató tábornok mondta el négyszemközt Wesley Clarknak. Ő pedig nyugdíjazása után sztorizgatott
- Egy pár héttel később újra beszéltem vele, akkor már Afganisztánt bombáztuk. Megkérdeztem: 'Még mindig az a terv, hogy megtámadjuk Irakot?' Azt mondja, 'Rosszabb' - és felvesz az asztaláról egy iratot, és azt mondja, 'Most jött fentről, a hadügyminiszter [Rumsfeld] irodájából. Ez a feljegyzés leírja, hogyan fogunk kiütni 7 országot a következő 5 évben. Kezdve Irakkal, aztán jön Szíria, Libanon, Líbia, Szomália, Szudán, és végül Irán.
- Hallhatnánk az országok listáját még egyszer? [a közönség nevet]
- Kezdve Irakkal, aztán jön Szíria, Libanon, Líbia, Szomália, Szudán, és aztán visszamegyünk Iránba.
A BBC rádió vasárnap esti politikai magazinműsorában James Blunt (édesapja a Brit Királyi Légierőnél szolgált ezredesként) elmondta: 1999 júniusában azt a parancsot kapta, hogy alakulatával foglalja el a pristinai repülőteret. A későbbi énekes által vezetett brit ejtőernyős század egy 30 ezer fős, 16 kilométer hosszú NATO-konvoj élén haladt, és elsőként ért a repülőtérhez - ám megelőzte őket egy kétszáz fős orosz egység.
Blunt - aki 2002-ben századosként szerelt le - a vasárnapi interjúban felidézte: Wesley Clark tábornok, a NATO-hadművelet amerikai irányítója azt a parancsot adta neki, hogy "bármilyen eszközzel" távolítsa el az orosz katonákat a repülőtér környékéről.
"A rádión olyan szavak is elhangzottak, mint a 'megsemmisítés' ... de ezt a parancsot megtagadtam" - mondta, "őrültnek" minősítve a kialakult helyzetet.
Blunt tudta, hogy hadbíróságot kockáztat, ám a brit kontingens főparancsnoka, Sir Mike Jackson tábornok - aki később brit vezérkari főnök lett - őt támogatta, és egyenesen megmondta Clarknak, hogy "márpedig az én katonáim még az Ön kedvéért sem lesznek felelősek a III. világháború kirobbantásáért".
Obama egyik testőre kiemelkedően magas fizetést kap.
Újabb bizonyítékok láttak napvilágot Obama elnök esetleges biszexualitásáról. Mint ismeretes, korábban egy bevallottan meleg író beszélt kendőzetlen modorban Obamához fűződő intim viszonyáról, legutóbb pedig az elnök legjobb barátja és testőre, Reggie Love került képbe.
Az amerikai Globe magazin tudni véli, hogy Obama és a testőr között több van, mint egyszerű főnök beosztott viszony. A lap információi szerint az elnök több időt tölt Love-al, mint a saját feleségével. Obama állítólag immár olyannyira „belehabarodott” a testőrébe, hogy az estéit is inkább osztja meg vele, mint a First Lady-vel. A lap azt sem felejti el megemlíteni, hogy Love a maga 112 500 dolláros (kb. 2 és fél millió forint) fizetésével a legjobban kitömött fehér házi alkalmazott.
A Globe egy névtelen fórumozót is idéz, aki egy igen megdöbbentő esetről libbentette le a fátylat: „Obama egyik este megkérte Reggie-t, hogy aludjon vele a Lincoln-hálószobában, de Michelle végül meghiúsította a romantikus estét: dühösen kirúgta a testőrt” – hangzott a történet, amely ha igaznak bizonyul, a Fehér Házi botrányok legnagyobbika lehet.
Állítólag a First Lady szokatlanul ideges mostanság. Az elnöki rezidencia egyik alkalmazottja teljesen ki van akadva, de a sajtónak nem hajlandó beszélni a „meleg helyzetről”.
Obama bírálta Oroszországot a „melegpropagandát” tiltó törvény miatt
Barack Obama amerikai elnök bírálta azokat az államokat, amelyek törvényei diszkriminálják a homoszexuálisokat. Oroszország a múlt héten fogadott el egy törvényt, amely egyebek közt tiltja a "melegpropagandát".
"Nem tudom tolerálni azokat az országokat, amelyekben a melegeket, leszbikusokat és transzneműeket hátrányos megkülönböztetés éri, amelyekben megfélemlíteni próbálják őket" - válaszolta egy kérdésre Barack Obama Jay Leno késő esti talkshow-jában.
Utolsó írka