Miért is olyan titokzatos az USA egyik legfőbb szövetségese?
Szaúd Arábia: a titokzatos ország. A titokzatos királyság. A világ egyik legnagyobb területű országa, amelyről mégis a legkevesebbet tudnak.
A világ egyik legbefolyásosabb országa, amelyről ezt csak nagyon kevesen tudják. És a befolyását nem fegyverekkel, nem háborúkkal, nem titkosszolgálati módszerekkel, hanem kiváló diplomáciával (amibe az "olajfegyver" is beletartozik) érte el.
A világ 13. legnagyobb méretű országa, India területének 2/3-a, az Arab-félsziget területének 3/4-e, vagy mi európiak számára úgy is mondhatnám, hogy akkora mint Magyarország + Franciaország + Németország + Anglia + Olaszország + Spanyolország együttes területe.
Területe nagysága ellenére a lakossága minimális. Lengyelországban többen laknak, mint a szaúdi királyságban (és ebben már a külföldi vendégmunkások is benne vannak). Kb. 30 millió ember él 2,1 millió km2 területen. Ebből könnyen észrevehető, hogy mekkora üres területek vannak.
Összehasonlításul Indiában 3,2 millió km2-en él 1,2 milliárd ember = 1,5x nagyobb területen 40x több ember.
Az arab országok közül a 2. legnagyobb területű, de népességben csupán a 6. (ha a bevándorló vendégmunkásokat és expatokat ebből levesszük, akkor máris a 9. helyre kerül).
A legnagyobb területű arab ország Algéria 2,3 millió km2-rel, viszont 35 milliós lakossággal, míg a legnépesebb arab ország Egyiptom 80 milliós lakossággal, de 1 millió km2 területtel.
Ezt a pár adatot azért írtam meg, hogy reálisan lássuk mekkora országról van szó, és ennek ellenére a világon csak kevesen ismerik. Még a muszlimok közül is csak kevesen. Ennek oka pedig egyszerű: az ország rendkívüli mértékű zártsága. Valamint az, hogy a királyság vezetői az elmúlt évekig nem igazán foglalkoztak az országimázzsal. De miért is foglalkoztak volna?
Szaúd Arábia nem a média reflektorfényében politizál és üzletel. Nem csinál titkot a politikai és üzleti dolgaiból, de nem is veri nagydobra. Ha nyugati média beszámol róla, akkor beszámol, ha meg nem, akkor nem. Őket ez teljesen hidegen hagyja. A politikai és üzleti díleket úgysem az átlag nyugati újságolvasókkal kötik, hanem a politikai és üzleti vezetőkkel.
(a képen az ország fővárosa Rijád látható - a háttérben leghátul a most épülő 1,6 km2-es King Abdullah Financial District üzletinegyed felhőkarcolói, középtájon pedig az ikonikus piramis alakú Faisal Tower és a sörnyitó formájú Kingdom Center felhőkarcolói)
Sőt, igazából Szaúd Arábiát még a kis közép-európai politikusok sem érdeklik. Még mi a mi vezetőink is kis jelentéktelen porszemek nekik.
1. Egy olyan országról beszélünk, ahol 2008-ban a királyságnak a külföldi országokban levő befektetései 373 milliárd dollárt tettek ki. (ez több mint kétszerese a teljes magyar GDP-nek)
2. A világ egyik legnagyobb és legmodernebb tankerflotttája a Saudi Aramco kezében van (mivel ők a Vela International Marine társaság tulajdonosai). A Saudi Aramco pénzügyi adatai nem nyilvánosak, ezért csak becslések vannak a tényleges értékével kapcsolatban: 2006-ban a Financial Times 781 milliárd dolláros értékre tartotta és szerintük a cég 2006-ban 168 milliárd dolláros bevételt ért el. A cégnek több mint 50 ezer alkalmazottja van.
3. Ebben a sivatagos országban ma már megművelt földterület több mint 4,8 millió hektár (1975-ben még csak 60 ezer hektár volt).
4. Rijádtól 60 km-re van a világ legnagyobb szarvasmarhafarmja (37 ezer Holstein marhával), és a világ egyik legnagyobb tejtermelő gyárával.
5. A Kingdom Holding Corporationnak olyanokban is részesedése van, mint a Pepsi Cola, Walt Disney Company vagy a Four Seasons Hotels.
6. A Binladin Group pedig a Közel-Kelet legnagyobb építőipari és befektető cége a dubaji Emaar után (csak Egyiptomban 40 ezer alkalmazottja van, de Bejrút polgárháború utáni újjáépítésében, azon belül is az új üzleti negyedének építésében 50 millió dolláros részesedése van; de részt vett Malajzia fővárosának Kuala Lumpur repülőterének bővítésében is, hogy 40 milliós utast tudjon évente fogadni, de a kairói és damaszkuszi repülőterek bővítésében is részt vettek, ahogy Szenegál legújabb repülőterének építése is hozzájuk kapcsolódik).
7. Mekkában a világ 2. legmagasabb felhőkarcolóját a 600 méter magas Abraj al-Baitot 3,2 milliárd dollárért épített a Binladin Group.
8. Al Faisaliah Group bevétele meghaladja a 800 millió dollárt, és az élelmiszeriparban, elektronikában, multimédiában és a vegyiparban van jelen, és olyan cégekkel van joint ventureban mint a SONY, SAP AG, Cisco Systems.
9. Ez 2008-as adat, akkor 1833 milliárd dollár külföldi befektetés volt az országban. (ez teljes a magyar GDP-nek 12x-ese)
10. Szaúd Arábia ma már a G-20 tagja, a világon a 20. legtöbb működő tőke áramlik (FDI) be az országba, és a gazdaságnak a nem olajszektor részének a növekedése 2012-ban 8% volt. Valamint az öbölmenti országok (GCC = Golf Cooperation Countries = Szaúd Arábia, Kuvait, Egyesült Arab Emírségek, Katar, Bahrain, Omán) vásárlóerejének 63%-át adja.
Egy gyéren lakott területből, amelynek 95%-a sivataglakó beduin volt, 80 év alatt egy erősen urbanizált és iparosodott országgá vált, amelybe a világ minden részéből mennek a vendégmunkások és a befektetők. Vajon őket érdekli az, hogy nekünk mi a véleményünk róluk? Vajon érdekli őket, hogy valaki itt Közép-Európában minek tartja az ő országukat és berendezkedésüket? Vajon érdekli őket, hogy a magyar vagy a közép-európai sajtó miket ír róluk? Így nem csoda, ha itt Magyarországon alig pár ember tud valós dolgokat Szaúd Arábiáról.
A következő részekben tovább megyünk a titokzatosság leplének lerántásában. És jobban megismerjük az ország történelmét, politikai felépítését, vallását, haderejét, gazdasági fejlesztéseit, társadalmát - na és persze az olajfegyverét. Meg persze szó lesz Szaúd Arábia és az USA kapcsolatáról is (a csak a nyugati mainstream média cikkeiben vakon hívőknek erős nyugtatók ajánlottak, mert a világképüket erősen megrendíti majd, amit olvasni fognak), illetve a szaúdi királyság és a terrorizmus kapcsolatáról is. A következő részekben megtudhatják mi igaz abból, hogy Szaúd Arábia támogatja az ISIS-t (vagy ahogy a magyar sajtó nevezi: az Iszlám Államot).
(a képen a mekkai Nagymecset bővítése, 356.000 m2-ről most bővítenek ki több mint a duplájára és mögötte a 600m magas Abraj al-Bait felhőkarcoló: Mekkáról részletesebben külön posztban lesz szó)
Utolsó írka