2011. augusztus 29:
Simor hagyta volna tönkremenni a devizahiteleseket
„Nem kellene megmenteni a devizahiteleseket, végre meg kell tanulnunk, hogy nincs ingyen ebéd” – mondta Simor András jegybankelnök 2008-ban a WikiLeaks portálon megjelent nagykövetségi távirat szerint.
2010. július 20:
Önkritikát gyakorol Simor
A Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint hangosabban kellett volna felhívnia a figyelmet a devizahitelek kockázataira még a válság kirobbanása előtt. A jegybank elnöke az „Álomcsőd” című interjúkötet bemutatóján gyakorolt önkritikát.
Simor András szerint a válság felvetette, hogy a jegybankoknak érdemes lenne makroprudencális eszközöket, szabályozási lehetőségeket adni a további válságok megelőzésére. Magyarországon is a pénzügyi stabilitással kapcsolatos valódi szabályozási eszközök a parlament és a kormány kezében vannak - tette hozzá. A jegybankelnök az „Álomcsőd” című kötet egyik interjúalanyaként beszélt a válságról.
„Nem kellene megmenteni a devizahiteleseket, végre meg kell tanulnunk, hogy nincs ingyen ebéd” – mondta Simor András jegybankelnök 2008-ban April Foley akkori amerikai nagykövetnek a WikiLeaks portálon megjelent nagykövetségi távirat szerint. A Foley névvel aláírt dokumentum alapján a jegybankelnök azt is elismerte, hogy nincs hatékony eszköz a devizahitelezés visszafogására, és úgy fogalmazott: „a magyaroknak meg kell tanulniuk helyesen cselekedni, csak azért, mert az a helyes”, nem pedig azért, mert rá vannak kényszerítve.
IGAZAD VAN ANDRÁS, MI IS EZT GONDOLJUK A BANKOK KONSZOLIDÁLÁSÁRÓL! Menjenek csak tönkre, ha bedőlnek a devizahitelek.
Rona azt mondta errol, hogy a becsodolt bankokat szepen fel kell vasarolni. Ha az anyavallalatuknak nem kellenek, akkor az allamnak.
A mondanivalojának a tartalma kritikán aluli, de itt egyfajta értelmezési probléma is van simor részéröl. Tudjuk rola, hogy nem egy iqfighter az emberünk de minimálisan elvárhato lenne az MNB elnökétöl, hogy értsen és beszéljen magyarul helyesen.
Ugyanis az "ingyen ebéd" kifejezést a közgazdászok nem a hitelügyletekre értették ahol a hitelfelvevö tiszteséges kamatot fizet-ill. tiszteségtelenül magasat- a banknak, dolgozik, termel..stb..
Hanem pl. az elprivatizált javak, hitelek szociálisrendszerbe juttattására, munkanélküli járadék, segélyezés, magas nyugdijak etc. Mint pl. a görögök esetében ahol nem volt ritka a 2-2500 euros nyugdij. De a mi esetünkben még erröl sem beszélhetünk, hiszen a privatizácios javakat gyakorlatilag netto ellopták a posztkommunista efftársak.
Bántoan szánalmas figura vagy andris..
Simonyi András volt washingtoni nagykövet szerint a diplomáciai munkában bevett rejtjeltáviratok sokszor elemzést és személyes véleményt tartalmaznak, ezért nagy baj lenne, ha ezek mindegyike nyilvánosságra kerülne. Simonyi szerint semmi új, vagy meglepő nincs Simor most nyilvánosságra került szavaiban, a jegybankelnök ezt nyilvánosan is hangoztatta. Emellett hiba lenne a mai állapotot összemosni a három évvel korábbival, amikor a frank árfolyama 180 forint környékén volt - fűzte hozzá.
még véletlenül sem a kedvenc bankjait védi júdáspánzért, a kis IMF-es, Ávós-alkalmazott
a válság idején a bankoknak volt ingyenebéd
Miféle ingyenebéd? Tegnap mutattak a TV-ben egy családot, felvettek 18 milliót, három évig fizették is annak rendje - módja szerint. Most már csak 29 millió tartozásuk van hátra. Nem vagyok gazdasági szakember, de azt nem akarom elhinni, hogy ez normális dolog. Ez közönséges, legaljasabb uzsora. Arcátlanság azzal érvelni, hogy a hitel felvételekor ezzel számolni kellett volna. Azzal számolhat az ember, hogy kamatokat kell fizetnie, esetleg romlanak a feltételek, de ne mondja senki, hogy ekkora tartozás - növekedés várható volt. Vagy, ha a szakemberek tudták, mi várható, akkor nem lett volna szabad ennyi embernek, ekkora hiteleket adni.
tudták, pontosan tudták
Utolsó írka