Napjaink el nem mesélt történetei közé tartozik Kishantosé. Pedig a Fejér megyében, Hantos településtől 3 km-re található vidékfejlesztési központ huszonegynéhány éves sztorija éppen rendkívül szomorú végkifejletéhez közeledik. A 452 hektáros mintagazdaságot működtető kft.-nek egy tavaly kiírt pályázat eredményének értelmében szűk hónapnyi tartózkodása van Kishantoson: ezt követően át kell adni területeit az új, nyertes gazdáknak, alkalmazottai pedig mennek munkanélkülinek, vagy legalábbis arra, amerre ötletük van.
Aki nem ismeri a történetet, akár a fenti videóból is kaphat néhány benyomást, hogy mekkora kár ezekért az emberekért és a munkájukért – és hogy milyen fájóan értelmetlenül rúgják ki őket saját két évtizedes művükből. Lehet, hogy több olvasónak ismétlés jön, de fontosnak tartom, hogy itt is nyoma maradjon.
Tehát a tavaly októberi pályázat értelmében a 452 hektáros területre összesen 10 pályázatot írt ki a Nemzeti Földalap; a Hantosnál most látható üzem és iskolai rendszer alapjait évtizedekkel ezelőtt megteremtő és ott jelenleg is gazdálkodó nonprofit társaság mindre beadott versenyanyagot – majd az összeset elbukták. Írd és mondd: a kishantosiak egyetlen négyzetcentiméter földet sem nyertek.
A pályázat persze nagyon nehezen támadható: a rendszer úgy lett kitalálva, hogy a pályamunkákra adható pontok 40 százaléka szubjektív; vagyis a bírálónak annyit kell mérlegelnie, hogy tetszik-e neki vagy sem az adott gazdálkodási terv. Ízlésekről pedig nem vitatkozunk.
A nyertesek összetétele itt-ott igen problémás: van köztük például salgótarjáni (!) építési vállalkozás, mely a pályázat beadása előtt változtatott székhelyet és nevet, bár a tevékenységi kört elfelejtette.
Ráadásul a biogazdálkodás folytatása nem volt feltétele a pályázatnak, így semmi garancia sincs arra, hogy az elmúlt évtizedekben kitalált módszerek és hagyományok megmaradnak.
Ezen a ponton felhívnám a figyelmet, hogy Kishantosnál nem valami rossz parasztromantika miatt kell siránkozni. Ezt az oktatási és termelési központot annak idején német-magyar kormányközi program keretében indították, szakmai alapjait a Szent István Egyetem Környezet- és Tájgazdálkodási Intézete tervezte meg, dán közreműködéssel. A fő profil (bio vetőmag előállítása) mellett működik itt népfőiskola is, melynek német és dán kapcsolatai is vannak. (Nem véletlen, hogy a pályázat mostani üzemeltetetők számára kedvezőbb elbírálásáért – legalábbis a kishantosiak ezt mesélték több helyen – a dán nagykövetség is közbenjárt.) Ugyan személyesen nem ismerem sem Ács Sándornét, sem a gazdaság többi vezetőjét, de másodkézből úgy tudom, jó szakemberek, és nem mellesleg tisztességesen dolgoznak régóta ezen a helyen.
Persze fel kell tenni a kérdést, hogy ha ennyire rendben van ez a kishantosi dolog, akkor mégis miért alakult úgy a pályázaton a soruk, hogy november elsejéig el kell hagyniuk a gazdaságukat. A válasz szerintem nagyjából a bosszú kifejezéssel írható le. Kishantos mostani állapotában Ángyán József egykori vidékfejlesztési államtitkár bázisa. Ács Sándorné régi kollégája; Ángyánnak az egész rendszer kitalálásában óriási szerepe volt.
...mandinerblog cenzúrázva... a Kishantoshoz hasonló helyekre akkor is szükség van: mert az ökológiai innováció színterei, mert modelleznek valami olyat, ami ha nem is az egyetlen, de az egyik lehetséges válasz lehet a környezetünkben zajló változásokra. És nem utolsó sorban azért, mert tisztességes és küldetéstudattal rendelkező magyar emberek dolgoznak és tanulnak bennük.
Kishantos története a mai rendszer legrosszabb arcát mutatja meg. Ezért fontos beszélni róla.
majdnem egészben
A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ közleménye
A kormányzati nyilatkozatok valótlan állításai miatt jó hírneve megsértéséért bírósághoz fordult a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Nonprofit Kft.
Az NFA döntése alapján november 1-től a Kishantosi Ökológiai Mintagazdaság elveszíti 21 éve bio módon művelt földjeit, vagyis megszűnik. A döntést a Kormány a céget lejárató, valótlan állításokkal próbálta igazolni a közvélemény előtt, ezért a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ jó hírnevének megsértése miatt bírósághoz fordult. Nem felel meg a valóságnak, hogy cégünk „jelentős bérleti díj hátralékot halmozott fel”. 1998. óta soha, semmilyen „elmaradásunk” nem volt. Társaságunk gazdálkodása átlátható és nyereséges, ráadásul mindezt nonprofit jelleggel végezzük. A nyilatkozatban említésre került a 2004. óta 452 hektárra kapott 163 millió Ft területalapú támogatás is. Ezt a támogatást minden gazdaság kapja, ezért a szomszéd gazdaságokkal érdemes összevetni - a Mezőfalvai Zrt. esetében ez 3,25 milliárd Ft (9000 ha), a másik szomszéd, a Simon Kft. esetében 1,05 millárd Ft (2900 ha).
A kormányzati nyilatkozat szerint „ az NFA 8 kisebb helyi gazda gondjára bízta Kishantos sorsát” . "Helyi gazda" lett például a mezőgazdasági tevékenységgel egyáltalán nem foglalkozó salgótarjáni székhelyű építési vállalkozás mutációja. A legnagyobb nyertes pedig egy ifjú hölgy, akinek férje és apósa a 2900 ha-os Simon Kft. tulajdonosai, tehát a valódi nyertes ez a nagyüzem, mely több, mint kétszeresen haladja meg a pályázati maximum 1200 hektárt. A szintén nyertes mezőfalvi polgármester feleségével együtt éppen ennek a cégnek felügyelő bizottsági tagja és a másik cég tulajdonosának főnöke.
Kishantoson 15 munkahely szűnik meg, a munkatársak utcára kerülnek. A világszínvonalú gépek fölöslegessé válnak, miközben a nyertesek között vannak olyanok, akik egyáltalán nem rendelkeznek az elnyert föld megműveléséhez szükséges eszközökkel. Az ökológiai gazdálkodáshoz szükséges szaktudás pedig egyiküknek sincs birtokában..
A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ vezetői, hazai és külföldi partnerei elfogadhatatlannak tartják a Kishantos ügyében történteket.
http://ots.mti.hu/hirek/89791/a_kishantosi_videkfejlesztesi_kozpont_kozlemenye
www.kishantos.hu
www.kishantos.hu/news/-n54.html
Ácsné véleménye a GMO-ról:
"Üdvözlöm.
Az internetes oldalamon, és magánlevelezésben is kérdezik tőlem, hogy miért nem vásárolta meg Kishantos a földeket, miért pályázik, hogyha annyira nyereséges?
én nem szeretnék találgatni, ezért inkább az érintettektől kérdezném meg.
"Nonprofit kft, állami támogatás 100milliós tételben, és sehol egy NYILVÁNOS RÉSZLETES MÉRLEG"
Köszönettel:
tesz-vesz
kkbk.blog.hu
Kedves tesz-vesz!Belenéztem a levelezésbe, és látom, hogy Ön válaszolt is. A válaszai helyesek. Köszönöm.Tehát:1.) Miért nem vásárolta meg Kishantos a földeket?A hatályos magyar földtörvény szerint (de a júniusban elfogadott földforgalmi törvény szerint is) gazdasági társaság nem vásárolhatföldet, csak magánszemély. Ettől függetlenül nem is volt szándékunkban soha megvásárolni a földeket, mert meggyőződésünk, hogya nemzeti vagyon stratégiai részét képező termőföldnek állami kézben kell maradni. Az állami tulajdonban levő kishantosi földekbérleti jogviszony keretében közcélokra való felhasználása tiszta, egyértelmű, magától értetődő megoldás.Sajnálatos, hogy a "közvagyon" és a "közcélok" ismeretlen fogalommá váltak a nagy magyar privatizációs dzsungelben. Itt már az ahülye, aki nem tesz magáévá mindent a közvagyonból, amit csak lehet...2.) Miért pályázik?Mivel a földhaszonbérleti szerződésünk lejár 2013. október 31-én, és az NFA meghirdette a földbérleti jogot nyilvános pályázatra,nemigen maradt más lehetőségünk, mint pályázni, hogy a gazdaság fennmaradhasson.3.) ... ha annyira nyereséges...A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Nonprofit Kft. - nonprofit módon működik - tehát a nyereséget visszaforgatja a közhasznútevékenységbe, vagyis az oktatás, bemutatás költségeire, valamint a gazdaság fejlesztésére fordítja. A "nyereséges" szó ebben az esetbenazt jelenti, hogy "nem veszteséges" tehát fenntartja önmagát és a közhasznú tevékenységet - vagyis a bevételek és a kiadások egyenlegepozitív.4.) Átlátható költségvetésMint ahogy Magyarországon minden legálisan működő cég - a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Nonprofit Kft. is minden évmájus 31-ig közzéteszi a mérlegét a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus CégeljárásbanKözreműködő Szolgálat honlapján.5.) "Nonprofit kft, állami támogatás 100 milliós tételben"Az Európai Unióban minden földhasználó azonos elvek szerint kap területalapú támogatást függetlenül attól, hogy milyen formábanműködik. Tehát Kishantos sem többet, sem kevesebbet nem kapott mint amit Európában és Magyarországon bármelyik gazdaság.A sajtóban megjelenő 100 milliós nagyságrendű összeg a csatlakozás, azaz 2004 óta megkapott összes területalapú támogatás összege.A Kishantos környezetében levő valóban nagy gazdaságoknál ugyanez a támogatás milliárdos nagyságrendet tesz ki. Azok a cégekazonban nem végeznek közhasznú tevékenységet, hanem a nyereséget a tulajdonos felveszi. A Kishantosi Nonprofit Kft-ből senki nemvesz fel osztalékot. A nyereséget (a bevételek és a kiadások különbözete) az oktatási központ fenntartására, és az oktatásrafordítják.Tehát ezeket a válaszokat közzéteheti a blogján Ács Sándorné ügyvezető aláírással.Ne remélkedjen azonban, hogy ezzel leállnak az idióta kérdések, mert nyilvánvalóan fizetett provokátorról van szó.Mindenestre köszönöm, hogy figyelmeztetett.
ÜdvözlettelÁcs Sándorné
Utolsó írka